Zdají se vám české Velikonoce těmi nejlepšími v Evropě? Vydejte se za hranice Česka a poznejte, jak moc se liší naše tradice od těch londýnských, berlínských, vídeňských, pařížských či budapešťských. Strávit Velikonoce v evropských metropolích může být skvěle stráveným časem již toto jaro.

Velikonoce, Malý dobrodruh
Velikonoce v Evropě mohou být zajímavé. Foto: © Touristinfo Hollfeld / Leikam

Do velikonočních metropolí vás svezou autobusy Eurolines za speciální promo ceny a navíc jsou vybavené dětskými autosedačkami! Více na www.eurolines.cz.

Londýnský hon za vajíčky

Jak slaví Velikonoce Britové? Děti hlavně sportem! Čokoládová vajíčka tady přináší velikonoční zajíček, a protože chce, aby si malí nezbedníci čokoládu zasloužili, ukrývá jim sladkosti na zahradě. Úkolem dětí je rozluštit, kde se sladké dobroty ukrývají.

Co v Londýně na Velikonoce zažít:

– Každoročně se tady koná hned několik soutěží v hledání vajíček. Navštívit je můžete při Easter Egg Trail v Fenton House, Easter Egg Hunt v Battersea Park Zoo (28. – 29. března 2015) nebo Easter duck hunt v London Wetland Centre (28. března – 12. dubna 2015).

– Speciální velikonoční program nachystali v Discover Children’s Story Centre (3. – 17. dubna 2015), kde mohou děti poznat autory a ilustrátory svých oblíbených pohádek.

– Během jarních prázdnin si nejmenší postaví dům z papíru v Museum of Childhood (30. března – 10. dubna 2015).

Velikonoční pochoutky: Na Velký pátek si dejte tradiční teplé křížové bochánky, které chutnají po muškátovém oříšku a sušeném ovoci.  Britové jim říkají „Hot Cross Buns“. A kde je můžete ochutnat? Jděte za vůní skořice až do Upper Street, kde se nachází pekařství Euphorium, ve kterém najdete jedny z nejlepších bochánků v celém Londýně.

Jak se dostat do Londýna: Autobusy Eurolines se do Londýna dostanete od 890 Kč za jednosměrnou Promo jízdenku, více na www.eurolines.cz.

Velikonoční akce v Berlíně

První dubnový týden je Berlín doslova nabitý velikonočními akcemi. Ať už máte chuť na koncert, výstavu či tradiční akce, vašemu přání bude v jakémkoliv případě vyhověno. Víte, co by se mohlo ukrývat pod pojmem Osterstrauch? Jedná se o jednu z typických velikonočních aktivit Němců, kteří každoročně na jaře věší vlastnoručně nabarvená vejce na keře a stromy zdobící parky a zahrady napříč Německem.

Co v Berlíně na Velikonoce zažít:

– Mezi takzvané highlighty oslav jara zde patří hledání vajíček v Britzer Garten (5. dubna 2015). Dejte svým nohám po celodenní chůzi chvíli volno, zatímco děti budou zběsile běhat po zahradě a soutěžit v tom, které najde více vajíček. V nedaleké kavárně si můžete navíc dát skvělou kávu, která vás zaručeně nakopne k další okouzlující procházce Berlínem.

– Všichni rytíři, kejklíři a tanečníci se sjíždějí do Zitadelle Spandau na Rytířský festival (4. – 6. dubna 2015), aby se zde střetli ve středověkých bitvách a turnajích. Nebudou chybět ani akrobatické kousky a zábava pro nejmladší účastníky.

– Velikonoční oslavy se konají i v Düppel Museum Village (28. – 29. března, 3. – 6. dubna 2015). Děti si nabarví velikonoční vajíčko, dospělí ocení tradiční domácí klobásy.

– I během svátků je třeba se vzdělávat. Co takhle vyzkoušet komentované velikonoční prohlídky v Muzeu přírodovědecké historie v Invalidenstraße (2. – 6. dubna 2015). Pozdravte obrovského ledního medvěda i gigantického, 13 metrů vysokého brachiosaura.

– Slavnostní tóny zazní během varhanních koncertů Johanna Sebastiana Bacha, Franze Lista a Richarda Wagnera v Konzerthaus Berlin (4. a 6. dubna 2015)

Velikonoční pochoutky: Na Zelený čtvrtek si zde dejte polévku ze sedmi bylin, jejímiž ingrediencemi jsou špenát, petržel, pórek, pažitka, pampeliška a také nesmí chybět šťovík. Je to opravdová lahůdka a narazíte na ni na velikonočních trzích. Na Velký pátek je maso zakázáno, a tak se musíte spokojit s rybou. Po masovém půstu je neděle dnem, kdy se naopak masu holduje. Němci dávají přednost hlavně jehněčímu.

Jak se dostat do Berlína: Autobusy Eurolines se do Berlína dostanete od 600 Kč za jednosměrnou Promo jízdenku, více na www.eurolines.cz.

Pařížské delikatesy

Francouzi jsou známí svou láskou k jídlu, a jak jinak oslavit příchod jara než dobrým jídlem? Mezi dobroty, na které se vám budou sbíhat sliny, patří hlavně čokoláda.

Co v Paříži na Velikonoce zažít:

– Chcete-li se podívat do historie čokolády, navštivte Choco-Story. Muzeum pořádá speciální velikonoční program, na kterém si děti i dospělí zahrají na Karlíkovu továrnu na čokoládu. Vyrobit si můžete velikonočního zajíčka či vajíčko.

– Další zastávkou během putování za čokoládou je obchod Fauchon, jehož majitelé si od roku 1886 vybírají cukráře, kteří patří k profesionálům svého oboru. Za ochutnání tady stojí snad všechno a místní cukráři navíc vytvářejí gigantické výtvory s velikonoční tématikou.

– Armádu tučňáků, kteří se rozplývají na jazyku, dokáže z čokolády vytvořit cukrář Patrick Rogers. Při pohledu na velikonoční výkladní skříně jeho cukrárny budete mít pocit, že jste se právě ocitli v galerii umění.

Velikonoční pochoutky: K Velikonocům neodmyslitelně patří také vajíčka, která nemusí být ukryta jen na zahradách, ale můžou se skrývat i ve vašem talíři. O víkendu si v Paříži zajděte na pozdní snídani či brzký oběd tzv. brunch do restaurace, kde vejce hrají hlavní roli – do Eggs & Co. Každým rokem tady připravují speciální velikonoční menu!

Jak se dostat do Paříže: Autobusy Eurolines se do Paříže dostanete od 900 Kč za jednosměrnou Promo jízdenku, více na www.eurolines.cz.

Vídeňské tradice

Rakouská metropole si v tradiční velikonoční atmosféře libuje. Téměř na všech vídeňských náměstích jsou trhy, kde je možné pozorovat řemeslníky a ochutnat sezónní speciality.

– Mezi ty, které Češi pravidelně navštěvují, protože jsou prostě nejlepší, patří trhy před zámkem Schönbrunn (21. března – 6. dubna). Stačí jít za vůní květin, protože na vás čeká bohatá květinová dekorace, ale také výrobky z keramiky, dřeva, program pro děti a kulinářské delikatesy z celého Rakouska.

– Ve starovídeňském stylu jsou velikonoční trhy na Freyungu (20. března – 6. dubna 2015), kde vypukne vajíčkové šílenství. Na jednom místě totiž uvidíte na 40 000 vajec a kraslic.

– Velikonoční slavnosti budou rovněž probíhat v Prateru (5. dubna 2015). Kromě „řetízkáče“ si můžete vychutnat program s živou hudbou, divadelními i kouzelnickými představeními a nebude chybět ani již tradiční velikonoční průvod.

Velikonoční pochoutky: K vídeňským trhům patří kančí, šťavnatá šunka, knedlíky s vejci a Osterpinze – sladké bochánky z kynutého těsta. Mlsné jazýčky své chuťové pohárky uspokojí pečenými jablky nebo třeba oblíbeným pokrmem císaře Františka Josefa I. – trhanci.

Jak se dostat do Vídně: Autobusy Eurolines se do Vídně dostanete od 190 Kč za jednosměrnou Promo jízdenku, více na www.eurolines.cz.

V kroji do Budapešti

Nastupte do autobusu Eurolines, chvilku si pohodlně pospěte a za pár chvil jste v kulturním centru Maďarska. Festival, který oslaví příchod jara, se bude i letos konat v okolí Budínského hradu. Lidové vystoupení v krojích, řemeslnou výrobu i přehlídku zdejších tradic můžete spatřit na jarmarku v Budapešti. Jak Maďaři slaví Velikonoce, je možné poznat v Muzeu Etnografie, kde můžete také spatřit umění maďarského folklóru. Na tomto místě proběhne i speciální velikonoční program pro děti a jejich doprovod.

Tradice se v Maďarsku dodržují se stejným nadšením jako u nás v Čechách. Kdy jindy v roce mohou muži své ženy polévat studenou vody, aniž by jim za to dámy vyčinily? A navrch k tomu pánové ještě dostanou sladkou odměnu v podobě čokolády. Co se sluší o Velikonocích v Maďarsku pojídat? K jídlu, které ve velikonočním menu nesmí chybět, patří uzená šunka, vařená vejce, bramborový salát a velikonoční pečivo.

Jak se dostat do Budapešti: Autobusy Eurolines se do Budapešti dostanete od 350 Kč za jednosměrnou Promo jízdenku, více na www.eurolines.cz.

Více na www.eurolines.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*