Když už se rozhodnete vydat se na dovolenou, pak byste si neměli klást jednoduché cíle. Zkuste projet co nejvíce měst, za co nejkratší dobu. Ideální formou v cestování je City Hopping, který vás z Berlína přepraví do Drážďan, odkud se můžete vydat do Lipska a své putování můžete zakončit v Dortmundu. Nejvhodnější dobou pro tento typ cestování je letošní léto, kdy všechna velká německá města pořádají unikátní prázdninový program. Pokud zvolíte tento způsob cestování, tak jedině s autobusovou společností Eurolines, u které vás cesta vyjde na 1 900 Kč.

Berlín: Město mnoha lákadel

Berlín, Malý dobrodruh
Užijte si pohled na Berlín. Foto: Kristýna Sojová

Hlavní německá metropole láká již toto léto nejen na mnoho zajímavých památek, ale také na unikátní program. Jedinečnou atmosféru si můžete užít třeba ze sedla cyklistického kola na Wall Tour, která vede podél místa, kde dříve stála Berlínská zeď, jež rozdělila toto město na východní a západní část. Příjemná procházka vás čeká v případě, že se vydáte do Alexanderplatz, což je dnes nejznámější berlínské náměstí, které nese název podle ruského cara Alexandra I. Náměstí dříve sloužilo jako dobytčí trh, posléze jako místo pro výstavy a přehlídky, dnes zde však můžete najím řadu obchodů. Dominantou Berlína je i barokní kostel Berliner Dom, do kterého byly hned po výstavbě přemístěny hrobky panovnické dynastie Hohenzollernů. Opravdu nezapomenutelný výhled na město vám umožní Berlínská televizní věž, která sahá do výšky až 368 metrů.

Tipy na zajímavé letní akce v Berlíně:

Pokud dětem rádi čtete před spaním, pak jste jistě mnohokrát narazili na knihu Pipi Dlouhá punčocha od světoznámé spisovatelky Astrid Lingrenové. Pokud i vaši potomci milují tuto copatou a neposednou dívenku, pak byste měli navštívit dětský divadlo pod širým nebem. Představení Pippi in Taka-Tuka-Land bude probíhat od 2. července až do 14. září. 2014.

Chcete-li si se svou drahou polovičkou užít příjemný večer, vydejte se na nedělní koncerty, které se konají před Bode Museum. Stačí si s sebou vzít drobné občerstvení, deku a hlavně dobrou náladu. Tyto koncerty jsou zcela zdarma.

Drážďany: Po stopách Popelky i za vůní květin

Drážďany, Malý dobrodruh
Drážďany jsou skvělým městem pro výlet za nákupy i za kulturou. Foto: Deutsche Zentrale für Tourismus e.V./ Kiedrowski, Rainer

Mezi hlavní památky, které tvoří Drážďany pro turisty tak neodolatelným městem, patří komplex barokních staveb Zwinger, který v roce 1709 nechal vystavět August II. Silný. Dnes se zde můžete nechat unášet uměleckými skvosty z porcelánu nebo budete mít dokonce možnost se něčemu novému přiučit v Matematicko-fyzikálním salónu. Další zastávkou by na vaší cestě měl být zámek a park Pillnitz, který vás zavede do světa čínské kultury. Celý zámecký komplex je totiž postaven právě v čínském stylu, a proto se nemůžete divit, že v zámeckém muzeu narazíte na ukázky čínské módy i tehdejšího života. Pokud trpíte alergií na některé rostliny, pak se vyhněte parku, který se chlubí unikátní sbírkou až 600 rostlin a ještě daleko větším množstvím dřevin. Oblíbenou pohádku Tři oříšky pro Popelku zná snad každé české dítě, vědí však děti něco o zámku Moritzburg, kde byla tato pohádka natočena? Prozkoumejte historii tohoto loveckého zámku, který kromě Výstavy Tři oříšky pro Popelku v zimě, ukrývá i péřovou místnost Augusta Silného, jehož ložní zařízení obsahuje velké množství per od nejrůznějších exotických ptáků. Moritzburg je od Drážďan vzdálen pouhých 14 km.

Tipy na zajímavé letní akce v Drážďanech:

Dopravní muzeum pořádá až do 28. 9. 2014 jedinečnou výstavu k oslavám 175. výročí železniční trati spojující Drážďany a Lipsko. K vidění bude také anglická lokomotiva Old Coppernob.

Jak to fungovalo na školách za císařských dob i za časů NDR, můžete vidět v Muzeu školy Drážďany, kde na všechny návštěvníky čekají staré učebnice i dokumenty zachycující tehdejší školní docházku. Tak rychle usedněte do starých lavic a cestujte v čase.

Lipsko: Toulky po historických památkách

Pokud chcete poznat skutečné město hudby, pak se vydejte do Lipska, domova Johanna Sebastiana Bacha i Richarda Wagnera. O tom, jak vyrůstal světově uznávaný hudební skladatel, se dovíte, jakmile navštívíte Bachovo muzeum. Za zmínku rozhodně také stojí Památník Bitvy národů, kde nad slavným Napoleonem zvítězila v roce 1813 vojska Pruska, Rakouska, Ruska a Švédska. Připomenout si rok 1539 můžete v kostele sv. Tomáše, kde právě před 475 lety vedl kázání o reformaci církve Martin Luther. Dalším historicky významným místem je kostel sv. Mikuláše, kde odstartovaly protesty proti komunistické vládě. Na tomto místě se od roku 1982 pravidelně konaly pondělní mírové modlitby, u kterých nechyběli ani lidí, kteří se netajili svým odporem k režimu. Právě tyto osoby sestavily hnutí, jež vedlo k revoluci v roce 1989.

Tip na zajímavou letní akci v Lipsku:

Od 17. až do 20. července se můžete těšit na již tradiční Balloon Fiesta. V tyto dny budete mít příležitost shlédnout na Lipsko ze vzduchu. Na jednom místě je k vidění hned několik set vzdušných balónů, a to z celého světa. Jedinečný program plný zábavy čeká zejména na rodiny s dětmi.

Dortmund: Nejen město oceli

Na návštěvu industriálního města, které je úzce spjato s ocelí, byste si při svém cestování čas rozhodně měli najít. Dortmund ukrývá mnoho zajímavých muzeí, které jinde na světě nespatříte. Jedním z nich je i Muzeum umění a kulturní historie, které se stalo prvním městským muzeem v Porúří. Jak to fungovalo v ocelárnách? To se můžete dovědět, pokud si prohlédnete expozici v Hoeschově muzeu, která nese název Ocelárna – zážitek ve 3D. Další v pořadí je Vestfálské zemské průmyslové muzeum, které leží v bývalém dolu Zollern. Během prohlídky této výstavy poznáte, jak těžké byly životy mužů a žen, kteří zde pracovali.  Na závěr byste měli ochutnat i pivo, které je rovněž s Dortmundem úzce spjato. Můžete to osobně dopodrobna prozkoumat v Pivním muzeu.

Tipy na zajímavé letní akce v Dortmundu:

Pokud chcete, aby si i děti užily prohlídku Dortmundu jako vy, pak je za odměnu vezměte do dortmundské zoo, která se specializuje na jihoamerická zvířata. V této zoologické zahradě můžete spatřit přec víc jak 1500 zvířat, z čehož 250 lze považovat za vzácné druhy.

Festival zvaný DJ-Picnics bude oživovat parky Dortmundu od 5. července až do 23. srpna, kdy zde budou slyšet tóny HipHopu, Nu-Jazzu, House a také Electronic Beats. Přijďte si zahrát Frisbee nebo se jen tak zaposlouchat do hudby od profesionálů.

Aktuální jízdní řád najdete zde: https://www.elines.cz/cz/city-hopping-jizdni-rady

NOVINKA: Cestujte po Evropě s mobilní jízdenkou: Na vybraných autobusových linkách společnosti Eurolines můžete nově cestovat s mobilní jízdenkou M-ticket. Tu zakoupíte nejméně dvě hodiny před odjezdem prostřednictvím mobilního telefonu či na www.eurolines.cz. Platbu provedete platební kartou na internetu a obratem obdržíte do svého telefonu či tabletu mobilní jízdenku formou sms zprávy s unikátním bezpečnostním kódem. Jízdenku už netisknete, jen se při nástupu do autobusu prokážete sms zprávou řidiči. Ten zkontroluje správnost a jedete.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*