Kam vyrazit na vinobraní a vinařské akce v roce 2018? Přinášíme velký přehled, z kterého si určitě vyberete! Letos prý bude víno, ostatně jako každý rok, opravdu skvělé! 

Vinobraní, slavnosti vína - Malý dobrodruh
Vinobraní si užije opravdu celá rodina. Foto: www.vinazcech.cz

Vinobraní a vinařské akce 2018

Červenec

2. červenec – 2. září

Město: Dolní Dunajovice

Místo: Dolní Dunajovice a Březí, vinné sklepy a vinařství

www stránka: www.dunajovskekopce.cz

Vinaři v Dolních Dunajovicích a Březí u Mikulova připravili pro milovníky vína možnost posezení s ochutnávkou vín ve vinném sklepě bez předchozího objednání. Letní otevřené sklepy budou probíhat od 2. července do 2. září. Každé vinařství bude mít dle rozpisu služeb otevřeno vždy po celý týden. Na tuto akci se nevybírá žádné vstupné, ale ochutnávka ve vinařství je zpoplatněna. Aktuální kalendář otevřených sklepů a otevírací doba je k dispozici na webových stránkách a informačních tabulích v obci.

3. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Vinařství Nosreti v Zaječí připravilo pro milovníky vína cyklus pravidelných prázdninových degustací s prohlídkou sklepa. Degustace proběhnou každé prázdninové úterý a sobotu od 19 hodin v minimálním počtu deseti přihlášených. Degustace trvá zhruba 1,5 hodiny a je nutné se včas přihlásit. Nejlépe v týdnu před degustací, nejpozději pak v den konání do 17 hodin v informačním centru.

4. červenec

Město: Znojmo

Místo: Slepičí trh 275/2 (u vchodu do Znojemského podzemí)

www stránka: www.navajn.cz

Řízená degustace růžových a sladkých vín při svíčkách proběhne ve středu 4. července od 19 do 21 hodin ve Znojmě. Formou řízené degustace vedené zkušeným someliérem hosté ochutnají 7 vzorků vín v nádherně nasvíceném nádvoří Znojemského podzemí. Bonusově proběhne degustace jednoho druhu kávy s výkladem baristy. Cena ochutnávky je 350 Kč na osobu.

5. červenec

Město: Sedlec

Místo: areál Vinařství u Nesytu

www stránka: www.sedleckavina.cz

Festival Sedleckých vín proběhne ve čtvrtek 5. července v areálu vinařství u Nesytu v obci Sedlec. Filozofií festivalu je, aby návštěvník neplatil žádné vstupné a platil pouze za ochutnání vína, které si sám vybere. Tak jako v minulých ročnících i letos bude slavnost provázet bohatý kulturní program včetně vystoupení známých hudebníků a pestrého občerstvení. K ochutnání bude celá kolekce vín, včetně vín přívlastkových, archivních, ledových i slámových. Vstup pro návštěvníky je zdarma, zpoplatněna je pouze ochutnávka vína, které si zájemce sám vybere. Pořadatelé myslely také na rodiny s dětmi, pro které bude v areálu připraven dětský koutek s různými atrakcemi.

5. červenec

Město: Moravská Nová Ves

Místo: areál vinných sklepů Výmol – Zátiší

www stránka: www.vinarimnves.cz

Letní otevřené sklepy v Moravské Nové Vsi proběhnou ve čtvrtek 5. července od 10 do 19 hodin ve sklepních uličkách U nádraží, Výmol a Zátiší. Otevřeno bude 25 až 30 vinných sklepů a místní vinaři nabídnou k ochutnávce svěží vína ročníku 2017, která budou doplněna i o vína starší podle aktuální nabídky v jednotlivých sklepích. Připraveno je občerstvení s krajovými specialitami a bohatý kulturní program s vystoupením cimbálové muziky.

5. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Ve čtvrtek 5. července připravilo Vinařství Nosreti příjemné večerní posezení na terase s dobrým moravským vínem, občerstvením a cimbálovou muzikou. Tato posezení probíhají každý prázdninový čtvrtek v podvečer. Zahájení je v 18 hodin a předchozí rezervace, v týdnu před akcí, je podmínkou.

5. červenec

Město: Mikulov

Místo: historická lisovna z roku 1848, Brněnská 26

www stránka: www.dionysos.breclavsko.com

Prázdniny s vinařem je návštěvníky Mikulova hojně vyhledávaná akce určená všem milovníkům moravského vína, kteří se chtějí dozvědět více o historii pěstování révy vinné, podrobnosti o tom, jak se víno vyrábí a degustuje. Tato akce se již tradičně koná každý prázdninový čtvrtek od 19 hodin v historické lisovně v Mikulově. Řízená degustace s výkladem zahrnuje 6 vzorků vín s neutralizačním soustem. V případě zájmu lze domluvit rozšíření nabídky degustovaných vín. Pro zájemce je možné předem domluvit také ukázku prací ve vinici a představení typických odrůd mikulovské vinařské podoblasti.

5. červenec

Město: Mikulčice

Místo: sklepní uličky, viniční tratě, muzea a vinný sklep

www stránka: www.vinobartonik.cz

Tour de vinohrad je oblíbená akce určena všem, kteří se chtějí dozvědět něco víc o vinohradnictví a vinařství na Podluží a současně mají zájem vidět sklepní uličky a turistům neznámé viniční tratě této oblasti. Tato oblíbená akce je v letošním roce obohacena o novinku v podobě ochutnávky specialit z vína a hroznů. Tour de vinohrad nabízí také návštěvu sklepních uliček muzea Starý kvartýr v Lužicích a vinohradnické muzeum v Mikulčicích za účasti certifikovaného průvodce. Na závěr je připravena ochutnávka špičkových vín v archivním sklepě. Tour začíná v uvedených termínech v Mikulčicích vždy v 18 hodin.

5. červenec

Město: Valtice

Místo: Vinařská 34

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční prázdninový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční ve čtvrtek 5. července od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

5. – 6. červenec

Město: Čejkovice (okr. Hodonín)

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinozcejkovic.cz

Začátek prázdnin si mohou milovníci vína užít 5. a 6. července ve vinných sklepích v Čejkovicích. V tyto sváteční dny mohou zájemci navštívit nejen otevřené sklepy místních vinařů, ale nahlédnout také do výrobních prostor a ochutnat ve skleničce jedinečný rukopis každého vinaře a pozorovat pozvolna zapadající slunce. Od 13 do 19 hodin bude na výběr několik vinařství, která umožní prohlídku a degustaci. Degustace jsou v jednotné ceně 100 Kč a vína lze na místě také zakoupit. V tyto dny bude volně přístupný místní bylinkový ráj Sonnentor a výrobní prostory ve vinařství Sýkora. A protože k dobrému vínu patří také dobré jídlo, jsou připraveny nejrůznější kulinářské speciality. Pro případ nepřízně počasí jsou připraveny párty stany

6. červenec

Město: Valtice

Místo: Vinařská 34

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Letní hudbobraní ve Valtickém Podzemí se koná v pátek 6. července od 18 hodin. Tato oblíbená akce v novém letním termínu přináší tradičně atraktivní kulturní program pro celou rodinu. Oblíbený labyrint historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne cimbálové muziky a kapely, krajové a sezónní speciality Valtického Podzemí a samozřejmě vína Lednicko-valtického areálu.

6. červenec

Město: Horní Věstonice

Místo: Horní a Dolní Věstonice, vinné sklepy

www stránka: www.sklepyvestonice.cz

Oblíbená akce otevřených sklepů proběhne v pátek 6. července ve vinných sklepech v Horních a Dolních Věstonicích. Vinaři z Podpálaví otevřou celkem 14 sklepů a nabídnou k degustaci svá nejlepší vína. Každý vinař nabídne nejméně 5 vzorků, především z malých a středních vinařství zaměřených na vína z Pálavy.

6. červenec

Město: Mikulčice

Místo: Slovanské hradiště

www stránka: www.infomikulcice.cz

Slovanské hradiště v Mikulčicích ve spolupráci s Turistickým informačním centrem v Mikulčicích připravili pro své hosty letní vinařskou akci v krásném prostředí lužních lesů. Vinaři z regionu Podluží nabídnou v pátek 6. července k ochutnání svá vína a speciality z vín jako například vinné želé, hroznové mošty či vinnou kyselku, a to přímo z míst, kde dříve bývalo největší velkomoravské hradiště Velké Moravy. K ochutnání budou také bezové produkty a speciality. Akce Vinaři na hradišti nabízí tradičně skvělou atmosféru doprovázenou živou hudbou.

7. červenec

Město: Vítonice

Místo: sklepní ulička v přírodním areálu nad obcí

www stránka: www.vitonice.info

Den otevřených sklepů proběhne v sobotu 7. července od 14 do 21 hodin ve sklepní uličce v přírodním areálu nad obcí ve Vítonicích. Neomezená degustace proběhne v celkem 16 vinných sklepech. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika, heligonka, kytara a další. Připravena je soutěž tahání koštýřem a v podvečer se zjeví oblíbené sklepní strašidlo, které bude rozdávat pamětní mince. Zajištěno je také rozmanité občerstvení, masové dobroty, a především ty nejlepší vzorky vín místních vinařů. Děti mají vstup na akci zdarma.

7. červenec

Město: Mikulov

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinarimikulovska.cz

Den otevřených sklepů proběhne v sobotu 7. července od 10 do 19 hodin ve vinných sklepech v Mikulově. V tento den bude pro návštěvníky otevřeno 14 vinných sklepů, kde budou místní vinaři nabízet svá vína k ochutnání. Ve sklepích bude nachystáno pohoštění s místními specialitami.

7. červenec

Město: Znojmo

Místo: Zelenářská 16 (vchod nad radniční pasáží)

www stránka: www.navajn.cz

Noční romantická prohlídka města Znojma s řízenou degustací 6 vzorků sladkých růžových a bílých vín ze znojemské vinařské podoblasti si mohou zájemci vychutnat v sobotu 7. července od 20.30 do 23.30 hodin. Po celý čas prohlídky se o hosty bude starat zkušený průvodce a someliér. Chybět nebude ani ukázka sabrage, tedy odseknutí hrdla láhve šavlí. Vstupné je 350 Kč na osobu.

7. červenec

Město: Vítonice

Místo: sklepní ulička Vítonice (okr. Znojmo)

www stránka: www.vitonictivinari.cz

Tradiční akce otevřených sklepů vítonických vinařů proběhne v sobotu 7. července od 14 do 20 hodin ve sklepní uličce v katastru obce Vítonice. Pro veřejnost bude otevřeno 18 sklepů a nabídnou k ochutnání mnoho odrůd vín. Otevřené sklepy bude tradičně provázet cimbálová muzika a když se zadaří, zjeví se i sklepní strašidlo Faulenc Huhla.

7. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Vinařství Nosreti v Zaječí připravilo pro milovníky vína cyklus pravidelných prázdninových degustací s prohlídkou sklepa. Degustace proběhnou každé prázdninové úterý a sobotu od 19 hodin v minimálním počtu deseti přihlášených. Ochutnávka proběhne formou řízené degustace a trvá zhruba 1,5 hodiny. Podmínkou účasti je rezervace v týdnu před akcí, nejpozději pak v den konání do 17 hodin v informačním centru.

7. červenec

Město: Velké Pavlovice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinozvelkychpavlovic.cz

Víno v oranžovém aneb Noční otevřené sklepy je letní vinařská akce, která proběhne v sobotu 7 července od 17 do 24 hodin ve Velkých Pavlovicích. V tuto nezvyklou dobu budou ve vinných sklepech připraveny ochutnávky místních vín, včetně úžasných rosé vín a krásný půlnoční ohňostroj. Další informace jsou k dispozici na webových stránkách.

7. červenec

Město: Hrušky (okr. Břeclav)

Místo: ulice Sklepní a Záhumenní

www stránka: www.hrusky.net

V sobotu 7. července proběhne v ulice Sklepní a Záhumenní v Hruškách ochutnávka kvalitních vín přímo z rukou vinařů. Své sklepy je připraveno otevřít až 20 vinařů, od těch nejmenších až po profesionály. Po celou dobu akce bude zajištěno občerstvení a kyvadlová doprava koňskými povozy. Odpoledne bude u jednotlivých sklepů vyhrávat cimbálová muzika a navečer zahraje živá hudba.

10. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Vinařství Nosreti v Zaječí připravilo pro milovníky vína cyklus pravidelných prázdninových degustací s prohlídkou sklepa. Degustace proběhnou každé prázdninové úterý a sobotu od 19 hodin v minimálním počtu deseti přihlášených. Ochutnávka proběhne formou řízené degustace a trvá zhruba 1,5 hodiny. Podmínkou účasti je rezervace v týdnu před akcí, nejpozději pak v den konání do 17 hodin v informačním centru.

12. – 29. červenec

Město: Znojmo

Místo: Znojmo a okolí

www stránka: www.hudbaznojmo.cz

Již 14. ročník hudebního festivalu Znojmo proběhne od 12. do 29. července a okolí a tradičně stmelí excelentní hudbu, vyhlášená vína a přátelskou atmosféru letního Znojma. Patronem festivalu je od samého počátku houslový virtuóz Pavel Šporcl, jehož špičkové koncerty nechybí v žádném ročníku. Znojemský festival vždy přináší excelentní koncerty špičkových českých i zahraničních umělců, které probíhají na atypických místech historického Znojma i jeho okolí. S hudbou se tak návštěvníci setkávají i v prostorách zámků ve Vranově nad Dyjí, v Jevišovicích či v Uherčicích. Osou znojemského festivalu je provázání kvalitní hudby s uznávanými víny místních vinařů. Festival dlouhodobě spolupracuje s předními znalci vín a každoročně připravuje limitovanou edici festivalových vín, jejichž ochutnávky doprovázejí všechny koncerty a doprovodné akce festivalu.

12. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Ve čtvrtek 12. července připravilo Vinařství Nosreti příjemné večerní posezení na terase s dobrým moravským vínem, občerstvením a cimbálovou muzikou. Tato posezení probíhají každý prázdninový čtvrtek v podvečer. Zahájení je v 18 hodin a předchozí rezervace, v týdnu před akcí, je podmínkou účasti.

12. červenec

Město: Mikulov

Místo: historická lisovna z roku 1848, Brněnská 26

www stránka: www.dionysos.breclavsko.com

Prázdniny s vinařem je návštěvníky Mikulova hojně vyhledávaná akce určená všem milovníkům moravského vína, kteří se chtějí dozvědět více o historii pěstování révy vinné, podrobnosti o tom, jak se víno vyrábí a degustuje. Tato akce se již tradičně koná každý prázdninový čtvrtek od 19 hodin v historické lisovně v Mikulově. Řízená degustace s výkladem zahrnuje 6 vzorků vín s neutralizačním soustem. V případě zájmu lze domluvit rozšíření nabídky degustovaných vín. Pro zájemce je možné předem domluvit také ukázku prací ve vinici a představení typických odrůd mikulovské vinařské podoblasti.

12. červenec

Město: Mikulčice

Místo: sklepní uličky, viniční tratě, muzea a vinný sklep

www stránka: www.vinobartonik.cz

Tour de vinohrad je oblíbená akce určena všem, kteří se chtějí dozvědět něco víc o vinohradnictví a vinařství na Podluží a současně mají zájem vidět sklepní uličky a turistům neznámé viniční tratě této oblasti. Tato oblíbená akce je v letošním roce obohacena o novinku v podobě ochutnávky specialit z vína a hroznů. Tour de vinohrad nabízí také návštěvu sklepních uliček muzea Starý kvartýr v Lužicích a vinohradnické muzeum v Mikulčicích za účasti certifikovaného průvodce. Na závěr je připravena ochutnávka špičkových vín v archivním sklepě. Tour začíná v uvedených termínech v Mikulčicích vždy v 18 hodin.

13. červenec

Město: Valtice

Místo: Vinařská 34

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční prázdninový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v pátek 13. července od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

14. červenec

Město: Mikulov

Místo: Hotel Ryzlink

www stránka: www.hotelryzlink.cz

Velká soubojová degustace ryzlinků proběhne v sobotu 14. července v Hotelu Ryzlink v Mikulově. Milovníci této odrůdy by si rozhodně neměli nechat ujít tuto jedinečnou možnost ochutnat nejlepší mikulovské rýňáky a porovnat je s nejlepšími světovými rieslingy, jako je Mosela nebo Alsasko. Na tuto degustace je nutná včasná rezervace míst.

14. – 15. červenec

Město: Hovorany

Místo: vinné sklepy, tenisové kurty

www stránka: www.facebook.com/events/954193354758495/

O víkendu 14. – 15. července proběhne ve vinných sklepech a na tenisových kurtech v Hovoranech již 11. ročník akce otevřených sklepů. Své sklepy je připraveno otevřít kolem dvacítky vinařů, kteří nabídnou svá vína, vodu i drobné občerstvení a od 20 hodin zahraje v areálu tenisových kurtů cimbálová muzika Vojara. Vstupné je 550 Kč v předprodeji nebo 650 Kč na místě a zahrnuje sklenku, katalog vinařů s mapkou, 2 kupony k odběru vína, každý v hodnotě 100 kč, vstup na večerní program i jízdu vinným autobusem.

14. červenec

Město: Dobšice

Místo: sklepní uličky

www stránka: www.vinari.dobsice.cz

Dobývání dobšických sklípků je tradiční letní vinařská akce, která se koná v sobotu 14. července od 13 do 21 hodin v Dobšicích. Tato akce probíhá v době výročí napoleonské bitvy u Znojma a je spojena s bohatým hudebním multižánrovým programem.  V obci bude otevřena dvacítka sklepů, kde mohou hosté ochutnat místní vína a pohovořit s vinaři. Program je doplněn hudbou a zajištěné je také bohaté občerstvení. Slavnost nabídne jako obvykle dobrá vína, bitvu, hudbu a zpěv ve sklepních uličkách.

14. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Vinařství Nosreti v Zaječí připravilo pro milovníky vína cyklus pravidelných prázdninových degustací s prohlídkou sklepa. Degustace proběhnou každé prázdninové úterý a sobotu od 19 hodin v minimálním počtu deseti přihlášených. Ochutnávka proběhne formou řízené degustace a trvá zhruba 1,5 hodiny. Podmínkou účasti je rezervace v týdnu před akcí, nejpozději pak v den konání do 17 hodin v informačním centru.

14. červenec

Město: Znojmo

Místo: Hradební příkop se Střelniční věží, ulice Kollárova (naproti Vlkově věži)

www stránka: www.navajn.cz

V sobotu 14. července proběhne ve stylovém prostředí venkovního amfiteátru v Hradebním příkopě ve Znojmě oblíbená noční degustace s hudebním doprovodem. Západ slunce a noční romantická obloha za poslechu hudby bude doplněna degustací vín od znojemských vinařů. Po celou dobu řízené degustace budou hosté v péči zkušených someliérů Františka Nahodila a Martina Vajčnera. Během 1,5 až 2 hodiny dlouhé degustace hosté ochutnají 6 vzorků špičkových vín. Připravena je také sabrage, tedy odseknutí hrdla láhve sektu, kterou si mohou degustátoři také vyzkoušet. Cena degustace je 350 Kč a začíná v 19 hodin. Sraz je nejméně 15 minut před začátkem naproti Vlkově věži.

17. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Vinařství Nosreti v Zaječí připravilo pro milovníky vína cyklus pravidelných prázdninových degustací s prohlídkou sklepa. Degustace proběhnou každé prázdninové úterý a sobotu od 19 hodin v minimálním počtu deseti přihlášených. Ochutnávka proběhne formou řízené degustace a trvá zhruba 1,5 hodiny. Podmínkou účasti je rezervace v týdnu před akcí, nejpozději pak v den konání do 17 hodin v informačním centru.

18. červenec

Město: Znojmo

Místo: Slepičí trh 275/2 (u vchodu do Znojemského podzemí)

www stránka: www.navajn.cz

Řízená degustace růžových a sladkých vín při svíčkách proběhne ve středu 18. července od 19 do 21 hodin ve Znojmě. Formou řízené degustace vedené zkušeným someliérem hosté ochutnají 7 vzorků vín v nádherně nasvíceném nádvoří Znojemského podzemí. Bonusově proběhne degustace jednoho druhu kávy s výkladem baristy. Cena ochutnávky je 350 Kč na osobu.

18. červenec

Město: Valtice

Místo: Vinařská 34

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Valtické Podzemí v rytmu oblíbených country tónů s tancem je nachystáno na středu 18. července. Oblíbený labyrint historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne krajové a sezónní speciality Valtického Podzemí a vína Lednicko-valtického areálu.

19. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Ve čtvrtek 19. července připravilo Vinařství Nosreti příjemné večerní posezení na terase s dobrým moravským vínem, občerstvením a cimbálovou muzikou. Tato posezení probíhají každý prázdninový čtvrtek v podvečer. Zahájení je v 18 hodin a předchozí rezervace, v týdnu před akcí, je podmínkou účasti.

19. červenec

Město: Mikulov

Místo: historická lisovna z roku 1848, Brněnská 26

www stránka: www.dionysos.breclavsko.com

Prázdniny s vinařem je návštěvníky Mikulova hojně vyhledávaná akce určená všem milovníkům moravského vína, kteří se chtějí dozvědět více o historii pěstování révy vinné, podrobnosti o tom, jak se víno vyrábí a degustuje. Tato akce se již tradičně koná každý prázdninový čtvrtek od 19 hodin v historické lisovně v Mikulově. Řízená degustace s výkladem zahrnuje 6 vzorků vín s neutralizačním soustem. V případě zájmu lze domluvit rozšíření nabídky degustovaných vín. Pro zájemce je možné předem domluvit také ukázku prací ve vinici a představení typických odrůd mikulovské vinařské podoblasti.

19. červenec

Město: Praha

Místo: Strahovský klášter

www stránka: www.8v.cz

Ochutnávka Tour Aliance vinařů V8 proběhne ve čtvrtek 19. července od 16:30 do 19:30 hodin ve Strahovském klášteře v Praze. Připravena je degustace více než 50 vín sedmi moravských vinařství, během které zástupci jednotlivých vinařství představí také novou kolekci vín Grand Cru V8 pro rok 2018. Vstupenky jsou za 490 Kč na osobu a zakoupit je lze pouze v předprodeji. Součástí je sklenička s logem V8, neomezená degustace a drobné občerstvení. Rezervace předem je nutná, kapacita míst je omezena!

19. červenec

Město: Mikulčice

Místo: sklepní uličky, viniční tratě, muzea a vinný sklep

www stránka: www.vinobartonik.cz

Tour de vinohrad je oblíbená akce určena všem, kteří se chtějí dozvědět něco víc o vinohradnictví a vinařství na Podluží a současně mají zájem vidět sklepní uličky a turistům neznámé viniční tratě této oblasti. Tato oblíbená akce je v letošním roce obohacena o novinku v podobě ochutnávky specialit z vína a hroznů. Tour de vinohrad nabízí také návštěvu sklepních uliček muzea Starý kvartýr v Lužicích a vinohradnické muzeum v Mikulčicích za účasti certifikovaného průvodce. Na závěr je připravena ochutnávka špičkových vín v archivním sklepě. Tour začíná v uvedených termínech v Mikulčicích vždy v 18 hodin.

21. červenec

Město: Mikulov

Místo: Mikulovsko

www stránka: www.stezky.cz

Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska je seriál cyklo-turisticko-vinařských výletů krajem vína. V soboru 21. července zamíří letní putování na Mikulovskou vinařskou stezku. Výlet je určený pro cyklisty i pěší, pro zdatné turisty i rodiny s dětmi. Účastníci objeví tajemství vinných sklepů, ochutnají místní speciality a také soutěžit o zajímavé ceny v cíli. Na výběr jsou 2 různě náročné trasy pro cyklisty a jedna pro pěší s plánovanými zastávkami ve vinných sklepech s ochutnávkami vína přímo z rukou vinařů i zastavení u zajímavých turistických cílů. Letní putování krajinou bude zakončeno v Mikulově na Festivalu Národů Podyjí, které uchvátí hudbou, vínem i specialitami národních kuchyní.

21. červenec

Město: Znojmo

Místo: Zelenářská 16 (vchod nad radniční pasáží)

www stránka: www.navajn.cz

Noční romantická prohlídka města Znojma s řízenou degustací 6 vzorků sladkých růžových a bílých vín ze znojemské vinařské podoblasti si mohou zájemci vychutnat v sobotu 21. července od 20.30 do 23.30 hodin. Po celý čas prohlídky se o hosty bude starat zkušený průvodce a someliér. Chybět nebude ani ukázka sabrage, tedy odseknutí hrdla láhve šavlí. Vstupné je 350 Kč na osobu.

20. – 22. červenec

Město: Mikulov

Místo: Městský úřad Mikulov – přízemí

www stránka: www.narodypodyji.cz

Ochutnávka vín v rámci festivalu Národy Podyjí proběhne v sobotu 21. července od 13 do 22 hodin v přízemí Městského úřadu v Mikulově. K ochutnání bude připraveno více než 100 vzorků vín převážně z mikulovské vinařské podoblasti a Rakouska. Tato ochutnávka doplní již 19. ročník kulinářsko-kulturního Festivalu národů Podyjí, který probíhá 20.- 22. července na Náměstí.

21. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Vinařství Nosreti v Zaječí připravilo pro milovníky vína cyklus pravidelných prázdninových degustací s prohlídkou sklepa. Degustace proběhnou každé prázdninové úterý a sobotu od 19 hodin v minimálním počtu deseti přihlášených. Ochutnávka proběhne formou řízené degustace a trvá zhruba 1,5 hodiny. Podmínkou účasti je rezervace v týdnu před akcí, nejpozději pak v den konání do 17 hodin v informačním centru.

24. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Vinařství Nosreti v Zaječí připravilo pro milovníky vína cyklus pravidelných prázdninových degustací s prohlídkou sklepa. Degustace proběhnou každé prázdninové úterý a sobotu od 19 hodin v minimálním počtu deseti přihlášených. Ochutnávka proběhne formou řízené degustace a trvá zhruba 1,5 hodiny. Podmínkou účasti je rezervace v týdnu před akcí, nejpozději pak v den konání do 17 hodin v informačním centru.

26. červenec

Město: Mikulov

Místo: historická lisovna z roku 1848, Brněnská 26

www stránka: www.dionysos.breclavsko.com

Prázdniny s vinařem je návštěvníky Mikulova hojně vyhledávaná akce určená všem milovníkům moravského vína, kteří se chtějí dozvědět více o historii pěstování révy vinné, podrobnosti o tom, jak se víno vyrábí a degustuje. Tato akce se již tradičně koná každý prázdninový čtvrtek od 19 hodin v historické lisovně v Mikulově. Řízená degustace s výkladem zahrnuje 6 vzorků vín s neutralizačním soustem. V případě zájmu lze domluvit rozšíření nabídky degustovaných vín. Pro zájemce je možné předem domluvit také ukázku prací ve vinici a představení typických odrůd mikulovské vinařské podoblasti.

26. červenec

Město: Mikulčice

Místo: sklepní uličky, viniční tratě, muzea a vinný sklep

www stránka: www.vinobartonik.cz

Tour de vinohrad je oblíbená akce určena všem, kteří se chtějí dozvědět něco víc o vinohradnictví a vinařství na Podluží a současně mají zájem vidět sklepní uličky a turistům neznámé viniční tratě této oblasti. Tato oblíbená akce je v letošním roce obohacena o novinku v podobě ochutnávky specialit z vína a hroznů. Tour de vinohrad nabízí také návštěvu sklepních uliček muzea Starý kvartýr v Lužicích a vinohradnické muzeum v Mikulčicích za účasti certifikovaného průvodce. Na závěr je připravena ochutnávka špičkových vín v archivním sklepě. Tour začíná v uvedených termínech v Mikulčicích vždy v 18 hodin.

27. – 29. červenec

Město: Velké Bílovice

Místo: areál sklepy

www stránka: www.sites.google.com/radekosicka.cz/julyrendezvous/home

Letní slavnost autentických vín proběhne o víkendu 27. – 29. července v areálu vinných sklepů ve Velkých Bílovicích. Na akci bude možné ochutnat netradiční vína autentických vinařů a jejich příznivců. Návštěvníci zde mohou vína ochutnat, ale také si popovídat přímo s vinaři, kteří představí své netradiční postupy a jejich výsledky. Vína našich předků možná nebyla tak uhlazená a vycizelovaná jako mnohá dnešní. Určitě však byla autentická. A právě onu autenticitu si vepsali do štítu Autentisté, které spojuje nejenom stejná regionální příslušnost, ale především snaha o přípravu hodnověrných, rukodělných vín a v neposlední řadě i hlubší zájem o starou vinařskou krajinu, již svými vinohrady dotvářejí.

27. červenec

Město: Znojmo

Místo: Zelenářská 16 (vchod nad radniční pasáží)

www stránka: www.navajn.cz

Noční prohlídka města Znojma s řízenou degustací 6 vzorků vín z největší vinařské firmy na Znojemsku, Znovínu Znojmo si mohou zájemci vychutnat v pátek 27. července od 20.30 do 23.30 hodin. Po celý čas prohlídky se o hosty bude starat zkušený průvodce a someliér. Chybět nebude ani ukázka sabrage, tedy odseknutí hrdla láhve šavlí. Vstupné je 350 Kč na osobu.

27. červenec

Město: Kyjov

Místo: Slovácká galerie vín – radniční sklep

www stránka: www.slovackagalerievin.cz

Pravidelný cyklus degustací vín v pátek 27. července od 19 hodin v radničním sklepě Slovácké galerie vín v Kyjově. V cyklu degustací se představí vždy jedno z vinařství Slovácké vinařské podoblasti. Z důvodu limitované kapacity míst pořadatelé doporučují zakoupení vstupenek v předprodeji.

27. červenec

Město: Valtice

Místo: Vinařská 34

www stránka: www.valtickepodzemi.cz

Tradiční prázdninový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v pátek 27. července od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

28. červenec

Město: Moravská Nová Ves

Místo: sklepní ulička Výmol

www stránka: www.vinaricek.cz

Akce hodovní otevřené sklepy proběhne v sobotu 28. července v Moravské Nové Vsi. Pro návštěvníky bude připravena ochutnávka vzorků vína z ročníku 2017. Návštěva sklepů začne ve 13 hodin ve sklepní uličce Výmol. Vstupné, v němž je zahrnuta ochutnávka vína, je 200 Kč a hosté mohou plynule navázat a navštívit večerní Předhodovní zpívání pod májů.

28. červenec

Město: Hnanice

Místo: sraz u hotelu Vinice Hnanice

www stránka: www.navajn.cz

Piknik s řízenou degustací vín v samém srdci znojemských vinohradů proběhne v sobotu 28. července od 18 hodin v obci Hnanice. Tato akce nabídne degustaci 7 vzorků vín přímo ve vinicích, na místě, kde všechno začíná. Piknik bude probíhat u kapličky obklopené ze všech stran vinohrady a krásnými výhledy a degustaci povede zkušený sommelier. Vstupné je 350 Kč na osobu a sraz je 5 minut před začátkem u Hotelu Vinice v Hnanicích.

28. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Vinařství Nosreti v Zaječí připravilo pro milovníky vína cyklus pravidelných prázdninových degustací s prohlídkou sklepa. Degustace proběhnou každé prázdninové úterý a sobotu od 19 hodin v minimálním počtu deseti přihlášených. Ochutnávka proběhne formou řízené degustace a trvá zhruba 1,5 hodiny. Podmínkou účasti je rezervace v týdnu před akcí, nejpozději pak v den konání do 17 hodin v informačním centru.

28. červenec

Město: Šardice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinozesardic.cz

Akce otevřených sklepů proběhne v sobotu 28. července ve vinných sklepech V Šardicích.

Od 11 hodin bude otevřeno přibližně 18 sklepů, kde mohou hosté ochutnat vína místních vinařů. Na večer se chystá tradiční posezení se sklenkou vína a cimbálovou muzikou. Mezi jednotlivými lokalitami sklepů je zajištěna doprava.

28. červenec

Město: Sedlec

Místo: areál vinařství u Nesytu

www stránka: www.sedleckavina.cz

Již tradiční vinařská benátská noc proběhne v sobotu 28. července v Sedleci. Po celý den zde budou nabízeny grilované speciality a hosté budou mít možnost ochutnat celý sortiment vín, včetně ledových a slámových. Celý den budou probíhat hudební vystoupení a v 17 hodin začne benátská noc taneční zábavou za doprovodu hudební skupiny Apollo Lednice. Vrcholem bude tradiční zakončení benátské noci ohňostrojem. Vstup je zdarma.

28. červenec

Město: Valtice

Místo: náměstí Svobody

www stránka: www.valtice.eu

Vinařské meruňkové slavnosti a Předhodové zpívání proběhne v sobotu 28. července na náměstí Svobody ve Valticích. Slavnosti nabídnou víno, meruňky a folklór v ucelené podobě. Valtická krojovaná společnost doprovodí meruňky celodenním programem se spoustou domácích i zahraničních krojovaných. Více jak dvě stovky krojovaných vytvoří jedinečnou atmosféru při ochutnávkách vína a meruněk na slano, na sladko, pečené, smažené, ve zmrzlině, v koktejlech a mnohých jiných možných podobách této tradičně místní plodiny.

31. červenec

Město: Zaječí

Místo: Vinařství Nosreti

www stránka: www.vinarstvinosreti.cz

Vinařství Nosreti v Zaječí připravilo pro milovníky vína cyklus pravidelných prázdninových degustací s prohlídkou sklepa. Degustace proběhnou každé prázdninové úterý a sobotu od 19 hodin v minimálním počtu deseti přihlášených. Ochutnávka proběhne formou řízené degustace a trvá zhruba 1,5 hodiny. Podmínkou účasti je rezervace v týdnu před akcí, nejpozději pak v den konání do 17 hodin v informačním centru.

Více vinařských akcí na www.vinazmoravy.cz, www.vinazcech.cz.

Dále trvá:

1. duben – 30. září

Město: Šatov

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinarisatov.cz

Pro každého milovníka vína, který kdy zažil zklamání, když přijel ochutnat vína a všechny sklípky do jednoho byly zavřené se Sdružení vinařů Šatov rozhodlo držet od 1. dubna do 30. září vinařskou pohotovost. Každý týden si v Šatově budou místní drobní vinaři střídat službu otevřených sklepů, aby pocestným zaručili alespoň jeden otevřený sklípek, kde hosty obslouží a nalijí jim svá skvělá vína. Rozpis jednotlivých vinařů bude zveřejněn na webových stránkách sdružení.

26. duben – 5. září

Město: Velké Bílovice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.velkebilovice.com

V období od 26. dubna do 5. září probíhá akce otevřených sklepů, Za vinařem do Velkých Bílovic. Po dobu 19 týdnů postupně otevře své sklepy 50 vinařství. Každý týden od čtvrtka do středy otevře 3 až 5 vinařství. Ve vedlejší sezóně bude otevřeno od 15 do 18 hodin a v hlavní sezóně od 13 do 19 hodin. Návštěvníci zde budou mít možnost degustovat minimálně 8 druhů vín za 150,- Kč na osobu. Po zaplacení degustačního poplatku vinař zapůjčí skleničku, kterou si po ukončení ochutnávky vezme zpět. V infocentru a na info-tabuli na náměstí Osvoboditelů ve Velkých Bílovicích je uvedeno, kdo má daný termín otevřený sklep.

30. duben – 30. září

Město: Velké Pavlovice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinozvelkychpavlovic.cz

Vinaři ze spolku Víno z Velkých Pavlovic otevřou své sklepy od 30. dubna do konce září. Během akce Letní otevřené sklepy budou pro veřejnost každý týden od 18 do 21 hodin otevřená vždy dvě vinařství z Velkých Pavlovic. Milovníkům dobrého vína se tak naskýtá jedinečná možnost ochutnat místní vína během jejich letní dovolené. Více informací o otevřených sklepech naleznete na webových stránkách.

30. duben – 30. září

Město: Nový Šaldorf-Sedlešovice

Místo: vinné sklepy Nového Šaldorfa

www stránka: www.saldorfske-sklepy.cz

Od 30. dubna do konce září se pro všechny milovníky dobrého vína otevírají vinné sklepy vinařů z Nového Šaldorfu. Každý týden bude od 17 do 21 hodin otevřený alespoň jeden ze sklepů Novošaldorfska a nabídne příjemné posezení, degustaci vín a občerstvení podle individuální nabídky vinaře. Rozpis týdnů vinaře naleznete na webu spolku Šaldorfské sklepy, letácích a infotabulích ve vinných sklepech Nového Šaldorfa.

4. květen – 30. září

Město: Chvalovice

Místo: sklepní ulička

www stránka: www.vinarichvalovice.cz

Od 4. května do konce září bude ve Chvalovicích probíhat akce otevřených sklepů. Každý pátek, sobotu a neděli tak návštěvníci najdou nejméně jeden vinný sklep ve kterém se mohou občerstvit. Během července a srpna dokonce každý den. Ve službách se budou střídat Vinařství DeVino, Vinařství Simenon, Bílý sklep rodiny Adámkovy, Vinný sklep Zdeněk Zábojník, Waldberg a další. Rozpis služeb bude průběžně aktualizován na webových stránkách.

1. červen – 16. září

Město: Blatnice pod Svatým Antonínkem

Místo: celá obec Blatnice a areál sklepů Stará hora

www stránka: www.vinariblatnice.cz

Akce do Blatnice k vinařovi, je putovní štafeta otevřených sklepů, která bude probíhat od 1. června do 16. září v celé obci Blatnice pod Svatým Antonínkem a areálu vinných sklepů Stará hora. V tomto období bude každý víkend vždy v pátek od 17 do 19 hodin, v sobotu od 13 do 19 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin otevřen minimálně jeden vinný sklep, kde budou přímo u vinaře probíhat ochutnávky vína. Vstupné je 100,- Kč a zahrnuje ochutnávku minimálně 6 vzorků lahvových vín. Sklenku zapůjčí vinař a vybraná vína si mohou zájemci na místě zakoupit.

1. červen – 12. říjen

Město: Milotice

Místo: vinné sklepy Šidleny

www stránka: www.Sidleny.cz

V sezoně vždy od pátku do neděle budou mít zájemci možnost navštívit Šidleny v Miloticích s tím, že vždy bude otevřen nejméně jeden sklep některého z malovinařů s možností prohlídky sklepa, posezení, degustací a koupí vína. Sezónní služba otevřených sklepů začíná 1. června a končí slavným burčákovým pochodem.

1. červen – 9. září

Město: Pavlov

Místo: vinné sklepy v Pavlově

www stránka: www.otevrene-sklepy-pavlov.cz

Léto otevřených sklepů v Pavlově proběhne 1. června do 9. září. Pavlovští vinaři již několik let zvou milovníky vína, aby poznali pavlovská vína přímo v místě jejich vzniku, historických vinných sklepích v Pavlově. Celou letní sezonu bude mít každý týden otevřeno jedno vinařství. Otevřeno bude vždy v pátek od 16 do 20 hodin, v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10 do 14 hodin. Při návštěvě budou mít zájemci možnost prohlédnout si historické sklepy, poznat osobně jednotlivé vinaře, ochutnat skvělá pavlovská vína a samozřejmě si je také nakoupit do svého vinného archivu. K ochutnání bude zpravidla 10 až 12 vzorků. Součástí ceny ochutnávky je výklad vinaře k jednotlivým vínům, voda a neutralizační pečivo. Uvedené termíny jsou garantovány jako minimální. Většina sklepů bude mít otevřeno i mimo garantované termíny a návštěvu lze po předchozí domluvě uskutečnit ve všech vinařstvích.

10. červen – 30. září

Město: Mikulčice

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.infomikulcice.cz

Na skok k mikuleckému vinaři je akce organizovaná profesionálními vinařstvími v Mikulčicích, která bude probíhat od 10. června do 30. září. Služba otevřených sklepů bude garantovat každodenní možnost návštěvy a ochutnávky vín v některém otevřeném sklepě vždy od 13 do 19 hodin. Díky této akci mohou mít zájemci vinaře takříkajíc pro sebe bez stresu větších akcí typu otevřených sklepů. Aktuální seznam otevřených vinařství včetně jednotlivých termínů bude včas zveřejněn.

22. červen – 31. srpen

Město: Hustopeče

Místo: vinařské ulice Na Hradbách a Vinařská

www stránka: www.hustopece.cz

Hustopeče, město dobrého vína, nabídne v průběhu letních prázdnin návštěvu zdejších vinných sklípků ve vinařských uličkách Na Hradbách a Vinařská. Od 22. června do 31. srpna bude každý otevřeno hned několik vinných sklípků, kde budou majitelé nabízet své služby od 18 do 21 hodin, dle dohody i déle.

28. červen – 9. září

Město: Čejkovice (okr. Hodonín)

Místo: vinné sklepy

www stránka: www.vinozcejkovic.cz

Letní otevřené sklepy proběhnou v období od 28. června do 9. září ve vinných sklepech v Čejkovicích. Zájemci mohou osobně navštívit vinaře přímo v místech, kde se víno rodí. Každý týden, od čtvrtka do neděle budou otevřeny dva až tři sklepy, a místní vinaří rádi předvedou své výrobní prostory a zodpoví všetečné otázky. Degustace vzorků u vinaře stojí jednotně 100 Kč. Vína si mohou zájemci na místě zakoupit.

29. červen – 2. září

Město: Moravská Nová Ves

Místo: sklepní ulička Výmol

www stránka: www.vinaricek.cz

Akce do sklepa na Moravu je služba otevřených sklepů na cyklotrase vedoucí přes Moravskou Novou Ves, která bude probíhat po dobu letních prázdnin vždy od pátku do neděle od 17 do 21 hodin. Menší rodinná vinařství otevřou v tomto období své vinné sklepy veřejnosti a nabídnou degustace svých vín vedené přímo vinařem. Rozsah a termín degustací lze sjednat i individuálně a v ceně degustace je zahrnuto i degustační sousto. Bližší informace o termínech a možnostech ubytování či stravování jsou k dispozici na webových stránkách.

30. červen – 30. srpen

Město: Němčičky (okr. Břeclav)

Místo: Vinařský dvůr

www stránka: www.jstavek.cz

Vinařská akce Grilování s rosé víny probíhají v sobotu od 30. června do 30. srpna ve Vinařském dvoře v Němčičkách. Připraveno je speciální grilované munu sestavené k místním rosé vínům a mnoho grilovaných specialit a dalších pochutin. Na večer je připravena hodová zábava pod májů.

30. červen – 30. září

Město: Mutěnice

Místo: Pod Dubňansků horů

www stránka: www.osdubnanskahora.cz

Léto a podzim u vinaře je služba otevřených sklepů, která proběhne od 30. června do 30. září Pod Dubňansků horů v Mutěnicích. Každý víkend od pátku do neděle vždy od 10 do 18 hodin bude otevřený minimálně jeden sklípek, kde mohou hosté posedět s vinařem u dobrého vínka. Připraveno bude 6 až 10 vzorků vín a chybět nebude ani drobné pohoštění. Bližší informace a rozpis služeb jednotlivých vinařství je k dispozici na webových stránkách.

(Visited 8 365 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*