Džunka Esperanza se opět hlásí při své plavbě napříč Evropou. Jak se potýká posádka s nepříjemnostmi, které se jí stávají? Kam až džunka tento týden doplula?

Džunka, Malý dobrodruh
Stihne džunka doplout do Paříže včas? Foto: www.dzunka.cz

Ještě jsme se ani pořádně ve Francii neohřáli, už z ní vystrkujeme nos! Na trase je objížďka! Do Paříže to bereme oklikou zpět přes Belgii! Otázka je, zda je objížďka sjízdná. Počítáme 2-3 dny cesty. Stihneme Paříž včas?

Po cestě do Lille je komora Don

Tam si bereme mapu a jdeme jednat s komorníkem, co nám řekne k nové situaci.
Zaráží nás jedna podstatná věc: všichni se nás na komorách od hranic Francie ptali na směr a cíl plavby. “ Kam plujete?“ “ Plujeme do Paříže! “ odpovídáme. “ Tak šťastnou plavbu! “ popřejí komorníci. A to je vše. Žádná informace o zavřené komoře a žádné upozornění, že plujeme do slepé uličky.
Hodinové jednání na komoře Don. Nyní je 18:30 hod a už víme, jak na to. Odstávky jsou všude, kam se podíváš. Kanály převážně neprůjezdné (máme ponor 1 m 50 cm). Jedeme zpět do Lille, a pak do Kortrijku/ Belgie!
Komorník se nám maximálně věnoval, telefonoval a udělal vše pro to, aby zjistil sjízdnost trasy.
Někde ty odstávky musí být vedeny! Kde? Jsme pitomí, že jsme si je nezjistili . Neměli jsme sem jezdit do Lille. Je to opravdový průšvih.

Cesta do Kortrijku

Jsme u komory Ecluse de Quesnoy, jedeme do Kortrijk v Belgii. Tady jsme koupili vignettu pro Francii na 30 dní za 107 €. Smskujeme na všechny strany – tel.čísla, informace, mapy, odstávky – mail stále nejde.
Jedeme do Kortrijk – rozhodnuto. Ptali jsme se na komoře Quesnoy ve Francii, komorník telefonoval na všechny strany a potvrdil, že kanál za Kortrijkem – Canal de Bossuit a Courtrai – na mapě označený červeně – funguje. Je sjízdný. A pro džunku je průjezdný.
Jestli kanálem za Kortrijk neprojedeme, zajedeme si až do Gent/ Belgie. Snad né! Jsme sami dva, dělám pořádek na lodi a hlavně ručně peru. Zase se nahromadilo špinavé prádlo a pračka po cestě nikde! Můžu plácat vodu, v Kortrijku natankujeme zadarmo plnou nádrž.

Šířka 4 metry, ponor 1,50 metru není problém!

Jsme za Kortrijkem. Našli jsme odbočku na kanál označený v mapě červeně. Ouha – zdymadlo zavřené. Utábořili jsme se před komorou. Tu jste ještě neviděli! Malinká dřevěná vrátka, z kterých srčí voda a roste tráva! Jsme zděšeni. Tudy s džunkou projedeme? Poslední možnost nějaké informace je po vysílačce. Volám na kanál 20, ozvala se paní a mluví anglicky!
Paní povídá: “ Zítra v 7:30 bude komora připravená. “
Šířka lodi 4 metry a ponor 1,50 metru prý není problém!

Co teď? – Tady? Nikde nikdo. Přespíme tu.
Kapitán Petr se převléká do montérek a dává 2. nátěr oleje na palubu. Je vítr, tak to brzy oschne. Ale nějak se zatahuje. Já jdu zjišťovat, kde je wi-fi. Po hodině průzkumné procházky jsem došla do města Kortrijk a našla jsem dokonce tu samou irskou hospodu, kde jsme byli s Pepou a Béďou tuto středu.
Vracím se na palubu pro PC a jdu tam vyřizovat maily.

Dle informací je Francie špatná! Možnost tankování nafty – jakmile uvidíme tankovačku, hned máme natankovat plnou nádrž.

Zdraví vás z paluby Trans Europe Cruise  Lucie

Více na www.dzunka.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*