1. ZOO: večerní procházky, Štědrý den zvířátek a Zooškola o vánočních svátcích Každý den od 27. do 30. prosince se tak můžete vydat objevovat zoologickou zahradu po setmění! V doprovodu průvodce můžete navštívit vybrané pavilony a zjistit, co dělají zvířata, když zoo opustí poslední návštěvníci. Budete moci sledovat, jak se k spánku ukládají sloni, jak nocuje hroší rodinka, co před spaním dělají tučňáci nebo jaké zvuky se večer ozývají v pavilonu Indonéská džungle. Začátky procházek jsou vždy v 17.00, 17.30 a 18.00. První termín od 17 hodin je určen pro rodiče s dětmi, těm bude přizpůsoben i výklad. Vstupné na večerní prohlídky je 200,- Kč pro dospělé a 110,- Kč pro děti. Dále pak každý lednový pátek a sobotu.

Štědrý den v zoo: přijďte popřát zvířatům a podívejte se, jakou dostanou vánoční nadílku. Při komentovaných krmeních uvidíte, kdo si, podobně jako vy, pochutná na Štědrý den na rybě, kdo dodržuje bonton ohledně oblečení ke svátečnímu stolu nebo která zvířata zajímá spíše obal dárku než jeho obsah. Pokud byste chtěli zvířatům nejen popřát, ale přinést jim i nadílku v podobě něčeho na zub, předejte ji u hlavního vchodu do zoo. Zvířata ocení tvrdé pečivo, nejrůznější zeleninu, ovoce, oříšky, rozinky, piškoty. Zoo otevřena do 14.00 hodin. Jako vánoční dárek mají všechny děti na Štědrý den vstup do zoo za 1 Kč!

čt 29. 12. a pá 30. 12. Zooškola – jednodenní kurzy pro mladé zoology (od 8 let)

2. Unikátní Betlémy tří století v Muzeu Karlova mostu: do 6.2.

Vltavský rybí betlém znázorňuje svatou rodinu velice nezvykle: dominantou je velké akvárium s živými kapry, kolem něhož se odehrává scéna narození Ježíše. Polidštěné figury v životní velikosti z lipového dřeva znázorňují obyvatele českých rybníků a řek. I s akváriem váží tato instalace téměř 3 tuny, čítá 22 postav a je v České knize rekordů. Na výstavě s názvem Betlémy tří století naleznete ovšem spoustu dalších rarit: betlém z kukuřičného šustí čítající 118 postav, které představují řemeslníky pracující na stavbě Karlova mostu. Betlém z Hostinného, jehož vznik se datuje kolem roku 1800. Až do konce 20. století byl však ukryt pod podlahou kaple sv. Františka v Podkrkonoší a po nalezení zrekonstruován do původní krásy. Betlém africký vyřezaný z mahagonového dřeva. Černý král Baltazar je zde navzdory tradici vyřezán ze slonové kosti. Voňavý slámový betlém zobrazuje svatou rodinu i zvířata v životní velikosti.

3. Vánoce v Botanické zahradě

Výstava Tradice českých vánoc Petra Herynka, potěší nejen milovníky vánočních svátků, ale především botanické nadšence. Autor je totiž náš největší odborník na vánoční tradice a zároveň botanik, proto se můžeme těšit zcela jistě na vyložení toho, jaká vánoční symbolika se vztahuje ke kterým kytkám a rostlinám. V horním skleníku 2. ledna. 10 – 17, 24 a 31 do 16 hodin

4. Kulinářské zázraky doby vánoční v Toulcově dvoře

do 2. ledna. Výstava vás příjemně naladí a přinese také inspiraci. Sice se to bude tentokrát trochu víc točit kolem jídla, ale o to možná líp. Autorka, paní Jarka Horná, Vás provede 19. a 20. stoletím a umožní nám nahlédnout do vánoční atmosféry té doby. Pro ty z Vás, kteří byste si chtěli něco z ukázek doma vyzkoušet, budou připraveny popisy a recepty.
Denně od 13:00 do 17:00, POZOR: na Štědrý den od 13:00 do 15:00,Vstupné: dobrovolné

Když už tady budete, můžete se podívat na Vánoční výstavu betlémů z perníku, dřeva, papíru, korálků i šustí … (trvá do 1.1). Koná se v překrásném prostoru barokních stájí. Teplá medovina…

5. Živý Betlém na Pražském hradě

Na 3. nádvoří Pražského hradu vyroste 25. a 26.12. živý Betlém, vždy ve , 14:30 a 15:30. Můžete vzít děti a dokonce se k jesličkám jít Ježíškovi poklonit jako dávní poutníci, a to za zvuků koled.

6. Kostlivci místo Ježíška v Náprstkově muzeu: 25. – 26. 12:

Pokud už jste naopak trochu převánočněni, co byste řekli trochu Mexika a pár desítkám kostlivců? 25. – 26. můžete vyrazit na výstavu v Náprstkově muzeu.Dozvíte se něco o lidových slavnostech Mexika, ve kterých se odráží náboženství spojující křesťanské prvky s domorodými předkřesťanskými. Budou vám představy z podzimních a zimních měsíců: Dušičky, Vánoce , Tři králové. Vrcholit bude karnevalovými maskami (Masopust).

7. Od 27.12.Dopřejte dětem pohádky naživo!

Zvedněte děti i sebe od televizí a vydejte se do Chvalského zámku na výstavu Cesta k dětem. Čekají na vás mimo jiné fotografie slavných osobností a jejich dětí, ovšem ve velice netradiční podobě: Zkuste uhodnout, kdo je přestrojený za Kocoura v botách nebo za Sněhovou královnu! Ani až je uhodnete se ale nudit nebudete: předčítá se tady totiž z pohádkových knih a tomu se cvičí dětská joga – domů přijete všichni v nirváně…

Štědrý den, Vánoce, Praha, zoo, výstava, betlém, Unikátní Betlémy tří století v Muzeu Karlova mostu, Botanická zahrada, toulcův dvůr, Pražský hrad, živý Betlém, Chvalský zámek, Cesta k dětem, Náprstkovo muzeum, kostlivci, Mexiko, malý dobrodruh
Foto: www.zoopraha.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*