Britské Panenské ostrovy nabízejí nepřeberné množství fantastických zážitků – turistický, sportovních i kulinářských. Ve spolupráci s turistickou centrálou Britských panenských ostrovů vám přinášíme tento přehled největších zajímavostí.

Hlavní město BVI a kolem něj

Britské Panenské ostrovy
K moři je vždy blízko…

Hlavní město ostrova Tortola je zároveň hlavním městem Britských Panenských ostrovů a pro většinu návštěvníků výchozím bodem jejich dovolené. Půvabné městečko s přístavem, Road Town, je důležitou křižovatkou námořních cest, ve kterém kotví jachty, trajekty i velké zaoceánské výletní lodě. Road Town je nejen sídlem vlády a centrem obchodu, ale také rušným centrem zdejšího života. Ve městě najdete hotely, restaurace, útulné kavárny, obchodní dům, potravinové samoobsluhy a obchůdky se suvenýry a zajímavými ingrediencemi místní kuchyně.

Tortola je místem, kudy kráčela historie ostrovů, které musely odolávat náporu dobyvatel. A tak se dá návštěva ostrova spojit s návštěvou historických památek. V nejlepší kondici je bývalé sídlo britského guvernéra, které je vybavené dobovým nábytkem i předměty, které se váží k historii ostrovů. Budovu střeží dva kanony s hlavněni namířenými do přístavu, které dnes naštěstí už jen připomínají doby, kdy tady kanonáda bývala na denním pořádku. Z balkonu je nádherný výhled na zátoku plnou jachet a na protější hornatý břeh pokrytý bujnou tropickou vegetací. Podle jedné z vystavených map  si uděláte obrázek, jak asi vypadalo dřívější opevnění ostrova, z něhož se dnes dochovaly jen ruiny. Nevšedním zážitkem se návštěva vězení, nejstarší vojenské stavby na ostrově, a pevnosti Fort George, jejíž zřiceniny dosud střeží východní cíp přístavu.

Procházkou podél pobřeží se odtud dostanete až do centra města, kde je v parku v nízkých dřevěných domcích umístěn trh se suvenýry odrážejícími bohaté kulturní tradice ostrova. Pokud si budete chtít od rušného města odpočinout, stačí zajít do botanické a bylinné zahrady a projít se mezi exotickými rostlinami i malým deštným pralesem, prohlédnout si orchideje i bylinky, které se používají v přírodní medicíně.

Jak si půjčit auto

Ostrovy nejsou velké, hromadná doprava téměř nulová, proto nezbývá, než si na obydlených ostrovech pronajmout auto. Není to nic složitého, v půjčovně si zakoupíte místní řidičský průkaz určený návštěvníkům za 10 USD a zdá se, že můžete vyrazit. Mnohé silnice jsou však také stále ještě panenské, bez asfaltového povrchu, navíc v kopcovité krajině, úzké a příkré. Počítejte s velmi nepřehlednými zatáčkami, před kterými je nutné nejdříve notně zatroubit a pak jimi teprve projet. Navíc se tady jezdí vlevo s auty majícími volant rovněž vlevo, a proto raději pronájem auta zavrhněte a vezměte si TAXI s řidičem.

Všechny ostrovy, až na jeden korálový, jsou kopcovité se strmými svahy a nádhernými výhledy do okolí, s několika značenými trasami pro pěší turistiku. Obklopeni fascinujícími hejny ptactva můžete na procházkách při troše štěstí zahlédnout dva druhy leguána, skalního a zeleného. Na ostrovech žije také pestrá paleta ještěrek včetně anolysů, gekonů a malých žab, známých pro jejich melodické vábení. Mezi zdejšími ptáky, kterých tu žije kolem 200 druhů, uvidíte zelenokrké kariby, malé duhově zabarvené kolibříky, ostře žluté a černé banakity, americké poštolky a jestřáby, kteří často krouží nad údolími ostrovů.

 Panenské ostrovy s krásnými horami

Tortola je tvořena strmými horami s nejvyšším vrcholem souostroví Sage Mountain (542 m n. m.) ležícím na západě ostrova, kde se nachází stejnojmenný národní park s nabídkou několika turistických tras. Z místa Belle View Overlook v národním Parku Mount Healthy je nádherný výhled do všech světových stran. Ani během náročného výšlapu nepřijdete zkrátka, protože se před Vámi otevírá řada úžasných pohledů napříč Drakeovým průlivem.

Na ostrově Virgin Gorda jsou dvě dobře značené trasy pro pěší túry, které vedou do národního parku Virgin Gorda Peak, jehož stejnojmenný nejvyšší bod sahá do výšky 414 m n. m. Rovněž na jihu ostrova, kolem věhlasného místa The Baths, se vinou stezky pro pěší turistiku, na jejichž trase narazíte na nádherné pláže nabízející osvěžení v mořských vlnách.

Trasa na ostrově Jost Van Dyke je sice krátká, ale nádherná. Vrcholí totiž v přírodním bazénu s bublající vodou, připomínající jacuzzi, který prý s oblibou využíval ke koupeli Sir Francis Drake, který v těchto vodách loupil ve jménu Jejího veličenstva, královny Viktorie.

A co pozorování leguánů?

Plochý korálový ostrov Anegada je rájem mnoha druhů ptáků, skalních a zelených leguánů včetně vzácného leguána nosorohého a domovem stovek tropických rostlin. Pokud se vydáte do vnitrozemí, vychutnáte si krásnou přírodu včetně plameňáků, na které narazíte na solném jezeru.

Ostrovy se dají skvěle objevovat z koňského sedla. Lesem se vinou cesty, které šplhají do kopců a zase se svažují k písčitým plážím, kde můžete koni popustit uzdu a v trysku si užívat jízdy a nádherných pohledů na moře i horské hřbety. Na Tortole se dá taková túra v sedle začít ve stájích Shadow nad zátokou Brewer´s Bay, Alex Parillon nabízí vyjížďku na ostrově Virgin Gorda.

Také vaše chuťové pohárky si budou na BVI užívat. Ostrovní kuchyně je velmi pestrá, ovlivněná všemi, kteří přijeli z různých koutů světa a na Panenských ostrovech se usadili. Pokrmy mají jedno společné, jsou vždy připraveny z čerstvých ryb, plodů moře a čerstvého ovoce. V každém případě byste měli ochutnat langusty vylovené v okolí Anegady, jež jsou mimořádně veliké a prý nejlepší v Karibiku. V žádném baru nesmí v nabídce chybět rumový koktejl Painkiller, který se připravuje podle množství obsaženého alkoholu ve třech sílách a nejlépe chutná někde ve stínu pod palmami. K zajímavé podívané patří návštěva rodinného podniku Callwoods Rum Destillery, kde se již po čtyři staletí vyrábí rum Arundel. Nejspíš tu ale budete mít pocit, že jste navštívili nějakou technickou památku, než fungující palírnu.

 Noční život na BVI není tak pestrý, jako na nedalekých Amerických Panenských ostrovech.

Pokud chcete zažít výjimečný večírek, doporučujeme návštěvu „úplňkové party“ v pozoruhodném a také nejznámějším baru na Tortole –Bomba´s Surfside Shack, který majitel stloukl ze dřeva, jež moře vyvrhlo na pláž Carrot Bay. Nejen rozvěšené spodní prádlo, ale i vystavené fotografie dokládají, že se večírky konají ve velmi divokém stylu. Nejvyhledávanějším místem pro silvestrovské veselí a oslavu Nového roku je Foxy´s Bar na ostrově Jost Van Dyke. Pokud v tento den dorazíte o něco později, je zátoka plná lodí a vám nezbude nic jiného než do baru přeskákat přes paluby ostatních plachetnic.

Stále více zamilovaných párů  vyhledává pro svůj svatební den exotická místa, kde vládne teplé klima a kde si mohou aktivně užívat nezapomenutelné líbánky. Jako stvořené pro lásku v soukromí jsou právě BVI. Z jejich vrcholků se otevírají úžasné výhledy na sousední ostrovy a novomanželské ano doprovází jen zpěv exotických ptáků. BVI jsou oblíbeným místem jachtařů i svatebních obřadů na jachtách, které jsou obzvlášť romantické při západu slunce. Získat povolení k sňatku, který je platný i u nás, je velmi jednoduché a k jeho vyřízení stačí tři pracovní dny.

 A jak se tam dostat? Nejkratší cestou je let s Air France přes Paříž, St. Maarten a odtud místními aerolinkami na Beef Island, nebo s KLM přes Amsterodam. Ráno vyletíte z Prahy a k večeru se už koupete v moři.

Více informací: www.bvitourism.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*