Chcete si vyjet na zaslouženou dovolenou, ale nevíte jestli dlouho cestu letadlem zvládnou vaše děti? Nedovolte, aby vám něco překazilo dovolenou a raději si nechte poradit, co všechno vás při cestování může zaskočit.

1. Informujte leteckou společnost

Dovolená Řecko, Malý dobrodruh
Užijte si dovolenou bez zbytečných obav z cestování. Foto: www.dreamstime.com

Milí rodičové, vězte, že na průběh cesty s malým dítětem je třeba myslet již při rezervaci a pořízení letenky, kdy je nezbytné do rezervačního systému letecké společnosti zadat údaje o spolucestujícím malém pasažérovi, společně s veškerými požadavky na servis s tím spojeným. Důležité je vědět, že při přepravě letadlem se děti rozdělují do dvou skupin, na novorozence, tzv. infants ( ve věku 0 – 2 roky) a děti (ve věku 2 – 12 let). Novorozenci standardně cestující bez nároku na vlastní sedadlo, děti ovšem vlastní sedačku mít musejí.

2. Zjistěte limit vašich zavazadel

Dalším úskalím může být balení zavazadel. Budu mít dostatek prostoru na dostatek Sunaru? Kam zabalím všechny ty pleny na týdenní pobyt u moře? „Pro cestující je důležité, zjistit si dopředu limity pro odbavovaná i kabinová zavazadla poskytované jednotlivými leteckými společnostmi,“ říká Petr Duchek z českého zastoupení British Airways. Ty se totiž mohou výrazně lišit. „ Například u British Airways má novorozenec i dítě nárok na stejný počet a váhu zavazadel, jako dospělý cestující, což dává dostatek prostoru pro veškeré vybavení, které bude dítě během cesty potřebovat – přes plínky, vlhčené ubrousky, dudlíky, lahvičky až po hračky a knížky, které zabaví dítě během letu,“ dodává Petr Duchek.

3. Kam s kočárkem?

Tolik pár věcí na zahřátí. Teď jde ovšem skutečně do tuhého. Kam s ním? Myslíme kočárek! „U tradičních leteckých společností je přeprava kočárku zdarma, cestující neplatí nic navíc. S kočárkem odcházíte až k samotnému vchodu do letadadla, kde vám teprve bude odebrán a uložen do zavazadlového prostoru,“ vysvětluje Petr Duchek z British Airways. Ihned po přistání je cestujícím kočárek při výstupu z letadla vydán.

4. Jak si poradit s velkou sedačkou?

Teď malé praktické cvičení a zkouška představivosti. Sedíte v letadle, vám je sedačka akorát, ale vaše dítě je na ni příliš malé. Co s tím? U některých leteckých společností je pomoc snadná. „British Airways umožňuje cestujícím využít vlastních autosedaček. Ty je možné vzít si s sebou na palubu. Ovšem pozor, musejí splňovat předem specifikovaná kritéria, která se cestující dozvědí například na stránkách www.ba.com,“ upozorňuje Petr Duchek ze společnosti British Airways. V každém případě, doporučujeme poradit se buď s cestovní kanceláří, která vám letenky prodala,či přímo s leteckou společností.

5. Jak propašovat jídlo pro dítě na palubu letadla?

Na palubu se nepokoušejte nic tajně propašovat, ani s bohulibým úmyslem nakrmit během letu své dítě. S sebou si totiž můžete vzít tolik jídla a pití, kolik budete pro dítě potřebovat, a to zcela legálně. Je však nutné mít vše v uzavíratelných nádobách, jelikož při letištní kontrole budete požádáni, abyste vy, či vaše ratolest veškeré tekutiny či pyré ochutnali. Pokud jde o lety British Airways, mléko či jídlo pro vaše dítě vám naše posádky na palubě letadla na požádání ohřejí.

6. Přebalování v letadle není žádný problém

Dalším velkým problémem v letadle může být přebalování. Zde opět záleží, jak jsou letadala dané letecké společnosti vybavena. Obecně platí, že v tradičních leteckých společnostech jsou vybaveni o něco lépe, než nízkonákladové aerolinky. Například, toalety na palubě letadel British Airways disponují přebalovacím pultem, což vám rozhodně ulehčí manipulaci při výměně plenek.

 7.  Jak získat sedačku v první řadě?

Cestujete-li s novorozencem (do 10 kg) na dálkových letech, požádejte nebo si vyberte sedačku v první řadě. Tu si v tomto případě můžete zdarma rezervovat hned při koupi letenky nebo jako součást standardního on-line odbavení na internetu 24 hodin před odletem. První řada v dané kabině je v letadlech určených na dlouhé lety vyhrazena zpravidla právě pro cestující s dětmi. Je zde totiž prostor pro umístění malé vaničky, do které uložíte své dítě. I tu si můžete zarezervovat u British Airways zdarma hned při koupi letenky, nejpozději ale 24 hodin před odletem.

8. Dětské menu

Je-li vaše dítě větší a tedy schopné pozřít pevnou stravu, je nutné se dopředu zamyslet nad otázkou stravování.Letecké společnosti zpravidla nabízejí na dlouhých letech zdarma speciální dětské menu, které je však třeba zarezervovat nejlépe již při koupi letenky, nejpozději pak 48 hodin před odletem, v případě British Airways například prostřednictvím internetových stránek www.ba.com.

9. Jak zabavit dítě během letu?

A nakonec skutečný oříšek a v podstatě na celé věci to nejdůležitější: jak zabavit dítě!? Co třeba film? Zřejmě to nezabere na celou dobu letu, ale dobrých pár hodin tím dítko určitě zabavíte. „Na všech dálkových letech British Airways je cestujícím k dispozici tzv. AVOD systém, což v praxi znamená vlastní obrazovku se širokou nabídkou filmů a hudebních kanálů. K dispozici jsou také filmové kanály pro děti, které malé pasažéry během zdlouhavého letu spolehlivě zabaví. Doporučujeme tedy cestujícím, aby se při koupi letenky předem informovali o tom, zda letecká společnost disponuje zábavním programem pro děti. V případě British Airways si rodiče mohou před odletem zjistit nabídku programu a her pro děti na internetových stránkách společnosti www.ba.com,“ říká Petr Duchek z British Airways.

10. Nezapomeňte hračky doma

Vezměte s sebou oblíbenou hračku vašeho dítěte, pohodlný polštář a vlastní deku. V letadle na dálkových letech sice deku a polštář dostanete, dítěti se však bude lépe usínat, pokud bude mít s sebou na palubě známé věci z domova.

Znáte British Airways?

Letecká společnost British Airways je jedním z největších mezinárodních leteckých dopravců, který přepraví každý rok po celém světě více než 33 miliónů cestujících. Létá do více než 150 destinací a je jednou z pouhých deseti leteckých společností, která svou sítí linek pokrývá všech pět trvale osídlených kontinentů světa. British Airways létají do evropských a světových měst především z hlavního londýnského letiště Heathrow. Velké množství svých letů však obsluhují také z letiště Gatwick či London City. V současné době mají British Airways ve své flotile 250 letadel, jejíž kostru tvoří především stroje typu Airbus (využívané na krátké a střední tratě) a Boeing (využívané především na dlouhé lety). Společnost je největším provozovatelem letadel Boeing 747 (Jumbo Jet) na světě. Ve své flotile jich má 57. V roce 2013 očekávají British Airways dodávku prvního z 12 objednaných kusů letadla Airbus A380. V květnu téhož roku obdrží společnost také první kus letadla Boeing 787, jichž má objednáno 24 kusů.

British Airways jsou jedním ze zakládajících členů aliance oneworld, která vznikla v únoru 1999. V roce 2011 byl dokončen několikaletý proces fúze British Airways s největším španělským leteckým dopravcem, společností Iberia. Sloučením British Airways a Iberie vznikla společnost International Airlines Group (IAG), třetí největší letecká společnost v Evropě podle ročních příjmů a druhá největší podle velikosti.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*