Není betlém jako betlém – valašská obec Horní Lideč se v budoucnu stane jednou z turistických atrakcí Bílých Karpat. Nově zde otevřeli unikátní mechanický betlém, jeden z nejpozoruhodnějších v České republice. Betlém jsme osobně navštívili a web Malý dobrodruh tak „ručí“ za to, že se nudit rozhodně nebudete – jde vskutku o výjimečnou záležitost.

betlém Horní Lideč Valašsko
Kouzelná atmosféra betlému Horní Lideč. Foto: www.malydobrodruh.cz

Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému je osazeno asi 220 figur, z toho 65 pohyblivých, více jak 100 vyřezávaných staveb. Ty všechny vytvářejí působivou scenérii, na niž se návštěvník dokáže fascinovaně dívat desítky minut a stále má co nového objevovat – kolem kostelů prochází procesí, na kopcích pochodují zástupy ovcí, kůň oře pole… seznam by byl hodně dlouhý.

Betlém: Lideč  i stavby ze širokého okolí

V betlému je možné shlédnout mimo jiné dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. A nejde jen o dočasnou akci, betlém bude dále provozován celoročně.

Součástí expozice betlému je kromě vyřezávaných dřevěných postaviček a architektur filmový snímek, který byl pro tento účel natočen. Návštěvníkovi přibližuje nejzajímavější historické momenty, události, zvyky, stará původní řemesla tak jak se v průběhu staletí vyvíjel život v našem kraji, v česko-slovenském pomezí. V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném momentu ve filmu hovoří. Podmanivá hudba včetně doprovodného slova dotváří výjimečnou atmosféru betlémského příběhu o narození Ježíška.

Nejen betlém, ale i atmosféra

betlém Horní Lideč
Děti jsou z betlému v obci Horní Lideč nadšeny. Foto: www.malydobrodruh.cz

Při stavbě betlému byl kladen velký důraz na vytvoření zajímavého prostoru, ale také příjemné atmosféry, která divákovi umožňuje prožít hluboký duchovní zážitek. Tím je, jak tu opakují, betlém charakteristický a mimořádný. Velkým lákadlem jsou pohyblivé figurky, jejichž prostřednictvím v našem betlému ožívají stará řemesla a zvyky.

Betlém byl vytvořen ve spolupráci s partnerskou obcí Dohňany na Slovensku. Projekt „Česko-Slovenský pohyblivý Betlém“ je spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.

Jak betlém v obci Horní Lideč funguje

Protože součástí prohlídky betlému je také promítání filmu, budou stanoveny začátky projekce. Divák se usadí v hledišti, shlédne asi 30-ti minutový filmový snímek, potom následuje prohlídka betlému, předpokládaná doba prohlídky maximálně 60 minut. Celková doba návštěvy betlému je 1,5 hodiny. Další projekce je tedy možná po dvou hodinách.

Kapacita hlediště je 45 míst, proto organizátoři doporučují rezervovat si prohlídku telefonicky.

 

Otevírací doba:

betlém Horní Lideč Malý dobrodruh
Betlém Horní Lideč. Foto: www.malydobrodruh.cz

Otevírací doba

Pondělí:   ZAVŘENO

Úterý – neděle:
10:00 – 12:00 prohlídka
12:00 – 13:00 přestávka
13:00 – 14:00 prohlídka
14:00 projekce filmového snímku+prohlídka
14:30 – 16:00 prohlídka

/Poslední prohlídka 15 minut před koncem zavírací doby, tj.15,45 h./

 

Otevírací doba v měsíci PROSINEC 2012:

Pondělí: ZAVŘENO

Úterý – neděle:

10:00             prohlídka
11:00             promítání + prohlídka
12:15-13:00    POLEDNÍ PŘESTÁVKA
13:00             prohlídka
14:00             promítání + prohlídka
15:00             prohlídka
16:00             prohlídka

22.12.  OTEVŘENO /dle rozpisu výše uvedeného/

23.12. OTEVŘENO

24.12. ZAVŘENO

25.12. -30.12. OTEVŘENO

31.12. ZAVŘENO

Podrobnosti a kontakty: www.betlemhornilidec.cz

 

 

Betlém Horní Lideč Valašsko Malý Dobrodruh

 

 

betlém Horní Lideč Valašsko Malý dobrodruh

2 Comments

  1. Kraft says:

    Nenasel jsem moznost koupeni DVD zrodu betlemu a jeho fungovani ?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*