Kam vyrazit na vinobraní a vinařské akce v roce 2018? Přinášíme velký přehled, z kterého si určitě vyberete! Letos prý bude víno, ostatně jako každý rok, opravdu skvělé! 

Vinobraní, slavnosti vína - Malý dobrodruh
Vinobraní si užije opravdu celá rodina. Foto: www.vinazcech.cz

Vinobraní a vinařské akce 2018

Červen

1. červen – 16. září

Město: Blatnice pod Svatým Antonínkem

Místo: celá obec Blatnice a areál sklepů Stará hora

www stránka: www.vinariblatnice.cz

Akce do Blatnice k vinařovi, je putovní štafeta otevřených sklepů, která bude probíhat od 1. června do 16. září v celé obci Blatnice pod Svatým Antonínkem a areálu vinných sklepů Stará hora. V tomto období bude každý víkend vždy v pátek od 17 do 19 hodin, v sobotu od 13 do 19 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin otevřen minimálně jeden vinný sklep, kde budou přímo u vinaře probíhat ochutnávky vína. Vstupné je 100,- Kč a zahrnuje ochutnávku minimálně 6 vzorků lahvových vín. Sklenku zapůjčí vinař a vybraná vína si mohou zájemci na místě zakoupit.

1. červen – 12. říjen

Město: Milotice

Místo: vinné sklepy Šidleny

www stránka: www.Sidleny.cz

V sezoně vždy od pátku do neděle budou mít zájemci možnost navštívit Šidleny v Miloticích s tím, že vždy bude otevřen nejméně jeden sklep některého z malovinařů s možností prohlídky sklepa, posezení, degustací a koupí vína. Sezónní služba otevřených sklepů začíná 1. června a končí slavným burčákovým pochodem.

1. červen – 9. září

Město: Pavlov

Místo: vinné sklepy v Pavlově

www stránka: www.otevrene-sklepy-pavlov.cz

Léto otevřených sklepů v Pavlově proběhne 1. června do 9. září. Pavlovští vinaři již několik let zvou milovníky vína, aby poznali pavlovská vína přímo v místě jejich vzniku, historických vinných sklepích v Pavlově. Celou letní sezonu bude mít každý týden otevřeno jedno vinařství. Otevřeno bude vždy v pátek od 16 do 20 hodin, v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10 do 14 hodin. Při návštěvě budou mít zájemci možnost prohlédnout si historické sklepy, poznat osobně jednotlivé vinaře, ochutnat skvělá pavlovská vína a samozřejmě si je také nakoupit do svého vinného archivu. K ochutnání bude zpravidla 10 až 12 vzorků. Součástí ceny ochutnávky je výklad vinaře k jednotlivým vínům, voda a neutralizační pečivo. Uvedené termíny jsou garantovány jako minimální. Většina sklepů bude mít otevřeno i mimo garantované termíny a návštěvu lze po předchozí domluvě uskutečnit ve všech vinařstvích.

1. – 3. červen

Město: Mikulov

Místo: restaurace

www stránka: www.mgfest.cz

Jedinečná oslava moravských pokrmů v harmonickém spojení s chutí moravských vín. To je Gourmet festival, který se letos uskuteční o víkendu 1. – 3. června v Mikulově. Podávaná jídla budou opět vycházet z kuchyně rodu Dietrichsteinů. Devátý ročník Mikulov Gourmet Festivalu 2018 bude čerpat z období Leopolda Ignáce Josefa knížete z Ditrichštejna, pátého majitele Mikulova, nositele Řádu zlatého rouna a nejvyššího štolbu císaře Josefa I. Festival nabídne vybrané pokrmy z lokálních surovin snoubené s víny místních vinařů, to vše v malebném vinařském městečku, jemuž dominuje Svatý kopeček a vrch Turold.

1. červen

Město: Znojmo

Místo: vinařství v okolí Znojma

www stránka: www.szv.estranky.cz

Devátý ročník poznávacího putování za znojemským Veltlínem proběhne v pátek 1. června ve vybraných známých i méně známých vinařstvích v okolí Znojma. Akce je určena všem milovníkům Veltlínského zeleného, ale i vínomilcům dalších dobrých vín znojemské vinařské podoblasti. Čas a místo odjezdu autobusu budou upřesněny na webu spolku SZV.

1. červen

Město: Valtice

Místo: Vinařská 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční víkendový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí proběhne v pátek 1. června od 20 hodin ve Valticích. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

2. červen

Město: Velký Ořechov

Místo: klubovna zahrádkářů

Pátý ročník zahrádkářského koštu vín se uskuteční v sobotu 2. června od 17 hodin v klubovně zahrádkářů ve Velkém Ořechově. Košt nabídne vzorky vinařů z Moravy, Čech a Slovenska. Samozřejmostí je pohoštění, výherní vstupenky a free wi-fi. Mimo soutěž budou vína z Bosny a Hercegoviny a Chorvatska.

2. červen

Město: Brumovice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinaribrumovice.cz

Den otevřených sklepů se koná v sobotu 2. června od 10 hodin ve vinných sklepech v Brumovicích. Místní vinaři zvou všechny milovníky vína na ochutnávky vín ze svých sklípků a bohaté místní občerstvení. Vstupenky lze zakoupit na místním Obecním úřadě.

2. červen

Město: Mělník

Místo: nádvoří zámku Mělník

www stránka: www.jarovin.cz/3-6-den-v-ruzovem-na-zamku-melnik

Den v růžovém, největší degustace růžových vín a sektů v Čechách, proběhne v sobotu 2. června od 14 hodin na zámku v Mělníku. Nejrůžovější den v roce nabídne unikátní pultovou degustaci věnovanou výhradně růžovým vínům a klaretům. Hosté se mohou těšit výhradně na špičková růžová vína z Moravy a Čech. K ochutnání budou připravena všechna vína přihlášená do jediné specializované soutěže růžových vín u nás, Jarovín Rosé. Součástí degustace bude stánek s vybranými specialitami šéfkuchaře zámeckého restaurantu s velmi příjemnými cenami. K ochutnání budou také všechny sekty přihlášené do letošního ročníku největšího vinařského projektu u nás Král vín České republiky. Během odpoledne bude vyhrávat cimbálová muzika Alexandra Vrábela. Navíc, přijít v nejrůžovější den v roce v růžovém se rozhodně vyplatí. Nejrůžovější pár, tedy pár, který na sobě bude mít největší počet růžových součástí oblečení, včetně módních doplňků a spodního prádla, získá karton francouzského růžového sektu a letos poprvé navíc sadu 6 degustačních skleniček! V průběhu akce budou každou hodinu probíhat také prohlídky zámku s odborným výkladem s 50% slevou. Vždy o půl také startuje v historických sklepích zámku řízená degustace 6 vzorků vín z Chateau Mělník, která je pro účastníky také za polovic. Akce se koná za podpory města Mělník a Vinařského fondu.

2. červen

Město: Kudlovice

Místo: sklepní ulička

www stránka: www.kudlovice.cz

Kudlovický vinný žleb je akce otevřených sklepů, jejíž 13. ročník se koná v sobotu 2. června od 15 hodin ve sklepní uličce v Kudlovicích. Místní sklepy nabídnou svá lahodná vína a jedinečnou atmosféru malebné vinařské uličky. Vše doladí doprovod cimbálové muziky a pěvecký sbor. Zajištěno je také pestré občerstvení.

2. červen

Město: Valtice

Místo: Vinařská 407 (areál vinařství CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s.)

www stránka: www.vsvaltice.cz/Letni-Slavnosti-vina-a-detsky-den

Letní slavnosti vína a dětský den proběhnou v sobotu 2. června od 14 hodin v areálu vinařství Chateau Valtice. Hosté se mohou těšit na ochutnávku mladých vín a sektů, kulturní program v podobně vystoupení místních tanečních, dechových a folklórních spolků, tombolu o vinné i ne-vinné ceny, zábavný soutěžní program pro děti, moravské kulinářské speciality a další dobroty. Dále budou probíhat samostatně placené prohlídky historického Křížového sklepa z roku 1640 a chrámu vína pod Vinařskou stodolou. Večer po vyhlášení tomboly vystoupí hudební hosté.

2. červen

Město: Litoměřice

Místo: Hradní sál Kulturního a konferenčního centra Litoměřice

www stránka: www.litomerickyhrozen.cz

Litoměřický hrozen je jednodenní prezentační a prodejní výstava vín, která se jako každý rok koná první červnovou sobotu. 7. ročník proběhne 2. června od 10 hodin v sále Kulturního a konferenčního centra Litoměřice. V letošním roce se návštěvníci mohou těšit na skvělá vína od tradičních i nových vinařů i novinky v kulturním programu. Vína lze ochutnávat a kupovat do 22 hodin. Záštitu nad akcí i letos převzal starosta Litoměřic Mgr. Ladislav Chlupáč.

2. červen

Město: Valtice

Místo: Vinařská 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční víkendový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí proběhne v sobotu 2. června od 20 hodin ve Valticích. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

2. červen

Město: Šakvice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.facebook.com/events/1035400893257272

Vinaři z Šakvic zvou všechny milovníky dobrého vína na akci otevřených sklepů, z ďůrky do ďůrky. Vinaři z Šakvic otevřou v sobotu 2. června ve 12 hodin své vinné sklepy a nabídnou k ochutnání svá lahodná vína a domácí pochutiny. Celodenní putování bude završeno večerní zábavou u cimbálové muziky. Prodej vstupenek probíhá od 12 do 17 hodin u místní sokolovny.

5. červen

Město: Praha 2

Místo: Novoměstská radnice

www stránka: www.cechcv.cz

Druhý ročník festivalu nejlepších vín z českých vinařských oblastí proběhne v úterý 5. června od 11 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze. Na jednom místě se tak hosté mohou prochutnat Prahou, Karlštejnem, Mělníkem, Roudnicí nad Labem, Litoměřicemi, Velkými Žernoseky, Mostem, Kutnou Horou, Kadaní, Benátkami nad Jizerou, Ústím nad Labem, Hradcem Králové a dalšími českými vinařstvími.

6. červen

Město: Praha

Místo: Novoměstská radnice

www stránka: www.cechcv.cz

Výstava vín a vyhlášení výsledků Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy, nominační soutěže do Salonu vín České republiky, proběhne ve středu 6. června od 11 do 18 hodin na Novoměstské radnici v Praze. Slavnostní gala degustace nabídne nejlepší česká vína za osobní účasti vinařů

7. červen

Město: Brno

Místo: Otevřená zahrada, Údolní 33

www stránka: www.vinozblizka.cz

Víno z blízka, další večer s vínem z exkluzivní série několika volných vinných degustací, proběhne ve čtvrtek 7. června od 17:30 hodin, v příjemném prostředí Otevřené zahrady pod Špilberkem, která je oázou klidu v ruchu velkoměsta. Tentokrát přijede do Brna představit svá vína jedna z největších osobností současného vinařství Vladimír Tetur z Velkých Bílovic, který připraví vstupní řízenou degustaci 4 vín, dle vlastního výběru a představí hosta večera, mladého nadějného vinaře, kterého si osobně vybere.Hosté si tak mohou vychutnat tři příjemné hodiny se skleničkou v ruce za zvuků živé hudby a letní podvečerní atmosféra překrásné zahrady. K dispozici bude také lahodné občerstvení z Bistra Otevřená zahrada. Tento degustační večer je součástí celé letní série s názvem Víno z blízka, kdy na každý z večerů přijíždějí vinaři z jedné vinařské obce a prezentují svá vína. Během degustací se v letních měsících představí ti nejlepší vinaři a díky tomu může být festival považován za reprezentativní přehlídku současného vinařství na Moravě.

8. červen

Město: Český Těšín

Místo: Pizzerie Verdi

www stránka: www.facebook.com/Vinoteka.Jakub.Cesky.Tesin

Degustace Vinařství Ondřej Brdečko proběhne v pátek 8. června od 18:30 hodin v Pizzerii Verdi v Českém Těšíně. Mladý, neuvěřitelně pitelný vinař Ondra Brdečko z Kobylí osobně představí vína ročníku 2017. Vstup na degustaci je zdarma, je ale nutná včasná registrace.

8. červen

Město: Znojmo

Místo: Křížový sklep v Příměticích

www stránka: www.znovin.cz

Den otevřených dveří Křížového sklepa spojený se dnem otevřených dveří Památníku Prokopa Diviše v Příměticích se uskuteční v pátek 8. června od 14 do 20 hodin ve Znojmě. Akce nabídne individuální prohlídku 110 metrů dlouhého, architektonicky unikátního sklepa ve tvaru kříže a pochůzkovou ochutnávku deseti vzorků vín z křížového sklepa, včetně sbírkové varianty číslovaných lahví bílého vína Denis d‘Or.

8. červen

Město: Valtice

Místo: Vinařská 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční víkendový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí proběhne v pátek 8. června od 20 hodin ve Valticích. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

9. červen

Město: Kyjov

Místo: náměstí, vinařský areál Pod Šištótem

www stránka: www.kyjovskesklepy.cz

Čtvrtý ročník akce otevřených sklepů Kyjovska se koná v sobotu 9. června od 13 do 20 hodin ve vinných sklepech v Kyjově a okolí. Své sklepy otevře zhruba 30 vinařů a nabídne k ochutnání svá vína včetně malého degustačního sousta. Připraveny jsou také stánky s občerstvením. Akce je pořádána od záštitou města Kyjov.

9. červen

Město: Dolní Bojanovice

Místo: areál vinných sklepů

www stránka: www.vsdolnibojanovice.cz¨

Den otevřených sklepů v areálu vinných sklepů Dolní Bojanovice proběhne v sobotu 9. června. Vinné sklepy a degustační stan se veřejnosti otevřou ve 14 hodin a od 16 hodin bude hrát cimbálová muzika Malina. Vstupné je 400 Kč a zahrnuje volnou degustaci v otevřených sklepech a stanu, skleničku a mapku.

9. – 10. červen

Město: České Budějovice

Místo: areál Výstaviště České Budějovice

www stránka: www.freshfestival.cz

Fresh Festival je Gurmánský festival dobrého jídla a pití který se uskuteční o víkendu 9. až 10. června v areálu výstaviště v Českých Budějovicích. Festival představí skvělá vinařství, TOP restaurace, zážitkovou gastronomii, pivovary, farmářské trhy, regionální potraviny, pražírny, kavárny, koktejlové bary a mnoho dalších zajímavostí. Připraveny jsou také různé kuchařské show a workshopy Zdeňka Pohlrejcha a dalších známých osobností, šéfkuchařů a odborníků v oblasti gastronomie. Areál je otevřen v sobotu od 10 do 20 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin a vstup se psy na vodítku je povolený.

9. červen

Město: Beroun

Místo: myslivna a Malé Ameriky

www stránka: www.ajeto-ir.cz/vinoteka

Košt mladých a růžových vín proběhne v sobotu 9. června od 13 hodin v okolí myslivny u farmy Amerika v Berouně. Připravena je volná degustace vzorků růžových a mladých vín s možností nákupu. K poslechu a tanci zahraje Velvet a k zakousnutí k vínům bude játrový a škvarkový mls. Po dobu celé akce si mohou hosté zakoupit klobásy, špekáčky a uzené z grilu.

9. červen

Město: Kyjov

Místo: Kyjovsko

www stránka: www.stezky.cz

Druhou červnovou sobotu proběhne v Kyjově a okolí putovní akce po vinařských stezkách. Připraveny jsou 2 trasy pro cyklisty a jedna pro pěší. Na kole nebo pěšky mohou zájemci objevovat krásy slovácké přírody mezi vinohrady a ochutnat místní speciality i vína přímo z rukou vinařů. Výlet bude tentokrát zakončen ve sklepní uličce ve Skoronicích na akci Otevřených sklepů. Skoroničtí vinaři zde budou nabízet svá vína k degustaci a v rámci akce bude probíhat také bohatý folklórní program, včetně možnosti prohlídky zdejšího vyhlášeného Muzea Jízdy králů. A samozřejmě je tu možnost vyhrát i některou z cen v tradičním závěrečném slosování

9. červen

Město: Šardice

Místo: Obecní hala U Orla

www stránka: www.vinozesardic.cz

Místní výstava vín proběhne v sobotu 9. června v obecní hale U Orla v Šardicích. V rámci výstavy je připravena ochutnávka vín místních vinařů i vín vinařů z blízkého okolí.

9. červen

Město: Strachotín

Místo: Sklepní ulice

www stránka: www.vinaristrachotin.cz

V sobotu 9. června proběhne již čtvrtý ročník letních otevřených sklepů ve sklepních uličkách ve Strachotíně. Místní vinaři otevřou své sklepy a nabídnou k ochutnání svá vína. Tato vinařská akce tradičně nabízí nezapomenutelnou atmosféru s nejkrásnějším výhledem na malebnou Pálavu. Vstupné zahrnuje vstup do sklepů, skleničku, volnou degustaci vzorků, mapku a kupón na nákup vína.

9. červen

Město: Horní Dunajovice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinolibal.cz

Akce otevřených sklepů proběhne v sobotu 9. června ve vinných sklepech v Horních Dunajovicích. Během třetího ročníku vinaři opět otevřou své sklepy veřejnosti a nabídnou k ochutnání svá nejlepší vína.

9. červen

Město: Skoronice

Místo: sklepní ulička

www stránka: www.skoronice.cz

Nezapomenutelnou vinařskou akci spojenou s Jízdou králů nabídne obec Skoronice v sobotu 9. června od 14 hodin ve sklepní kolonii. Slavnost plná vína, hudby a zábavy nabídne ochutnávku vín místních vinařů, a především neopakovatelnou atmosféru degustace přímo ve vinných sklepech. Celá akce se odehrává ve velmi příjemné, téměř až rodinné a nekomerční atmosféře a je v podstatě protipólem velkých akcí tohoto typu. Tato skutečnost nabídne jedinečnou příležitost zažít opravdovou chuť moravského Slovácka. V jednotlivých sklepech lze ochutnat drobné krajové pochutiny a nebudou chybět ani speciality z udírny či grilované selátko. Připraven je bohatý doprovodný kulturní program. Ochutnávky vín u sklepů bude svým zpěvem provázet Mužský pěvecký sbor z Boršova, mladá děvčata představí zdejší kroje, k tanci i poslechu zahraje cimbálová muzika a během celého dne bude muzeum Jízdy králů nabízet prohlídky zdarma. Skoronice jsou malou, ale jednou z nejkrásnějších obcí Slovácka, která žije bohatým kulturním životem. Obec leží na páteřní moravské cyklostezce, která vede nádhernou okolní vinařskou krajinou a je tak ideální pro případné spojení cyklovýlety a procházky po okolních viničních tratích. Akce se koná za každého počasí.

9. červen

Město: Šardice

Místo: Obecní hala U Orla

www stránka: www.vinozesardic.cz

Přehlídka interspecifických odrůd vín, Piwi 2018 a Hibernal Fórum, se uskuteční v sobotu 9. června od 13 hodin v obecní hale U Orla v Šardicích. V rámci přehlídky je jako hlavní odrůda hodnocena odrůda Hibernal a samostatně ostatní bílá vína a samostatně červená vína. Vína budou hodnocena odborníky na tato vína a garantem akce je prof. Ing. Pavel Pavloušek, PhD.

9. – 10. červen

Město: Praha

Místo: lokality vinic

www stránka: www.prague.eu/cs/vinice

Hlavní město Praha zve o víkendu 9. a 10. června všechny zájemce na putování městskými i soukromými vinicemi, které již podruhé otevírají své brány veřejnosti. Cílem této akce je pomoci zviditelnit či znovuobjevit jednotlivé pražské vinice a zároveň představit jejich historii, současnost, ale i plány do budoucnosti a poukázat na to, jak spoluvytvářejí charakter krajiny města Prahy. Jednou z myšlenek projektu je také vyzdvihnout autenticitu a výjimečnost jimi produkovaných vín. Součástí akce bude prezentace jednotlivých pražských vinic a jejich produkce. Návštěvníci budou moci využít také komentované procházky a seznámit se tak s navštívenou vinicí blíže. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, navíc poskytují nevšední výhledy na město.

9. červen

Město: Znojmo

Místo: Zelenářská 16 (vchod nad radniční pasáží)

www stránka: www.navajn.cz

Prohlídka města s řízenou degustací proběhne v sobotu 9. května od 18 do 21 hodin ve Znojmě. V rámci prohlídky hosté ochutnají 6 vzorků vín vyráběných podle tradičních postupů bez síry a konzervantů, a to na netradičních místech historické časti města. Cena prohlídky je 350 Kč na osobu.

9. červen

Město: Roudnice nad Labem

Místo: lobkowiczký zámek

www stránka: www.roudnicky-kost.cz

V sobotu 9. června od 11 hodin proběhne v Lobkowickém zámku v Roudnici nad Labem již šestý ročník přehlídky českých vinařství a vín. Připravena je ochutnávka vín, anketa o Vinaře koštu a bohatý doprovodný program. Cílem akce je podpora rozvoje vinařství v litoměřické a mělnické vinařské podoblasti. Každý návštěvník bude mít možnost ochutnat vína z celé vinařské oblasti Čechy, seznámit se přímo s vinařem a také si případně zakoupit předváděná vína v lahvi. Jednotlivé vzorky ochutnávek vín si návštěvníci u vinařů zakupují za žetony.

9. červen

Město: Třebíč

Místo: Zámek Třebíč

www stránka: www.slavnostiruzovehovina.cz

Slavnosti růžového vína proběhnou v sobotu 9. června od 10 do 22 hodin a nabídnou prožitek překrásného růžového odpoledne v zámeckém parku v Třebíči. Hosté se mohou těšit na pohodové sobotní odpoledne plné lahodného vína a kvalitní gastronomie okořeněné kapkou kulturního vyražení. Slavnosti se navíc odehrávají v překrásných prostorách zámeckého nádvoří v Třebíči. Připravena je ochutnávka desítek druhů růžových vín, řízené degustace s jihomoravskými vinaři, sekání sektu v podání profíků a návštěvníků i zahradní kavárna. Připravena je i kvalitní food párty o kterou se postará 6 zámeckých restaurací a prověření gastro specialisté. Kulturní a doprovodný program nabídne hned několik kapel a pestrý program nejen pro děti.

9. červen

Město: Tvrdonice

Místo: vinné sklepy ve Tvrdonicích a Kosticích

www stránka: www.tvrdonice.cz

Vinařská akce za vínem na Podluží se uskuteční v sobotu 9. června ve vinných sklepech ve Tvrdonicích a Kosticích. Během akce bude od 10 do 19 hodin otevřeno cca 20 sklepů. Ve večerních hodinách zahraje u Zahrádkářského sklepa ve Tvrdonicích cimbálová muzika. Občerstvení bude zajištěno po celou dobu konání akce.

10. červen – 30. září

Město: Mikulčice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.infomikulcice.cz

Na skok k mikuleckému vinaři je akce organizovaná profesionálními vinařstvími v Mikulčicích, která bude probíhat od 10. června do 30. září. Služba otevřených sklepů bude garantovat každodenní možnost návštěvy a ochutnávky vín v některém otevřeném sklepě vždy od 13 do 19 hodin. Díky této akci mohou mít zájemci vinaře takříkajíc pro sebe bez stresu větších akcí typu otevřených sklepů. Aktuální seznam otevřených vinařství včetně jednotlivých termínů bude včas zveřejněn.

14. červen

Město: Ostrava

Místo: Zámek Zábřeh

www stránka: www.8v.cz

Ochutnávka Tour Aliance vinařů V8 proběhne ve čtvrtek 14. června od 16:30 do 19:30 hodin na zámku Zábřeh v Ostravě. Připravena je degustace více než 50 vín sedmi moravských vinařství, během které zástupci jednotlivých vinařství představí také novou kolekci vín Grand Cru V8 pro rok 2018. Vstupenky jsou za 390 Kč na osobu a zakoupit je lze pouze v předprodeji. Součástí je sklenička s logem V8, neomezená degustace a drobné občerstvení. Rezervace předem je nutná, kapacita míst je omezena!

15. červen

Město: Valtice

Místo: Vinařská 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční víkendový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí proběhne v pátek 15. června od 20 hodin ve Valticích. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

16. červen

Město: Nový Poddvorov

Místo: sklepní ulička

www stránka: www.vinarinovypoddvorov.cz

Den otevřených sklepů v Novém Poddvorově se uskuteční v sobotu 16. června od 10 do 19 hodin. Již počtrnácté v malebné vesničce mezi kopci otevřou vinaři své sklepy, aby umožnili návštěvníkům ochutnat skvělá vína ze svých vinic. Následovat bude kulturní program u cimbálové muziky ve společnosti místních vín. Akce se koná za každého počasí.

16. červen

Město: Chvalovice

Místo: sklepní ulička

www stránka: www.vinarichvalovice.cz

Den otevřených sklepů ve Chvalovicích proběhne v sobotu 16. června. Od 10 do 20 hodin se všem milovníkům vína otevřou sklepy ve chvalovické sklepní uličce, kde budou mít hosté jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku tamních vinařů. Ochutnávku jedinečných vín bude doprovázet cimbálová muzika a chybět nebude ani chutné občerstvení. ¨

16. – 17. červen

Město: Pardubice

Místo: dostihové závodiště Pardubice

www stránka: www.freshfestival.cz

Fresh Festival je Gurmánský festival dobrého jídla a pití který se uskuteční o víkendu 16. až 17. června na dostihovém závodišti v Pardubicích. Festival představí skvělá vinařství, TOP restaurace, zážitkovou gastronomii, pivovary, farmářské trhy, regionální potraviny, pražírny, kavárny, koktejlové bary a mnoho dalších zajímavostí. Připraveny jsou také různé kuchařské show a workshopy Zdeňka Pohlrejcha a dalších známých osobností, šéfkuchařů a odborníků v oblasti gastronomie.

16. červen

Město: Valtice

Místo: Lednicko-valtický areál, dolnorakouský Weinviertel

www stránka: www.hudbanakole.cz

V rámci festivalu Concentus Moraviae se 16. června koná 4. ročník akce Hudba na kole v nádherné krajině Lednicko-valtického areálu a okolí s přesahem do dolnorakouské oblasti Weinviertel. Hosté si mohou užít spojení živé hudby, místní gastronomie a krásné přírody bohaté lahodným vínem. Na osmnácti „hudebních zastávkách“ bude znít lidová hudba, jazz všech historických období, klasická hudba, ale také bluegrass, folkrock, klezmer, středověké písně, šanson či crossoverová verze „echtovního vídeňského šramlu“. Trasu si účastníci volí sami podle svého hudebního vkusu, atraktivnosti koncertní destinace nebo délky. K dispozici bude opět shuttle bus. Všechna hudební vystoupení jsou zdarma a probíhají od 10 do 17 hodin.

16. – 17. červen

Město: Valtice

Místo: Vinařská 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Celonoční vinařský mejdan s cimbálkou a vinařskou diskotékou začíná v sobotu 13. června ve 20 hodin ve Valticích a ukončen bude druhý den v 8 hodin ráno. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů. Ochutnávka nabídne vína Lednicko-valtického areálu a speciality Valtického Podzemí. Celonoční mejdan se završí na Kolonádě Restina sabráží sektu při východu slunce a ranní procházka rozkvetlými vinohrady zakončená vinařskou vyprošťovací snídaní.

16. červen

Město: Novosedly na Moravě

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.novosedelskesklepy.cz

Den otevřených sklepů se uskuteční v sobotu 16. června od 10 do 19 hodin ve vinných sklepech v Novosedlech na Moravě. V den konání akce bude pro návštěvníky připraveno minimálně 78 vzorků vín ve 13 otevřených vinných sklepech. Připraveno je rozmanité občerstvení a bohatý doprovodný program nabídne například výstavu historického vinařského nářadí a pomůcek, prohlídky vinařství, vystoupení cimbálové muziky Píšťalenka, taneční zábavu, prohlídka chovu Novosedelské husy a Novosedelského kohouta, grilované kýty, kotlíkový guláš, škvarkové speciality, moravské kulinářské speciality, ochutnávku přírodních a čerstvých kozích sýrů, speciality na grilu a mnoho dalšího.

16. červen

Město: Znojmo

Místo: Zelenářská 16 (vchod nad radniční pasáží)

www stránka: www.navajn.cz

V sobotu 16. června se v rámci oslavy 3. roku od založení firmy Navajn koná prohlídka města Znojma s degustací sektů vyrobených tradiční metodou kvašení v lahvích. Během prohlídky hosté ochutnají sekty na netradičních místech historické části města Znojma. V rámci oslavy bude pozvána známá osobnost, která provede slavnostní sabrage. Cena prohlídky je 350 Kč na osobu a pořadatelé doporučují včasnou rezervaci. Prohlídka začíná v 18 hodin a sraz je 5 minut před začátkem u vchodu nad radniční pasáží v Zelenářské ulici č.p. 16.

16. červen

Město: Krumvíř

Místo: Národopisný stadion

www stránka: www.winerun.cz

Akce s názvem WineRun, neboli Krumvířský vinařský běh, nabízí běžcům jedinečnou příležitost zazávodit si v malebném prostředí vinařských sklepů a vinohradů v okolí vinařské obce Krumvíř. Během dne proběhnou závody všech výkonnostních a věkových kategorií. Vítěz hlavního závodu bude na speciální váze vyvážen vínem. Vinařský běh začne v sobotu 16. června v areálu národopisného stadionu v Krumvíři. Po celou dobu akce bude možné degustovat vína jednotlivých vinařů ve sklípcích nebo v areálu startoviště, v příjemném prostředí krumvířského národopisného stadionu. Po skončení běžeckých závodů proběhne přehlídka folklorních mužských sborů a večer hudební zábava.

20. – 22. červen

Město: Brno

Místo: Filharmonie Brno

www stránka: www.oenoforum.cz

Oenoforum 2018, Czech International Wine Competition, proběhne od 20. do 22. června v Brna. Oenoforum je největší světovou soutěží vín pod patronátem OIV, Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži, na území České republiky. Cílem soutěže je porovnat vína z celého světa a vyzvednout význam vín ze světových odrůd révy vinné s důrazem na odrůdy Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon. Tato unikátní soutěž vín přináší jedinečnou možnost porovnání vín uvedených odrůd z různých oblastí Evropy i světa, jež se vyznačují odlišnými klimatickými a půdními podmínkami, ale i vín vyrobených různými, často diametrálně odlišnými technologiemi.

21. červen

Město: Brno

Místo: Otevřená zahrada, Údolní 33

www stránka: www.vinozblizka.cz

Víno z blízka, další večer s vínem z exkluzivní série několika volných vinných degustací, proběhne ve čtvrtek 21. června od 17:30 hodin, v příjemném prostředí Otevřené zahrady pod Špilberkem, která je oázou klidu v ruchu velkoměsta. Tentokrát přijedou do Brna představit svá vína vinaři z obce Kobylí. Hosté si tak mohou vychutnat tři příjemné hodiny se skleničkou v ruce za zvuků živé hudby a letní podvečerní atmosféra překrásné zahrady. K dispozici bude také lahodné občerstvení z Bistra Otevřená zahrada. Tento degustační večer je součástí celé letní série s názvem Víno z blízka, kdy na každý z večerů přijíždějí vinaři z jedné vinařské obce a prezentují svá vína. Během degustací se v letních měsících představí ti nejlepší vinaři a díky tomu může být festival považován za reprezentativní přehlídku současného vinařství na Moravě.

22. červen

Město: Hustopeče

Místo: ulice Vinařská a Na Hradbách

www stránka: www.hustopece.cz/kalendar-akci

Zahájení Festivalu letních otevřených sklepů proběhne v sobotu 22. června od 17 hodin v Hustopečích. Ulice Vinařská a Na Hradbách ožijí v tento den rituály slunovratu a bujarým veselím. Místní vinaři návštěvníky pobaví svou rivalitou v soutěži o trofej slunovratu a v nočních otevřených sklepech nabídnou to nejlepší ze svých vín.

22. červen – 31. srpen

Město: Hustopeče

Místo: vinařské ulice Na Hradbách a Vinařská

www stránka: www.hustopece.cz

Hustopeče, město dobrého vína, nabídne v průběhu letních prázdnin návštěvu zdejších vinných sklípků ve vinařských uličkách Na Hradbách a Vinařská. Od 22. června do 31. srpna bude každý otevřeno hned několik vinných sklípků, kde budou majitelé nabízet své služby od 18 do 21 hodin, dle dohody i déle.

22. červen

Město: Valtice

Místo: Vinařská 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční víkendový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí proběhne v pátek 22. června od 20 hodin ve Valticích. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

23. červen

Město: Mikulov

Místo: Hotel Ryzlink

www stránka: www.hotelryzlink.cz

Velká soubojová degustace vlašských ryzlinků proběhne v sobotu 23. června v Hotelu Ryzlink v Mikulově. Milovníci této odrůdy by si rozhodně neměli nechat ujít tuto jedinečnou možnost ochutnat nejlepší mikulovské vlašáky. Jako bonus je mohou porovnat s evropskou konkurencí jako jsou vinařství z Rakouska (Welschriesling), Chorvatsaka (Graševina) či Itálie (Riesling Italico). Na tuto degustace je nutná včasná rezervace míst.

23. červen

Město: Prušánky

Místo: Nechory – vesnička vinných sklepů

www stránka: www.nechorstivinari.cz

Nechorští vinaři zvou v sobotu 23. června všechny přátele dobrého vína do Prušánek, vesničky vinných sklepů Nechory na 9. ročník otevřených sklepů. Sklepy budou otevřeny od 10 do 19 hodin a nabídnou volnou degustaci ve 20 vinných sklepech a bohatý hudební a doplňkový program. Ráno bude vypraven Nechorský expres, který bude fungovat jako svozový autobus z okolních obcí. Podvečer nabídne posezení u cimbálové muziky. Prodej vína bude probíhat v sobotu po celý den, a v neděli dopoledne. Pořadatelé doporučují zvýhodněný nákup vstupenek v internetovém předprodeji, který bude zahájen měsíc před akcí.

23. červen

Město: Hustopeče

Místo: Hustopeče, Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbice, Kobylí, Němčičky, Horní

www stránka: www.hustopecsko.net

Expedice krajem André je cykloputování krajinou a mezi vinohrady, plná vína, sportu a zábavy. Putování začne v sobotu 23. června v 9 hodin v obci Hustopeče a povede přes 9 obcí mikroregionu Hustopečsko. Účastníci si budou moci zvolit délku trasy podle chuti a svých schopností. K ochutnání bude kromě místních vín také mnoho krajových specialit.

23. červen

Město: Valtice

Místo: start u Zámeckého sklepa (levé křídlo zámku Valtice)

www stránka: www.vsvaltice.cz/S-vinem-pesky-i-na-kole

Vinné sklepy ve Valticích připravily na sobotu 23. června pro své návštěvníky na kolech i pěšky, vinařský výlet po krásách Lednicko-valtického areálu s chutí skvělých moravských vín Château Valtice. Výlet nabídne prohlídku vinic očima vinaře a ústy milovníka vína. Začátek akce je u Zámeckého sklepa ve Valticích. Z důvodu zajištění dostatečného počtu autobusů, přípravy občerstvení a degustačních vzorků požaduje pořadatel rezervaci předem. Rezervace jsou možné zhruba od května.

23. červen

Město: Vlkoš

Místo: sklepní ulička Búdy

www stránka: www.vlkos.cz

Oblíbená akce sklepy dokořán proběhne v sobotu 23. června ve sklepních uličkách Búdy ve Vlkoši. Tato tradiční akce pro milovníky vína a vinařských zážitků v krásné sklepní uličce, čítající 137 sklípků začíná ve 14 hodin a její ukončení je plánované na 20 hodin večer. Dle dohody lze zůstat u vinaře. Občerstvení je zajištěno přímo u vinařů. Otevřeno bývá kolem 16-ti sklípků a celou akci bude provázet zpěv mužského pěveckého sboru a cimbálová muzika.

23. červen

Město: Valtice

Místo: areál zámku Valtice

www stránka: www.vsvaltice.cz/Zamecky-kost-vin

Tradiční zámecký košt vín nabídne v sobotu 23. června ochutnávku vín ročníků 2016 a 2017 z produkce rodinného vinařství Château Valtice a Vinařství Kovacs Novosedly. Tradiční košt v areálu zámku Valtice je určen pro všechny milovníky špičkových moravských vín. Vstup na akci je možný bez rezervace, návštěvníci si zakoupí žetony, které následně smění za vybrané vzorky vín. V případě rezervací předem činí vstupné 500,- Kč a zahrnuje i raut a poukaz na nákup vína v hodnotě 100,- Kč.

28. červen – 9. září

Město: Čejkovice (okr. Hodonín)

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinozcejkovic.cz

Letní otevřené sklepy proběhnou v období od 28. června do 9. září ve vinných sklepech v Čejkovicích. Zájemci mohou osobně navštívit vinaře přímo v místech, kde se víno rodí. Každý týden, od čtvrtka do neděle budou otevřeny dva až tři sklepy, a místní vinaří rádi předvedou své výrobní prostory a zodpoví všetečné otázky. Degustace vzorků u vinaře stojí jednotně 100 Kč. Vína si mohou zájemci na místě zakoupit.

29. červen – 2. září

Město: Moravská Nová Ves

Místo: sklepní ulička Výmol

www stránka: www.vinaricek.cz

Akce do sklepa na Moravu je služba otevřených sklepů na cyklotrase vedoucí přes Moravskou Novou Ves, která bude probíhat po dobu letních prázdnin vždy od pátku do neděle od 17 do 21 hodin. Menší rodinná vinařství otevřou v tomto období své vinné sklepy veřejnosti a nabídnou degustace svých vín vedené přímo vinařem. Rozsah a termín degustací lze sjednat i individuálně a v ceně degustace je zahrnuto i degustační sousto. Bližší informace o termínech a možnostech ubytování či stravování jsou k dispozici na webových stránkách.

29. červen

Město: Valtice

Místo: Vinařská 47

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Akce odemykání prázdnin s dětmi a celou rodinou proběhne v pátek 29. června od 14 hodin ve Valticích. Připraveny jsou veselé soutěže pro děti i dospělé, krajové a sezónní speciality Valtického Podzemí a od 20 hodin zahraje cimbálová muzika. Zážitková vinařská turistika v Podzemním městě vína, v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce 900 metrů.

29. červen

Město: Kyjov

Místo: Slovácká galerie vín – radniční sklep

www stránka: www.slovackagalerievin.cz

Pravidelný cyklus degustací vín v pátek 29. června od 19 hodin v radničním sklepě Slovácké galerie vín v Kyjově. V cyklu degustací se představí vždy jedno z vinařství Slovácké vinařské podoblasti. Z důvodu limitované kapacity míst pořadatelé doporučují zakoupení vstupenek v předprodeji.

30. červen

Město: Terezín

Místo: areál vinných sklepů

www stránka: www.vinariterezin.cz

Třináctý ročník dne otevřených sklepů v Terezíně proběhne v sobotu 30. června v areálu vinných sklepů. Terezínští vinaři nabídnou ochutnávku kvalitních vín ve svých vinných sklepech, které jsou soustředěny do areálu tří svérázných kaskádovitých uliček, bez nutnosti přejíždění na větší vzdálenosti.

30. červen – 30. srpen

Město: Němčičky (okr. Břeclav)

Místo: Vinařský dvůr

www stránka: www.jstavek.cz

Vinařská akce Grilování s rosé víny probíhají v sobotu od 30. června do 30. srpna ve Vinařském dvoře v Němčičkách. Připraveno je speciální grilované munu sestavené k místním rosé vínům a mnoho grilovaných specialit a dalších pochutin. Na večer je připravena hodová zábava pod májů.

30. červen – 30. září

Město: Mutěnice

Místo: Pod Dubňansků horů

www stránka: www.osdubnanskahora.cz

Léto a podzim u vinaře je služba otevřených sklepů, která proběhne od 30. června do 30. září Pod Dubňansků horů v Mutěnicích. Každý víkend od pátku do neděle vždy od 10 do 18 hodin bude otevřený minimálně jeden sklípek, kde mohou hosté posedět s vinařem u dobrého vínka. Připraveno bude 6 až 10 vzorků vín a chybět nebude ani drobné pohoštění. Bližší informace a rozpis služeb jednotlivých vinařství je k dispozici na webových stránkách.3

30. červen

Město: Damnice

Místo: sklepní ulička

www stránka: www.facebook.com/events/138074983659280

Akce otevřených sklepů proběhne v sobotu 30. června od 15 hodin ve sklepní uličce v Damnicích. Zájemci zde mohou ochutnat víno přímo ve sklípku, vychutnat si místní pochutiny a tančit a zpívat při cimbálové muzice Morava. Konec akce je podle sil nebo do vypití sklepů.

30. červen

Město: Kelčany

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.kelcany.cz

Akce otevřených sklepů proběhne v sobotu 30. června od 14 hodin ve vinných sklepech v Kelčanech u Kyjova. Otevřeno bude asi 15 sklepů a nabídnou ochutnávku svých vín i pestré občerstvení. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika Mládí z Čejč.

30. červen

Město: Malé Žernoseky, Lovosice

Místo: od přívozu v Malých Žernosekách do lesoparku Osmička

www stránka: www.facebook.com/events/542716766102161

Další ročník oblíbené akce „Putování za víny Brány Čech“ proběhne v sobotu 30. června v okolí Malých Žernosek. Putování provede účastníky údolím Labe, které zdobí vinohrady na historických polohách. Během několika zastávek ochutnají vína z vinic, které budou mít na dohled a v cíli, který je letos v Lovosicích bude připraveno občerstvení. Nedaleko plánovaného cíle mohou navštívit také probíhající hudební festival.

30. červen

Město: Šatov

Místo: SK Tatran

www stránka: www.vinarska50.cz

V sobotu 30. června v 9:30 hodin startuje v Šatově cyklistický závod Author Znovín Cup 2018, který si v minulých letech získal nebývalou popularitu. Trasa závodu vede podél vinic a kolem malebných sklípků, přes vřesoviště a lesy, po venkovských silničkách i kolem klikatého toku hraniční řeky Dyje. Každý registrovaný závodník, který dorazí do cíle, obdrží tašku s lahvičkou znovínského vína a další drobnosti od pořadatelů. Ti nejlepší získávají řadu zajímavých cen, stejně jako vylosovaní účastníci.

Více vinařských akcí na www.vinazmoravy.cz, www.vinazcech.cz.

Dále trvá:

1. duben – 30. září

Město: Šatov

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinarisatov.cz

Pro každého milovníka vína, který kdy zažil zklamání, když přijel ochutnat vína a všechny sklípky do jednoho byly zavřené se Sdružení vinařů Šatov rozhodlo držet od 1. dubna do 30. září vinařskou pohotovost. Každý týden si v Šatově budou místní drobní vinaři střídat službu otevřených sklepů, aby pocestným zaručili alespoň jeden otevřený sklípek, kde hosty obslouží a nalijí jim svá skvělá vína. Rozpis jednotlivých vinařů bude zveřejněn na webových stránkách sdružení.

26. duben – 5. září

Město: Velké Bílovice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.velkebilovice.com

V období od 26. dubna do 5. září probíhá akce otevřených sklepů, Za vinařem do Velkých Bílovic. Po dobu 19 týdnů postupně otevře své sklepy 50 vinařství. Každý týden od čtvrtka do středy otevře 3 až 5 vinařství. Ve vedlejší sezóně bude otevřeno od 15 do 18 hodin a v hlavní sezóně od 13 do 19 hodin. Návštěvníci zde budou mít možnost degustovat minimálně 8 druhů vín za 150,- Kč na osobu. Po zaplacení degustačního poplatku vinař zapůjčí skleničku, kterou si po ukončení ochutnávky vezme zpět. V infocentru a na info-tabuli na náměstí Osvoboditelů ve Velkých Bílovicích je uvedeno, kdo má daný termín otevřený sklep.

30. duben – 30. září

Město: Velké Pavlovice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinozvelkychpavlovic.cz

Vinaři ze spolku Víno z Velkých Pavlovic otevřou své sklepy od 30. dubna do konce září. Během akce Letní otevřené sklepy budou pro veřejnost každý týden od 18 do 21 hodin otevřená vždy dvě vinařství z Velkých Pavlovic. Milovníkům dobrého vína se tak naskýtá jedinečná možnost ochutnat místní vína během jejich letní dovolené. Více informací o otevřených sklepech naleznete na webových stránkách.

30. duben – 30. září

Město: Nový Šaldorf-Sedlešovice

Místo: vinné sklepy Nového Šaldorfa

www stránka: www.saldorfske-sklepy.cz

Od 30. dubna do konce září se pro všechny milovníky dobrého vína otevírají vinné sklepy vinařů z Nového Šaldorfu. Každý týden bude od 17 do 21 hodin otevřený alespoň jeden sklep Novošaldorfska a nabídne příjemné posezení, degustaci vín a občerstvení podle individuální nabídky vinaře. Rozpis týdnů vinaře naleznete na webu spolku Šaldorfské sklepy, letácích a infotabulích ve vinných sklepech Nového Šaldorfa.

4. květen – 30. září

Město: Chvalovice

Místo: sklepní ulička

www stránka: www.vinarichvalovice.cz

Od 4. května do konce září bude ve Chvalovicích probíhat akce otevřených sklepů. Každý pátek, sobotu a neděli tak návštěvníci najdou nejméně jeden vinný sklep ve kterém se mohou občerstvit. Během července a srpna dokonce každý den. Ve službách se budou střídat Vinařství DeVino, Vinařství Simenon, Bílý sklep rodiny Adámkovy, Vinný sklep Zdeněk Zábojník, Waldberg a další. Rozpis služeb bude průběžně aktualizován na webových stránkách.

(Visited 8 205 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*