Čínská plachetnice džunka Esperanza 6. dubna vyráží na svou pětiměsíční plavbu napříč Evropou a vy můžete být přitom! Kapitán Petr Žáček a jeho žena Lucie vás na našem portálu Malý dobrodruh budou zásobovat čerstvými zážitky ze svého deníku. A pokud by vám to bylo málo, můžete se vydat na týdenní námořnickou expedici s nimi (více na www.dzunka.cz)

Ahoj posádko!

Džunka, Malý dobrodru
Sledujte dobrodružnou plavbu na džunce Esperanze. Foto: www.dzunka.cz

Zdravíme vás z džunky!

Hlásíme příjezd na loď. Právě jsme začali dávat do provozu vše, co se dá, a snažíme se naši Esperanzu zvelebit, aby se na ní každý cítil jako doma. Stěhování byla fuška, vždy znamená spousta tašek. Vypadá to šíleně, ale vše se vešlo. Už jsme zase zapomněli, co jsme tu na lodi přes zimu nechali, a tak jsme pár věcí navíc poslali zpět do garáže do Prahy. To se někdy tak stane, že i zkušení námořníci udělají menší chybičku.

Je tu krásně slunečno, i když na holandské poměry trochu chladno. Vítr a zima. První noc jsme měli za sebou, když si přijel prohlédnout džunku projektant stěžně a oplachtění – Ing. Zdeněk Davídek a jachtař Honza, oba z Yachtclubu pod Vyšehradem. Jejich úkolem bylo využít pár dní volna na džunce a uvést teorii v praxi – zkusit stěžeň a plachty v praxi, které pan Davídek vyprojektoval.

Počasí stálo na naší straně a dva dny foukal vítr, a tak jsme se pustili do velkého dobrodružství. Loď se nakláněla, stěžeň držel, plachty byly napnuté. Zdeněk Davídek lítal sem tam (od lan ke kladkám, samé kontroly). Honza sekundoval a my s kapitánem jsme se drželi kormidla. Pro nás je džunka pod plachtami něco úplně nového. Je to věda! A tak se máme co učit. Nechávali jsme dělat stěžeň a plachty kvůli tomu, kdyby se na moři něco stalo s motorem, abychom se vždy vrátili do přístavu. Oči jsme měli navrch hlavy. Motor běžel na neutrál, loď si sama plula. Rychlost až 3,5 uzle. Jsou tu určité detaily, které se ještě musí doladit. Ty budeme dolaďovat v pracovním týdnu v červnu, kdy plujeme Avignon – Saint Tropes, Francie. Tam opět stavíme stěžeň, přijede projektant Ing. Davídek a tentokrát se pustíme do plachtění na moři.

Posádka nás včera opustila a my tu jsme zase sami, ale ne na dlouho. V sobotu přijíždí první posádka- Ludva a Pavel. Čeká nás zajímavá trasa, objevování severu Nizozemí – Friesland a Frieské ostrovy. Pečlivě se na tento týden připravujeme. Musíme ještě koupit papírovou mapu a sledujeme v tabulkách příliv a odliv.

Už se těšíme,

Vaši Lucie a Petr Žáčkovi

P.S. Prý jsou vidět tuleni!

Více informací naleznete na www.dzunka.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*