Dovolenou u moře máte už za sebou, tak je na řadě nějaký ten výlet. Zkuste si tedy vyjet do hlavní německé metropole, a přitom skoro nic neutratit. Plánování je základem úspěchu, pokud chcete, aby pro vás pobyt v Berlíně neznamenal finanční zátěž, musíte si všechno pěkně dopředu zjistit a podle toho naplánovat. Nebo se raději necháte námi inspirovat?

Cestujte s kolem

Berlín, Malý dobrodruh
Poznejte nejkrásnější památku Berlína. Foto: Kristýna Sojová

Z Prahy do Berlína jezdí mnoho autobusových společností. Jednou z nich je i Eurolines, u které vás obousměrná jízdenka vyjde na pouhých 1350 Kč. Jednou z výhod, proč si vybrat Eurolines je možnost přepravy jízdního kola. Můžete tak projet všechny kouty německé metropole, aniž byste si museli kupovat jízdenku na metro či tramvaj. „Kolo se přepravuje na některých linkách jako druhé zavazadlo zdarma, na spoji Praha – Drážďany – Berlín – Kodaň pak nově na speciálních závěsech za poplatek. I s bicyklem se tak můžete nechat pohodlně dopravit do vybraných přímých destinací, jejichž nabídka je toto léto skutečně široká,“ říká Pavla Lauermannová z Eurolines.

Ustelte si v klášteře

Už víte, kde budete bydlet? Pokud nemáte v hlavním německém městě kamaráda, který by vás za láhev dobrého vína nechal u sebe přespat, pak budete muset zvolit jeden z mnoha hostelů, které Berlín nabízí. Pokud si přejete, aby váš pobyt v tomto dynamickém městě byl nezapomenutelný, pak byste se měli ubytovat U tří malých prasátek (Three Little Pigs Hostel Berlin). Název nezní zrovna vábně, ale historie tohoto místa vás přímo uchvátí. Nejedná se totiž o klasickou betonovou budovu s nudnými místnostmi. Hostel U tří prasátek je totiž bývalý klášter, který v roce 1907 začal budovat Clemens August Kardinal von Galen, jenž byl jedním z nejhlasitějších a nejostřejších kritiků Hitlerova režimu.

Poznejte zákoutí Berlína na Free Tours

Pokud nepatříte k těm lidem, kteří se mohou chlubit dobrými orientačními schopnostmi, a bojíte se, že se v některé uličce Berlína ztratíte, pak vám doporučujeme vydat se zkoumat Berlín s průvodcem. Bojíte-li se, že na to nebudete mít peníze, pak je váš strach zbytečný. Téměř ve všech velkých evropských městech, a proto také i v Berlíně, existují tzv. Free Tours. Že jste o tom nikdy neslyšeli? Potom byste si v Googlu měli vyhledat originalberlintours.com. Tato společnost totiž nabízí hned čtyři způsoby, jak si prohlédnout město:

The FREE Original Berlin Walking Tour – 2,5 hodinová tour vás zavede do bojiště 2. světové války, k pozůstatkům Berlínské zdi a k nejznámějším památkám Berlína. Dozvíte se také fakta z německé historie a oddechnout si můžete na některé z berlínských atrakcí.

The FREE Original Berlin Alternative Tour – netradiční tour, na které uvidíte street art a graffiti ve všech jeho formách, místní squaty, parky i bary. Dozvíte se také o nejznámějších berlínských festivalech a slavnostech, jaké důsledky mělo sjednocení Německa a ještě mnohem víc.

The FREE Original Berlin Royal Potsdam Tour – jako v pohádce se budete cítit, pokud si vyberete právě tuto prohlídku. Průvodce vám představí nejkrásnější paláce a magické zahrady. Nebude chybět ani výuka dějepisu. Tentokrát bude tématem historie Postupimi.

The FREE Original Berlin Concentration Camp Memorial Tour – poslední prohlídka není zrovna pro slabé povahy. Budete procházet místy, která sloužila jako zařízení pro politické vězně a navštívíte i centra nacistické velmoci.

Památky, které nesmíte vynechat

Pokud nemáte rádi, když musíte chodit po pamětihodnostech se skupinou dalších turistů, kteří se neuvěřitelně loudají, pak se vydejte do města na vlastní pěst. Víte, s jakou památkou začít? Když už jednou v Berlíně jste, pak byste měli vidět pozůstatky po Berlínské zdi, jež rozdělila toto město na východní a západní část. Příjemná procházka vás čeká v případě, že se vydáte do Alexanderplatz, což je dnes nejznámější berlínské náměstí, které nese název podle ruského cara Alexandra I. Náměstí dříve sloužilo jako dobytčí trh, posléze jako místo pro výstavy a přehlídky, dnes zde však můžete najít řadu obchodů. Dominantou Berlína je i barokní kostel Berliner Dom, do kterého byly hned po výstavbě přemístěny hrobky panovnické dynastie Hohenzollernů. Opravdu nezapomenutelný výhled na město vám umožní Berlínská televizní věž, která sahá do výšky až 368 metrů.

Aby váš žaludek netrpěl hlady

Pokud nečekáte stravu typu all inclusive, pak se v Berlíně dozajista skvěle a hlavně levně najíte. Téměř na každém rohu si můžete koupit opravdovou německou pýchu – klobásu, která je k dostání hned v několika variantách. Skvělým místem, kde se chutně a levně najíte je i podnik zvaný Maroush Restaurant. Na tomto místě prodávají ten nejlepší falafel v zemi. Pozor, i vegetariáni se zde dosyta nají! Dalším místem, kde prodávají výtečné jídlo je Konnopke´s Imbiss, který leží v Eberswalder Strasse pod stanicí nadzemky. Místní currywurst s tajnou rodinnou omáčkou ve 4 pálivých variantách si jednoduše nemůžete nechat ujít. Než odjedete z Německa, pak byste si měli ještě udělat zastávku na německé pivo, které místní nazývají tekutým zlatem.

Naše rada:

Visit Berlin přišel se skvělým nápadem, který ušetří čas všem, kteří si chtějí Berlín užít na 100%. To, že turistům dělá problém doprava ve městech, není žádným tajemstvím. Taky se vám stává, že se rychle potřebujete dostat na nějaké místo a zjistíte, že vám právě vypršela platnost jízdenky? Nemůžete v danou chvíli najít místo, kde byste si koupili novou? Ani nezkoušejte hrát si na černé pasažéry! To by vás výlet přišel doslova draze. S Berlin Welcome Card tyto zmíněné problémy mít nebudete. Nejen, že se budete moci volně pohybovat po městě (48 hodin, 72, hodin nebo 5 dní), budete mít také až 200 slev na vstupy do muzeí, galerií a paláců. Slevy se vztahují také na hotely a restaurace. Ke koupi Visit Berlin Card dostanete také podrobnou mapu města a krásného průvodce do kapsy. Čím víc na svých cestách ušetříte, tím více míst budete moci dále objevovat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*