Baťův kanál čeká o tomto víkendu na šesti místech Slavnostní odemykání plavební sezóny. Vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem nabídne turistům i v letošním roce nezměněnou provozní dobu plavebních komor, tedy v květnu a září v pátek až neděli od 10:00 do 18:00 , v červnu až srpnu od úterka do neděle rovněž od 10:00 do 18:00.

Foto: www.batuvkanal.info

 

„Po loňském propadu, způsobeném povodněmi, bychom chtěli zvednout celkovou návštěvnost asi o třetinu na 70.000 turistů,“ řekl Vojtěch Bártek z obecně prospěšné společnosti Baťův kanál. Návštěvníci budou mít podle něj letos k dispozici nově zrekonstruovaný areál Pahrbek s veškerým zázemím, tedy parkovištěm, ubytováním, stravováním i sociálním zařízením. Rekonstrukcí prošel i areál Výklopník v Sudoměřicích rovněž se zázemím pro turisty a „bonbónkem“ v podobě funkčního modelu Výklopníku v poměru 1:45. „Po propagačních kampaních čekáme zvýšený zájem i o cyklostezku podél Baťova kanálu,“ doplnil Bártek.

Harmonogram akce:

sobota 30. dubna 2011 v 11:00 v přístavišti Napajedla – Pahrbek

neděle 1. května 2011 v 11:00 v přístavu Sudoměřice – Výklopník

Na novu sezónu připravil Baťův kanál i správce plavební cesty, státní podnik Povodí Moravy. „Opravy v podobě šestice staveb, doplněné o další údržbu toku, si vyžádaly více než 19 milionů korun,“ připomněl generální ředitel podniku Radim Světlík. Splavnost i pro rok 2011 finančně zajistilo nejen Povodí Moravy, s.p., ale i dotace z Ministerstva zemědělství, Ministerstva dopravy i Krajského úřadu Zlínského a Jihomoravského kraje.

Pracovníci povodí vyčistili kvůli zlepšení plavební hloubky u všech plavebních komor dolní a horní rejdy. Největší nánosy přitom zaznamenali pod plavební komorou Kunovský les. „V rámci údržby plavební cesty jsme v zimě rovněž provedli ořezy stromů, nezbytná kácení či vyřezávání křovin a provedli sanaci několika nátrží včetně opravy rozsáhlého poškození levoboční hráze v katastru obce Sudoměřice,“ vypočítal ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek. Jen v úseku Petrov –  Strážnice bylo podle něj vytěženo asi 23.000 m3 nánosů.

Kam se vydat kolem Baťova kanálu nakole

Jedna z nejvýznamnějších turistických atrakcí ve Zlínském a Jihomoravském kraji má na svých březích od loňska 12 kilometrů nových cyklostezek, které navázaly na stezky vybudované v předchozích letech mezi Kroměříží, Napajedly a Uherským Ostrohem. Veřejnost je o víkendu může využít k příjezdu na Slavnostní odemykání plavební sezóny s programem, které budou hostit Napajedla, Otrokovice, Sudoměřice, Veselí nad Moravou, Strážnice a Hodonín. Víkendové špičky na cyklostezkách se v příznivém počasí šplhají až na 2 500 cyklistů denně.

„Povodí Moravy umožňuje výstavbu cyklostezek na jím spravovaných pozemcích,“ ocenil dále Bártek s tím, že páteřní cyklostezka podél Baťova kanálu se stala držitelem „Ceny redakce portálu Kudy z nudy 2010“. Baťův kanál o.p.s. se v rámci propagace také zapojila do marketingových projektů krajských centrál cestovního ruchu, například v rámci kampaní TOP CÍLE Centrály cestovního ruchu Jižní Moravy nebo LETOS SE JEZDÍ K NÁM Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Více na www.batakanal.info

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*