Posádka z plachetnice džunky se přesunula do Antverp, kde na ně čekalo hned několik nepříjemností a nástrah, které museli překonat. Jak se daří kapitánu Petru Žáčkovi a jeho ženě Lucii se můžete díky jejich deníku dozvědět právě teď (více na www.dzunka.cz).

Ahoj!

Džunka Esperanza, Malý dobrodruh
Plachetnice džunka zamířila do Antverp. Foto: www.dzunka.cz

Včera se nalodila nová posádka Pepa Blecha a Bedřich Vlach. Přijeli autobusem Eurolines do Antverp. Koupili si i zpáteční jízdenku z Lille (Francie). Sami našli loď! Dobří kluci!

Co je FB?

Ráno v 6:15 zvonil most (typické pro Nizozemí, když zavírají most, aby ho zvedli pro projíždějící loď, zvoní na signál, že dávají závory) – to byl budíček! Vyrážíme!

Před 2. komorou (z doku na řeku Schelde) je problém! Nechtějí nás pustit, nemáme FB číslo! Co to je? Řešíme to přes vysílačku s pánem, který nechápe, že nemáme FB číslo a jak jsme se sem tedy dostali? Probíhal výslech, chtěli vědět detaily – kdy jsme přijeli, odkud plujeme, jméno, délku a šířku lodi, tonáž, až do momentu, kdy se ptal na bydliště a ulici. To jsme se zarazili a vyptávali se my: „Moment! Co to znamená?“ FB číslo je finanční číslo! Za přenocování v doku bez elek. proudu přijde faktura! Co je to za byrokracii? Na lodi jsme přespali proto, abychom se vyhnuli poplatkům za přístav. Tím pádem jsme se uskromnili a neměli ten luxus – elek. proud a hlídání. A teď tohle! Číslo nadiktoval přes vysílačku, do komory jsme se nakonec dostali. Ještě popřejí do vysílačky: „Gute Fahrt!“ „ Ja, danke.“ odpovídáme.

Rozdíl hladiny v komoře jsou 4 m, kulminuje tu příliv a odliv o 5 m. Nyní je příliv, to znamená, že jedeme rychleji po proudu. V komoře jsme se spojili s lodí Lillo, která jede do Gentu jako my. Vysílačka kanál je 22 pro komoru, kanál 10 je s lodí.

Havárie na řece

Co se děje? Na řece je „Spärung“ (uzavření). Stala se havárie. Vytekly chemikálie do vody. Uzavřeli celou oblast a nahnali nás na první molo. Zákaz plavby. Jak dlouho? Na týden? Na den ? To nikdo zatím neví.

Zprávu nám dala policejní loď: Vykolejil vlak, na nádrži se uvolnilo víčko, hořelo to a chemikálie vytekly do země. Zemí se to prosáklo do vody. Je to životně nebezpečná látky, hrozí rakovina. Zakazují nám plavat ve vodě (jasně, chtěla jsem se právě koupat! – je na to zima) a vody se vůbec dotýkat. Projeli kolem hasiči. Staví tam ponornou zeď. Loď, která bude vysávat tuto skvrnu, teprve přijede. Za chvíli se obrátí tok vody, bude odliv, a tak kontaminovaná voda poteče kolem lodi. Jsme od Gentu 3 – 4 hod, cca 40 km. Máme půl dne náskok. Je tu i loď Lillo. Pán se zná s policajty z policejní lodě, tak se těšíme na další zprávy.

Další zpráva je ta, že jedeme Belgií na černo! Měli jsme si někde koupit „dálniční“ známku! Kde? To nám poradí. Abychom neplatili pokutu. Takže pro ostatní – na  proplouvání Belgií je třeba si koupit známku! Věřím, že havárie dobře dopadne, jsem optimista – na rozdíl od Pepy, který sýčkuje, že tu zůstaneme týden!

Z lodi džunka Vás zdraví,

Vaše Lucka

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*