Turisté, kteří zamíří do Českého Švýcarska, si mohou libovolně vybrat, jakým způsobem se s atraktivním prostředím národního parku blíže seznámí. Děčínský Sněžník zve na vyhlídku po okolní krajině, kaňon Labe na toulky tajemnými stezkami i na svezení po řece lodí či na raftu. Odvážnější mohou vyzkoušet lezení po pískovcových skalách, cykloturisté tu najdou rozmanité výletní cyklotrasy. A kdo se bude chtít vydat za hranice do sousedního Saského Švýcarska, sveze se do nitra přírody netradičně tramvají. Výjimečnost této lokality potvrdilo udělení ceny EDEN pro excelentní evropské turistické destinace.

Labský kaňon z hladiny řeky

Labský kaňon, Malý dobrodruh
Okouzlující pohled na skalní masivy tyčící se nad řekou. Foto: www.ceskesvycarsko.cz

K okouzlujícím vyhlídkám vás provede i trasa podél kaňonu Labe. Plošina Belvedér je nejstarší upravenou vyhlídkou Českého Švýcarska a nabízí úchvatný pohled na skalní masivy tyčící se nad řekou. Pečlivým pozorovatelům neujdou kamenné „patníky“ lemující cestu, které měly plnit funkci záchytných podstavců pro snadnější sesedání z koně. Labský kaňon lze poznat i z hladiny řeky, plavbou na raftu. Poklidnou trasu zvládnou i vodáčtí začátečníci. V Hřensku – tam, kde Labe opouští naši zemi, se nachází nejníže položené místo v ČR.

Zdolejte Děčínský Sněžník na kole nebo po svých!

K pěší turistice vybízí labyrint skalních útvarů, průhledy a vyhlídky zde otevírají pohled do téměř pohádkového kraje. Z architektonicky zajímavé rozhledny na Děčínském Sněžníku si můžete užívat krásného výhledu na údolí Labe, Českosaské Švýcarsko, Labské pískovce, Tiské stěny, České středohoří s Milešovkou, spatřit lze také hřebeny Krušných a Lužických hor a za dobré viditelnosti dokonce i Jizerské hory. Cyklisté při cestě na Sněžník rádi využijí služeb cyklobusu, aby ušetřili síly na další toulky na kole, ať už do Tiských stěn nebo k Vlčímu jezírku s možností koupání. Zdatnější ocení napojení na krušnohorskou magistrálu.

Netypické dopravní prostředky

Tramvají do skal, Malý dobrodruh
Romantická jízda tramvají po trati z konce 19. století. Foto: www.ceskesvycarsko.cz

Jiný pohled na krajinu Českosaského Švýcarska vám mohou zprostředkovat místní zkušení průvodci. Zavedou vás i do sousedního národního parku na saském území. Cesta na německou stranu bývá obohacená o poutavý výklad a poodkrývá nejedno tajemství. Výlety s průvodci navíc v obou zemích zpestřují netypické dopravní prostředky. Romantickou jízdou tramvají po trati z konce 19. století se z lázeňského městečka Bad Schandau přiblížíte k Lichtenhainskému vodopádu a adrenalinovým stezkám. Parníkem se potom můžete vydat do skalního labyrintu Bastei známého díky atraktivnímu kamennému mostu. Ani do soutěsek řek Kamenice a Křinice se suchou nohou nedostanete. Čeká vás dobrodružná plavba na pramicích se zábavným popisem roztodivných skalních útvarů.

Tip na výlet s průvodcem

Na lodi Poseidon, pojmenované po starořeckém bohu moře, začíná výprava Mystérium labského kaňonu. Po úvodní plavbě z Děčína do Dolního Žlebu půjdete už po svých. Hned na začátku túry budete prudce stoupat. Romantické pěšinky vás zavedou k nádherné pískovcové věži Jeptiška a na další skalní vyhlídky. Vrcholem místy náročnějšího turistického výšlapu o celkové délce 20 km je nejvyšší místo saské strany Zschirnstein, kde si vychutnáte výjimečnou scenérii stolových hor.

Podrobnější informace o výletech s průvodci na www.ceskesvycarsko.cz/pruvodcovske-sluzby/.

Pískovcové lezení s instruktorem

Kde jinde než právě v Českém Švýcarsku, jehož dominantami jsou pískovcové skály, byste se měli přiblížit pohledu na krajinu z pozice dravce, jenž má své hnízdo ve skalní dutině vysoko nad zemí. Pískovcové lezení s instruktorem určené začátečníkům a mírně pokročilým vás seznámí s horolezeckou výstrojí, bezpečným pohybem ve skalách a zprostředkuje mimořádný zážitek.

Co když počasí nepřeje?

Nejen při nepříznivém počasí vyhledejte interaktivní expozici umístěnou v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Můžete zde strávit několik hodin a užijete si vy i vaše děti. Výstava zábavnou formou představuje celý národní park a osloví všechny vaše smysly. Můžete tu vystoupat na minirozhlednu či zdolat malou lezeckou stěnu, přiřazovat po hmatu kožešinu ke správnému zvířeti a zrakem pylové zrnko ke stromu nebo třeba střílet z mravkolví díry na mravence. Poznáte, jak lososi migrují proti proudu řek. Můžete také prozkoumat exponáty, které se náhle objevují při panoramatické projekci představující zrození krajiny.

Více informací o regionu na stránkách www.ceskesvycarsko.cz.

O projektu EDEN (European Destinations of ExcelleNce)
Projekt Evropské komise vyhlašovaný od roku 2006 zaměřený na rozvoj trvale udržitelného cestovního ruchu. Prostřednictvím národních soutěží se hledají excelentní evropské destinace, které se vyznačují svou jedinečností, kombinují nevšední přírodní a kulturní krásu
s nabídkou atraktivních služeb pro všechny skupiny návštěvníků a díky tomu zprostředkovávají výjimečné a neotřelé zážitky. Soutěž se vyhlašuje každý rok na specifické téma s cílem zviditelnit méně známé evropské regiony a upozornit na jejich kouzlo a unikátní rysy – v dané zemi ale i za hranicemi. Česká republika se soutěže účastní od roku 2009 a jejím garantem je agentura CzechTourism.

Vítězové jednotlivých ročníků:

2009 – téma Cestovní ruch a chráněná území – České Švýcarsko

2010 – téma Voda jako turistický cíl – Bystřicko

2011 – téma Obnova hmotného dědictví – Slovácko

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*