Berlín a jeho památky se přímo nabízejí k tomu, udělat si den volna a jet se na vlastní oči přesvědčit, zda Napoleon vrátil Berlíňanům sochu, která zdobila Braniborskou bránu nebo zda Vítězný sloup stále krášlí socha řecké bohyně Viktorie. Navštivte i Židovský památník, u kterého jsou prodávány nejlepší palačinky v širém okolí nebo si dejte kafe či pivo v nejznámější berlínské ulici Pod Lipami, kde se dříve potkávala německá elita.

Berlín a památky – Židovský památník

Židovský památník, Malý dobrodruh
Přijďte si sami přepočítat počty kvádrů.

Židovský památník je jedna velká skládačka tvořená 2711 kvádry, které v různé výšce ční až k nebi. I když kvádry nabádají k malé pauze, sezení na nich je zakázáno. Místní ochranka památník bedlivě střeží, a tak se nemůže stát, že by jej někdo poničil. Ani vynalézaví street art umělci zde nepořídí. Památník je chráněn speciální chemikálií, přes kterou se na povrchu kvádrů žádná barva neudrží. Nedaleko památníku se nachází  skvělá creperie, kde chuť na sladké zaženete výbornou palačinkou.

 

Berlín a památky – Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie je nejznámějším hraničním přechodem v Evropě. Pouze významné osobnosti, jako diplomaté, se přes Berlínskou zeď, symbol studené války mezi Západem a Východem, se svými pasy dostaly. Vy se dnes můžete vrátit v čase a udělat si fotografii u strážní budky, která je přesnou replikou té z roku 1961. Za malý úsměv a nějaké to euro vám zapózují i vojáci s vlajkami okupačních jednotek.

Berlín a památky – ulici Pod Lipami

Humboltova univerzita, Malý dobrodruh
Ulice Pod Lipami je domovem i Humboltovy univerzity.

Za vznikem nejznámější ulice v Berlíně stojí pruský král Fridrich Vilém, který nechal na tomto místě zasadit tisíce líp, podle kterých ulice Pod Lipami nese název. Elita a intelektuálové z celého Berlína se zde dříve zastavovali na kus řeči. Tato lokalita je turisty často navštěvována, a to nejen kvůli překrásným lípám, ale protože se zde nachází ambasády, budova Státní opery, Německé historické muzeum i samotná Humboltova univerzita. Nejen ty, ale i další berlínské památky tak každoročně navštíví tisíce turistů.

Berlín a památky – Vítězný sloup

Vítěznému sloup dnes slouží jako upomínka pruského vítězství nad Rakouskem a Francií. Zajímavostí je, že památka, kterou zdobí osmimetrová socha řecké bohyně Viktorie, dříve stála u budovy Reichstagu, což se nelíbilo Adolfu Hitlerovi, který ji nechal přemístit do Tiergarden, kde dnes kolem ní krouží stovky automobilů. Cesta k vítěznému sloupu a Viktorii vede tunely umístěnými pod objezdem.

Berlín a památky – Braniborská brána

Braniborská brána je památkou, o jejíž slávu se zasloužil samotný Napoleon, když ukradl sochu řecké bohyně vítězství, která byla hlavní ozdobou brány. Naneštěstí vše dopadlo dobře a socha byla Berlínu bez škod navrácena. V 18. století brána sloužila k výběru mýtného při vstupu do města. Cesta k Braniborské bráně vede ulicí Unter den Linden až k Pariser Platz, kde se kromě Braniborské brány nachází i hotel Adlon, ve kterém se často ubytovávají celebrity, jako například britská královna Alžběta II. nebo její syn Charles.

Berlín a památky – Televizní věž

Berlín, Malý dobrodruh
Užijte si pohled na Berlín z televizní věže.

Berlínská televizní věž patří se svými 368 metry k nejvyšším věžím v Evropě a zřejmě také k těm, o kterých se nejvíce mluví. Vše začalo v roce 1969, kdy komunistická strana usilovala o to, aby věž převyšovala všechny kostely v Berlíně a strana tak mohla ukázat svou nadřazenost. Věž opravdu chámy převyšovala, ale když na hladký zářivý povrch věže zasvítí slunce, jako zázrakem se vynoří odraz kříže, o kterém se mluví jako o papežově pomstě.

Berlín a památky – Reichstag

Reichstag je místem, kde od roku 1999 usedá Spolkový sněm. Abyste i vy mohli obdivovat krásu této budovy, bylo nutné k výstavbě shromáždit 8 tun oceli a 3000 m2 skla. Každý den na prohlídku Reichstagu stojí lidé v nekonečných frontách, aby se podívali na to, jak němečtí politici pracují. Do budovy je přísný zákaz nošení ostrých předmětů, o čemž vás jistě budou informovat i místní pánové z ochranky.

Berlín a památky – Berlínská katedrála

Berlín, Malý dobrodruh
Poznejte nejkrásnější památku Berlína.

Berlínská katedrála neboli Berliner Dom byla během 2. světové války zničena a musela být opět vystavěna. Dnes patří k největším kostelům Berlína, který skrývá císařské schodiště i kryptu Hohenzollernů se sto rakvemi šlechtické rodiny. Cesta do věže vede přes 270 schodů, po jejichž zdolání se vám ukáže Berlín v celé své kráse.

Berlín a památky – Muzejní ostrov

Muzejní ostrov je domovem pětice muzeí oživující Berlín. Za pouhý jeden den stihnete projít Staré muzeum, které vás přenese dob, kdy vládli antičtí bohové a bohyně navštívit i Nové muzeum, kterému vládne hlavně busta egyptské královny Nefertiti. Na muzejním ostrově se nachází i Bode Museum představující byzantské umění, Stará národní galerie s uměleckými kousky Clauda Moneta i Edgara Degase a v neposlední řadě i Pergamonmuseum, které skrývá Pergamonský oltář i umění Babylonské říše, které dominuje Ištařina brána.

Více informací: www.eurolines.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*