Uvidíte nejkrásnější diamanty světa. Prohlédnete si netradiční muzea. Projdete se největší židovskou čtvrtí v Evropě. Ochutnáte delikatesy a netradiční piva. A hlavně: bavit se tady bude celá rodina!

Foto: Jan Rybář

1. PEJZY, KAM SE PODÍVÁŠ: Opatrně se vydejte ulicemi kolem náměstí královny Astrid. Bydlí tady Židé: potkáte je na kole v černých kabátech, s klobouky a vlajícími pejzy (pokud vás zajímá jejich kultura, zajděte si do některé z košer restaurací). Místní diamantovou čtvrtí projde na 70 % (!) nejdražších kamenů na světě. Najdete tady čtyři diamantové burzy a přes patnáct set firem, které s drahými kameny obchodují. I proto patří tyto ulice k nejhlídanějším na celé planetě…
2. KUPTE SI DIAMANT: Vydejte se podívat na diamanty zblízka do manufaktury Diamondland. Uvidíte, jak se kameny brousí, i šperkařské kreace. Pokud sem zamíříte s partnerem, pozor na prodavače: jsou zvyklí na to, že sem přijíždějí americké páry chystající se na zásnuby a k těm je vždy třeba prsten s diamantem!

Foto: Jan Rybář

3. ŠPERKY KRÁLOVEN: V Diamantmuzeu nahlédněte do kolekcí diamantových náhrdelníků, náušnic a náramků, které patřily královnám, herečkám a jiným slavným ženám. Díky audioprůvodci se seznámíte s historií broušení diamantů a v klenotnici uvidíte třeba repliku britských korunovačních klenotů! Do 8. června tady spatříte expozici šperků, které nosily Marilyn Monroe či Grace Kelly. Vstupné: dospělí 6 eur, děti a mládež do 25 let 4 eura.
4. MALÍŘ KRÁLŮ: Tak přezdívali lidé Paulu Peteru Rubensovi, baroknímu umělci, s jehož díly se budete v Antverpách potkávat všude – v kostelích, muzeích i domech. Nejprve ale navštivte jeho dům, tzv. Rubenshuis. Nenápadná budova skrývá klenot: uvidíte zde vše, tak jak vypadalo před stovkami let, kdy tady Rubens žil se svojí rodinou a pracoval se svými žáky. Vstupné: dospělí 6 EUR.
5. ANTVERPSKÁ MÓDNÍ ŠESTKA: Tak se přezdívalo módním návrhářům, kteří nyní dobývají světové módní mekky. Antverpy jsou tím pravým místem pro inspiraci: přehlídky mladých návrhářů uvidíte na molech, v obchodech i na ulicích! Originální modely v obchoďácích i v malých buticích (zejména na nákupní třídě Meir) pořídíte poměrně levně.
6. POHÁDKOVÉ STAVBY: Pokud máte chuť na procházku dějinami, vydejte se na Grote Markt s cechovními domy a renesanční radnicí. Uprostřed náměstí stojí socha římského vojáka Braba, který prý usekl ruku obrovi vybírajícímu mýtné a hodil ji do řeky (tak vzniklo jméno města: hand-ruka, werpen-hodit). Krásný pohled na Antverpy je z věže vysoké 123 metrů, která dominuje gotické katedrále, největší v celém Beneluxu. Uvnitř chrámu se zastavte u čtyř děl Paula Rubense: Vztyčení kříže, Snímání z kříže, Zmrtvýchvstání Krista a Nanebevzetí Panny Marie. Vstupné: dospělí 2 eur, děti do 12 let zdarma.
7. MUZEUM KNIHTISKU: Muzeum Plantin – Moretus je jedinečně zachovalá knihtiskárna z 16. století, která se pyšní zápisem do seznamu UNESCO. Tady se setkávali nejvýznačnější evropští humanisté a vy tady nasajete atmosféru dávných časů obklopeni 30 tisíci starých tisků a knih (mezi nimi i dvě inkunábule Gutenbergovy bible, jíž se dochovalo jen 13 exemplářů). Vstupné: dospělí 6 eur, mládež do 26 let 4 eura.
8. MUZEUM KRÁSY: Vydejte se do Královského muzea krásných umění. V nádherné budově z 19. století uvidíte díla vlámských umělců např. J. van Eycka, Jeana Fougueta, Jana Brueghela… a samozřejmě nespočet děl Paula Rubense.

Foto: Jan Rybář

9. VEČERY PRO GURMETY: Každá restaurace má v menu specialitu: pivní polévku (biersoep), sýrový koláč s pórkem (Dinantse kaastaart), waterzooi (kuře dušené s pórkem, smetanou a žloutky), Vlaamse karbonnades (v pivu vařené hovězí) či Rode kool op Vlaamse wijze (červené zelí s jablky a cibulí). Ochutnejte oplatky (wafels), palačinky (appelpannekoeken) a pralinky! Jednou z nejlepších restaurací v Antverpách je Neuze Neuze – její majitel José Diez se řídí heslem: „Zdravé je to, čeho je čas“: teď jsou to mušle (www.neuzeneuze.be)! Další stylovou restaurací je Hungry Henrietta (www.hungryhenrietta.be).
10. NĚCO PRO (NE)PIVAŘE: Ve Flandrech vaří na 600 druhů piv: Gueze je lehce nahořklé chuti s pěnovou čepicí. Lambic je mladé silné pivo bez pěny, dámy ať vyzkoušejí Kriek – narudlé pivo s chutí třešní. A na závěr si dejte jalovec, tedy pardon zdejší podobu ginu – jalovcovou. Říkají jí Jenever a mají jí tady 225 druhů!

DOPRAVA: Z ČR jezdí do Antverp luxusní autobusy společnosti Eurolines (www.eurolines.cz), jednosměrná jízdenka od 990 Kč.
UBYTOVÁNÍ: Plaza Hotel**** Luxusní ubytování v židovské čtvrti (od 116 eur za dvoulůžkový pokoj/noc, www.plaza.be). Hotel Tourist Superior **: dvoulůžkový pokoj od 49 eur (www.demahotels.be).
DALŠÍ INFORMACE: http://www.flandry.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*