Používání dětských lyžařských helem se sice na sjezdovkách stává samozřejmostí, ale ne vždy se jedná o výrobky, které mají dostatečnou kvalitu. Proto je třeba věnovat výběru dětské lyžařské helmy zvýšenou pozornost. U dětských helem je přitom pravděpodobnost pořízení nekvalitní helmy o to větší, že tuto ochrannou pomůcku často kupují dítěti rodiče či prarodiče, kteří sami nelyžují a v lyžařské problematice se tudíž vůbec neorientují.

helma, Malý dobrodruh
Při výběru helmy vždy dbejte na to, aby měl výrobek bezpečnostní certifikaci.

Bezpečnostní certifikace

Jak v obchodě bezpečně poznat kvalitní helmu, která dokáže v případě pádu na hlavu ochránit zdraví dítěte? Jednoduše – taková helma totiž bude mít bezpečnostní certifikaci, která značí, že helma úspěšně prošla testováním a nabízí spolehlivou ochranu. 

Proto při nákupu sledujte, zda je dětská lyžařská helma certifikována podle normy ČSN (EN) 1077, popřípadě podle zámořských atestů ASTM – 2040 či Snell RS-98 a S-98. Údaj o certifikaci je vždy uveden přímo na helmě.

 Dětská helma někde povinná

Dětskou helmu je dobré používat spíše kvůli zdravému rozumu než z povinnosti, ale pro pořádek si řekněme, že legislativa její nošení ukládá do 14 let věku v Itálii a do 15 let v Rakousku. V České republice zatím podobné nařízení neplatí, ovšem můžete se zde setkat s tím, že dítě bez helmy odmítne přijmout k výuce většina lyžařských škol.

dětská helma, Malý dobrodruh
Pozor na hmotnost helmy – příliš těžká představuje zátěž pro slabé dětské krční svaly!

Hmotnost helmy

Hmotnost helmy je důležitým atributem, vždyť při lyžování máte helmu na hlavě často celý den. Zvláště u malých dětí je pak třeba jí věnovat zvýšenou pozornost, neboť příliš těžká helma by mohla představovat příliš velkou zátěž pro slabé dětské krční svaly. Kvalitní dětské přilby vyráběné in-moldovou technologií váží kolem 300 gramů.

Nastavitelná velikost

V případě dětské helmy je velmi vhodné, pokud má nastavitelnou velikost. Jednak dítěti déle vydrží, protože budete moci helmu zvětšit dle růstu hlavy, a také je možné helmu přizpůsobit, pokud pod ní chcete v mrazivém počasí umístit například kuklu.

Zkoušejte s brýlemi

Helmu je dobré zkoušet zároveň s lyžařskými brýlemi. Zdaleka ne všechny lyžařské brýle padnou do každé helmy. Optimálně by mezi rámečkem brýlí a lemem helmy neměly být žádné mezery, nikde nic nesmí tlačit. Také pruženka – pásek brýlí musí být dostatečně dlouhým, aby brýle šlo nasadit přes helmu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*