Pokud toužíte po hezké procházce, vydejte se do krásné přírodní rezervace nazvané Divoká Šárka v Praze. Váže se k ní hezká pověst známe příjemnou hospůdku, hřiště i koupaliště. Tady je zkrátka vše.

Divoká Šárka, Malý dobrodruh
Přírodní rezervace Divoká Šárka, soutězka Džbán, Dívčí skála – to jsou místa obestřeny tajemstvím i pověstmi. Zdroj foto: http://cs.wikipedia.org/

Říká vám něco jméno Šárka? Zapátrejte ve své paměti, zda ji naznáte ze Starých pověstí českých! Ano,je to ta Šárka, která napálila Crirada. A bylo to bylo asi nějak takto: Pověst praví, že kdysi dávno se lidé na našem území rozdělili na muže a ženy a ti bojovali prosti sobě. Vůdkyně žen Vlasta zjistila, že kníže Přemysl vyslal svou pravou ruku vladyku Ctirada s dvacetičlennou družinou do nedaleké osady Kopanina, aby vyřešil spor sousedů o pole. Když projížděli šáreckými lesy, ozval se srdceryvný ženský pláč. Na mechu ležela krásná dívka, svázána na rukou i nohou. Vedle sebe měla lovecký roh a džbán s medovinou. Ctirad ji rychle osvobodil a dívka, která se představila jako Šárka mu vyprávěla, že ji při lovu s otcem přepadla skupina dívek, která ji zajala a chtěla odvést s sebou na hrad Děvín. Když ale uslyšely Ctirada, utekly a ji tu svázanou nechaly mužům na pospas. Jako dík Ctiradovi a jeho družině nabídla medovinu, kterou rádi přijali. Ctirada pak poprosila, zda by zatroubil na roh, na jehož znění jistě přijede její otec, Jenže to byla známá léčka. Najednou se zde objevila Vlasta se svou skupiny a všechny muže, vyjma Ctirada, pobily. Ctirada vzali s sebou na Děvín a další den ho na břehu Vltavy, proti Vyšehradu, umučily. Kníže Přemysla tomu musel přihlížet. Šárka však takové drama nezvládla, výčitky svědomí ji neopouštěly a brzy svůj nešťastný život ukončila skokem m z nejvyššího šáreckého vrchu, dodnes známého jako Dívčí skok.

Na toto místo se můžete podívat i dnes a v nedalekých obrovských skalách třeba hledat podobu hlavních hrdinů pověsti. Pokud vám z toho bude trochu smutno, jistě vás rozveselí výlet krásnými lesy, po náhorních plošinách i po stepích, které se touto krásnou oblastí na Praze 6 táhnou. A ukončit ho můžete třeba na usedlost z 16. století, která byla přestavěna na mlýn a kde dnes stojí krásná výletní restaurace nazvaná Dívčí skok. A pozor: nejen holky, ale i kluci si tady pak hezky spolu a v míru mohou zařádit na malém, ale hezkém hřišti či se spolu vydat hned vedle na hezkou prvorepublikovou plovárnu!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*