Jak už jste možná slyšeli, nedávno proběhl v Benátkách karneval. Že jste se tam nestihli podívat? Nevadí! Benátky dorazí do Kutné hory, kde na vás budou čekat fotografie a masky z tohoto proslulého karnevalu.

Benátky, Malý dobrodruh
Benátky si lze zamilovat i z ČR. Foto: www.artforpublic.com

Návštěvníci nahlédnou do historie benátského karnevalu, prohlédnou si autentické karnevalové masky, které budou zapůjčeny přímo z Benátek, seznámí se s technikami jejich výroby a na vlastní oči se přesvědčí, jak jsou tyto masky nejen vizuálně působivé, ale také skvěle řemeslně zvládnuté. Nebude chybět ani benátská sandola, typ gondoly, která donedávna brázdila benátské kanály.

Kdo se nám představí?

Autorkou vystavených fotografií je italská umělkyně, rodačka z Modeny Maria Pia Severi. První fotoaparát dostala ve 12 letech a po celý život zkoumala možnosti fotografického vyjádření, až si vypracovala vskutku ojedinělou techniku, kterou překonává stereotypní zachycení fotografované reality. Díky tomu si také získala velkou popularitu v severoitalských městech a její snímky patří do sbírek nejrůznějších tamních institucí a galerií.

Benátky, ráj pro turisty

Její benátská série s názvem „Benátky – věčný sen“ zachycuje turisticky proslavená místa Benátek, ovšem Severi se na ně dívá nově. Jde o zcela jinou autenticitu, než známe z vlastních dovolenkových fotografií či pohlednic. Renomovaný kritik Vittorio Sgarbi její fotografie popisuje jako „projekce určitého pocitu, emotivního stavu“ a vyzdvihuje nezvyklou „fragmentárnost reality“, která se na snímcích odráží. „Viditelnou realitu, banálnost toho známého doprovází osobní jedinečnost percepce, nečekaná krása vjemu vyvolaného v naší paměti“. Sublimní iluminace, to je asi nejpříznačnější označení pro její fotografie. U všech hraje roli nálada zobrazeného výjevu, rozložení barevné kompozice a zejména cosi, co bychom stěží od fotografie čekali: prchavost přechází v plynulost a zachycený okamžik jako by pokračoval dál.

Přednášky a workshopy od odborníků

V rámci doprovodných akcí se mohou návštěvníci těšit na komentované prohlídky, přednášky o historii benátského karnevalu, workshop výroby masek pro děti či minikurz vaření podle typických benátských receptů.

Výstava se koná pod záštitou Italského velvyslanectví v Praze a jeho excelence ambasadora Pasquala D. Avina, a také Italského kulturního institutu v Praze.

Art for public

Jak název napovídá, Art for public se snaží přinášet umění lidem. Občanské sdružení Art for public spoluvytváří otevřenou mezinárodní platformu výměny zkušeností, kontaktů, uměleckých děl také  umělců jako takových.

Art for public se snaží bořit konkurenční boj mezi galeriemi a jeho překračováním využít veškerý potenciál těchto organizací a institucí ve prospěch rozvoje výstavní činnosti a tím i rozvoje kulturní nabídky pro veřejnost.

Více informací na www.artforpublic.com.

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*