Státní svátky, smutky, ale také například takové události jakou jsou mistrovství světa v různých sportech, ve kterých Češi vynikají – to všechno jsou příležitosti, kdy se vám vyplatí mít státní vlajku, anebo o ní alespoň něco vědět…

Naše státní vlajka je obesřena spoustou kuriozních příběhů.

Vlajka je jedním ze státním symbolů naší republiky, to však nebrání tomu, aby naše státní vlajka byla obestřena tajemstvím. A to hned z doby jejího vzniku. Barevně vycházela z vojenského praporu Českého království, v němž převládala dole červená, nahoře bílá barva. Jenže za éry, kdy začalo být in slovanství musela tato bikolóra ustoupit fakticky ruské trikolóře, a tak se k ní dostala modrá. A pozor, když se tato barva protlačila na vlajku na trvalo, a to ve tvaru klínu, psal se teprve rok 1920 – kuriozitou je, že ještě při vyhlášení Československé republiky v roce 1918 se používala původní vlajka bílo-červená…

Státní vlajka předmětem sporů

To už ale na její podobě pracoval se svým týmem univerzitní profesor G. Friedrich. Z několika variant byl vybrán návrh dnešní formy úředníka Jaroslav Kursy. A opět zajímavost: právě Kursa do ní vložil onen modrý kousek a údajně tak vznikla první oficiální státní vlajka s klínem!
A aby toho nebylo málo, po půl století vypukl spor ohledně jejího autorství. Váže se k němu hezká historka… Jedním z jejich možných tvůrců prý mohl být akademický malíř Jaroslav Jareš. V roce 1969 (kdy již byl rok mrtev) se v časopise Reportér objevil rozhovor s vdovou po něm. Ta tvrdila, že v roce 1933, když svému muži dělala pořádek ve věcech, našla mezi jeho kresbami i několik návrhů, včetně vítězné podoby, kterou má dnešní česká vlajka. Na manžela zaútočila, a ten nakonec nátlaku podlehl a autorství jí přiznal. Jeho „modrý klín“ měl znázorňovat barvu slovenských hor, které Jareš miloval…

A popravdě řečeno, Slováci po rozpadu naší federace rozhodně, krom spousty jiných věcí, neměli pranic radost z toho, že přišli o „svou“ vlajku.

Jan naučit děti barvy vlajky:

Přemýšlíte, jak usnadnit vašim ratolestem zapamatování podoby naší vlajky? Zde jsou jednoduché triky: modrý klín je jasný a pak můžete použít: „cihlovou zeď s mraky“, kdy nahoře plují bílé mráčky, dole pevně stojí červená zeď, anebo známé „bílá je nahoře, protože když steče na červenou, nepřekryje ji. Snad nejhezčí je ale přirovnání k pivu: pěna je nahoře a pivo vždy dole.

Jak vyvěsit vlajku?

Státní vlajka se musí vždy nosit i vyvěšovat důstojně a jsou na to jistá pravidla: nosí ji 4 až 6 lidí (v případě 4 ji v rozích, v případě 6 pak také v polovině delší strany) – vždy modrým klínem dopředu, bílá má být vpravo, červená vlevo.

Na stožár vlajku musí vztyčit osoba, která ji drží právě za modro-bílý cíp, nahoru se dává zpravidla rychle, dolů se naopak spouští pomalu.
Důležité: vztyčena musí být vždy až na vrchol, jen při státním smutku asi ve 2/3 stožáru. Při sundávání se nikdy nesmí dotknout země!

Na vlajky musíte dávat pozor: nesmí se na ni připínat ani přidávat žádný další znak, nesmí ji nikdo záměrně roztrhat, podupat, poplivat nebo třeba zapálit.

 

Náš tip: zvěčněte něco svého (výrobek, službu, slevu, umístění prodejny…) prostřednictvím unikátního marketingového nástroje, jakým je dnes reklamní vlajka. Např. na www.vlajky24.cz vám ji vytvoří na míru dle vašeho přání.    

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*