Jak docílit toho, aby pouto mezi matkou a dítětem bylo opravdu pevné? Prožijte první hodiny po porodu s miminkem. Vzájemný kontakt vám zaručí lepší vztah a snazší mateřství.

Bonding, malý dobrodruh
První hodiny po porodu strávené s dítětem vám zajistí spokojené mateřství. Foto: Dreamstime

Bezprostředně po porodu nastává u maminky i dítěte unikátní hormonální situace, která už se nikdy nebude opakovat. Je to období, které je nám dáno biologicky a jeho účelem je navázání silného láskyplného pouta. Těsně po porodu hormon lásky doslova zaplaví organismus ženy a mohutně tak  posílí vztah mezi matkou a dítětem. Tomuto procesu se říká bonding. Aby se pouto dobře nastavilo, mělo by být miminko u mámy na hrudníku v kontaktu kůže na kůži a dvojice by měla být ponechána nerušena dlouhé hodiny.

Bonding upevní vztah mezi matkou a dítětem

Pokud bonding proběhne správně, získá právě zrozené dvojice do základu vzájemného vztahu velmi pevný stavební kámen. Maminka s miminkem se na sebe doslova naladí. U maminky se nastartuje něco, čemu se říká biologické mateřství. To zvyšuje její mateřské kompetence a kapacitu starat se o dítě. Lvici nebo vlčici nikdo neučí, jak má být matkou. Zařídí to příroda. A podobný proces se děje i u lidí. Pokud proběhne správně a nikdo ho nenarušuje, maminka pak dokáže lépe reagovat na potřeby dítěte, dobře cítí, co má v určitých situacích dělat, miminko je mnohem spokojenější, méně pláče, maminka se cítí méně unavená.

Z hlediska raného vývoje dítěte je to zdravý začátek, který může jak mamince, tak miminku ulehčit novou etapou života. „Nejen pediatři Kennel a Klaus došli k závěru, že matky, které měly možnost být nerušeně po porodu se svým děťátkem, se chovaly trpělivěji, déle s dítětem vyhledávaly oční kontakt a ještě rok po porodu reagovaly rychleji a ochotněji na potřeby dítěte. A trpělivá maminka je pro miminko skvělým průvodcem v životě,“ píše Michaela Mrowetz v knize Bonding – porodní radost, která je celá právě o tom, že po porodu má být dítě s mámou.

Bonding a české porodnice

Nespoléhejte na to, že v porodnici vám s raným kontaktem nějak pomůžou. Podle nedávno provedeného výzkumu je v České republice stále ještě 65% dětí po porodu bezdůvodně separováno. Lidský druh dokáže naštěstí na rozdíl od jiných savců milovat svá mláďata, i když se po porodu kontakt přeruší, ale proč se vzdávat biologického dárku, který nám matka příroda připravila a navíc vystavovat své dítě zbytečnému stresu? Bohužel, v Čechách to chodí tak, že co si v porodnici sama nevyjednáte, to se pravděpodobně nestane.

Pokud tedy chcete být na začátek svého mateřství skutečně dobře připravená, zkuste si přečíst již zmíněnou knihu nebo se vypravte na workshop, který psycholožka Michaela Mrowetz pravidelně pořádá v různých koutech republiky. Ten nejbližší se koná 28. 11. v Praze a více se o něm dozvíte na bonding@seznam.cz nebo webových stránkách workshopu.

Více informací na podporabondingu.wix.com.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*