Kam vyrazit na vinobraní a vinařské akce v roce 2017? Přinášíme velký přehled, z kterého si určitě vyberete! Letos prý bude víno, ostatně jako každý rok, opravdu skvělé! 

Vinobraní, slavnosti vína - Malý dobrodruh
Vinobraní si užije opravdu celá rodina. Foto: www.vinazcech.cz

Vinobraní a vinařské akce 2017

 

Říjen

30. září – 1. říjen

Město: Karlštejn

Místo: prostranství před vinařskou stanicí, náměstí pod hradem, nádvoří hradu, dětský ráj

www stránka: www.karlstejnske-vinobrani.cz

21. ročník Karlštejnského vinobraní proběhne v sobotu 30. září od 10 do 21 hodin a v neděli 1. října od 10 do 18 hodin. Karlštejnské vinobraní se koná od roku 1996 a navazuje na předválečnou tradici. Kromě ochutnávky vín a burčáku je připraven bohatý program, který přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů. Cesta k hradu je lemována stánky připomínající dobové krámky. Průvod vedený cechmistrem a karlštejnskými vinaři, jehož největší ozdobou je císař římský a král český Karel IV. se svou chotí Eliškou Pomořanskou a družinou královských dvořanů je vrcholem programu. Průvod se vydá z prostranství před karlštejnským vinařstvím přes obec až na hrad. Císařský pár je doprovázen královskými heroldy, fraucimorem, královskými bubeníky a kejklíři. Účastníci jsou oděni ve stylizovaných historických kostýmech. V sobotu večer se mohou návštěvníci těšit na uchvacující ohňové vystoupení a pěkné divadelní vystoupení “Noc na Karlštejně” v podání Poberounského divadelního souboru z Dobřichovic. Na louce vedle mostu u Berounky vystoupí oblíbené středověké rytířské divadlo Traken ve spolupráci s německou skupinou The knights of Camelot.

3. říjen

Město: Brno

Místo: Vinný sklep, Hlinky 106

www stránka: www.bankavin.cz

Prodejní přehlídka vín pro odborníky i milovníky vín proběhne v úterý 3. října od 12 do 18 hodin v Brně. Připravena je prezentace více než 200 vzorků vín tuzemských i zahraničních vinařství. Vstupné je 200 Kč a je nutná rezervace na bankavin@bankavin.cz.

5. – 7. říjen

Město: Hustopeče

Místo: Dukelské náměstí

www stránka: www.burcakoveslavnosti.cz

Burčákové slavnosti, třídenní oslavy sladkého bouřlivého moku, které provází nezaměnitelná dávka humoru a recese se konají 5. – 7. října na Dukelském náměstí v Hustopeči. Hosté zde kromě ochutnávek burčáků a vín naleznou i odpovědi na řadu otázek týkajících se vinařských tradic. Co je to horenská rada, burčáková policie, pozemní vojsko, Burčáková unie nebo jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Jako každý rok tato nevšední akce návštěvníky polapí i unikátním historickým duchem slavností a nezapomenutelnou atmosférou.

5. – 8. říjen

Město: Olomouc

Místo: Výstaviště Flora Olomouc

www stránka: www.flora-ol.cz

Dny moravských vín se uskuteční jako součást potravinářského salonu OLIMA, který probíhá souběžně s podzimní etapou výstavy FLORA OLOMOUC 2017 o víkendu 5. až 8. října. Pro hosty je připravena prezentace a prodej moravských vín, tradičně doplněn řízenými degustacemi vedenými profesionálními sommeliery.

6. – 7. říjen

Město: Prachatice

Místo: historické prostory renesanční radnice, Velké náměstí 1

www stránka: www.syryrybyavino.cz

Tradiční eno-gastronomické přehlídky Sýry a víno, Ryby a víno a nově Zvěřina a víno se uskuteční o víkendu 6. – 7. října v Prachaticích. Jako tradičně se konají v budově nádherné renesanční radnice v radničním sále, sklepení a na arkádovém nádvoří. Návštěvníci mohou ochutnat vynikající pokrmy z ryb a zvěřiny a kvalitní sýry z kravského, kozího a ovčího sýra. Většina těchto sýrů získala známku kvality KLASA nebo jiná regionální ocenění. Současně proběhne prezentace mnoha vynikajících vín od zhruba 25 vinařů z Moravy a Čech.

6. říjen

Město: Brno

Místo: Masarykova univerzita, Menza Vinařská

www stránka: www.kralvin.cz/kralovske-kosty-brno

Královský košt v Brně proběhne v pátek 6. října od 18 do 22:30 hodin na Masarykově univerzitě. Hosté zde mohou ochutnat medailová vína z největšího vinařského projektu v ČR. Chybět nebude ani Champion a vítězové jednotlivých kategorií. Formou koštu zde budou prezentována opravdu ta nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky. Připraven je i zajímavý doprovodný program, jako je snoubení skvělé plantážní čokolády z Čokoládovny Fikar s vybranými moravskými víny a nově je připraven také prodej vybraných vín, sommelierských potřeb, winelád a mnoho dalšího.

6. – 7. říjen

Město: Olomouc

Místo: Horní náměstí

www stránka: www.olomoucka-vinna.cz

Olomoucké vinné slavnosti budou v letošním roce probíhat dva dny, a to v pátek 6. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 7. října od 10 do 20 hodin. Na Horním náměstí v Olomouci bude připraveno 20 vinařství, která budou nabízet svá lahodná vína. Hosté se mohou těšit také na bohatý doprovodný program se soutěží burčáků a vinnou tombolou.

6. říjen

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční víkendový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v pátek 6. října od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

6. – 7. říjen

Město: Valtice

Místo: nám. Svobody a Vinařská ul.

www stránka: www.valtice.eu

Valtické vinobraní, nejfolklórnější vinobraní na Moravě, proběhne o víkendu 6. až 7. října na náměstí Svobody a v areálu Vinných sklepů Valtice. Vinobraní tradičně nabídne propojení folklóru a moderní hudby, snoubení vína, burčáku a množství pestrého krajového jídla.

7. říjen

Město: Staré Město

Místo: Jezuitský sklep, náměstí Velké Moravy

www stránka: www.vinaristaremesto.cz

Klub přátel vína Staré Město pořádá v sobotu 7 října v Jezuitském sklepě na náměstí Velké Moravy již třetí ročník Staroměstského dne vína. Připravena je řízená degustace vinařství Nosreti ze Zaječí, volná degustace vín od staroměstských vinařů a k tanci a poslechu bude vyhrávat cimbálová muzika Jaroslava Čecha. Vstupenky jsou v předprodeji od 1. září.

7. říjen

Město: Uherské Hradiště

Místo: Masarykovo náměstí 21

www stránka: www.uherske-hradiste.cz

Akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska proběhne v sobotu 7. října v Uherském Hradišti. Symbolické uzavírání cyklostezek v centru Slovácka začne v 8.30 hodin na Masarykově náměstí. Připraveny jsou trasy různých délek i náročností vedoucí přes malebné mikroregiony Uherskohradišťska. Kromě vinných sklípků budou cyklisté i pěší turisté moci navštívit řadu zajímavých míst. Odpoledne zpestří bohatým kulturní program s losováním o vinné i ne-vinné ceny.

7. říjen

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí, Vinařská ev. č. 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v sobotu 7. října od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

13. říjen

Město: České Budějovice

Místo: Clarion Congress Hotel České Budějovice

www stránka: www.kralvin.cz/kralovske-kosty-ceske-budejovice

Královský košt v Českých Budějovicích proběhne v pátek 13. října v Clarion Congress Hotelu. Košt je určen nejširší veřejnosti, milovníkům vín i odborníkům z vinoték a gastronomie. Formou koštu zde budou prezentována nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky. Připraven je také zajímavý doprovodný program.

13. říjen

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí, Vinařská ev. č. 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v pátek 13. října od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

13. říjen

Město: Jablonec nad Nisou

Místo: Dům Vína ANNOVINO Lednice, Komenského 23

www stránka: www.dum-vina.cz

Vinobraní v domě Vína Annovino Lednice v Jablonci nad Nisou proběhne v pátek 13. října. Tradiční podzimní akce s atraktivním kulturním programem nabídne chlazené odrůdové burčáky a vína zrozená v Lednici. Hosté zde budou moci ochutnat také první vína z ročníku 2017. Zábavný program doplní předání hroznu úrody z Moravy a sličné bakchantky, které rozhýří bujaré veselí.

14. říjen

Město: Bořetice

Místo: prostranství u obecního úřadu

www stránka: www.boretice.cz

V sobotu 14. října se koná již 17. ročník běhu za bořetickým burčákem a běhu Bořeticemi. Připravena je desetikilometrová trasa zakončená ochutnávkou místních vín. Zajištěno je také občerstvení a program pro děti. Startovné na hlavní závod je 100 Kč.

14. říjen

Město: Štěpánov u Olomouce

Místo: sokolovna

www stránka: www.stepanovskevinobrani.cz

Již pátý ročník Štěpánovského vinobraní proběhne v sobotu 14. října od 15 hodin v sokolovně obce Štěpánov u Olomouce. Vinobraní nabídne degustaci těch nejlepších vín a pro pobavení množství vinařských soutěží. Chybět nebude ani muzika a vinařská tombola.

14. říjen

Město: Milotice

Místo: vinné sklepy Šidleny

www stránka: www.sidleny.cz

Tradiční burčákový pochod osadou vinných sklepů Šidleny u Milotic je 41. pokračování již velmi tradiční a hojně navštěvované vinařské akce. Kromě procházky po Šidlenských sklepech, mají účastníci možnost pokračovat po tradiční trase směr Dubňany a Mutěnice, ochutnat burčák, nebo skvělá vína od místních vinařů. Připraveno je také bohaté pohoštění z místních specialit, které připravují přímo ženy místních vinařů. Pochod v tomto nádherném prostředí začíná ráno a odpoledne nabídne zasloužený odpočinek a posezení u živé hudby na několika místech po celé trase.

14. říjen

Město: Přeštice

Místo: Masarykovo náměstí

www stránka: www.facebook.com/events/456186321413537/?ref=br_rs

Premiérový ročník Přeštického festivalu vína proběhne v sobotu 14. října na Masarykově náměstí v Přešticích. Exkluzivně se zde představí 15 vinařství z Moravy a z Čech. Návštěvníci se kromě vína mohou těšit na bohaté občerstvení, soutěže, hudební produkci a přednášky o víně. Akce začíná ve 13 hodin a vstupné je zdarma.

14. říjen

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí, Vinařská ev. č. 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v sobotu 14. října od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

20. říjen – 30. listopad

Město: Český Krumlov

Místo: město – partnerské restaurace, Zámecká jízdárna aj.

www stránka: www.festivalvinack.cz

Již šestým rokem mistrně spojuje Festival vína Český Krumlov vynikající vína s gastronomickými a kulturními zážitky. Od 20. října do 30. listopadu 2017 tak opět nabídne obyvatelům a návštěvníkům tohoto kouzelného města přehlídku tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky a zejména přátelská setkání se znalci vína. V programu festivalu nebude chybět tradiční příjezd sv. Martina, Svatomartinské víno a menu v partnerských restauracích, ani oblíbená Zámecká slavnost vína v Zámecké jízdárně. Po celou dobu festivalu bude probíhat program Víno & Gastronomie & Kultura, který nabídne přátelská posezení u sklenky vína s uznávanými sommeliéry a vinaři.

20. – 22. říjen

Město: Zaječí

Místo: Vinařství U Kapličky

www stránka: www.vinarstviukaplicky.cz

Jedinečný víkend plný jógy, relaxu a pohody pod vedením zkušených lektorek proběhne od 20. do 22. října ve Vinařství U Kapličky v Zaječí. Víkendový jóga balíček v malebném prostředí Vinařství U Kapličky zahrnuje i 7vzorkovou degustaci našich vín a prohlídku vinařství.

20. říjen

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí, Vinařská ev. č. 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v pátek 20. října od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

21. říjen

Město: Mikulov

Místo: Hotel Zámeček Mikulov

www stránka: www.zamecekmikulov.cz

Ochutnávku gulášů a špičkových mladých vín z raných odrůd (Moravské Božolé) si vychutnáte na Pálavském gulášfestu v Mikulově, který se koná 21. října v atraktivním areálu Hotelu Zámeček. Přichystáno bude mnoho typů gulášů, které si můžete vychutnat i s tradičním českým pivem. Pro návštěvníky bude mimo degustace připraven bohatý doprovodný program jako soutěž o největšího gulášového jedlíka, nebo Mistrovství ČR v „gůlání“ sudu na čas. To vše v doprovodu živé hudby před hotelem a cimbálové muziky před moravským sklípkem.

21. říjen

Město: Hustopeče

Místo: Hotel Centro

www stránka: www.kralvin.cz/kralovske-kosty-hustopece

Nejlepší vína ze soutěže KRÁL VÍN České republiky budou nabídnuta veřejnosti k degustaci v rámci Královského koštu v Hustopečích. Velká pultová degustace 300 nejlepších vín se uskuteční 21. října v rámci putování po velkých městech celé ČR. Formou koštu budou prezentována nejlepší vína aktuální nabídky českých a moravských vinařů. Akce bude probíhat v kongresových sálech hotelu Centro od 16 hodin. V průběhu večera je připraven zajímavý doprovodný program.

21. říjen

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí, Vinařská ev. č. 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v sobotu 21. října od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

27. říjen

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí, Vinařská ev. č. 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v pátek 27. října od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

28. říjen

Město: Znojmo

Místo: Zelenářská 16 (vchod nad radniční pasáží)

www stránka: www.navajn.cz

Na státní svátek proběhne ve Znojmě prohlídka města s degustací přírodních, oranžových, a gvevri vín. Prohlídka začíná od 18 hodin v Zelenářské ulici č.p. 16 (vchod nad radniční pasáží). Sraz účastníků je 5 minut před začátkem konání akce. Na závěr můžete ochutnat filtrovanou kávu prezentovanou zkušeným baristou. Cena vstupenky je 300 Kč za osobu a v ceně vstupného je degustační sklenice na památku.

28. říjen

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí, Vinařská ev. č. 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v sobotu 28. října od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

28. říjen

Město: Meziměstí

Místo: Centrum Walzel (salon Walzel)

www stránka: www.vinnabrana.cz

Vinná brána je akce, která probíhá pravidelně každou poslední sobotu v měsíci od 14 hodin v Centru Walzel v Meziměstí na Broumovsku. V sobotu 28. října bude pro návštěvníky k ochutnání opět připraveno 53 otevřených lahví vín od různých vinařů.

Walzlovka byla postavena roku 1852. Téměř sto let žila produktivním životem, ale od roku 1940 jen chátrala a byl na ní žalostný pohled. Po 161 letech od první kolaudace oslavila Walzlovka svou druhou kolaudaci. Stará tkalcovna Walzlovka se změnila na nové Centrum Walzel a nyní můžeme sledovat, jak nabírá druhý dech. Centrum Walzel si klade za úkol být místem aktivního odpočinku, zábavy a obchodu. Snaží se o zvýšení kvality životní úrovně a zpříjemnit pobyt všem obyvatelům a návštěvníkům Broumovska.

28. říjen

Město: Moravská Nová Ves

Místo: sklepní ulička Výmol

www stránka: www.vinaricek.cz

Dýňové speciality neodmyslitelně patří k tradiční akci Víno a dýně, která se koná 28. října od 11 hodin ve sklepní uličce Výmol. Pro návštěvníky bude i za nepříznivého počasí otevřeno 5 vinných sklepů, mezi kterými bude zajištěno občerstvení. V jednotlivých sklepích pak můžete ochutnat jak víno, tak chuťovky z dýní, fazolí, nebo burčák. Od 13 hodin vás hodováním doprovodí místní cimbálová muzika.

28. říjen

Město: Vrbovec

Místo: sklepní ulička

www stránka: www.cechvrbovec.cz

Slavnostní vinobraní, které se koná 28. října ve Vrbovci navazuje na staré tradice slavnostního ukončení vinobraní a zazimováním hroznového kozla. Program začíná tradičním požehnáním v 8 hodin v kostele Stětí svatého Jana. Za doprovodu cimbálové muziky ochutnáte od 14 hodin vzorky vín místních vinařů. Vstup na ochutnávku je zdarma. Poté si můžete od 20 hodin zatancovat na tradiční krojované zábavě za doprovodu skupiny KLAXON. Po celý den je připraven bohatý doprovodný program.

28. říjen

Město: Zaječí

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinarizajeci.cz

O víkendu 28. října se veřejnosti otevřou vinné sklepy v Zaječí. Jedná se o čtvrtý podzimní ročník otevřených sklepů s názvem Zaječské mladé víno. Degustaci mladých vín v jednotlivých sklepích si můžete vychutnat v sobotu od 14:30 hodin, kde pro vás bude připraveno i vystoupení Mužáckého sboru z Ladné. Cena vstupného je 490 Kč. V neděli od 10 hodin budou sklepy otevřeny na prodej vín.

Listopad

2. listopad

Město: Ostrava

Místo: Clarion Congress Hotel Ostrava

www stránka: www.kralvin.cz/kralovske-kosty-ostrava

Královský košt v Ostravě proběhne ve čtvrtek 2. listopadu od 18 do 22:30 hodin v Clarion Congress Hotelu. Košt je určen nejširší veřejnosti, milovníkům vín i odborníkům z vinoték a gastronomie. Formou koštu zde budou prezentována nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky. Nebude chybět CHAMPION a vítězové jednotlivých kategorií. Připraven je i zajímavý doprovodný program, jako je snoubení skvělé plantážní čokolády z Čokoládovny Fikar s vybranými moravskými víny.

2. – 18. listopad

Město: Znojmo

Místo: sklep Penzionu U Císaře Zikmunda

www stránka: www.waldberg.cz

Podzimní degustace vín vinařství Waldberg proběhne od 2. do 18. listopadu ve sklepě penzionu U Císaře Zikmunda ve Znojmě. Vždy v pátek a v sobotu od 19 hodin se v rámci degustací představí nová vína ročníku 2016 a chybět nebudou mladá vína ročníku 2017. Vstupné je 200 Kč a v ceně je zahrnutý poukaz na nákup vín v hodnotě 100 Kč. Rezervace na degustaci je nezbytná.

4. listopad

Město: Vranovice

Místo: sál Domu pro seniory, ul. Náměstíčko

9. ročník tradiční výstavy archivních vín proběhne v sobotu 4. listopadu od 14 hodin v sále Domu pro seniory ve Vranovicích. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika.

4. listopad

Město: Liberec

Místo: Clarion Grandhotel Zlatý lev Liberec

www stránka: www.kralvin.cz/kralovske-kosty-liberec

Královský košt proběhne v sobotu 4. listopadu od 18 do 22:30 hodin v Clarion Grandhotelu Zlatý lev v Liberci. Košt je určen nejširší veřejnosti, milovníkům vín i odborníkům z vinoték a gastronomie. Formou koštu zde budou prezentována nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky. Nebude chybět CHAMPION a vítězové jednotlivých kategorií. Připraven je i zajímavý doprovodný program, jako je snoubení skvělé plantážní čokolády z Čokoládovny Fikar s vybranými moravskými víny.

4. listopad

Město: Moravská Nová Ves

Místo: sklepní uličky Výmol & Zátiší

www stránka: www.vinarimnves.cz

Akce podzimních otevřených sklepů proběhne v sobotu 4. listopadu od 10 do 19 hodin ve sklepních uličkách Výmol a Zátiší v Moravské Nové Vsi.

Vinařský spolek Moravská Nová Ves zve všechny vinaře, příznivce i milovníky kvalitního moravského vína v sobotu 4. listopadu od 10 do 19 hodin do autentických prostor sklepních uliček Výmol a Zátiší k návštěvě 25 až 30 otevřených vinných sklepů a sklípků. Místní vinaři nabídnou k ochutnání mladá svěží vína ročníku 2017, ale i vína starší. Připraveno je také bohaté krajové občerstvení a kulturní program s vystoupením cimbálové muziky. Akce se koná za každého počasí.

4. listopad

Město: Bořetice

Místo: areál sklepů Kraví hora

www stránka: www.republikakravihora.cz

Putování za mladým vínem mohou zájemci absolvovat v sobotu 4. listopadu od 11 hodin v areálu sklepů Kraví hora v Bořeticích. Akci zahájí nástup vlády, zazní hymna Svobodné spolkové republiky Kraví hora a poté přednese předsedy vlády krátký proslov. Následovat bude volná degustace v označených sklepech.

10. listopad

Město: Olomouc

Místo: Hotel NH Collection Olomouc Congress

www stránka: www.slavnostvina.cz

Slavnost vína proběhne v pátek 10. listopadu od 19 hodin v Olomouci. Společenský večer s degustací moravských vín, rautem a kulturním programem se koná na podporu moravských vinařství. Hosté zde ochutnají více než 150 vzorků od moravských vinařů a budou mít možnost vína také ohodnotit. Celým večerem bude provázet Marek Vašut a doprovodný program nabídne koncert Janka Ledeckého, cimbálovou muziku, kapelu Kolorez a mnoho dalšího.

10. listopad

Město: Bzenec

Místo: sklepy vinařů v centru města

www stránka: www.bzenectivinari.cz/

Bzenecké sklepy při svíčkách, tedy ochutnávka mladých a ročníkových vín proběhne v pátek 10. listopadu od 17:30 do 24 hodin ve sklepech vinařů a v centru města Bzenec. Tato akce otevřených sklepů nabídne nevšední atmosféru sklepních prostor osvětlených svíčkami a lucernami spojenou s ochutnávkou lahodných vín přímo z rukou vinařů, kteří je stvořili. U každého z nich mají hosté možnost v rámci vstupenky ochutnat minimálně 6 vzorků a v příjemném prostředí sklepů s vinaři pohovořit a důkladně si sklepení prohlédnout.

10. listopad

Město: Plzeň

Místo: Parkhotel Plzeň

www stránka: www.kralvin.cz/kralovske-kosty-plzen

Královský košt proběhne v pátek 10. listopadu od 18 do 22:30 hodin v Parkhotelu v Plzni. Košt je určen nejširší veřejnosti, milovníkům vín i odborníkům z vinoték a gastronomie. Formou koštu zde budou prezentována nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky. Nebude chybět CHAMPION a vítězové jednotlivých kategorií. Připraven je i zajímavý doprovodný program, jako je snoubení skvělé plantážní čokolády z Čokoládovny Fikar s vybranými moravskými víny.

10. – 19. listopad

Město: Mikulov

Místo: Náměstí, památky, vybrané restaurace a hotely

www stránka: www.mikulov.cz

Svatomartinský Mikulov nabídne v týdnu od 10. do 19 listopadu festival hodové martinské tradice a mladých vín, ale také dny plné zábavy a kultury. Milovníci dobrého jídla se můžou těšit na gastronomické zážitky se svatomartinským menu, mladá vína bude možné ochutnat v celé řadě podniků a vinoték. V programu hosté najdou řadu tematických akcí, jako příjezd svatého Martina, slavnostní otevření prvních svatomartinských vín a svěcení mladých vín ročníku 2017. Mikulovské Náměstí zaplní o festivalových víkendech svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru či dobově pojatým uměleckým programem. Během svatomartinských oslav budou také mimořádně zpřístupněny historické památky.

10. listopad

Město: Mikulov

Místo: zámek, Gajdošův sál

www stránka: www.moravinmikulov.eu

Vinařská slavnost Svěcení vína ročníku 2017 samozřejmě nemine ani město vína Mikulov. Slavnostní obřad svěcení vína provede v sobotu 11. listopadu v 16 hodin probošt kolegiální kapituly v Mikulově Mgr. Pavel Pacner. Obřad Svěcení vína pořádá místní vinařský spolek Moravín Mikulov již od roku 1990. Své vzorky mladých vín zde prezentují hlavně malí ale i profesionální vinaři z Mikulova a blízkého okolí. Součástí slavností bude také nabídka Svatomartinské kachny s knedlíkem a zelím od kuchařů hotelu MAROLI.

11. – 12. listopad

Město: Mikulov

Místo: Mikulov, Březí, Dolní Dunajovice, Perná, Bavory

www stránka: www.otevrenesklepy.cz

Festival otevřených sklepů, svatý Martin na Mikulovsku se koná o víkendu 11. až 12. listopadu v Mikulově. Návštěvníky čeká třicítka otevřených sklepů v Mikulově, Březí, Dolních Dunajovicích, Perné a Bavorech. Připraveny jsou degustace vín přímo z rukou vinařů, ochutnávky místních specialit, cimbálová muzika a rozmanitý kulturní program.

11. listopad

Město: Brno

Místo: náměstí Svobody

www stránka: www.wineofczechrepublic.cz

Svatomartinský košt, který každoročně pořádá Vinařský fond, proběhne již tradičně 11. listopadu od 11 hodin na náměstí Svobody v Brně. Slavnostní průvod v čele se svatým Martinem na koni dorazí na náměstí Svobody před jedenáctou hodinou. Slavnostní otevření první lahve se uskuteční v 11 hodin. K ochutnání je každoročně 100 druhů svatomartinských vín a od přítomných vinařů je možné zakoupit i celé lahve. Návštěvník v ceně vstupného obdrží skleničku, katalog vzorků a několik degustačních mincí. K poslechu zahraje cimbálová muzika. Svatomartinský košt trvá do podvečerních hodin.

11. listopad

Město: Syrovice

Místo: sokolovna

Tradiční košt svatomartinských vín s mladými víny místních vinařů proběhne v sobotu 11. listopadu od 11 hodin v sokolovně obce Syrovice. K jídlu se tradičně podává svatomartinská husa.

11. listopad

Město: Milotice

Místo: vinné sklepy Šidleny

www stránka: www.sidleny.cz

Akce otevřených sklepů s ochutnávkou prvních letošních vín, Martinské Šidleny, se uskuteční v sobotu 11. listopadu od 10 hodin v Miloticích.

11. listopad

Město: Hustopeče

Místo: Dukelské náměstí

www stránka: www.hustopece.cz

Oslava svatomartinských vín a husí v Hustopečích proběhne v sobotu 11. listopadu na Dukelském náměstí. V 11 hodin a 11 hodin zazní z oken hustopečské radnice slavnostní famfáry, které ohlásí příjezd sv. Martina s družinou. Společně s hosty pak pozvedne sklenku k letošnímu prvnímu přípitku mladým vínem a zahájí oslavy. Slavnosti zpestří řemeslný jarmark a ve velkém stanu na náměstí budou připravené ochutnávky vína a svatomartinských husiček. Chybět nebude ani doprovod cimbálové muziky.

11. listopad

Město: Kyjov

Místo: stan před radnicí

Ochutnávka mladých vín ročníku 2016 a slavnostní otevírání svatomartinských vín proběhne tradičně v sobotu 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut ve stanu na náměstí před radnicí v Kyjově. Ochutnávka nabídne přibližně 30 vzorků vín od 10 vinařů z regionu.

11. listopad

Město: Český Krumlov

Místo: náměstí Svornosti

Příjezdu sv. Martina a slavnostního otevření Svatomartinského vína se mohou zájemci zúčastnit v sobotu 11. listopadu v podmanivých kulisách Českého Krumlova. K otevření první láhve a slavnostnímu přípitku mohou návštěvníci pozvednout číši v 11 hodin a 11 minut na náměstí Svornosti.

11. listopad

Město: Karlštejn

Místo: sál restaurace U Janů

www stránka: www.karlstejnske-vinobrani.cz

Slavnost svatomartinských vín proběhne v sobotu 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut sále restaurace U Janů v Karlštejně. K poslechu a tanci bude hrát cimbálová muzika Žandár.

11. listopad

Město: Znojmo

Místo: Minoritský klášter

www stránka: www.znojemskabeseda.cz

Slavnosti Svatomartinského a mladého vína proběhne v sobotu 11. listopadu v Minoritském Klášteře ve Znojmě. Připravena je nabídka lahodných vín s gastronomickými specialitami v prostorách kláštera a romantické rajské zahrady.

11. listopad

Město: Sudoměřice

Místo: Starý potok

www stránka: www.obecsudomerice.cz

Svatomartinská husa a ochutnávka vín proběhne v sobotu 11. listopadu v areálu vinných sklepů Starý potok v Sudoměřicích. Připravena je tradiční ochutnávka vín spojená s gastronomickou specialitou, svatomartinskou husou. K dobré náladě zahraje cimbálová muzika.

11. listopad

Město: Pavlov

Místo: Hotel Pavlov

www stránka: www.hotelpavlov.cz/hotelove-akce.php?id=176

Oslava mladého vína a dobrého jídla, Svatomartinská husa, proběhne v sobotu 11. listopadu od 17 hodin v sále Hotelu Pavlov v Pavlově. Svatomartinská husa v sobě skrývá symbiózu skvělých zážitků z mladého rodícího se vína a vynikajícího jídla. V průběhu dne budou k ochutnání mladá svatomartinská vína a samozřejmě poctivá svatomartinská husa, která se bude podávat kolem 19 hodiny. Večerní zábavu zpříjemní ve 20 hodin cimbálová muzika. Cena celého programu je 850,- Kč na osobu.

11. – 18. listopad

Město: Strážnice

Místo: Slovácká vinotéka, Masarykova 319

www stránka: www.vinarstvidobcakovi.cz

Svatomartinské dny proběhnou v týdnu 11. až 18. listopadu ve Slovácké vinotéce ve Strážnici. Ochutnávky svatomartinský a mladých vín a regionálních specialit začíná v 11 hodin.

11. listopad

Město: Olomouc

Místo: Univerzitní ulice

www stránka: www.olomoucka-vinna.cz

Již od roku 2011 připravuje Olomoucká vinná společnost pro milovníky vín svátek mladého vína. V sobotu 11. listopadu se tak Olomouc připojí k oslavám svatomartinských vín a nabídne ochutnávky z 10 vinařství, která získala v komisi právo svá vína nazvat svatomartinskými víny. Stejně jako v celé republice i zde slavnostně otevřou mladá vína tohoto ročníku v 11 hodin a 11 minut. K prvnímu přípitku svatomartinským vínem dojde v Univerzitní ulici.

11. listopad

Město: Mladá Boleslav

Místo: OC Olympia Mladá Boleslav (Dům Vína ANNOVINO Lednice), Jičínská ul.

www stránka: www.dum-vina.cz

Největší akce svatomartinských vín v regionu proběhne v sobotu 11. listopadu v domě vína Annovino Lednice v OC Olympia v Mladé Boleslavi. Připravena je degustace desítek prvních letošních moravských vín různých vinařů, která napoví, jaká budou vína ročníku 2017 a svatomartinské gastronomické speciality. Akci zahájí v 11 hodin a 11 minut slavnostní přípitek svatomartinským vínem.

11. listopad

Město: Jablonec nad Nisou

Místo: Dům Vína ANNOVINO Lednice, Komenského 23

www stránka: www.dum-vina.cz

Největší akce svatomartinských vín v regionu proběhne v sobotu 11. listopadu v domě vína Annovino Lednice v Jablonci nad Nisou. Připravena je degustace desítek prvních letošních moravských vín různých vinařů, která napoví, jaká budou vína ročníku 2017 a svatomartinské gastronomické speciality. Akci zahájí v 11 hodin a 11 minut slavnostní přípitek svatomartinským vínem.

11. listopad

Město: Liberec

Místo: OZC FORUM Liberec (Dům Vína ANNOVINO Lednice), Soukenné nám.

www stránka: www.dum-vina.cz

Největší akce svatomartinských vín v regionu proběhne v sobotu 11. listopadu v domě vína Annovino Lednice v OC Forum v Liberci. Připravena je degustace desítek prvních letošních moravských vín různých vinařů, která napoví, jaká budou vína ročníku 2017 a svatomartinské gastronomické speciality. Akci zahájí v 11 hodin a 11 minut slavnostní přípitek svatomartinským vínem.

11. listopad

Město: Ústí nad Labem

Místo: Lidické náměstí

www sránka: www.ortopedicke-centrum.cz

Oslavy a degustace svatomartinského vína si mohou v sobotu 11. listopadu užít milovníci mladých vín plnými doušky také v Ústí nad Labem. Vinařská slavnost Svatomartinské víno 2017 je součástí celorepublikové kampaně se zaměřením na propagaci českých a moravských svatomartinských vín. Oslavy začínají v 11 hodin a 11 minut na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem a ukončení je plánované na 21 hodin.

11. listopad

Město: Klimkovice

Místo: prostory před zámkem

www stránka: www.vinnysklep-klimkovice.com

Tradiční Svatomartinské hody se uskuteční v sobotu 11. listopadu před zámkem v Klimkovicích. Připravena je nabídka více než 500 lahví moravských a slovenských vín, Svatomartinských a mladých vín od předních vinařů a tradiční svatomartinské pohoštění. Slavnost začíná přípitkem v 11 hodin a 11 minut a hosté se mohou těšit také na svatomartinskou husu, koláče a zábavu pro malé i velké. Slavnost vyvrcholí ve 13 hodin příjezdem Svatého Martina s družinou, který požehná klimkovickému lidu i mladým a svatomartinským vínům.

11. listopad

Město: Velké Pavlovice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinozvelkychpavlovic.cz

Akce Svatomartinské otevřené sklepy proběhne v sobotu 11. listopadu od 11 hodin ve vinných sklepech ve Velkých Pavlovicích. Připravena jsou svatomartinská a mladá vína, svatomartinská husa i zabíjačkové speciality a večerní beseda u cimbálu s folklórním souborem.

11. listopad

Město: Praha 2

Místo: Rašínovo nábřeží

www stránka: www.svatomartinskeslavnosti.cz

Tradiční svatomartinské slavnosti na pražské Náplavce se konají v sobotu 11. listopadu a navazují na oblíbené farmářské tržiště. Degustace představí letošní mladá vína od 25 českých a moravských vinařů. Připravena je také skvělá gastronomie jako pečená husa, husí speciality, středomořská kuchyně nebo vynikající chuťovky k vínu. I letos festival doprovodí různá hudební vystoupení napříč žánry.

11. listopad

Město: Hodonín (okr. Hodonín)

Místo: Masarykovo náměstí

www stránka: www.mas-dolnimorava.cz

Svatomartinské slavnosti mohou milovníci mladých vín navštívit v sobotu 11. listopadu na Masarykově náměstí v Hodoníně. Vinařská slavnost začne v 11 hodin a 11 minut na Masarykově náměstí a nabídne ochutnávku vín vinařů z obcí Podluží a z Hodonínska. Chybět nebude ani tradiční pečená Svatomartinská husa a jiné speciality.

11. listopad

Město: Rakvice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinari-rakvice.cz

Příznivci a milovníci vína si užijí Svatomartinský den otevřených sklepů ve vinařské obci Rakvice druhou podzimní sobotu 11. listopadu od 11:00 do 19:00 hod. Degustace a ochutnávky zde proběhnou ve vinných sklepech s doprovodem místních vinařů a sklepmistrů. Vstupenky zakoupíte v den akce od 9:30 hod. v pokladně místní sokolovny.

11. listopad

Město: Blansko

Místo: Skalní mlýn

www stránka: www.svatomartinskykost.cz

Oslavte příchod svatého Martina v prostředí Skalního mlýna v srdci Moravského krasu v sobotu 11. listopadu na Svatomartinském koštu, na kterém slavnostně proběhne otevření a degustace svatomartinského vína. Kromě svatomartinského vína zde můžete ochutnat i mladé, přívlastkové a jakostní víno od moravských vinařů. Zakousnout se budete moci například do sýrů či uzenin od místních restaurací a regionálních výrobců potravin. Připraven je také bohatý hudební a doprovodný program.

11. listopad

Město: Lednice

Místo: bude upřesněno

www stránka: www.lednice.cz

Druhou podzimní sobotu si přijďte slavnostně připít na požehnání mladým vinařům z Lednice i okolí v rámci tradiční lidové oslavy na příchod svatého Martina zvané Svatomartinský přípitek LVA. V zámecké jízdárně vám při přípitku a oslavě příchodu zimy společně s mladými vinaři zahraje klasická místní cimbálová muzika.

11. listopad

Město: Znojmo

Místo: sraz 5 min. předem u Minoritského kláštera (Jihomoravské muzeum)

www stránka: www.navajn.cz

Nový ročník vína a příchod svatého Martina se oslaví Svatomartinským průvodem ve spolupráci se Znojemskou besedou. Průvod městem Znojmo za doprovodu bílého koně proběhne 11. listopadu od 17:00 hodin. Dále je připravena pro účastníky průvodu ochutnávka svatomartinských a mladých vín, která proběhne od 17:30 ve Vlkově věži. Sraz k průvodu je 5 min. před začátkem u Minoritského Kláštera (Jihomoravské muzeum). Vstupenky na akci jsou k zakoupení ze 100 Kč.

11. listopad

Město: Nový Šaldorf-Sedlešovice

Místo: vinné sklepy Nového Šaldorfa

www stránka: www.saldorfske-sklepy.cz

Vinařská slavnost svatý Martin v Šaldorfských sklepech se uskuteční v sobotu 11. listopadu v Novém Šaldorfu. V 16 hodin proběhne u historického lisu uprostřed novošaldorfských vinných sklepů martinská oslava s požehnáním mladých vín, připomenutím martinské tradice a první ochutnávkou. V 17 hodin bude následovat ochutnávka vín v Obecním sále Nového Šaldorfa-Sedlešovic s občerstvením. Vína k této degustaci jsou odebraná z nádob v den konání slavnosti, a tedy v různém čase dokvášení. Zážitky z degustace jsou díky tomu jedinečné a typické jen pro tyto dny vinařského kalendáře.

11. listopad

Město: Židlochovice

Místo: kostel Povýšení sv. Kříže

www stránka: www.zidlochovice.cz

Svěcení svatomartinských a mladých vín včetně ochutnávky se koná v sobotu 11. listopadu v kostele Povýšení sv. Kříže v Židlochovicích. Vinaři si zde mohou nechat vysvětit svá vína.

11. listopad

Město: Šardice

Místo: Obecní hala U Orla

www stránka: www.vinozesardic.cz

Ochutnávky svatomartinských a mladých vín i tradičního svěcení vína se mohou zájemci zúčastnit v sobotu 11. listopadu v obecní hale U Orla v Šardicích. První ochutnávka vín za sklizně 2017 napoví, jaká vína lze od letošního ročníku očekávat.

11. listopad

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí, Vinařská ev. č. 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Valtické Svatomartinské slavnosti a Husí hody se konají v sobotu 11 listopadu od 18 hodin ve Valtickém Podzemí. Večer v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku svatomartinských vín, delikátní svatomartinskou husičku a dobrou zábavu při cimbálové muzice.

11. listopad

Město: Uherské Hradiště

Místo: Masarykovo náměstí 21

www stránka: www.uherske-hradiste.cz

Žehnání svatomartinského vína proběhne v sobotu 11. listopadu před 11 hodinou na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy. Slavnostní atmosféra starodávného zvyku se těší stále větší pozornosti občanů i návštěvníků slovácké metropole. Setkání s vinaři a představiteli města za doprovodu místních muzikantů připravuje Městské informační centrum v Uherském Hradišti. Ochutnávat Svatomartinská i ostatní mladá vína od renomovaných vinařů z jižní Moravy bude možno ve vinném stanu až do pozdních odpoledních hodin.

11. listopad

Město: Litoměřice

Místo: hrad Litoměřice

www stránka: www.hradlitomerice.cz

Tradiční žehnání svatomartinským vínům proběhne v sobotu 11. listopadu také na hradě v Litoměřicích. Po žehnání bude možné v degustační místnosti historických gotických sklepů hradu svatomartinská a mladá vína okoštovat. K zakousnutí budou připraveny tradiční svatomartinské pochutiny i občerstvení k vínům.

16. listopad

Město: Hradec Králové

Místo: hotel Černigov

www stránka: www.kralvin.cz/kralovske-kosty-hradec-kralove

Královský košt proběhne ve čtvrtek 16. listopadu od 18 do 22:30 hodin v Hotelu Černigov v Hradci Králové. Košt je určen nejširší veřejnosti, milovníkům vín i odborníkům z vinoték a gastronomie. Formou koštu zde budou prezentována nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky. Nebude chybět CHAMPION a vítězové jednotlivých kategorií. Připraven je i zajímavý doprovodný program, jako je snoubení skvělé plantážní čokolády z Čokoládovny Fikar s vybranými moravskými víny.

17. listopad

Město: Znojmo

Místo: Vlkova věž, Kollárova, (ve spodní části Masarykova náměstí)

www stránka: www.navajn.cz

Na státní svátek v boji za svobodu 17. listopadu budete moci ve Vlkově věži ochutnat celkem 8 vzorků vín z vinařství, která jsou členy VOC Znojmo. Okusit netradiční kousek mladého sektu můžete od 19:00 hod. za cenu 200 Kč. Sraz na degustaci je 5 min. před začátkem – Vlkova věž, ulice Kollárova, Znojmo (ve spodní části Masarykova náměstí).

18. listopad

Město: Brno

Místo: Brno – Tuřany, Hanácká 38, sokolovna

V Brně se 18. listopadu koná již 18. ročník Kateřinské přehlídky vín. Tradiční akce s prezentací a degustací předních moravských vinařství za doprovodu cimbálové muziky Mládí z Čejče začíná od 13:00 hod. Přijďte oslavit nejen víno, ale také výrobce toho nejlepšího vína z moravy.

18. listopad

Město: Přítluky

Místo: Vinařství Přítluky

www stránka: www.vinarstvipritluky.cz

Košt mladých vín proběhne v sobotu 18. listopadu ve Vinařství Přítluky. Připravena je degustace více než 100 vzorků mladých vín vinařů z Přítluk a okolí. Vstupné na košt je 250 Kč a v rámci akce nabídne tradiční svatomartinské pokrmy ve Vinném šenku vinařství a od 15 hodin příjemné posezení u cimbálu.

18. listopad

Město: Němčičky (okr. Břeclav)

Místo: kulturní dům

www stránka: www.modrehory.cz

Košt mladých vín a svatomartinských hus proběhne v sobotu 18. listopadu od 18 hodin v kulturním domě v Němčičkách. Připravena je svatomartinská husa a nejlepší mladá vína od místních vinařů. K tanci a dobré náladě zahraje cimbálová muzika.

18. listopad

Město: Mutěnice

Místo: areál vinných sklepů Pod Búdama

www stránka: www.vinozmutenic.cz

Mutěnští vinaři Vás srdečně zvou na volnou degustaci vín v rámci svatokateřinských slavnosti vína. Již 7. ročník Svatokateřinských otevřených sklepů pořádá v areálu sklepů Búdy spolek vinařů Búdy Mutěnice. Otevřeno bude do dvaceti sklepů s možností ochutnat i mladé víno ročníku 2017. Zakoupením vstupenky si k obědu vychutnáte tradiční kachnu u cimbálové muziky.

18. listopad

Město: Pavlov

Místo: Hotel Pavlov

www stránka: www.hotelpavlov.cz/hotelove-akce.php?id=177

Oslava mladého vína a dobrého jídla, Svatomartinská husa, proběhne v sobotu 18. listopadu v sále Hotelu Pavlov v Pavlově. Svatomartinská husa v sobě skrývá symbiózu skvělých zážitků z mladého rodícího se vína a vynikajícího jídla. V průběhu dne budou k ochutnání mladá svatomartinská vína a samozřejmě poctivá svatomartinská husa, která se bude podávat kolem 19 hodiny. Večerní zábavu zpříjemní ve 20 hodin cimbálová muzika. Cena celého programu je 850,- Kč na osobu.

18. listopad

Město: Valtice

Místo: Valtické Podzemí, Vinařská ev. č. 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Valtické Svatomartinské slavnosti a Husí hody se konají v sobotu 18 listopadu od 18 hodin ve Valtickém Podzemí. Večer v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku svatomartinských vín, delikátní svatomartinskou husičku a dobrou zábavu při cimbálové muzice.

19. listopad

Město: Velké Pavlovice

Místo: Vinné sklepy Františka Lotrinského

www stránka: www.velke-pavlovice.cz

Ve vinných sklepech ve Velkých Pavlovicích proběhne 19. listopadu vinařská akce s názvem Svěcení mladého vína. Mladá vína zde posvětí pan farář Mgr. Petr Papoušek. Návštěvníkům je připraven doprovodný program v podobě místní cimbálové muziky.

19. listopad

Město: Uherčice (okr. Břeclav)

Místo: kulturní dům

www stránka: www.vinariuhercice.cz

Vinařská slavnost svěcení vín se uskuteční v neděli 20. listopadu od 14 hodin v kulturním domě v Uherčicích. Připraveno je krajové občerstvení a ke zpěvu i poslechu zahraje cimbálová muzika. Vstupné je 100,- Kč a děti mají vstup zdarma.

23. listopad

Město: Brno

Místo: Augustiniánské opatství na Starém Brně

Nejlépe hodnocená vína moravských vinařů budou představena na Vinařském sympoziu v rámci slavnostního vyhlášení Univerzitního vína Masarykovy univerzity pro akademický rok 2017/2018. Vyhlášení vítězných vín soutěže proběhne 23. listopadu v Augustiánském opatství na Starém Brně.

24. listopad – 31. prosinec

Město: Jablonec nad Nisou

Místo: Dům Vína ANNOVINO Lednice, Komenského 23

www stránka: www.dum-vina.cz

Akce s názvem Adventní štědrý svařák probíhá od 24. listopadu do 31. prosince v Domě vína Annovino v Jablonci nad Nisou. Akce nabídne Štědré adventní svařáky a punče dle originálních receptů a předvánoční rozjímání nejen pro milovníky dobrého vína. Návštěvníci zde najdou zajímavé tipy na vánoční dárky a dárková balení. Výtěžek z této akce putuje na charitativní účely pro dětské oddělení nemocnice Jablonec.

24. – 26. listopad

Město: Zaječí

Místo: Vinařství U Kapličky

www stránka: www.vinarstviukaplicky.cz

Pohodový relaxační víkend za cvičení různých stylů jógy a prohlídky místního vinařství nabízí Jóga víkend v malebném prostředí Vinařství u kapličky. Cvičení pod vedením zkušených lektorek Kristýny, Veroniky a Andrey bude doprovázeno prohlídkou vinných sklepů a ochutnávkou vyzrálých moravských vín. Víkendoví balíček mimo jiné obsahuje neomezený vstup do wellness a fitnes centra. Cena balíčku je 3 490 Kč.

25. listopad

Město: Praha

Místo: Clarion Congress Hotel Prague

www stránka: www.kralvin.cz/kralovske-kosty-praha

Královský košt v Praze proběhne v sobotu 25. listopadu od 18 do 22:30 hodin v Clarion Congress Hotelu Praha. Košt je určen nejširší veřejnosti, milovníkům vín i odborníkům z vinoték a gastronomie. Formou koštu zde budou prezentována nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky. Nebude chybět CHAMPION a vítězové jednotlivých kategorií. Připraven je i zajímavý doprovodný program, jako je snoubení skvělé plantážní čokolády z Čokoládovny Fikar s vybranými moravskými víny.

25. listopad

Město: Pavlov

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.otevrene-sklepy-pavlov.cz

Den otevřených sklepů proběhne poslední listopadovou sobotu od 11 do 18 hodin ve vinných sklepech v Pavlově. Do služby se zapojí 12 pavlovských sklepů i obecní vinotéka. Hosté zde budou mít možnost ochutnat kvalitní pálavská vína, prohlédnout si prostředí pavlovských vinných sklepů a seznámit se s pavlovskými vinaři. V každém sklepě bude pro návštěvníky připraveno cca 8 vzorků vín k ochutnání. Vstupenky budou k zakoupení v informační centru, v kulturním domě na ulici Kletnická. Další informace k akci jsou k dispozici na webových stránkách.

25. listopad

Město: Prušánky

Místo: Nechory – vesnička vinných sklepů

www stránka: www.nechorstivinari.cz

Akce podzimních otevřených sklepů se uskuteční v sobotu 25. listopadu od 10 do 19 hodin ve vesničce vinných sklepů Nechory v Prušánkách. Vinaři z Prušánek letos již potřetí otevřou vinné sklepy v Nechorách a nabídnou k ochutnávce především, ale nejen, svá mladá vína. Své sklepy otevře přibližně 20 vinařů. Bohatý kulturní program s hudbou a soutěžemi začne stejně jako ochutnávky brzy dopoledne. Nechorský expres pojede ráno z vlakového nádraží Břeclav přes okolní obce do Nechor. Akce je ideální příležitostí k nákupu vína na vánoční a novoroční stůl.

25. listopad

Město: Sudoměřice

Místo: Starý potok

www stránka: www.vinari-straznicka.cz

Svatomartinská husa na víně je oblíbená gastronomická akce, která proběhne v sobotu 25. listopadu v zahrádkářské budově ve Starém potoku v Sudoměřicích. Připravena je degustace mladých vín a husí Pečínka. K poslechu a dobré zábavě zahraje cimbálová muzika.

25. listopad

Město: Hustopeče

Místo: Hotel Centro

www stránka: www.hustopece.cz

Světový duel vín 2017 proběhne v sobotu 25. listopadu od 10 hodin v Hotelu Centro v Hustopečích. Exkluzivní vína světa a vybraná vína z ČR se i letos utkají v pomyslném duelu vín. Vítěze v tomto duelu si ovšem určí každý host sám.

25. listopad

Město: Meziměstí

Místo: Centrum Walzel (salon Walzel)

www stránka: www.vinnabrana.cz

Vinná brána je akce, která probíhá pravidelně každou poslední sobotu v měsíci od 14 hodin v Centru Walzel v Meziměstí na Broumovsku. V sobotu 25. listopadu bude pro návštěvníky k ochutnání opět připraveno 53 otevřených lahví vín od různých vinařů.

Walzlovka byla postavena roku 1852. Téměř sto let žila produktivním životem, ale od roku 1940 jen chátrala a byl na ní žalostný pohled. Po 161 letech od první kolaudace oslavila Walzlovka svou druhou kolaudaci. Stará tkalcovna Walzlovka se změnila na nové Centrum Walzel a nyní můžeme sledovat, jak nabírá druhý dech. Centrum Walzel si klade za úkol být místem aktivního odpočinku, zábavy a obchodu. Snaží se o zvýšení kvality životní úrovně a zpříjemnit pobyt všem obyvatelům a návštěvníkům Broumovska.

25. listopad

Město: Český Krumlov

Místo: Zámecká jízdárna

Zámecká slavnost vína proběhne v sobotu 25. listopadu od 14 do 22 hodin v zámecké jízdárně v Českém Krumlově. Během této  degustační a prodejní výstavy se hostům představí tuzemská i zahraniční vinařství. Slavnosti se osobně zúčastní také samotní vinaři, sklepmistři a someliéři. Během výstavy mohou hosté využít festivalové ceny a zakoupit vína za zvýhodněnou cenu. K dispozici bude také bohaté studené i teplé občerstvení.

26. listopad

Město: Mělník

Místo: náměstí Míru

www stránka: www.melnik.cz

Přivítejte začátek adventu spolu s mělnickými vinaři 26. listopadu od 14:00 do 19:00 hodin na náměstí Míru v Mělníku. Čeká na vás bohatý hudební a kulturní program, řemeslné stánky a občerstvení. Přijďte si vychutnat pravou předvánoční atmosféru ve městě, které je soutokem Labe a Vltavy při skleničce dobrého mladého či svatomartinského vína a tradičního rozsvícení vánočního stromu.

Prosinec

1. prosinec

Město: Znojmo

Místo: Galerie JMM Znojmo, nám. TGM

www stránka: www.szv.estranky.cz

Sdružení znojemských vinařů přichystalo první prosincový den ve Znojmě v pořadí již šestý Mikulášský košt mladých vín. Těšit se můžete na jedinečnou ochutnávku mladých vín z několika vinařství Znojemska. Začátek degustace je v 17:30 hod. v Galerii JMM Znojmo.

2. prosinec

Město: Šakvice

Místo: sokolovna

www stránka: www.akcevsakvicich.cz/kost-mladych-vin.html

Ochutnat mladá vína místních vinařů a speciálních domácích pochutin si nenechte ujít 2. prosince v Šakvicích. Již několikátý ročník Koštu mladých vín se uskuteční od 14:00 hod. v místní sokolovně. Vedle mladých vín místních vinařů zde ochutnáte i vína z širšího okolí. Drobné maličkosti nebo třeba dárky zde budete moci zakoupit na malém jarmarku, který je součástí této akce.

2. prosinec

Město: Brno

Místo: hrad Špilberk

www stránka: www.vinozblizka.cz

Festival Víno z blízka na Špilberku proběhne 2 prosince na hradě Špilberk v Brně. První prosincová sobota tak bude patřit moravským vinařům a jejich vínům. Připravena je degustace 150 vzorků vín od 16 vybraných moravských vinařů, kteří reprezentují všechny čtyři vinařské podoblasti Moravy. Díky rozšířené vstupence si mohou hosté prohlédnout 7 expozic a 3 výstavy v prostorách hradu. Součástí akce bude i možnost nákupu vín pro sváteční stůl nebo jako dárek pod stromeček. Festival nabízí procházku hradními zákoutími, úchvatné výhledy na Brno, setkání s nejlepšími moravskými vinaři a lahodné víno.

8. prosinec

Město: Dolní Dunajovice

Místo: dům Dr. Karla Rennera

www stránka: www.czsdd.cz

Ochutnávku mladých vín z Dolních Dunajovic a okolí připravil již jedenáctý ročník Mikulášského koštu, který připravil Český zahrádkářský svaz základní organizace v Dolních Dunajovicích. Místní vinaři nabídnou degustaci svých letošních vín 8. prosince v sále domu Dr. Karla Rennera. Nejen milovníkům vín zde zahraje cimbálová muzika Šmytec.

9. prosinec

Město: Klentnice

Místo: sál místního hostince

Přijďte si vychutnat degustaci vín z jedinečných vinařství v moravské vinařské obci 9. prosince od 16:00 hod. do sálu místního hostince. Mikulášskou výstavu mladých vín z Podpálaví a blízkého okolí v Klentnici si připravili Klentničtí vinaři z místního Vinařského sdružení. K tanci a poslechu zde bude hrát klasická cimbálová muzika.

9. prosinec

Město: Pouzdřany

Místo: sál kulturního domu

www stránka: www.pouzdranskyzdar.cz

Vinařská slavnost s ochutnávkou mladých vín proběhne 9. prosince v Pouzdřanech. V rámci třetího ročníku akce Svěcení mladých vín Pouzdřany proběhne od 19:00 hod v místním sále kulturního domu posvěcení vín od místních a okolních vinařů farářem. K degustaci vystavených vín s drobným občerstvením je připraven hudební program souboru Mužáků z Popic.

26. prosinec

Město: Židlochovice

Místo: budova zahrádkářů, Palackého 240

www stránka: www.zidlochovice.cz

Na druhý svátek vánoční 26. prosince se v Židlochovicích koná Štěpánská výstava vín.  Jedná se o oblastní výstavu mladých a ročníkových vín s možnou degustací, která proběhne v místní budově zahrádkářů od 10:00 hod. Pro návštěvníky je připraven bohatý kulturní program formou soutěží.

27. prosinec

Město: Kobylí

Místo: sokolovna

www stránka: www.kobyli.cz

Vinařská obec Kobylí zve 27. prosince do místní sokolovny na tradiční svěcení vína místních vinařů. Každoročně pořádaná vinařská slavnost Svěcení vína v Kobylí nabízí ochutnávku mladých vín talentovaných místních vinařů za doprovodu bohatého kulturního programu.

27. prosinec

Město: Vrbice

Místo: kulturní dům

www stránka: www.vinarivrbice.cz

Pokračujte odpočinkem při sváteční náladě na vinařské slavnosti ve Vrbicích. V místním kulturním domě proběhne za účasti faráře požehnání mladých vín Vrbětických vinařů. Místní vinaři se zde poprvé předvedou se svými vinařskými dovednosti a návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost tyto vína od talentovaných mladých vinařů z Vrbic ochutnat.

27. prosinec

Město: Vranovice

Místo: sál Domu pro seniory, ul. Náměstíčko

Nejen pro milovníky vín si město Vranovice připravilo ochutnávku mladých vín místních vinařů. V sále místního Domu pro seniory proběhne od 18:00 hod. za účasti faráře požehnání vinařů z Vranovic, kteří poté návštěvníkům předvedou a nabídnou ochutnávku svých prvních vín.

Více vinařských akcí na www.vinazmoravy.cz, www.vinazcech.cz.

Dále trvá:

20. říjen – 30. listopad

Město: Český Krumlov

Místo: město – partnerské restaurace, Zámecká jízdárna aj.

www stránka: www.festivalvinack.cz

Již šestým rokem mistrně spojuje Festival vína Český Krumlov vynikající vína s gastronomickými a kulturními zážitky. Od 20. října do 30. listopadu 2017 tak opět nabídne obyvatelům a návštěvníkům tohoto kouzelného města přehlídku tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky a zejména přátelská setkání se znalci vína. V programu festivalu nebude chybět tradiční příjezd sv. Martina, Svatomartinské víno a menu v partnerských restauracích, ani oblíbená Zámecká slavnost vína v Zámecké jízdárně. Po celou dobu festivalu bude probíhat program Víno & Gastronomie & Kultura, který nabídne přátelská posezení u sklenky vína s uznávanými sommeliéry a vinaři.

24. listopad – 31. prosinec

Město: Jablonec nad Nisou

Místo: Dům Vína ANNOVINO Lednice, Komenského 23

www stránka: www.dum-vina.cz

Akce s názvem Adventní štědrý svařák probíhá od 24. listopadu do 31. prosince v Domě vína Annovino v Jablonci nad Nisou. Akce nabídne Štědré adventní svařáky a punče dle originálních receptů a předvánoční rozjímání nejen pro milovníky dobrého vína. Návštěvníci zde najdou zajímavé tipy na vánoční dárky a dárková balení. Výtěžek z této akce putuje na charitativní účely pro dětské oddělení nemocnice Jablonec.

(Visited 7 481 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*