Bahamy, Karibik či Seychely? Na krátký čas se můžete cítit doslova jako milionář a užít si pořádnou dovolenou – na splátky! Je ale dovolená „na dluh“ skutečně výhodná? Pokusili jsme se tuto otázku zodpovědět.

Foto: www.dreamstime.com

I v České republice se uchytil nový druh úvěru – na dovolenou. Nabízejí ho přímo cestovní kanceláře. Že už máte dovolenou za sebou a v rodinném rozpočtu nic nezbylo? A o exotických destinacích, kde je i v nepříjemném evropském podzimu ráj na zemi, si můžete nechat jen zdát? Zapomeňte na to, my vám teď půjčíme a vy si užijete báječnou dovolenou… A splátky? Kdo by se o ně staral už nyní? Musíte přece balit kufry…
Počítejte s úrokem až 30 %

V roce 2008 se podle průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur prodalo na splátky až 5 % zájezdů v hodnotě tři čtvrtě miliardy Kč. Ještě v roce 2007 to přitom byly jen 3 % všech zájezdů v celkové hodnotě 405 milionů Kč.
„Pokud se pro dovolenou na splátky rozhodnete, musíte počítat s tím, že se vám zájezd prodraží. Největší cestovní kanceláře sice nabízejí splácení bez navýšení konečné ceny, ale obvykle se úroky pohybují mezi deseti až třiceti procenty za rok,“ říká Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Splátkový systém, který cestovní kanceláře svým klientům nabízejí, je dvojí. V první variantě je nutné složit první akontační splátku (obvykle kolem 10% ceny zájezdu) hned při jeho koupi. Potom je splácení nastaveno tak, že v konečném součtu není zájezd ani o korunu dražší, než kdyby klient zaplatil celou dovolenou najednou. Tento systém, který je pro klienty lákavý, si však mohou dovolit jen ty největší, a tedy nejbohatší cestovní kanceláře, což znamená, že se pravděpodobně nebude jednat o cenově nejvýhodnější dovolené.
Při druhé možnosti není nutné mít před dovolenou ani korunu. Celý zájezd se začíná splácet až po návratu, ovšem jeho cena je oproti prvnímu případu o něco vyšší. Při této variantě je nutné pozorně porovnat dostupnou nabídku. Například patnáctitisícový zájezd se může prodražit i o několik tisíc korun.

Úvěr zadarmo?

Jak kde Pro lepší představu jsme si vybrali zájezd pro dvě osoby v celkové hodnotě 40 000 Kč. Dluh bychom rádi splatili během půl roku v šesti splátkách. Nejprve po nás všechny oslovené cestovní kanceláře požadovaly složit v hotovosti alespoň 10 až 30 % z ceny zájezdu. Zvolili jsme nejnižší částku – tedy 4000 Kč. To se však ve finále ukázalo jako nedostačující: buď bychom pak museli zájezd splatit dřív než během půl roku, nebo v méně než šesti splátkách (nejčastěji ve třech).
Banky speciální půjčky na dovolenou nemají, ale nabídnou vám některý z neúčelových spotřebitelských úvěrů. Úrokové sazby těchto úvěrů se pohybují přibližně v rozpětí od 7 do 17 % ročně. Bankéři však ke sjednaným úrokům účtují poplatky za vyřízení úvěru a jeho vedení (pro představu: banka vám strhne měsíčně 80 korun, při tříleté splatnosti se to nasčítá na téměř 3000 korun). Za poskytnutí zaplatíte nejčastěji 1 % z výše půjčky, můžete mít štěstí i na akční nabídku bez poplatku.
Vzpomínky dluh nesplatí Ekonomové jsou z rostoucí obliby tohoto produktu rozpačití. Podle nich totiž platí, že si lidé díky půjčce kupují dražší a delší dovolené, a zadlužit se má smysl v případě investic do bydlení, ale na dovolenou chtějí jezdit lidi každý rok a opakované dovolené na úvěr by už rodinný rozpočet pořádně zatížily.
Psychologové zase varují před tím, že dovolenou na dluh si stejně pořádně neužijete jako tu, na niž jedete z ušetřených peněz. Už jen pouhá vidina zadlužení vás totiž může pěkně stresovat, a to i při pohledu na úžasné vlny divokého oceánu či skvělý drink ve stínu palem kousek od moře…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*