Hrníčky z recyklovaných materiálů uspokojí ekology i milovníky designu.
Hrníčky z recyklovaných materiálů uspokojí ekology i milovníky designu. Foto: www.4camping.cz

Minimalismus, recyklace i návrat k peří

Je to dobrá zpráva pro turisty, trekaře, kempaře, zkrátka pro každého, kdo rád vyráží do přírody a přitom se nechce tahat s hromadou těžkých a neskladných věcí. Trendem u outdoorového vybavení totiž v příštím roce bude zmenšování, snižování váhy, ale také důraz na větší šetrnost k přírodě, využívání recyklovatelných materiálů jako jsou PET lahve, palmové listy nebo slupky od rýže. Odborníci ale také předpovídají návrat k bavlně, vlně či peří a využívání solární energie.

1. Vše se zmenšuje a zlehčuje

„V posledních letech pozorujeme v oblasti outdoorového vybavení trend vše zmenšovat a snižovat hmotnost, tedy takzvaný minimalismus. A tento trend bude v roce 2016 ještě nabírat na síle s tím, jak se dostávají do výroby nové hi-tech materiály,“ říká Vít Hruška z portálu www.4camping.cz s tím, že tendence ke snižování váhy a objemu lze pozorovat napříč celým trhem s outdoorovým vybavením. Snad nejvíce je to patrné v segmentu karimatek, kde dnes není problém sehnat nafukovací karimatku s váhou pod 500g při standardní délce a tloušťce.

Tip: Důkazem budiž karimatka Thermarest NeoAir Xtherm. Tato karimatka řady NeoAir od americké firmy Thermarest dosahuje díky použití nejkvalitnějších materiálů a unikátních technologií extrémně nízké hmotnosti (430g) a přitom poskytuje nadstandardní pocit komfortu za jakýchkoli podmínek 365 dní v roce. Koupíte ji na www.4camping.cz za 4 608 Kč.

2. Bundy z PET lahví, hrnečky ze slupek od rýže

V následujících letech bude také kladen mnohem větší důraz na šetrnost k přírodě. Už dnes lze narazit na produkty z recyklovaných materiálů takřka na každém kroku. „Většina bund a spacáků se syntetickými plnidly vyrobenými z recyklovaných PET lahví je toho živým důkazem. V roce 2016 se však půjde ještě dál. Běžně k dostání tak budou produkty z odpadního materiálu rostlinného původu jako tácky a misky z palmového listí, hrnečky a talíře ze slupek od rýže a tak dále,“ vyjmenovává Vít Hruška.

Tip: Průkopníkem v této oblasti je australská firma EcoSouLife. Skvělým příkladem jejich inovativního přístupu jsou hrnečky EcoSouLife BIO SIP, krásné, příjemné do ruky a velmi odolné, které určitě využije každý, kdo si během svých cest rád dá nějaké to kafe a jemuž není osud přírody lhostejný. Když pak hrneček, který lze mýt v myčce a snese i teplotu 120°C doslouží nebo vás přestane bavit, stačí jej zakopat a on se po dvou letech v zemi zcela rozloží. Na www.4camping.cz ho koupíte za 244 Kč​

3. Dobijte se sluníčkem

Solární akumulátor
Solární energie je ideálním zdrojem na cestách. Foto: www.4camping.cz

Když už jsme zmínili šetrnost k přírodě, nesmíme zapomenout ani na využívání solární energie, dalšího trendu, který se šetrností k přírodě přímo souvisí. „Hlavní ideou použití solárních technologií v outdooru je hlavně potřeba mobility a stálé konektivity. Ať už potřebujete napájení pro váš satelitní telefon nebo GPS přijímač někde v džungli nebo chcete nabít telefon, notebook či foťák na týdenním výletě mimo civilizaci, bez solárních technologií a power banky se jen těžko obejdete,“ podotýká Vít Hruška.

Tip: Špičkou v tomto oboru je značka Goal Zero. Těžko z nabídky tohoto výrobce něco vypíchnout, ale máme-li jmenovat jednu věc, bude to Goal Zero Guide 10 plus solar recharging kit. Jde o set výkonného solárního panelu a akumulátoru, který funguje i jako nabíječka na baterie. Spolehlivě a hlavně kdekoli zajistí nabití baterií, mobilů, tabletů nebo GPS. Akumulátor lze navíc nabíjet i přes USB. Set prodává www.4camping.cz za cenu 3 980 Kč.

4. Fenomén nafukování

Nafukovací stan, Malý dobrodruh
Nafukovací stany i karimatky jsou trendem. Foto: www.4camping.cz

Jestliže jsme se v úvodu bavili o posedlosti snižováním hmotnosti a objemu, je třeba říci, že to není za cenu snížení komfortu. Alespoň ne vždy. „Naopak, v posledních letech, s tím, jak se outdoorové vybavení stále více přibližuje od expedic směrem k běžným smrtelníkům, je kladem čím dál tím větší důraz také na komfort. Je jasné, že když jedete autem do kempu, nepotřebujete řešit každý gram a centimetr. Zato vás velmi zajímá prostornost vašeho stanu a snadnost jeho postavení. A zde přichází na scénu další trend posledních let, který v příštím roce bude udávat směr jakým se část outdoorového trhu bude ubírat, nafukovací stany,“ říká Jaroslav Skalka z www.vystavastanu.cz s tím, že princip je jednoduchý. Přijedete do kempu, vybalíte stan, a místo, abyste se prali s pruty a řešili, který kam umístit a jak tak velkou konstrukci vztyčit bez klení a pláče, vytáhnete pumpu a začnete pumpovat. A než byste řekli švec, před vámi stojí postavený krásný prostorný rodinný stan.

Tip: Touto konstrukcí se může pyšnit nově například stan Interval 4 AirTube od české firmy Pinguin, který nabízí e-shop www.4camping.cz za 13 641 Kč.

5. Návrat k bavlně, vlně a peří

Péřový spakák
web Nejen u spacáků hlásí odborníci návrat k peří. Foto: www.4camping.cz

A posledním zásadním trendem, který lze ve vývoji outdoorového vybavení pozorovat a který bude v příštím roce výrazně ovlivňovat nabídku jednotlivých výrobců je návrat k přírodním materiálům, bavlně, vlně a peří. „Dlouho byly tyto materiály opomíjeny, protože je z trhu vytlačily jejich syntetické náhrady. Dnes se však díky různým technologickým úpravám a hydrofobním aplikacím dostávají opět do popředí. Bavlněný stan je prodyšnější než ten z polyesteru, vlněné termoprádlo méně zapáchá než to ze syntetických materiálů a péřový spacák poskytne nejlepší míru tepelné izolace, na kterou lze jen pomyslet,“ uzavírá Jaroslav Skalka.

Tip: Příkladem je třísezónní spací pytel Viking 600 od české firmy Warmpeace. Ten díky své precizní konstrukci a kvalitnímu peří poskytne požitek z komfortního spánku i za minusových teplot. Přitom s váhou 1075g vás téměř nezatíží. Viking tak má ambice stát se vaším věrným parťákem na toulkách krajinou. Spací pytel Viking 600 koupíte na www.4camping.cz za 4 968 Kč.

Zdroj informací: www.4camping.cz a www.vystavastanu.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*