České Švýcarsko, Malý dobrodruh
Vychutnejte si podzimní přírodu v Českém Švýcarsku. Foto: www.ceskesvycarsko.cz

České Švýcarsko se připravuje na podzimní sezonu. Kdo si chce vychutnat desítky odstínů přírody, ten by měl v tomto čase zamířit právě sem. Pohledy do krajiny hrající všemi barvami jsou lákavější než kdy jindy. Stále více turistů se vydává na výlety do nejmladšího národního parku v ČR mimo letní období. Výhodou je také menší vytíženost hlavních pamětihodností. Zejména na atraktivitě přírody postavilo České Švýcarsko svoji účast v prestižní soutěži EDEN (European Destinations of ExcelleNce). Turistická oblast byla vyhlášena evropskou excelentní destinací.

Den Českého Švýcarska

Sraz motocyklů, Malý dobrodruh
Nablýskané motocykly z celé Evropy byly vystaveny na Křinickém náměstí. Foto: www.ceskesvycarsko.cz

V sobotu 1. září 2012 proběhl v Krásné Lípě již devátý ročník Dne Českého Švýcarska. Součástí akce byl tradiční sraz historických motocyklů Čechie Böhmerland. Stroje jedinečné konstrukce, které sloužily jako dostupnější alternativa k malému rodinnému vozu, byly vyráběny na Šluknovsku v meziválečném období Albinem Hugo Liebischem. Tento sudetský zámečník s velkolepými sny má dokonce na jednom z místních domů svoji pamětní desku. Nablýskané motocykly z celé Evropy byly vystaveny na Křinickém náměstí, odkud zahájily spanilou jízdu po okolí. V ten samý den proběhl i přeshraniční běžecký závod Parkmaraton 2012, označovaný jako nejnáročnější český maraton. Den Českého Švýcarska myslel i na děti a nabídl bohatý program v podobě uměleckých a tvořivých dílen nebo divadelních představení. Slavnostní den vyvrcholil koncertem Anety Langerové.

Cestovatelský festival Sedm divů

Byť by se mohlo zdát, že v říjnu se již bude České Švýcarsko ukládat k zimnímu spánku, opak je pravdou. Svědčí o tom i cestovatelský festival Sedm divů, jehož čtvrtý ročník proběhne v sobotu 20. října 2012. Tohoto již tradičního setkání se v Krásné Lípě opět zúčastní známí fotografové a cestovatelé, kteří se slovem i obrazem podělí o svoje zážitky z cest. Letos to budou například Josef Formánek, Petr Jan Juračka nebo Leoš Šimánek. Účastníci se díky nim ocitnou na Uralu, na ostrově duchů Siberutu nebo s nimi budou putovat dva roky po Asii. V rámci oslav pětiletého výročí Domu Českého Švýcarska obdrží návštěvníci také volný vstup do expozice „České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace“.

Upomínkové předměty z Českého Švýcarska

Mýdlárna Rubens, Malý dobrodruh
Přivezte svým blízkým legendární „mýdlo s jelenem“. Foto: www.ceskesvycarsko.cz

Ze svých objevitelských toulek si cestovatelé obvykle přivážejí upomínkové předměty, které se vážou k danému místu a nejvíce vystihují jeho historii. Ani v Českém Švýcarsku nepřijdou zkrátka. Věděli jste, že kapesní nožík zvaný rybička se vyrábí více než půl století v Mikulášovicích? Při prohlídce provozu největší české nožířské továrny budete svědky přerodu kovu v ostrý nožík, jenž zřídkakdy chyběl v kapsách malých kluků. Podobný zvuk jako značky Baťa či Škoda mívalo po celé Evropě dnes již legendární „mýdlo s jelenem“. Prudký rozvoj rodinné firmy je spojen se jménem syna zakladatele – ústeckým průmyslníkem Johannem Schichtem. Zákazníci na mýdlu oceňovali především jeho mocný čistící účinek. Z Mýdlárny Rubens ve vesničce Růžová si můžete odvézt mýdlo ruční výroby. Dárkem, který navíc zahřeje, se může stát Děčínská jeřabinka. Původně prý bývala její chuť poměrně ostrá. Dnes se jedná o trpkou, trochu nakyslou, přesto stále jemnou pálenku. Vyrábí se pouze z ručně sbíraných jeřabin z okolí Děčínského Sněžníku a traduje se, že je lékem proti nachlazení a zažívacím potížím.

Více informací o regionu na stránkách www.ceskesvycarsko.cz.

 

O projektu EDEN (European Destinations of ExcelleNce)
Projekt Evropské komise vyhlašovaný od roku 2006 zaměřený na rozvoj trvale udržitelného cestovního ruchu. Prostřednictvím národních soutěží se hledají excelentní evropské destinace, které se vyznačují svou jedinečností, kombinují nevšední přírodní a kulturní krásu
s nabídkou atraktivních služeb pro všechny skupiny návštěvníků a díky tomu zprostředkovávají výjimečné a neotřelé zážitky. Soutěž se vyhlašuje každý rok na specifické téma s cílem zviditelnit méně známé evropské regiony a upozornit na jejich kouzlo a unikátní rysy – v dané zemi ale i za hranicemi. Česká republika se soutěže účastní od roku 2009 a jejím garantem je agentura CzechTourism.

Vítězové jednotlivých ročníků:

2009 – téma Cestovní ruch a chráněná území – České Švýcarsko

2010 – téma Voda jako turistický cíl – Bystřicko

2011 – téma Obnova hmotného dědictví – Slovácko

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*