Lesy dětem, Malý dobrodruh
Na výstavě Lesy dětem se dozvíte plno zajímavých informací o činnosti Lesů ČR. Foto: www.lesycr.cz

Zdá se vám, že děti tráví stále více času u svých počítačů a televizorů, zatímco venku je hezky? Pak máte jedinečnou možnost navštívit výstavu Lesy dětem, která se koná v Brně a jejímž cílem je vytvořit vztah mezi dnešními dětmi a přírodou. Vaši potomci se zde mohou zúčastnit mnoha her a mohou si tu dokonce najít své nové hobby v podobě včelařství nebo myslivosti.

O tom, jak důležité je najít cestu do přírody vypráví výstava „Lesy dětem“, kterou pořádá státní podnik Lesy ČR v úzké spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně, a to od středy 7. listopadu do soboty 1. prosince 2012.  Les se tentokrát přesunul do knihovny, kde se návštěvníci mohou seznámit s významem lesů, prohlédnout si ukázky přírodnin, vše potřebné k včelařství i myslivecké trofeje. Dozvědí se také důležité informace o činnosti Lesů ČR. Součástí výstavy je rovněž prezentace dřevěných folklórních hraček.

Vzdělávací, ale zábavný program

Lesy ČR v průběhu výstavy připravují pro přihlášené žáky 3. a 4. tříd základních škol z centrální oblasti města Brna čtyři zábavně-vzdělávací programy zaměřené na ukázky práce tak zvané lesní pedagogiky, které proběhnou během čtyř pátečních dopolední.

Staň se včelařem nebo myslivcem

Každé dopoledne bude probíhat ve dvou blocích: během prvního bloku se děti  zúčastní přednášek například o včelařství, myslivosti nebo dravcích. Přednášky povede zkušený lesní pedagog Lesů ČR.

V rámci druhého bloku  si děti v doprovodu lesního pedagoga prohlédnou připravenou výstavu věnovanou lesům, myslivosti a včelaření. Na vlastní oči poznají také pravý včelí úl. V klubovně knihovny se v závěru každého z programů zúčastní poznávacích disciplín na témata jako přiřazování stop, poznávání dřevin, hmatové poznávání přírodnin se zavázanýma očima a hrací koutek.

Všechny děti dostanou na památku drobný dáreček (propisky, nálepky, magnetky, pohledy …) a paní učitelky obdrží pracovní listy k tématu lesní pedagogiky. Předpokládá se, že se zábavně – vzdělávacích akcí s Lesy ČR zúčastní více než 500 dětí.

Buďme k lesům hodnější

Spojení velkého prostoru lesa s otevřeností knihovny naplňuje hlavní myšlenku lesní pedagogiky, jejímž cílem je prohlubování zájmu veřejnosti o les, zlepšování vztahů člověka k přírodě, přiblížení práce lesníků a vysvětlení zásad trvale udržitelného hospodaření v lesích, které Lesy ČR v rámci péče o spravované lesy uplatňují.

Zakončení výstavy

V poslední den výstavy, v sobotu 1. prosince, proběhne pod vedením Zdeňka Bukáčka výtvarná akce pro děti i dospělé zaměřená na malování dřevěných figurek.

Výstava bude otevřená v rámci provozní doby Knihovny Jiřího Mahena v Brně na adrese Kobližná 4 a to od pondělí do pátku v čase 10 – 18 hodin, v sobotu pak od 10 do 14 hodin.

Více informací naleznete na www.lesycr.cz.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*