Dětské batohy, Malý dobrodruh
Děti si s sebou na výlet rády vezmou vlastní batůžek, do kterého si ukryjí své poklady. Foto: Michael Kolář

Pokud berete děti na výpravy do přírody, ať už pěšky nebo na kole, mohlo by vás zajímat, jaké dětské batůžky jsou dnes na trhu a podle čeho vybrat ten nejvhodnější. Děti si s sebou na výlet rády vezmou do vlastního batůžku nějakou malou hračku, nebo i svačinu a pití a dětský batoh je tím nejlepším řešením.

V první řadě pozor na hmotnost!

Je samozřejmé, že dítěti nemůžete naložit na záda váhu jako Bivojovi. Dítě může bez negativních dopadů na zdraví nést maximálně 15 % své tělesné hmotnosti. Proto je důležité, aby těžký nebyl už samotný dětský batoh. Dále raději vždy před cestou  zkontrolujte, co si dítě do batůžku vložilo a případnou nadbytečnou zátěž zredukujte.

 Velikost rozhoduje

Dětský batoh, Malý dobrodruh
Dětský batoh by neměl výškově ani stranově přesahovat záda dítěte. Foto: Michael Kolář

Při výběru batohu je nejdůležitější nejprve zvolit správnou velikost. Ta vychází jednak z tělesných dispozic dítěte – batoh by neměl výškově ani stranově přesahovat jeho záda – a za druhé by měl batoh objemově pojmout vše potřebné.

U každého batohu najdete údaj o jeho vnitřním objemu v litrech, některé batohy lze rozepnutím zipů ještě zvětšit, takže se uvádí čísla dvě.

Tvarování zádové části

Velmi důležité je, aby měl dětský batoh zádovou část tvarovanou s ohledem na anatomické zakřivení páteře. Dětská kostra se ještě vyvíjí a špatně tvarovaná zádová část batohu by mohla při dlouhodobém používání narušit správný vývoj páteře.

Většina batohů od předních outdoorových a sportovních značek tento požadavek naplňuje, pozor je třeba si dát při nákupu levných batohů v supermarketech.

Popruhy s možností nastavení

Dětský batoh, Malý dobrodruh
Ke správné pozici batohu na zádech jsou zapotřebí popruhy. Foto: Michael Kolář

Aby byl batoh na zádech ve správné pozici, je třeba, aby měl stavitelné ramenní popruhy. Jen s nimi můžete batoh zároveň přizpůsobit tomu, jak dítě roste. Kvalitní batohy rovněž mají bederní a hrudní popruhy. To je obzvlášť důležité u malých dětí předškolního věku. Batohy mají tendenci dětem sjíždět ze zádíček a hrudní popruh je nejlepší cestou, jak batoh bezpečně zafixovat na zádech dítěte.

Pitné systémy

I pro děti jsou již k dispozici batohy s pitnými vaky. Jde o batůžky, které mají v době zabudovaný rezervoár na nápoj, který se pije pomocí hadičky vyvedené na popruhy batohu. V jejich nabídce je samozřejmě v popředí firma Camelbak, která s tímto řešením přišla jako první. Výhodou batohů s pitnými vaky je to, že dítě je zásobeno dostatečným množstvím tekutin (většinou 1,5l) i na delší výpravu nebo vyjížďku. Děti pití hadičkou baví, a tak je není třeba tolik hlídat, zda dostatečně pijí. Batůžky s pitným vakem jsou skvělé i na kolo, kdy dítě může pít bezpečně i za jízdy.

Užitečné vychytávky

Kromě základních věcí, které byly zmíněny výše, může batoh nabídnout i celou řadu vychytávek, které zpříjemní a usnadní jeho používání. Dobré proto je všimnout si řešení úložného prostoru, zejména toho, zda nabízí dostatek menších kapes na roztřídění drobností, poutko na klíče apod.

Prospěšná může být rovněž přítomnost reflexních prvků na batohu, které zvýší viditelnost dítěte a tím také jeho bezpečnost při pohybu po silnicích.

V případě deště je neocenitelná integrovaná pláštěnka na batoh, která zamezí namočení jeho obsahu.

Zajímavý přístup k dětským batohům zvolil renomovaný německý výrobce Vaude, který nabízí i outdoorové a cyklistické batohy pro dospělé. Ke každému batůžku totiž dětem přikládá nějaké překvapení. U některého batohu najdou děti plyšového medvídka, jinde třeba lupu na šňůrce pro malé objevitele.

Doplňky do dětského batohu

Pro větší komfort při používání batohu můžete dětem dopřát některé praktické doplňky. Jde zejména o praktické plastové svačinové boxy, které chrání svačinu před rozmačkáním nebo vysypáním do batohu. Boxy jsou vyvedeny v krásných dětských designech, dobře se udržují a snadno otvírají i zavírají.

Pokud dítě nemá batoh s pitným vakem, nezapomeňte na cestu přibalit láhev s pitím.

 

Široký výběr dětských batohů najdete na www.skibi.cz.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*