Zyby na cestách, Malý dobrodruh
Pravidelná kontrola u zubaře Vám zajistí klidnou dovolenou.

Hodláte cestovat?  Je jedno, zda do hor, pod stan, nebo k moři. Jistě se rádi vyhnete zbytečným a hlavně drahým návštěvám zubní ordinace v místě, kde si máte užívat slunce, relaxaci a poznávání okolí.

Při svých cestách byste měli pamatovat na to, že v turistických oblastech jsou zdravotní zařízení většinou soukromé, a tudíž lékaři vyžadují úhradu zdravotní péče v hotovosti. V některých zemích musíte dokonce nejdříve  uhradit zdravotní péči v hotovosti (např. Francie, Belgie). Po návratu do ČR Vám pojišťovna účet proplatí – ovšem bez spoluúčasti. V Lucembursku či Francii musíte zaplatit celé ambulantní ošetření a s tímto účtem zajít na tamní zdravotní pojišťovnu. V Chorvatsku lze nárok na zdravotní péči uplatnit pouze u smluvních lékařů. Bohužel, většina stomatologů je soukromých. „Nezapomeňte si tedy naplánovat včas zubní prohlídku,“ doporučuje MUDr. Petr Chalupa, stomatolog Canadian Medical Care a dodává: „Pravidelná kontrola u zubaře Vám zajistí klid na cestách a nezatíží zbytečně peněženku.“

Neplatíte jenom za ošetření

Nejedná se však jen o platbu za ošetření. Nemoc či nehoda v zahraničí může obsahovat také např. náklady na převoz vrtulníkem, ubytování nebo dokonce i zpáteční cestu do ČR. „Tyto náklady bohužel nejsou kryty ze standardního pojištění,“ upozorňuje Chalupa. Ve většině států se za péči připlácí – tzv. spoluúčast, která nemusí být nejlevnější. Pro představu uvádíme pár zemí, ve kterých se vám onemocnění prodraží.

Dánsko – péče stomatologa 100 % ceny

Francie – léky až 85%, hospitalizace 20 % nákladů + 16 Eur/ den

Itálie – léky 100 % ceny, ošetření až 36,15 Eur

Německo – ošetření 10 Eur, 10 Eur/ den hospitalizace, léky až 10 Eur

Polsko – péče stomatologa 100 % ceny, léky až 100 % ceny

Portugalsko – léky až 80 % ceny

Rakousko – každý lék na receptu 4,9 Eur

Řecko – léky 25 % ceny

Slovensko – není hrazena horská služba

Slovinsko – ošetření až 20 % nákladů, hospitalizace až 25 % nákladů

Španělsko – léky 40 % ceny, stomatolog obvykle 100 %

Velká Británie – stomatolog až 198 liber, léky 40 % ceny

Chorvatsko – hospitalizace až 30 % nákladů

Na co se má váš zubař zaměřit?

„Vyšetřením dutiny ústní stomatolog zjistí mimo okem viditelných zubních kazů, zánětu dásní, netěsnících výplní i například to, zdali jsou přítomné semiretinované (částečně prořezané) zuby moudrosti. Právě ty jsou častou příčinou potíží při cestování v letních měsících,“ popisuje MUDr. Chalupa. Zhotovením velkého rentgenového snímku (OPG) může lékař odhalit nesprávné uložení zubů v čelisti a rozhodne o jednoduché či složitější chirurgické extrakci.  „Pokud se zuby máte dlouhodobější chronické problémy – citlivost, bolestivost či občasné zanícení, je nejlepší prevencí tyto zuby extrahovat. Neodkládejte však tento výkon bezprostředně před odcestováním,“ radí Chalupa a upozorňuje: „Mějte vždy na mysli, že i banální chirurgický výkon může mít pooperační komplikace v podobě zánětu lůžka po vytažení zubu. Ideálem je podstoupit extrakci jakéhokoliv zubu 3-4týdny před plánováním cesty.“

Mrtvé zuby člověka potrápí

Dalším velmi častým problém v letních měsících jsou zuby s takzvaným „váčkem,“ odborně řečeno mrtvé zuby, které mají kolem hrotu kořene jakýkoliv zánětlivý nález, ať už v podobě granulomu nebo cysty.  Stomatolog je schopný tento nález vyčíst z velkého snímku ( OPG) či malých intraorálních snímků.  Zub odumírá nejčastěji kontaktem kazu s živou zubní dření nacházející se ve středu zubu. Bakterie způsobí odúmrť dřeně (pulpy) a postupně se šíří systémem kořenových kanálků. „Tento proces může probíhat akutně – silná vystřelující, pulzující bolest, zhoršující se po ulehnutí, či zcela bez vedlejších příznaků, „ popisuje Chalupa a varuje: „Po čase takto bolavý zub přestane bolet. Nicméně výsledkem je nález u hrotu kořene a necitlivost zubu na jakýkoliv tepelný podnět. Někdy můžete zpozorovat bulku neboli váček na dásni u příčinného zubu. Bulka je plná hnisu, který lidé často vypouštějí různými způsoby. Toto je pouze dočasná pomoc, a zánět probíhá s chronickými exacerbacemi. Ten je pak bolavý především na skus. Neexistuje žádná domácí léčba. Léčba je možná pouze na křesle stomatologa!“

Prví pomoc v zahraničí

Stomatolog musí zub otevřít, odstranit infikovanou dřeň, provést dezinfekci zubu a zubních kanálků a zub samotný hermeticky uzavřít. Pokud nastane akutní vzplanutí zánětu, čili exacerbace periodontální cysty, projeví se to bolestivostí vystřelující do čelisti, často i do protilehlé. Stejně jako pulpitida (zánět dřeně) nemusí být tlumitelná analgetiky a musí dojít opět k otevření zubu. Což je, společně s dezinfekcí kanálků a uzavřením provizorní výplní, často první pomoc v cizině.

Malá rada pro cestovatele

Základním vybavením pro cestu do ciziny je hlavně cestovní pojištění, které často kryje stomatologické ošetření do 10 000,- Kč. Bolest, která problém provází, mohou dočasně tlumit volně prodejná analgetika používaná dle příbalového letáku, např. Ibalgin či Paralen. Ovšem žádná analgetika zub nikdy nevyléčí. A tak mějte na paměti, že návštěvu lékaře nesmíte odkládat a ihned po návratu je třeba se objednat co nejdříve ke svému lékaři a bolestivý zub jednou pro vždy vyřešit adekvátním ošetřením. Vždy ale platí, že prevence je nejlepší.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*