Nepodceňujte výběr batohu pro předškoláka. Je stejně důležitý jako aktovka!

Výběru batůžků pro předškolní děti bohužel není – a to ani ze strany většiny výrobců – věnována taková pozornost, jako školákům a jejich aktovkám. Přitom praxe ukazuje, že předškolní děti batohy potřebují, protože si někam musí uložit náhradní oblečení, svačinu a pití, ať už míří do školky, nebo někam na výlet.

Batoh pro předškoláky
Výběr batohu pro předškoláka je stejně důležitý jako aktovka! Foto: www.skibi.cz

Váha batohu nesmí přesáhnout 15 % hmotnosti dítěte

V kategorii předškolních dětí je velmi důležité určit správnou velikost batohu, aby se dítěti pohodlně nosil a aby nedocházelo k nevhodnému působení na páteř a vyvíjející se pohybový aparát dítěte. Ze stejného důvodu by se děti neměly přetěžovat přílišnou hmotností batohu.

Batoh Beruška
Důležité je určit správnou velikost batohu. Foto: www.skibi.cz

„Správnou velikost poznáte jednoduše – batoh nesmí dole ani nahoře přesahovat záda dítěte. Při osobním zkoušení sledujte, zda pohodlně sedí, nikde netlačí a příliš se po zádech neposouvá. Pokud nemáte možnost batoh osobně vyzkoušet, přeměřte doma dítěti záda například krejčovským metrem a porovnejte je s údaji od výrobce. Co se týče objemu, batohy pro předškolní děti se pohybují v rozmezí přibližně dva až sedm litrů,“ říká Kateřina Princová ze specializovaných prodejen dětského zboží Skibi Kids s tím, že maximální hmotnost naplněného batohu nesmí přesáhnout 12–15 % hmotnosti dítěte. Čím lehčí je batoh, tím více toho můžete dítěti zabalit. Do hmotnostního i objemového limitu kvalitního batohu se obvykle bez potíží vejde pití, svačina, mikina a lehčí hračka.

Pozor na rovná záda a absenci polstrování!

Batoh záda
Zádová část batohu by měla odpovídat anatomickému zakřivení páteře. Foto: www.skibi.cz

„Zádová část batohu pro předškolní děti by měla být vypolstrována a anatomicky řešena tak, aby vše odpovídalo anatomickému zakřivení páteře a fyziologické stavbě zad. Rozhodně není v pořádku, pokud má jen rovná záda bez jakéhokoliv polstrování,” varuje Kateřina Princová.

Velkou pozornost věnujte i popruhům. Ty by měly být stavitelné a vypolstrované, aby neřezaly do ramen. Neměl by chybět stavitelný hrudní pás, který u lepších modelů umožňuje výškové nastavení, zabraňuje sklouzávání batohu z ramen a drží ho na svém místě. Bederní pás je v této kategorii batohů výhodou, nikoliv však nezbytností.

Co se týče jednoduchosti používání, je důležité, aby s batohem a všemi jeho prvky (zapínání, přezky) byly schopné bez problémů manipulovat i malé děti. Systémy zapínání musí být jednoduché (ideálně zapínání na zip, popřípadě patentky), přezky musí jít lehce stisknout a měly by být přizpůsobené dětské ruce. Zipy musí hladce chodit a ideálně by měly být značkové (YKK), aby vydržely i méně šetrné zacházení.

Batoh nebo hračka rozvíjející jemnou motoriku? Obojí!

Batoh pro předškoláky
Batůžky jsou pro děti zároveň hračkou a kamarádem v podobě zvířátka. Foto: www.skibi.cz

U batohů pro malé děti hraje významnou roli i design. Pokud mu potřebujete dát batoh, aby u sebe mělo vše potřebné, musí ho zaujmout a bavit – výhody nošení mu rozumově nevysvětlíte. Proto výrobci nabízejí batohy pro nejmenší v atraktivních designech. Nejdále jsou v tomto ohledu značky Affezahn a LittleLife, jejichž batůžky jsou zároveň hračkou a kamarádem v podobě zvířátka, které si dítě oblíbí a často si ho bere s sebou i do postýlky.

Batůžek by měl zároveň dítěti nabídnout podněty pro jeho rozvoj. „Právě v tomto věku se dítě nejrychleji vyvíjí a získává dovednosti a intelektové schopnosti, které ovlivní celý jeho život.

A je dobré využít každé příležitosti, například i batůžku. Třeba Affenzahn je proto vyrábí ve tvaru zvířátek, umožňuje manipulaci končetinami zvířete a jejich připnutí do různých pozic pomocí suchých zipů. Zvířátka mají vytahovací jazyk, který – stejně jako snadno otevíratelné přezky – rozvíjí jemnou motoriku. Navíc na něj lze napsat jméno dítěte, disponuje skrytou tajnou kapsičkou na různé dětské poklady a dalšími vnějšími kapsami ze síťoviny. Batohy Vaude zase nabízejí například integrovanou lupu pro malé badatele či sedátko, které lze použít jako izolaci při sezení na zemi,” vyjmenovává Kateřina Princová.

Zajímavost: Batůžek může být i z PET lahve

Děti můžeme od malička vést zábavnou formou i k ekologickému smýšlení. Například batohy Affenzahn jsou vyráběny ekologicky šetrnou technologií – až 50 % z nich tvoří hmota recyklovaná z PET lahví. Lahve se rozmělní na PET vločky připomínající kukuřičné lupínky. Vyčistí se ve vodní lázni, následně se roztaví a smísí. Výsledkem je hmota podobná těstu. To se vytáhne do dlouhých vláken a po ochlazení se spřádá do nití. Utká se bílá tkanina, z obou stran se potiskne a z ní se ušije batůžek. Ve srovnání s konvenčními způsoby výroby se o 20 % snižuje množství odpadních vod, o 50 % klesá spotřeba elektrické energie a emise znečišťujících látek se snižuje dokonce o 60 %.

Tipy na kvalitní batohy pro předškoláky:

Batoh Affenzahn nadšený sloník Elias miluje zábavu a je určen pro děti ve věku 3 až 5 let, má objem 5 litrů, hmotnost 420 g, rozměry 20/12/31 cm. Koupíte ho na Skibi.cz za 1380 Kč.

Batoh Affenzahn tygr Theo miluje toustíky a je nejzábavnější batůžek pro děti ve věku 3 až 5 let, má objem 5 litrů, hmotnost 420 g, rozměry 20/12/31 cm. Koupíte ho na Skibi.cz za 1380 Kč.

Batůžek Affenzahn roztomilá sovička Olivia si s dětmi ráda vyrazí do školky i do lesa. Batůžek je určen pro nejmenší děti od 1 do 3 let, má obsah 4 litry, hmotnost 200 g a rozměry 17/11/25 cm. Koupíte ho na Skibi.cz za 980 Kč.

Batůžek Affenzahn slon Emil je nejvěrnější kamarád. Je určen pro nejmenší děti od 1 do 3 let, má obsah 4 litry, hmotnost 200 g a rozměry 17/11/25 cm. Koupíte ho na Skibi.cz za 980 Kč.

Beruškový batoh LittleLife využijí děti od 1 do 3 let na procházky i učení jízdy na kole. Díky velkému uchu je pro rodiče jednoduché je přidržovat a udržovat balanc. Prodává skibi.cz za 649 Kč.

Růžový motýlí batoh Littlelife koupíte na skibi.cz za 799 Kč

Více na www.skibi.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*