Najít vhodnou trasu pro rodinný výlet na kolech může být problém. Ne všechny děti „ušlápnou“ členitý či jen mírně zvlněný terén, navíc málokterému rodiči je příjemné pohybovat se po silnicích mezi auty. Ideální volbou je z tohoto pohledu například cyklostezka Bečva – unikátní „cyklodálnice“ vedoucí napříč Zlínským a Olomouckým krajem. V červnu se rozrostla o další kilometry, otevřel se totiž její další úsek podél Vsetínské Bečvy mezi Velkými Karlovicemi a Vsetínem.

Cyklisté tak získali 41 kilometrů dlouhou stezku, která je díky kvalitnímu povrchu a malému převýšení ideální pro fyzicky nepříliš náročný výlet. Začíná v údolí Léskové ve Velkých Karlovicích poblíž nového golfového hřiště u wellness hotelu Horal a přes Karolinku, Nový Hrozenkov, Hovězí či Huslenky vede až do Vsetína.

Cyklostezka významně rozšířila možnosti turistiky v této části Valašska, v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Zdejší hory byly dosud vyhledávány zejména milovníky horské cyklistiky, kteří preferují náročnější a členitější terény. Nyní si tu mohou zajezdit i rodiny s dětmi nebo senioři. Některé úseky jsou navíc vhodné i pro in-line bruslaře. Celkem 28 kilometrů vede po nově vybudovaných stezkách pro cyklisty, zbytek po zklidněných komunikacích s omezeným provozem aut. Cyklisté během jízdy překonají celkové převýšení 150 metrů – terén je z Velkých Karlovic po proudu Vsetínské Bečvy mírně svažitý, bez větších terénních nerovností.

Kompletně celá cyklostezka Bečva má po dokončení měřit 141 kilometrů. Již dříve byla vybudována její etapa v Olomouckém kraji, před rokem se otevřel úsek podél Rožnovské Bečvy z Horní Bečvy přes Rožnov pod Radhoštěm až do Valašského Meziříčí. Úsek podél Vsetínské Bečvy z Velkých Karlovic do Vsetína je atraktivní díky malebné krajině Valašska, v níž nechybí původní dřevěné chalupy roztroušené po pastvinách a stáda ovcí na úbočích i hřebenech hor. Mezi atraktivní zastávky na trase patří například Karlovský kostel ve Velkých Karlovicích, který je v létě otevřený pro turistické prohlídky. V teplém počasí je možné zastavit na koupání u přírodní nádrži Na stanoch u Nového Hrozenkova, v chladnějším počasí třeba zajít do areálu krytých termálních bazénů se slanou vyhřívanou vodou v hotelu Horal

.

Do budoucna se uvažuje o propojení Cyklostezky Bečva s další atraktivní cyklostezkou podél Baťova kanálu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*