Chcete potěšit a zároveň nenásilně podpořit rozvoj svých dětí? Zkuste se poohlédnout třeba po dětských kuchyňkách. Jde o reálné zmenšeniny opravdových kuchyní do slova a do písmene. Budete překvapeni věrností provedení do nejmenších detailů, které vašim malým kuchařům zprostředkují neopakovatelný a originální zážitek. 

dětská kuchyňka Tefal, Malý dobrodruh
Dětská elektronická kuchyňka Tefal Excellence Super Chef. 

Rozvoj dětí formou tematických her je podle psychologů tím nejjednodušším a nejzábavnějším řešením. A mezi hračky, které toto umožňují, patří právě dětské kuchyňky. Při námětové hře se nejvíce uplatňuje fantazie. Děti imaginárně mění své chování a situují se do rolí rozličných profesí. V tomto případě kuchařek a kuchařů. Tematická a námětová hra velmi významně pomáhají rozvoji řeči, slovní zásoby a děti jsou podstatně komunikativnější. Poměrně často však k těmto hrám využívají vše, co mají po ruce. Takto zaměřené hračky mají pro všeobecný rozvoj schopností dětí nesmírný význam.

Možná i proto oblíbenost dětských kuchyněk v poslední době značně vzrostla. Na trhu najdete množství nejrůznějších typů a variant od mnoha výrobců. Nenechte se však zmást. Řada podobných výrobků může na první pohled vypadat podobně, ale opak je pravdou. Zpracování, použité materiály bez přítomnosti škodlivých látek, bezpečné hrany, rohy a mezery, nepřítomnost malých a snadno oddělitelných částí, úchytky, ergonomické prvky s ohledem na tělesnou konstituci malých dětí. Je toho mnoho. Čím se tedy řídit?

dětská kuchyňka Smoby, Malý dobrodruh
Dětská elektronická kuchyňka Loft Smoby.

Nakupujte pouze v ověřených a certifikovaných e-shopech nebo kamenných prodejnách. Vždy vyžadujte zaškolení, návod k obsluze a sestavení v českém jazyce včetně prohlášení o shodě opatřeného značkou CE. Evropská legislativa je přebujelá, relevance udělování značky CE je však velmi vysoká. Obecně platí, že maximum typů dětských kuchyněk je určeno dětem ve věku od tří let. Mladším většinou tyto hračky z didaktického pohledu přinesou málo. Horní věková hranice omezena není. A co vybrat? Následující řádky stručně popisují typické výrobky několika cenových i technických úrovní.

All inclusive? Ano šéfe!

Top modelem a horkou novinkou v obchodech je bezpochyby Dětská elektronická kuchyňka Tefal Excellence Super Chef s elektrickými funkcemi. Propůjčení jména známé světové značky kvalitních výrobků pro domácí i profesionální kuchyně přirozeně není náhodné. Rozsáhlé vybavení a výborné zpracování probudí touhu po vaření i u motocyklového závodníka. Realistický kabát skrývá vše, na co si jenom vzpomenete. Chladničku, troubu, sporák s grilovací ploténkou, dřez, toustovač, digestoř, automat na kávu a spoustu příslušenství. Ve valné většině případů se jedná o funkční vybavení. Ve dřezu šplouchá opravdová voda, z filtru kávovaru zase vyklepete kávovou sedlinu. Trouba skrývá po otevření vyjímatelný plech, na kterém si upečete přiložený steak, rybu nebo chutný preclík. Mimo otevírání dvířek Excellence fascinuje rozličnými zvuky, které vydává. Ty umožňuje sada tužkových baterií. Pouze sluchem tak rozeznáte funkce vařiče, ovládací knoflíky nebo třeba toustovač, který navíc vystřeluje připravené topinky. Bezmála čtyřicetidílný set příslušenství mimo servírovacích setů, příborů a nádobí obsahuje i věrné napodobeniny potravin. Rozklepnuté „volské oko“ na pánvičce je prostě k sežrání. Moderní ostrůvkové řešení velmi citlivě přistupuje k ergonomii hraní, neboť umožňuje přístup ze všech stran. Excellence prostě dělá svému jménu čest.

Zahoříte pro ni v prvním okamžiku. Modře!

Náročné malé kuchaře rovněž uspokojí Dětská elektronická kuchyňka Loft Smoby, která se vyznačuje unikátní funkcí simulace modrého plamene plynového hořáku vařiče a autentickými zvuky skutečných kuchyňských přístrojů. Pod prostornou pracovní deskou s výškou 50 centimetrů se skrývají trouba, chladnička, vyjímatelný spodní regál a systém několika polic. Zajímavou vlastností je možnost změny dispozice kuchyňky dle potřeb dítěte. V pracovní ploše je integrovaná varná deska s kombinací elektrických plotének a plynového vařiče se zmíněným modrým umělým plamenem. Báječnou vychytávkou je funkce napodobení zvuků, které znají děti z maminčiny kuchyně. Cinkne mikrovlnka, pípne trouba a jste na pochybách, zda opravdu nevaříte. Pětadvacetidílný set příslušenství zahrnuje množství příborů, nádobí, forem, prkének a dalších doplňků. V němém úžasu budete ve finále už jenom sledovat narozeninový dort, který sám nakyne ve formě. Loft Smoby se prodává již od roku 2010 a stále si drží své místo na výsluní nejvyhledávanějších konfigurací.

dětská kuchyňka Hello Kitty, Malý dobrodruh
Dětská kuchyňka Smoby Hello Kitty.

Roztomilá volba pro nejmenší. … a s mašlí!

Oblíbená edice dětských výrobků Hello Kitty logicky nemohla minout ani oblast dětských kuchyněk. Přestože Smoby Hello Kitty nedisponuje pokročilými funkcemi předešlých modelů, malé hospodyňky si získá právě díky jejich populární představitelce. Roztomilá kočička však za svým úsměvem i tak skrývá velmi slušnou výbavu, jak je nakonec zvykem u všech modelů Smoby. Vyklopitelná křídla pracovní desky budou dlouhodobě a bezpečně sloužit i díky výbornému dílenskému zpracování a volbě kvalitních materiálů, ze kterých je celý komplet vyroben. Nad pracovní deskou, která integruje sporák, je systém úložných polic. Vestavěná trouba vyplňuje korpus celého tělesa. Nechybí dvacet tři dílů příslušenství se základními sadami nádobí, jídelních setů a příborů. Nestačí!? Pozornosti by neměly uniknout kompaktní rozměry kuchyňky. Útlých 72 centimetrů nenadělá vrásky rodičům, kteří bojují s každým centimetrem podlahové plochy ve svém bytě. Sečteno a podtrženo, doplníte pouze kuchařskou zástěrku od kočky s mašlí.

Dětské kuchyňky a mnoho dalších zajímavých inspirací můžete hledat například na http://www.hawaj.cz/detske-kuchynky.html

Text: František Trhoň, Foto: archiv www.hawaj.cz

Tags:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*