Malý dobrodruh – Dovolená s dětmi

Istanbul: to pravé místo na romantiku bez dětí

Roxalena. To jméno uslyšíte na každém kroku. O ženě, která ovládala sultána Sulejmana i celou říši, se tady vyprávějí báje. Nebyla hezká, přesto si panovníka naprosto podmanila. Čím? Ukázala mu, jak vypadá ženský orgasmus! Ani vy mu tady dnes nebudete nikdy příliš daleko: Istanbul totiž zasáhne všechny vaše smysly!

Jerebatská cisterna je jedním z nejtajemnějších chrámů v Istanbulu
Jerebatská cisterna je jedním z nejtajemnějších chrámů v Istanbulu, foto: www.dreamstime.com

Odsud sultáni vládli své zemi přes čtyři sta let a ještě před sto padesáti lety tady žily ty nejkrásnější ženy světa! Rozlehlost palácového komplexu Topkapi, množství přístupných komnat i sálů (včetně harému!) vás přesto možná lehce odradí od návštěvy už u vstupní brány. Ničeho se nelekejte – tady se rozhodně neztratíte! Než se vydáte na prohlídku, na chvíli se posaďte na trávník pod některý z vysokých stoletých stromů, zahleďte se na moře, přičichněte ke květinám, zavřete oči a vraťte se do minulosti…

1. den: Chvění začíná

Píše se rok 1520. Turecku vládne mladinký sultán Sulejman I. Právem se mu přezdívá Nádherný, miluje filozofii, poezii a krásné ženy… Ve svém harému, který stojí kousek od paláce Topkapi, ale přesto mimo něj, si může z krásek ze všech koutů Země vybírat. Manželky zdejší panovníci nikdy neměli – jen konkubíny, těm nejoblíbenějším příslušel titul kádin. Nyní se schyluje k revoluci, za níž stojí nemajetná a navíc na první pohled nepříliš hezká ženská… Stačilo přitom nevyslechnout jeden tajný hovor a o nějaké Roxaleně by nikdo nic nevěděl. Pochází z chudé rodiny, do vládcovy postele se tedy nedostane ani podplacením sluhů. Co se jí však velmi hodí, je podezření jedné z konkubín, že je těhotná – se špatně vykleštěným eunuchem! Stačí pohrozit oběma prozrazením, a už vstupuje do nejdůležitějších komnat: bez jakýchkoliv líčidel, bez šperků, bez drahých šatů… Přichází nahá a Sulejmanovi předvádí něco, o čem ani netušil, že může existovat – ženský orgasmus. Po krátké době je vládkyní harému, který se poprvé v historii stěhuje do paláce (Sulejman ji chce mít co nejblíže), a do panovníkova lože mají ostatní ženy zákaz vstupu. Sultán nejenže na ostatní úplně zapomíná, ale některých se zcela zbavuje. První kádin zapuzuje, jejího syna a svého nástupce nechává popravit a Roxalena se stává neoficiálním vládcem země. V politice se ukazuje jako moudrý rádce, podřizuje jí však i vše kolem. Aby jí moc nikdo nevzal, nechává zabít svého nejstaršího syna, další dvě děti žijí vystrašeně v ústraní. Sulejman nic z toho nevidí, a když Roxalena v necelých padesáti letech nemocná umírá, staví na její počest mauzoleum… Tento příběh vás bude provázet celým palácem Topkapi -v zahradách, komnatách s překrásnými mozaikami (je na nich často zachycena právě Roxalena – prý v notně přikrášlené verzi) i v palácové kuchyni plné příborů, jimiž tato žena jedla nejlepší pokrmy světa, které pro ni připravovalo na patnáct set kuchařů. A nahlédněte i do pokladnice! Jsou zde vystaveny tři obrovské diamanty. Dva byly opět dar Roxaleně, třetí měl obdržet některý z evropských vládců -pořádně při pohledu na něj zaostřete zrak: jsou v něm ukryty miniaturní hodinky!

2. den: Bazar smyslů

Dost bylo snění – nahlédněte do života dnešních obyvatel Istanbulu. Nejlépe na zdejším vyhlášeném trhu Grand bazar. Pět kilometrů dlouhá ulice je poseta stánky se vším možným. Můžete si tady nakoupit značkové i tradiční arabské oblečení, kožené doplňky, šperky i ručně dělané koberce s dvojitými gordickými uzly. Raději ale jen tak choďte a ochutnávejte: z košů si můžete nabrat nejrůznější oříšky, olivy, kousky sýrů a sami si tady dokonce můžete namlít kávu! Stačí si koupit měděnou džezvu, zeptat se obchodníka, jak se pravé turecké kafe vaří, a už vás táhne dozadu do krámku. Do nádoby vsype tři lžíce kávy a cukru a naplní ji z jedné třetiny vlažnou vodou. Až vše projde varem, přilije další třetinu a proces opakuje, dokud není džezva plná voňavého horkého moku.
Onen muž, který vás zasvětil do umění vařit jednu z nejsilnějších a nejlepších káv světa, vám pak ještě na prstech ukáže, kolik že takových šálků denně zvládne. Šest? Není možná… nechápavě vrtíte hlavou a už máte v sobě třetí – šálek kávy, který s někým sdílíte, má v Istanbulu velký význam. Otevírá dveře (tedy doslova odhrnuje závěsy) do skladů obchůdků a tam otevírá pro změnu srdce. Prodejcova rodina vám dá náležité místo na sezení, do ruky hrníček a začíná… výslech! Jak se jmenuje tvůj muž? Nemáš muže? Měla bys mít! Tak přítele máš, no to je dobře… A kdy bude svatba a co dítě? Kolik jich chceš mít? Tři – no to není právě nejvíc… To moje rodina…, brebentí ženy jedna přes druhou, až vám z toho jde hlava kolem. A zároveň je vám tááák dobře. Znáte je pár minut, ale víte, že vás mají podivným způsobem už rády. Spoustu se toho dozvíte a to, že mluví v turečtině, které nerozumíte, najednou nějak ztratí na důležitosti…

3. den: Relax pro duši

Pokud se s místními zdržíte déle, poznáte i něco z jejich víry. Ničemu nedůvěřují tolik jako všudypřítomnému symbolu: modrému Nazarovu oku. Ochrání vás před vším špatným – uvidíte ho namalované na autech, letadlech i našité na svatebních šatech. „Pověst vypráví, že kdysi žil muž Nazar, který na co se podíval, to zkamenělo. Proto mu vládce nechal zavázat oči a vyhnal ho z města. Zpět ho povolal, až když nastala sucha a on se jevil jako jediná záchrana. Podíval se na skálu, ta praskla a z jejího nitra vytryskl pramen. Zachránil Turecko a ty nesmíš odjet, aniž bys pár jeho očí koupila blízkým…,“ doporučuje mi jedna z žen, než vše najednou ztichne. Pětkrát denně se celé město v jedné chvíli zklidní – vždy, když se ozvou popěvky svolávající věřící k modlitbě, tzv. ezzany. V tu ránu se všechno uklidní, muži popadnou koberce, pokleknou a začnou se modlit. V tuto chvíli je nejlepší vydat se náležitě poučeni do některé z mešit…
Nebuďte skromní a vyrazte rovnou do slavné Modré mešity s šesti minarety. Původně jich vlastně ani šest být nemělo. Sultán Ahmed I. svému architektovi zadal, aby mu postavil mešitu s klasicky čtyřmi – ty chtěl ovšem ozdobit zlatem. Problém nastal, když si architekt spočítal peníze a zjistil, že na zlato prostě nemá. Vymyslel si tedy lest. Zlato se v turečtině řekne alten a jeho napadlo zaměnit ho se slovem alti, což znamená číslovku šest. A místo aby původní čtyři minarety pozlatil, postavil jich zkrátka o dva víc…
Vládce nejdřív strašlivě zuřil, ale když zjistil, že na světě není kromě svaté Mekky žádná jiná mešita, která by měla tolik minaretů jako tato, nechal svému staviteli hlavu na krku a jen mu doporučil, ať si pořádně vypláchne uši… Očistě se ostatně dodneška podřizuje každý muslim, který do jakékoliv mešity vstupuje. Vy si u kamenných nádrží s vodou nemusíte omývat celé tělo, ba ani nohy – zato je nutné si před branou zahalit ramena i nohy, zout si boty, hodit je do igelitové tašky a tu pak nosit s sebou. Ani její šustění však nenaruší atmosféru, která tady panuje. Nejdřív vás zklidní přítmí a pak se propadnete někam mezi prostor. Tak to tady má být. Stěny tvoří tisíce různě modrých kachlů, ale jsou bez vzorů. Není to další rozmařilost architekta: podle islámu by vás tady nemělo nic rozptylovat…
Stejně je tomu paradoxně i ve zdejších slavných Sulejmanových lázních – postavených jak jinak než na počest Roxaleny. Za 30 eur si tady v aromatické páře poležíte na mramorových lehátkách, užijete si tradiční mýdlovou masáž a na závěr pod freskami ve voňavém přítmí dostanete speciální čaj, který by vám měl pomoct v tom, abyste si trochu toho barevného a tolerantního světa přivezli v sobě domů…

***

* V ISTANBULU NEVYNECHEJTE:
Istanbul je největší turecké město. Je dokonce tak velké, že se rozkládá na dvou kontinentech. Evropu s Asií spojuje a zároveň rozděluje Bosporská úžina. Výletní lodí se vydejte k místu, kde hraničí s Černým mořem. Budete míjet paláce patřící bohatým tureckým rodinám, ale také rybáře a kamenné hrady. Při chození po městě už po svých si nenechejte ujít:
* PALÁC DOLMABAHCE – reprezentační empírová stavba na břehu Bosporu, kam se v roce 1855 přestěhoval sultán Abdulmecit I. i se svým dvorem. Na mořské hladině se zrcadlí až přezdobená stavba osmanského slohu, jejíž budování prý bylo tak nákladné, že ve velké míře přispělo ke státnímu bankrotu v roce 1876.
* TULIPÁNOVÁ MEŠITA – nejhezčí příklad osmanského baroka.
* EGYPTSKÝ A KNIŽNÍ BAZAR – nachází se kousíček od Grand bazaru a rozhodně stojí alespoň za nahlédnutí!
* ARCHEOLOGICKÉ MUZEUM – se sbírkou antického umění, sochou Alexandra Velikého a sarkofágem z roku 310 př. n. l.
* JEREBATANSKÁ CISTERNA – vodní chrámy postavené v 6. století, které dokážou pojmout až 80 tisíc metrů krychlových vody!

* Turecká kuchyně
zdejší strava je lehká, nepříliš kořeněná a velmi rozmanitá. slušné jídlo seženete kdekoliv, dokonce i u tzv. „hladových okýnek“ na ulici. vepřové maso je tady zapovězené, na jídelníčku se setkáte s kuřecím, jehněčím či skopovým – nejčastěji je upravené jako kebab, což jsou kousky masa nabodané na jehle. o něco kořeněnější jsou kofte – mleté maso ve formě kuliček či placiček servírované se zapečeným sýrem nebo v chlebové vece ekmeku. výborné jsou též placičky gözleme. bývají plněné, a to masem, kozím sýrem, špenátem či bramborami. samotná placka je velmi tenká a velká, servíruje se přeložená na čtvrtiny či podobným způsobem. ač to vypadá, že porce je malá, nevěřte tomu, gözleme jsou sytější než vypadají. o zdejších dezertech se říká, že jsou sladké jako turecká duše. Pokud je tomu skutečně tak, je turecká duše samý cukr. život si oslaďte třeba sezamovou pastou halva…

* DOPRAVA
Z Prahy do Istanbulu létá každý den Turkish Airlines. Letenka vychází na cca 7000 Kč bez tax. Cesta trvá 2,5 hodiny. Z istanbulského letiště jede až do starého města metro.

* UBYTOVÁNÍ
Agan Hotel Istanbul*
Leží u Egyptského trhu v centru města a nocleh v příjemných dvoulůžkových pokojích pořídíte od 23 eur na osobu.
Askoc Hotel Istanbul***
Stojí v ulici Sultanahmet, dvoulůžkový pokoj pořídíte za 48 eur na osobu a noc. Více na www.accomline.com

* SLOVNÍČEK
Těchto pár slov vám pomůže i při smlouvání na bazarech:
Tešekýr – děkuji
Gudnajdn – dobrý den
Jakšanlar – dobrý večer
Su – voda
Ekmek – chleba
Merhaba – ahoj
Afietos – dobrou chuť
1 – bir, 2 iki, 3 ič, 4 dort, 5 beš, 6 alti, 7 jedi, 8 sekis, 9 dokus, 10 on

* KDY JET
Nejvhodnější dobou pro cestování jsou měsíce květen, červen a září.

* ČAS: + 1 hodina

* MĚNOVÝ KURZ
1 TRY (turecká nová lira) = 16 Kč
1l vody cca 0,3 TRY
Chleba 0,5 TRY
Zmrzlina 1,5 TRY
Pivo 3 TRY
Víno (láhev) 15 TRY

* CO SI PŘIVÉZT DOMŮ
turecké koberce, pletené zboží, balonové kalhoty, košile a halenky, zlaté náramky a proslulé vodní dýmky či jemně cizelované práce z mědi a mosazi.

* DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Velvyslanectví Turecké republiky
Na Ořechovce 733/69
162 00 Praha-Střešovice
Tel.: +420 224 311 402

Velvyslanectví České republiky v Turecku:
Ugur Mumcu Caddesi100, 06770 Gaziosmanpasa, Istanbul; tel.: +90/ 212/ 247 50 30

Exit mobile version