Kam vyrazit na vinobraní a vinařské akce v roce 2018? Přinášíme velký přehled, z kterého si určitě vyberete! Letos prý bude víno, ostatně jako každý rok, opravdu skvělé! 

Vinobraní, slavnosti vína - Malý dobrodruh
Vinobraní si užije opravdu celá rodina. Foto: www.vinazcech.cz

Vinobraní a vinařské akce 2018

Listopad

1. listopad

Město: Ostrava

Místo: Clarion Congress hotel Ostrava

www stránka: www.shop.kralvin.cz/kralovsky-kost-ostrava

Královský košt v Ostravě proběhne ve čtvrtek 1. listopadu v Clarion Congress Hotelu. Hosté zde mohou ochutnat medailová vína z největšího vinařského projektu v ČR. Chybět nebude ani Champion a vítězové jednotlivých kategorií. Formou koštu zde budou prezentována opravdu ta nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky. Připraven je také zajímavý doprovodný program, prodej sommelierských potřeb, prodej vybraných vín a winelád a mnoho dalšího.

2. listopad

Město: Valtice

Místo: Vinařská 34

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční podzimní večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se koná v pátek 2. listopadu od 20 hodin ve Valticích. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

3. listopad

Město: Chroustovice

Místo: areál zámku a zahrad – odborné učiliště

www stránka: www.zameckevinneschody.cz

V sobotu 3. listopadu zavítejte do areálu zámku a zámeckých zahrad v Chroustovicích. Od 13 hodin se zde pořádá 2. ročník slavnosti Zámecké vinné schody Chroustovice, na které vás čeká ochutnávka vín a prezentace toho nejlepšího z rodinných vinařství. Těšit se můžete také na návštěvnické hodnocení prezentovaných vín, přehlídku regionálních potravin nebo slosování výherních vstupenek. Chybět nebude ani raut a hudební vystoupení cimbálové muziky Vinár z Veletin, jazzmana M. Jozífka nebo rockové formace Rockband.

3. listopad

Město: Liberec

Místo: Clarion Grandhotel Zlatý lev Liberec

www stránka: www.shop.kralvin.cz/kralovsky-kost-liberec

Královský košt v Liberci proběhne v sobotu 3. listopadu v Clarion Grandhotelu Zlatý lev. Hosté zde mohou ochutnat medailová vína z největšího vinařského projektu v ČR. Chybět nebude ani Champion a vítězové jednotlivých kategorií. Formou koštu zde budou prezentována opravdu ta nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky. Připraven je také zajímavý doprovodný program, prodej sommelierských potřeb, prodej vybraných vín a winelád a mnoho dalšího.

3. listopad

Město: Moravská Nová Ves

Místo: areál vinných sklepů Výmol – Zátiší

www stránka: www.vinarimnves.cz

Akce podzimních otevřených sklepů proběhne v sobotu 3. listopadu od 10 do 19 hodin ve sklepních uličkách Výmol a Zátiší v Moravské Nové Vsi. Během akce bude otevřeno 25 až 30 sklepů a sklípků, kde budou místní vinaři nabízet k ochutnání mladá svěží vína ročníku 2018, ale i vína starší. Připraveno je také bohaté krajové občerstvení a kulturní program s vystoupením cimbálové muziky. Akce se koná za každého počasí.

3. listopad

Město: Vranovice

Místo: sál DPS, Náměstíčko 53

10. ročník tradiční výstavy archivních vín proběhne v sobotu 3. listopadu od 14 hodin v sále Domu pro seniory ve Vranovicích. Po celou dobu ochutnávek bude k tanci a poslechu vyhrávat cimbálová muzika.

8. – 11. listopad

Město: Zaječí

Místo: Vinařství U Kapličky

www stránka: www.vinarstviukaplicky.cz

Vinařství U Kapličky připravilo pro všechny milovníky svatomartinských a mladých vín čtyři dny hodování a dobré zábavy. Od 8. do 11. listopadu bude restaurace Retro Gril a Nový sklep v Zaječí nabízet ochutnávky těchto lahodných vín, ale také tradiční pokrmy z hus a mnoho dalších delikates.

9. listopad

Město: Hradec Králové

Místo: hotel Černigov

www stránka: www.shop.kralvin.cz/kralovsky-kost-hradec-kralove

Královský košt v Hradci Králové proběhne v pátek 9. listopadu v hotelu Černigov. Hosté zde mohou ochutnat medailová vína z největšího vinařského projektu v ČR. Chybět nebude ani Champion a vítězové jednotlivých kategorií. Formou koštu zde budou prezentována opravdu ta nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky. Připraven je také zajímavý doprovodný program, prodej sommelierských potřeb, prodej vybraných vín a winelád a mnoho dalšího.

9. listopad

Město: Olomouc

Místo: NH Collection Olomouc Congress

www stránka: www.slavnostvina.cz

Slavnost vína proběhne v pátek 9. listopadu od 19 hodin v Olomouci. Společenský večer s degustací moravských vín, rautem a kulturním programem se koná na podporu moravských vinařství. Hosté zde ochutnají více než 150 vzorků od moravských vinařů a budou mít možnost vína také ohodnotit. Celým večerem bude provázet Bára Štěpánová a doprovodný program nabídne koncert Petra Bendeho, kapely Kanci paní Nadlesní a mnoho dalšího.

9. – 18. listopad

Město: Mikulov

Místo: Náměstí, historické památky, zámek, mikulovské podniky

www stránka: www.mikulov.cz

Svatomartinský Mikulov nabídne v týdnu od 9. do 18. listopadu festival hodové martinské tradice a mladých vín, ale také dny plné zábavy a kultury. Milovníci dobrého jídla se můžou těšit na gastronomické zážitky se svatomartinským menu, mladá vína bude možné ochutnat v celé řadě podniků a vinoték. V programu hosté najdou řadu tematických akcí, jako příjezd svatého Martina, slavnostní otevření prvních svatomartinských vín a svěcení mladých vín ročníku 2018. Mikulovské Náměstí zaplní o festivalových víkendech svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru či dobově pojatým uměleckým programem. Během svatomartinských oslav budou také mimořádně zpřístupněny historické památky.

10. – 11. listopad

Město: Pavlov

Místo: Pavlov, Horní Věstonice, Dolní Věstonice, Milovice, Bulhary, vinné sklepy

www stránka: www.otevrenesklepy.cz

Festival otevřených sklepů, svatý Martin pod Pálavou, proběhne o víkendu 10. až 11. listopadu v Pavlově. Návštěvníky čeká třicítka otevřených sklepů v Pavlově, Horních Věstonicích, Dolních Věstonicích, Milovicích a Bulharech. Připraveny jsou degustace vín přímo z rukou vinařů, ochutnávky místních specialit, cimbálová muzika a rozmanitý kulturní program.

10. listopad

Město: Bořetice

Místo: areál sklepů Kraví hora

www stránka: www.republikakravihora.cz

Putování za mladým vínem mohou zájemci absolvovat v sobotu 10. listopadu od 11 hodin v areálu sklepů Kraví hora v Bořeticích. Akci zahájí nástup vlády, zazní hymna Svobodné spolkové republiky Kraví hora a poté přednese předsedy vlády krátký proslov. Následovat bude volná degustace v označených sklepech.

10. listopad

Město: Pavlov

Místo: Hotel Pavlov

www stránka: www.hotelpavlov.cz/hotelove-akce.php?id=192

Oslava mladého vína a dobrého jídla, Svatomartinská husa, proběhne v sobotu 10. listopadu od 17 hodin v sále Hotelu Pavlov v Pavlově. Svatomartinská husa v sobě skrývá symbiózu skvělých zážitků z mladého rodícího se vína a vynikajícího jídla. V průběhu dne budou k ochutnání mladá svatomartinská vína a samozřejmě poctivá svatomartinská husa, která se bude podávat kolem 19 hodiny. Večerní zábavu zpříjemní ve 20 hodin cimbálová muzika. Cena celého programu je 899,- Kč na osobu.

10. listopad

Město: Hostivice

Místo: sokolovna, Jiráskova 201

www stránka: www.mksh.cz

Již 5. ročník Svatomartinské zábavy Hostivice proběhne v sobotu 10. listopadu od 15 hodin v hlavním sále sokolovny v obci Hostivice. Návštěvníci se mohou těšit na den plný gastronomických zážitků, degustaci svatomartinských a mladých vín a bohatý program pro děti i dospělé. Přijďte si pochutnat na aromatických vínech, husí pečínce a na dalších tradičních pokrmech.

10. listopad

Město: Šardice

Místo: obecní hala U Orla

www stránka: www.vinozesardic.cz

Mendelův vinařský spolek Šárdice zve návštěvníky v sobotu 10. listopadu na svěcení a první ochutnávku mladých vín ročníku 2018. Zábava začíná v 16 hodin ve zdejší obecní hale U Orla a chybět nebude ani hudební vystoupení mužského sboru Mužáci ze Šárdic a cimbálová muzika Denica ze Šárdic.

11. listopad

Město: Brno

www stránka: www.wineofczechrepublic.cz

Svatomartinský košt, který každoročně pořádá Vinařský fond, proběhne již tradičně 11. listopadu od 11 hodin na náměstí Svobody v Brně. Slavnostní průvod v čele se svatým Martinem na koni dorazí na náměstí Svobody před jedenáctou hodinou. Slavnostní otevření první lahve se uskuteční v 11 hodin. K ochutnání je každoročně 100 druhů svatomartinských vín a od přítomných vinařů je možné zakoupit i celé lahve. Návštěvník v ceně vstupného, které činí 150 Kč, obdrží skleničku, katalog vzorků a několik degustačních mincí. K poslechu zahraje cimbálová muzika. Svatomartinský košt trvá do podvečerních hodin.

11. listopad

Město: Kyjov

Místo: stan před radnicí

www stránka: www.mestokyjov.cz

Ochutnávka mladých vín ročníku 2018 a slavnostní otevírání svatomartinských vín proběhne tradičně v neděli 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut ve stanu na náměstí před radnicí v Kyjově. Ochutnávka nabídne přibližně 30 vzorků vín od 10 vinařů z regionu.

11. listopad

Město: Český Krumlov

Místo: náměstí Svornosti

www stránka: www.festivalvinack.cz

Příjezdu sv. Martina a slavnostního otevření Svatomartinského vína se mohou zájemci zúčastnit v neděli 11. listopadu v podmanivých kulisách Českého Krumlova. K otevření první láhve a slavnostnímu přípitku mohou hosté pozvednout číši v 11 hodin a 11 minut na náměstí Svornosti.

11. listopad

Město: Karlštejn

Místo: sál restaurace U Janů

www stránka: www.karlstejnske-vinobrani.cz

Slavnost svatomartinských vín proběhne v neděli 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut v sále restaurace U Janů v obci Karlštejn. K poslechu a tanci bude hrát cimbálová muzika Žandár.

11. listopad

Město: Znojmo

Místo: Klášter dominikánů

www stránka: www.znojemskabeseda.cz

Slavnosti Svatomartinského a mladého vína proběhnou v neděli 11. listopadu v Klášteře dominikánů ve Znojmě. Slavnost začíná v 11 hodin a pro hosty je připravena široká nabídka lahodných vín s gastronomickými specialitami. Tradiční průvod svatého Martina doprovázený cimbálovou muzikou vyrazí v 17 a v 19 hodin z Dolní České směrem k Hradebnímu příkopu a dále k Vlkově věži, kde bude pro zájemce připravena placená ochutnávka vín. Ochutnávku včetně průvodu zajišťuje agentura Navajn.

11. listopad

Město: Čejkovice (okr. Hodonín)

Místo: nádvoří Hotelu Zámek Čejkovice

www stránka: www.vinozcejkovic.cz

Sdružení vinařů Čtvrtečníci zve milovníky vína v neděli 11. listopadu v 11 hodin na požehnání a slavností zahájení prodeje místních svatomartinských a mladých vín. Na nádvoří Hotelu Zámek Čejkovice proběhne ochutnávka více než 58 vzorků vín od 28 vinařů z místních vinic. O hudební doprovod se postará místní žesťové kvarteto a mužský pěvecký sbor Révokaz z Čejkovic. Vstupné činí 200 Kč a jeho součástí je též sklenička, katalog se seznamem vín a propiska.

11. – 12. listopad

Město: Olomouc

Místo: Univerzitní ulice

www stránka: www.olomoucka-vinna.cz

Již od roku 2011 připravuje Olomoucká vinná společnost pro milovníky vín svátek mladého vína. V neděli 11. listopadu se tak Olomouc připojí k oslavám svatomartinských vín a nabídne ochutnávky z vinařství, která získala v komisi právo svá vína nazvat svatomartinskými víny. Stejně jako v celé republice i zde slavnostně otevřou mladá vína tohoto ročníku v 11 hodin a 11 minut. K prvnímu přípitku svatomartinským vínem dojde v Univerzitní ulici.

11. listopad

Město: Mladá Boleslav

Místo: OC Olympia, Jičínská ulice

www stránka: www.dum-vina.cz

Největší akce svatomartinských vín v regionu proběhne v neděli 11. listopadu v OC Olympia v Mladé Boleslavi. Připravena je degustace desítek svatomartinských a mladých vín různých moravských vinařů, která napoví, jaká budou vína ročníku 2018. Připraveny jsou také svatomartinské gastronomické speciality. Zahajovací slavnostní přípitek svatomartinským vínem proběhne tradičně v 11 hodin a 11 minut. Veškerá degustovaná vína si mohou zájemci na místě také zakoupit.

11. listopad

Město: Liberec

Místo: Soukenné náměstí

www stránka: www.dum-vina.cz

Jedna z největších svatomartinských akcí v regionu proběhne v neděli 11. listopadu na Soukenném náměstí v Liberci. Připravena je degustace desítek svatomartinských a mladých vín různých moravských vinařů, která napoví, jaká budou vína ročníku 2018. Chybět nebudou oblíbené svatomartinské gastronomické speciality. Zahajovací slavnostní přípitek svatomartinským vínem proběhne tradičně v 11 hodin a 11 minut. Veškerá degustovaná vína si mohou zájemci na místě také zakoupit.

11. listopad

Město: Jablonec nad Nisou

Místo: Komenského 23

www stránka: www.dum-vina.cz

Jedna z největších svatomartinských akcí v regionu proběhne v neděli 11. listopadu ve všech prostorách Domu Vína Annovino, včetně 4 sklepů v moravském stylu v Jablonci nad Nisou. Připravena je degustace desítek svatomartinských a mladých vín různých moravských vinařů, která napoví, jaká budou vína ročníku 2018. Chybět nebudou oblíbené svatomartinské gastronomické speciality. Zahajovací slavnostní přípitek svatomartinským vínem proběhne tradičně v 11 hodin a 11 minut. Veškerá degustovaná vína si mohou zájemci na místě také zakoupit.

11. listopad

Město: Klimkovice

Místo: předzámčí

www stránka: www.vinnysklep-klimkovice.com

Tradiční svatomartinské hody proběhnou v neděli 11. listopadu před zámkem v Klimkovicích. Hosté se mohou těšit na nabídku více než 500 lahví svatomartinských a mladých vín od předních vinařů z Čech, Moravy a Slovenska. Připraveno je také tradiční svatomartinské pohoštění, včetně svatomartinské husy a koláčů. Slavnost začne tradičním přípitkem v 11 hodin a 11 minut a vyvrcholí ve 13 hodin příjezdem svatého Martina s družinou, který požehná klimkovickému lidu i mladým a svatomartinským vínům. Bohatý doprovodný program zaujme zajisté jak děti tak odrostlejší návštěvníky.

11. listopad

Město: Praha 2

Místo: náplavka Rašínova nábřeží

www stránka: www.svatomartinskeslavnosti.cz

Tradiční svatomartinské slavnosti na pražské Náplavce se konají v neděli 11. listopadu a navazují na oblíbené farmářské tržiště. Degustace představí letošní mladá vína od českých a moravských vinařů. Připravena je skvělá gastronomie jako pečená husa, husí speciality, středomořská kuchyně nebo vynikající chuťovky k vínu. I letos festival doprovodí různá hudební vystoupení napříč žánry.

11. listopad

Město: Hodonín (okr. Hodonín)

Místo: Masarykovo náměstí

www stránka: www.mas-dolnimorava.cz

Svatomartinské slavnosti mohou milovníci mladých vín navštívit v neděli 11. listopadu v Hodoníně. Vinařská slavnost začne v 11 hodin a 11 minut na Masarykově náměstí a nabídne ochutnávku vín vinařů z obcí Podluží a z Hodonínska. Chybět nebude ani tradiční pečená Svatomartinská husa a jiné speciality.

11. listopad

Město: Židlochovice

Místo: kostel Povýšení sv. Kříže

www stránka: www.zidlochovice.cz

Svěcení svatomartinských a mladých vín včetně ochutnávky proběhne v neděli 11. listopadu v kostele Povýšení svatétho Kříže v Židlochovicích. Vinaři si zde mohou nechat vysvětit svá vína.

11. listopad

Město: Uherské Hradiště

Místo: Masarykovo náměstí 21

Kontaktní osoba: Region Slovácko, sdružení pro rozvoj cestovního ruchu

www stránka: www.uherske-hradiste.cz

Žehnání svatomartinského vína proběhne v neděli 11. listopadu před 11 hodinou na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy. Slavnostní atmosféra starodávného zvyku se těší stále větší pozornosti občanů i návštěvníků slovácké metropole. Setkání s vinaři a představiteli města za doprovodu místních muzikantů připravuje Městské informační centrum v Uherském Hradišti. Ochutnávat Svatomartinská i ostatní mladá vína od renomovaných vinařů z jižní Moravy bude možno ve vinném stanu až do pozdních odpoledních hodin.

11. listopad

Město: Ústí nad Labem

Místo: Lidické náměstí

www stránka: www.ortopedicke-centrum.cz

Oslavy s degustací svatomartinského vína si mohou v neděli 11. listopadu užít milovníci mladých vín plnými doušky také v Ústí nad Labem. Vinařská slavnost Svatomartinské víno 2018 je součástí celorepublikové kampaně, která je zaměřená na propagaci českých a moravských svatomartinských vín. Oslavy začínají v 11 hodin a 11 minut na Lidickém náměstí a ukončení je plánované na osmou hodinu večerní.

16. listopad

Město: Bzenec

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.bzenectivinari.cz

Bzenecké otevřené sklepy při svíčkách, ochutnávka mladých a ročníkových vín proběhne v pátek 16. listopadu od 17:30 do 24 hodin ve vinných sklepech a v centru města Bzenec. Tato akce otevřených sklepů nabídne nevšední atmosféru sklepních prostor osvětlených svíčkami a lucernami spojenou s ochutnávkou lahodných vín přímo z rukou vinařů, kteří je stvořili.

16. listopad

Město: Mikulov

Místo: zámek, Gajdošův sál

www stránka: www.moravinmikulov.eu

Vinařská slavnost Svěcení vína ročníku 2018 nemine ani město vína Mikulov. Slavnostní obřad svěcení vína provede v pátek 16. listopadu v 16 hodin probošt kolegiální kapituly v Mikulově, Mgr. Pavel Pacner. Obřad Svěcení vína pořádá místní vinařský spolek Moravín Mikulov již od roku 1990. Své vzorky mladých vín zde prezentují hlavně malí ale i profesionální vinaři z Mikulova a blízkého okolí. Součástí slavností bude také nabídka Svatomartinské kachny s knedlíkem a zelím od kuchařů hotelu MAROLI.

17. listopad

Město: Syrovice

Místo: sokolovna

Tradiční košt svatomartinských vín s mladými víny místních vinařů proběhne v sobotu 17. listopadu od 11 hodin v sokolovně obce Syrovice. K jídlu se podává tradiční svatomartinská husa.

17. listopad

Město: Bzenec

Místo: zámek, sklep pod sokolovnou

www stránka: www.bzenec.cz

Ochutnat tradiční svatomartinská vína přímo od místních vinařů mohou návštěvníci v sobotu 17. listopadu v Zámeckém vinařství Bzenec. Akci začne ve 14 hodin průvodem od bzeneckého zámku a od 15:30 hodin je ve sklepě pod Sokolovnou pro milovníky romantiky přichystána ochutnávka tradičních svatomartinských vín. Kromě degustace mimořádných vín je součástí vstupenky také speciální Svatomartinské menu.

17. listopad

Město: Velehrad

Místo: Slovanský sál Stojanova gymnázia, Velehrad

www stránka: www.cisterciackapecet.cz

Jedenáctý ročník soutěže mešních a košer vín, Cisterciáská pečeť, proběhne v sobotu 17. listopadu od 16 hodin ve Slovanském sále Stojanova gymnázia ve Velehradě. Soutěže se účastní mešní vína, vína pravoslavných církví, vína z klášterů a košer vína z řady zemí.

17. listopad

Město: Němčičky (okr. Břeclav)

Místo: kulturní dům

www stránka: www.modrehory.cz

Košt mladých vín a svatomartinských hus proběhne v sobotu 17. listopadu od 18 hodin v kulturním domě v Němčičkách. Připravena je svatomartinská husa a nejlepší mladá vína od místních vinařů. K tanci a dobré náladě zahraje cimbálová muzika.

17. listopad

Město: Milotice

Místo: vinné sklepy Šidleny

www stránka: www.Sidleny.cz

Akce otevřených sklepů s ochutnávkou prvních letošních vín, Martinské Šidleny, se uskuteční v sobotu 17. listopadu od 10 hodin ve vinných sklepech Šidleny v Miloticích.

17. listopad

Město: Hustopeče

Místo: Dukelské náměstí

www stránka: www.hustopece.cz/kalendar-akci

Oslava svatomartinských vín a husí proběhne v sobotu 17. listopadu na Dukelském náměstí v Hustopečích. V 11 hodin a 11 minut zazní z oken hustopečské radnice slavnostní fanfáry, které ohlásí příjezd sv. Martina s družinou. Společně s hosty pak pozvedne sklenku k letošnímu prvnímu přípitku mladým vínem a oslavy zahájí. Slavnosti zpestří řemeslný jarmark a ve velkém stanu na náměstí budou od 10 hodin připravené ochutnávky vína a svatomartinských husiček. Chybět nebude ani doprovod cimbálové muziky.

17. – 18. listopad

Město: Vrbice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinarivrbice.cz/po-stopach-opicky-emilky-aneb-za-mladym-vrbeckym-vinem

O víkendu 17. až 18. listopadu se ve Vrbici uskuteční putování po vinných sklepech s názvem Po stopách opičky Emilky. Těšit se můžete na ochutnávku mladých vín nejméně ze 14 sklepů a bohatý doprovodný program. Akce se koná za každého počasí. V případě nepříznivého počasí se akce přesune do prostor Kulturního domu.

17. listopad

Město: Znojmo

Místo: Vlkova věž, Kollárova 385/6

www stránka: www.navajn.cz

Řízená degustace 7 vzorků mladých a svatomartinských vín proběhne v sobotu 17. listopadu od 18 do 20 hodin ve Znojmě. Řízenou degustaci ve Vlkově věži, s překrásným výhledem na noční podzimní Znojmo, povede zkušený sommelier. Vstupné je 350 Kč na osobu a vzhledem k omezené kapacitě organizátoři doporučují včasnou rezervaci.

17. listopad

Město: Brno

Místo: Brno-Líšeň, jídelna ZŠ, Holzova 1

www stránka: www.mika.cz

9. ročník tradiční prezentace vinařských firem, Sametový košt, proběhne v sobotu 17. listopadu od 10 hodin v Brně. Jedná se o prezentaci vinařských firem, kde je k ochutnání

Široký sortiment starších, ale i letošních vín a zároveň si lze koštovaná vína objednat v cenách přímo od výrobce Tato populární akce, kde se spojuje kvalitní víno, pečené kačenky a cimbálová muzika, si našla své místo v srdcích mnoha obyvatel, nejen z městské části Brno-Líšeň.

17. listopad

Město: Pavlov

Místo: Hotel Pavlov

www stránka: www.hotelpavlov.cz/hotelove-akce.php?id=191

Oslava mladého vína a dobrého jídla, Svatomartinská husa, proběhne pro velký úspěch ještě jednou, a to v sobotu 17. listopadu od 17 hodin v sále Hotelu Pavlov v Pavlově. Svatomartinská husa v sobě skrývá symbiózu skvělých zážitků z mladého rodícího se vína a vynikajícího jídla. V průběhu dne budou k ochutnání mladá svatomartinská vína a poctivá svatomartinská husa se bude podávat kolem 19 hodiny. Večerní zábavu zpříjemní kolem 20 hodiny cimbálová muzika. Cena celého programu je 899,- Kč na osobu.

17. listopad

Město: Zbiroh

Místo: zámek

www stránka: www.zbiroh.com

V sobotu 17. listopadu od 11 do 17 hodin se na nádvoří zámku ve Zbirohu koná degustace Svatomartinských vín. Svá vína zde představí přibližně 15 vinařství. Doprovodný program nabídne kromě jiného tradiční příjezd svatého Martina na bujném koni nebo řemeslné stánky.

17. listopad

Město: Velké Pavlovice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinozvelkychpavlovic.cz

Svatomartinské otevřené sklepy proběhnou v sobotu 17. listopadu od 11 hodin ve vinných sklepech ve Velkých Pavlovicích. K ochutnání jsou připravená svatomartinská a mladá vína, svatomartinská husa i zabíjačkové speciality. Dokonalou atmosféru dokreslí večerní beseda u cimbálu s folklórním souborem.

17. listopad

Město: Rakvice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinari-rakvice.cz

Svatomartinský den otevřených sklepů ve vinařské obci Rakvice si příznivci a milovníci vína mohou vychutnat v sobotu 17. listopadu od 11 do 19 hodin. Degustace a ochutnávky ve sklepech proběhnou s doprovodem místních vinařů a sklepmistrů.

17. listopad

Město: Nový Šaldorf-Sedlešovice

Místo: vinné sklepy Nového Šaldorfa

www stránka: www.saldorfske-sklepy.cz

Vinařská slavnost svatý Martin v Šaldorfských sklepech se koná v sobotu 17. listopadu ve vinných sklepech v Novém Šaldorfu. V 16 hodin proběhne u historického lisu uprostřed novošaldorfských vinných sklepů martinská oslava s požehnáním mladých vín, připomenutím martinské tradice a první ochutnávkou. Hodinu na to je připravena ochutnávka vín v Obecním sále Nového Šaldorfa-Sedlešovic s tematickým občerstvením. Vína k této degustaci jsou odebraná z nádob v den konání slavnosti, a tedy v různém čase dokvášení. Zážitky z degustace jsou díky tomu jedinečné a typické jen pro tyto dny vinařského kalendáře.

17. listopad

Město: Valtice

Místo: Vinařská 34

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Valtické Svatomartinské slavnosti a Husí hody se konají v sobotu 17. listopadu od 18 hodin ve Valtickém Podzemí. Večer v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku svatomartinských vín, delikátní svatomartinskou husičku a dobrou zábavu při cimbálové muzice.

18. listopad

Město: Uherčice (okr. Břeclav)

Místo: kulturní dům

www stránka: www.vinariuhercice.cz

Vinařská slavnost svěcení vín proběhne v neděli 18. listopadu od 14 hodin v kulturním domě v Uherčicích. Připraveno je krajové občerstvení a k tanci, zpěvu i poslechu zahraje cimbálová muzika. Cena vstupenky je 100 Kč a děti pouští pořadatelé zdarma.

24. listopad

Město: Praha

Místo: Clarion Congress Hotel Prague

www stránka: www.kralvin.cz/kralovske-kosty-praha

Královský košt v Praze proběhne v sobotu 24. listopadu v Clarion Congress Hotelu. Hosté zde mohou ochutnat medailová vína z největšího vinařského projektu v ČR. Chybět nebude ani Champion a vítězové jednotlivých kategorií. Formou koštu zde budou prezentována opravdu ta nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky. Připraven je i zajímavý doprovodný program, jako je snoubení skvělé plantážní čokolády z Čokoládovny Fikar s vybranými moravskými víny a nově prodej vybraných vín, sommelierských potřeb, winelád a mnoho dalšího.

24. listopad

Město: Pavlov

Místo: Vinné sklepy

www stránka: www.otevrene-sklepy-pavlov.cz

Den otevřených sklepů proběhne poslední listopadovou sobotu od 11 do 18 hodin ve vinných sklepech v Pavlově. Do služby se zapojí 12 pavlovských sklepů i obecní vinotéka. Hosté zde mohou ochutnat kvalitní pálavská vína, prohlédnout si prostředí pavlovských vinných sklepů a seznámit se s pavlovskými vinaři. V každém sklepě bude k ochutnání připraveno cca 8 vzorků vín. Vstupenky jsou k zakoupení v informačním centru, v kulturním domě v Kletnické ulici. Další informace k akci jsou k dispozici na webových stránkách.

24. listopad

Město: Mikulov

Místo: Hotel Ryzlink

www stránka: www.hotelryzlink.cz

Poslední listopadová sobota v hotelu Ryzlink v Mikulově bude věnovaná všem labužníkům a milovníkům lahodného vína. Proběhne zde totiž překrásná akce snoubení husích specialit s nejlepšími víny Vinařství Fučík.

24. listopad

Město: Prušánky

Místo: Nechory – vesnička vinných sklepů

www stránka: www.nechorstivinari.cz

Akce podzimních otevřených sklepů proběhne v sobotu 24. listopadu od 10 do 19 hodin ve vesničce vinných sklepů Nechory v Prušánkách. Vinaři z Prušánek letos již počtvrté otevřou vinné sklepy a nabídnou k ochutnání především, ale nejen, svá mladá vína. Akce nabídne přibližně 20 otevřených sklepů a bohatý kulturní program s hudbou a soutěžemi. Program stejně jako ochutnávky začne brzy dopoledne. Nechorský expres pojede ráno z vlakového nádraží Břeclav přes okolní obce do Nechor. Tato akce je navíc ideální příležitostí k nákupu vína na vánoční a novoroční stůl.

24. listopad

Město: Hustopeče

Místo: Hotel Centro

www stránka: www.hustopece.cz/kalendar-akci

Světový duel vín 2018 proběhne v sobotu 24. listopadu od 10 hodin v Hotelu Centro v Hustopečích. Exkluzivní světová vína a vybraná vína z České republiky se i letos utkají v lítém boji. Vítěze tohoto pomyslného duelu si zde ovšem každý host určuje sám.

24. listopad

Město: Valtice

Místo: Vinařská 34

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční podzimní večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se koná v sobotu 24. listopadu od 20 hodin ve Valticích. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

24. listopad

Město: Český Krumlov

Místo: Zámecká jízdárna

www stránka: www.festivalvinack.cz

Zámecká slavnost vína proběhne v sobotu 24. listopadu v zámecké jízdárně v Českém Krumlově. Během této degustační a prodejní výstavy se hostům představí tuzemská i zahraniční vinařství. Slavnosti se osobně zúčastní také samotní vinaři, sklepmistři a sommeliéři. Během výstavy mohou hosté využít festivalové ceny a zakoupit vína za zvýhodněnou cenu. K dispozici bude také bohaté studené i teplé občerstvení.

25. listopad

Město: Velké Pavlovice

Místo: Vinné sklepy Františka Lotrinského

www stránka: www.velke-pavlovice.cz

Vinné sklepy ve Velkých Pavlovicích nabídnou v neděli 25. listopadu akci s názvem Svěcení mladého vína ročníku 2018. Mladá vína zde posvětí pan farář Mgr. Petr Papoušek. K dobré náladě a pohodě přispěje cimbálová muzika.

30. listopad až 23. prosinec

Město: Jablonec nad Nisou

Místo: Komenského 23

www stránka: www.dum-vina.cz

Adventní štědrý svařák probíhá od 30. listopadu do 23. prosince v Domě vína Annovino v Jablonci nad Nisou. Akce nabídne adventní svařáky a punče dle originálních receptů a předvánoční rozjímání nejen pro milovníky dobrého vína. Návštěvníci zde najdou zajímavé tipy na vánoční dárky a dárková balení. Výtěžek z této akce putuje na charitativní účely pro dětské oddělení nemocnice Jablonec.

30. listopad

Město: Kyjov

Místo: Slovácká galerie vín – radniční sklep

www stránka: www.slovackagalerievin.cz

Další z pravidelných degustací vín slovácké vinařské podoblasti proběhne v pátek 30. listopadu od 19 hodin ve Slovácké galerii vín, v radničním sklepě v Kyjově. Vzhledem k omezené kapacitě pořadatelé doporučují zakoupení vstupenek v předprodeji.

Prosinec

1. prosinec

Město: Praha

Místo: Clarion Congress hotel Prague

www stránka: www.shop.kralvin.cz/kralovsky-kost-praha

Královský košt v Praze proběhne v sobotu 1. prosince v Clarion Congress Hotelu. Hosté zde mohou ochutnat medailová vína z největšího vinařského projektu v ČR. Chybět nebude ani Champion a vítězové jednotlivých kategorií. Formou koštu zde budou prezentována opravdu ta nejlepší vína aktuální nabídky českých vinařů. Velká pultová degustace nabídne 300 nejlepších vín soutěže Král vín České republiky 2018. Připraven je také zajímavý doprovodný program, prodej sommelierských potřeb, prodej vybraných vín a winelád a mnoho dalšího.

1. prosinec

Město: Šakvice

Místo: sokolovna

www stránka: www.akcevsakvicich.cz/kost-mladych-vin.html

Košt mladých vín Šakvice proběhne v sobotu 1. prosince v místní sokolovně. Letošní 8. ročník začíná posvěcením mladého vína panem farářem ve 13 hodin. Dále vystoupí folklorní soubor Hanýsek ze Šakvic a od 18 hodiny se mohou hosté těšit na posezení u cimbálu a ochutnávku domácích pomazánek.

1. prosinec

Město: Ostrava

Místo: Dolní oblast Vítkovice, areál Hlubina

www stránka: www.navinko.cz/ostravazijevinem

Ostrava žije vínem, nabídne v sobotu 1. prosince den plný vína a zábavy v industriálním prostředí v Dolních Vítkovicích. V sobotu 1. prosince sem přijede představit svá vína více než 10 vinařství z Moravy a Rakouska. Během sobotního odpoledne a večera se postupně představí každé vinařství u krátké degustace, kde vinaři vysvětlí výrobu a svá vína postupně představí. Především však bude připraveno více než 100 druhů vína k ochutnání! Občerstvení zajistí známý šéfkuchař a další pozvání hosté. Hudba už jen podtrhne parádní atmosféru celé akce.

1. prosinec

Město: Brno

Místo: hrad Špilberk

www stránka: www.vinozblizka.cz

Festival Víno z blízka na Špilberku proběhne v sobotu 1 prosince na hradě Špilberk v Brně. První prosincová sobota tak bude patřit moravským vinařům a jejich vínům. Připravena je degustace 100 vzorků vín od 13 vybraných moravských vinařů, kteří reprezentují všechny čtyři vinařské podoblasti Moravy. Díky rozšířené vstupence si mohou hosté prohlédnout 7 expozic a 2 výstavy v prostorách hradu. Součástí akce bude i možnost nákupu vín pro sváteční stůl nebo jako dárek pod stromeček. Festival nabízí procházku hradními zákoutími, úchvatné výhledy na Brno, setkání s nejlepšími moravskými vinaři a lahodné víno.

1. prosinec

Město: Moutnice

Místo: orlovna

Při příležitosti 20 výročí založení pořádají vinaři z Moutnic 15 ročník výstavy ročních a archivních vín. Vinum Bnonum Maraviae proběhne v sobotu 1. prosince od 11 hodin v místní v orlovně v Moutnici. Vyhlášení šampionů a předání se koná ve 13.30 hodin a od 15 hodin zahraje cimbálová muzika Šternovjan.

7. prosinec

Město: Dolní Dunajovice

Místo: dům Dr. Karla Rennera

www stránka: www.czsdd.cz

Ochutnávku mladých vín z Dolních Dunajovic a okolí nabídne již 12. ročník Mikulášského koštu, který připravil Český zahrádkářský svaz základní organizace v Dolních Dunajovicích. Místní vinaři nabídnou degustaci svých letošních vín 7. prosince v sále domu Dr. Karla Rennera.

7. prosinec

Město: Mníšek pod Brdy

Místo: Klub přátel dobrého vína Káji Maříka a hostinec U Káji Maříka

www stránka: www.kralvin.cz/turne-krale-vin

Turné Krále vín, seriál 30 řízených degustací 15 nejlepších vín soutěže KRÁL VÍN České republiky, včetně Championa a vítězů jednotlivých soutěžních kategorií, probíhá ve vinotékách a partnerských společnostech napříč celou Českou republikou. V pátek 7. prosince zamíří tato unikátní degustace do Mníšku pod Brdy. Tyto degustace umožňují milovníkům vín zcela jedinečnou možnost ochutnat aktuálně nejlepší vína České republiky a to v klidu, beze spěchu a pod odborným vedením Branko Černého. Součástí degustace je občerstvení a během večera bude vylosováno 5 vítězů, kteří získají tištěnou knihu Král vín ČR 2018.

8. prosinec

Město: Klentnice

Místo: sál místního hostince

Degustace vín z jedinečných vinařství v moravské vinařské obci proběhne v sobotu 8. prosince od 16 hodin v sále hostince v Klentnici. Mikulášskou výstavu mladých vín z Podpálaví a blízkého okolí v Klentnici připravili Klentničtí vinaři z místního Vinařského sdružení. K tanci a poslechu zde bude hrát klasická cimbálová muzika. Vstupné na košt je 200 Kč na osobu a zahrnuje sklenici, katalog a volnou degustaci.

8. prosinec

Město: Týnec

Místo: Hradištěk

www stránka: www.vinari-tynec.cz

Mladá vína a zabijačkové speciality mohou zájemci ochutnat v sobotu 8. prosince v Týnci. V otevřených sklepích je připravena ochutnávka vín, kde se mohou zájemci pobavit s vinaři o mladých vínech letošního ročníku a pochutnat si na tradiční domácí zabíjačce.

15. prosinec

Město: Dolní Bojanovice

Místo: kulturní dům

www stránka: www.vsdolnibojanovice.cz

Vánoční košt mladých vín proběhne v sobotu 15. prosince v kulturním domě v Dolních Bojanovicích. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika Malina.

26. prosinec

Město: Starovice

Místo: sokolovna

www stránka: www.vinaristarovice.cz

Košt mladých vín proběhne ve středu 26. prosince od 14 hodin v místní sokolovně ve Starovicích. Od 17 hodin zahraje k tanci a poslechu cimbálová muzika.

27. prosinec

Město: Moutnice

Místo: orlovna

Při příležitosti 20 výročí založení pořádají vinaři z Moutnic 15 ročník výstavy ročních a archivních vín. Vinum Bnonum Maraviae proběhne v sobotu 1. prosince od 11 hodin v místní v orlovně v Moutnici. Vyhlášení šampionů a předání se koná ve 13.30 hodin a od 15 hodin zahraje cimbálová muzika Šternovjan. Tradiční slavnost svěcení vína proběhne ve čtvrtek 27. Prosince v Moutnicích. V 17 hodin proběhne mše svatá za vinaře a hodinu poté se v místní orlovně koná žehnání vína s volnou ochutnávkou mladých vín moutnických vinařů.

27. prosinec

Město: Vranovice

Místo: sál DPS, Náměstíčko 53

Tradiční žehnání mladých vín s ochutnávkou proběhne ve čtvrtek 27. prosince od 18 hodin v sále DPS ve Vranovicích. Místní pan farář požehná mladým vínům a poté proběhne degustace přinesených vzorků vín.

27. prosinec

Město: Vrbice

Místo: kulturní dům

www stránka: www.vinarivrbice.cz

Pokračujte odpočinkem při sváteční náladě na vinařské slavnosti ve Vrbicích, která se koná ve čtvrtek 27. Prosince od 18 hodin. V místním kulturním domě proběhne za účasti faráře požehnání mladých vín Vrbětických vinařů. Místní vinaři se zde poprvé předvedou se svými vinařskými dovednosti a návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost tyto vína od talentovaných mladých vinařů z Vrbic ochutnat.

28. prosinec

Město: Kyjov

Místo: Slovácká galerie vín – radniční sklep

www stránka: www.slovackagalerievin.cz

Další z pravidelných degustací vín slovácké vinařské podoblasti proběhne v pátek 28. prosince od 19 hodin ve Slovácké galerii vín, v radničním sklepě v Kyjově. Vzhledem k omezené kapacitě pořadatelé doporučují zakoupení vstupenek v předprodeji.

28. prosinec

Město: Vítonice

Místo: kaple Nejsvětějšího srdce Ježíše

www stránka: www.vitonictivinari.cz

Tradiční žehnání mladých vín proběhne v pátek 28. Prosince v kapli Nejsvětějšího srdce Ježíše ve Vítonicích. Součástí duchovní mše bude žehnání mladých vín ročníku 2018, které povede otec Jindřich Čoupek. Po mši budou vzorky vín přeneseny do místního kulturního domu, kde dojde ke společné degustaci. Bohoslužba v kapli začíná v 18 hodin.

Více vinařských akcí na www.vinazmoravy.cz, www.vinazcech.cz.

Dále trvá:

26. říjen až 30. listopad

Město: Český Krumlov

Místo: město – partnerské restaurace, Zámecká jízdárna aj.

www stránka: www.festivalvinack.cz

Již sedmým rokem mistrně spojuje Festival vína Český Krumlov vynikající vína s gastronomickými a kulturními zážitky. Od 26. října do 30. listopadu 2018 opět nabídne obyvatelům a návštěvníkům tohoto kouzelného města přehlídku tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky a zejména přátelská setkání se znalci vína. V programu festivalu nebude chybět tradiční příjezd sv. Martina, Svatomartinské víno a menu v partnerských restauracích, ani oblíbená Zámecká slavnost vína v Zámecké jízdárně. Po celou dobu festivalu bude probíhat program Víno & Gastronomie & Kultura, který nabídne přátelská posezení u sklenky vína s uznávanými sommeliéry a vinaři.

(Visited 10 072 times, 1 visits today)

Související články

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*