Jaro už klepe na dveře, a tak je čas si připravit výbavu do přírody. Děti jistě ocení vlastní batůžek, do kterého si mohou schovat všechny své poklady. Jak ale vybrat batoh, který bude dětem vyhovovat a nezpůsobí dětem zdravotní potíže?

1. Pozor na těžké batohy

Skibi batohy, Malý dobrodruh
Do batohu se musí schovat vše potřebné. Foto: www.skibi.cz

„Dítě může bez negativních dopadů na zdraví nést maximálně 15 % své tělesné hmotnosti. Proto je důležité, aby těžký nebyl už samotný dětský batoh,“ říká Kateřina Princová ze specializovaného serveru Skibi.cz, který se zaměřuje na správné oblékání a obouvání dětí. „Před výletem raději také vždy zkontrolujte, co si dítě do batůžku vložilo, a případnou nadbytečnou zátěž zredukujte.“

2. Zvolte správnou velikost

Při výběru dětského batohu je nejdůležitější vybrat jeho správnou velikost. „Ta vychází z tělesných dispozic dítěte a batoh by neměl výškově ani stranově přesahovat jeho záda,“ radí Kateřina Princová. U každého batohu najdete údaj o jeho vnitřním objemu v litrech, některé batohy lze rozepnutím zipů ještě zvětšit, v tom případě se uvádějí čísla dvě.

3. Nezapomeňte na páteř!

Velmi důležité je také to, aby měl dětský batoh zádovou část tvarovanou s ohledem na anatomické zakřivení páteře. „Dětská kostra se ještě vyvíjí a špatně tvarovaná zádová část batohu by mohla při dlouhodobém používání narušit správný vývoj páteře,“ varuje Kateřina Princová. Většina batohů od předních outdoorových a sportovních značek tento požadavek dnes už naštěstí naplňuje, pozor je však si třeba dát při nákupu levných batohů, například v supermarketech. Tržnicím s levným zbožím s Asie se v tomto případě rozhodně vyhněte.

4. Popruhy, které se lehce přizpůsobí

Aby mělo dítě na zádech batoh ve správné pozici, musí mít bezpodmínečně nastavitelné ramenní popruhy. Jen s nimi totiž můžete batoh přizpůsobit tomu, jak dítě roste (a že to může být rychle velmi aktuální otázka). Kvalitní batohy mají dnes rovněž bederní a hrudní popruhy, které jsou obzvlášť důležité u malých dětí ještě předškolního věku. Batoh pak dětem nebude sjíždět ze zad, bude bezpečně zafixovaný.

5. Neopomeňte místo pro pití

Skibi batoh, Malý dobrodruh
Pitný režim je důležitý zejména na výletech. Foto: www.skibi.cz

Batohy s pitnými vaky jsou velkým trendem, a to nejen u batohů pro dospělé. Jde o batůžky, které v sobě mají zabudovaný rezervoár na nápoj, který se pije pomocí hadičky vyvedené na popruhy batohu. Dítě je tak zásobeno dostatečným množstvím tekutin (většinou 1,5l) i na delší výpravu, pití hadičkou je baví a oceníte je i na cyklovýletech, kdy dítě může pít bezpečně i za jízdy. V nabídce batohů s pitnými vaky vede firma Camelbak, která s tímto řešením přišla jako první.

6. Vychytávky se vám budou líbit

Výrobci se dnes předhánějí zejména ve vychytávkách, které zpříjemní a usnadní používání batohu. Zaměřte se proto na řešení úložného prostoru: na dostatek menších kapes na roztřídění drobností, poutko na klíče apod. Další důležitou věcí, na kterou byste se při výběru batůžku měli zaměřit, jsou reflexní prvky zvyšující viditelnost dítěte a tím také jeho bezpečnost při pohybu po silnicích. V případě deště oceníte integrovanou pláštěnku na batoh, která zamezí namočení jeho obsahu. Některé batohy jsou dnes vybaveny plastovými svačinovými boxy, které chrání jídlo před rozmačkáním či vysypáním. Zajímavý přístup k dětským batohům zvolil renomovaný německý výrobce Vaude, který nabízí i outdoorové a cyklistické batohy pro dospělé. Ke každému batůžku dětem přikládá nějaké překvapení. U některého batohu najdou děti plyšového medvídka, jinde třeba lupu na šňůrce pro malé objevitele…

5 nejoblíbenějších dětských batohů

Pro nejmenší školáky: Dětský batoh Coby Reima je ideální batůžek pro nejmenší školáky se zpevněnými zády, prsním popruhem a mnoha vychytanými kapsami. Samozřejmostí je také pro kontaktní spojení a také reflexní prvky na batohu i na ramenních popruzích. Prodává Skibi.cz za 574 Kč.

Skutečně vychytaný batoh: Dětský batoh Darby Reima má vše co děti potřebují – výstup na sluchátka, dostatek místa a zajímavý vzhled. V hlavní velké kapse je menší s organizérem a kapsičkou na zip, nechybí pouzdro pro vepsání kontaktních informací ani síťové kapsy na láhev. Ramenní popruhy jsou ergonomicky střiženy a dají se jednoduše nastavit, stejně jako prsní pás. Záda jsou vypolstrovaná z materiálu odvádějícího pot. Samozřejmostí jsou reflexní prvky. Prodává Skibi.cz za 665 Kč.

Pro malé badatele: Dětský batoh Vaude Puck s vodotěsným dnem představuje ideální výbavu na expedice pro malé badatele. Zajímavé funkční detaily (jako např. lupa) se hodí nejenom do lesa. Batoh má pod víkem prostor pro větrovku, dvě síťové vnější kapsy, hrudní a bederní pás, výstup pro hydratační systém, reflexní prvky, lupa. Objem 10l. Prodává Skibi.cz za 879 Kč.

Na piknik i na výlet: Dětský box na svačinu nebo oběd LittleLife Animal Lunch Pack s motivem včelky nebo želvy využije vaše dítě na výletech, ve školce i na pikniku. Uvnitř boxu je síťovaná kapsa na příbor či chladicí vložku. Box má velké ucho a na zadní straně štítek k vepsání adresy. Prodává skibi.cz za 349 Kč.

Toaletka pro nejmenší: Dětská toaletní taštička HABA s motivem piráta má háček na zavěšení, je vhodná na zubní kartáček a další kosmetiku, potřebnou k cestám. Uvnitř taštičky je kapsa na zip, 3 další kapsy, odnímatelné zrcátko a je vybavena popruhem pro převázání a přenášení. Prodává skibi.cz za 549 Kč.

Pro malé cyklisty: Camelbak Mini Mule je batůžek pro nejmladší bikery, který se postará, aby děti měly na kole co pít.  plamínky, jedná se o zmenšenou verzi populárního modelu MULE . Batoh Mini-MULE  má rezervoár na půl litru, kapsy na nářadí, energetické tyčinky a třeba lehkou větrovku. Zábavnou formou zajistíte, že dítě bude při sportovní aktivitě pravidelně pít. Prodává Skibi.cz za 977 Kč.

Široký výběr dětských batohů najdete na www.skibi.cz a v prodejnách Skibi Kids, které se zaměřují na dětskou módu, cyklistiku, lyžování, plavání a in-line bruslení.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*