V létě bude plno krásných dní, které byste mohli strávit v nejlepších evropských metropolích, a to i v tom případě, že nebudete mít peníze na drahé ubytování. Vyzkoušejte nový trend „cestování na otočku“! Ráno vyjedete a večer už jste doma. Která místa byste měli v květnu navštívit?

Drážďany

Do Evropy na otočku, Malý dobrodruh
Navštivte co nejvíce evropských metropolí za jeden den. Foto: www.eurolines.cz

Květen tady bude ve znamení hudby! 12. – 19. května se tady totiž koná mezinárodní hudební festival Dixieland (mimochodem už 43. ročník!). V červnu ( 28. – 30.) vypuknou oslavy na Labi nazvané „Elbhangfest“ a těšit se můžete na koncerty, výstavy a divoké průvody. A 27. června začínají na této řece i filmové noci, které potrvají až do 25. srpna. Zámeckou noc plnou koncertů si můžete dopřát 13. července hned ve třech zdejších slavných rezidencích: Schloss Albrechtsberg, Lingnerschloss a Schloss Eckberg. Její prodlouženou kulturní rukou pak bude ve stejný den (vlastně až po setmění) ještě i Muzejní noc, kdy své brány veřejnosti otevře více než 40 muzeí nahlédnout tak budete moct do jinak nepřístupných tajuplných míst. A to nejlepší na závěr: 16. – 18. srpna Drážďany oživnou velkými městskými slavnostmi.

Berlín

Německou metropoli už brzy ovládnou festivaly: 17. – 20. května to bude „Festival der Kulturen“ plný koncertů, gastronomických zážitků, tance a především exotických kostýmů. Velký hudební festival  A&P Berlin Summer Rave se přesune 25. května na letiště Tempelhof.  Slavný jazzový hudební festival Bergmannstraßenfest se bude konat v kulturní čtvrti Kreuzberg 28. – 30. června. Milovníky oblečení jistě 1. – 4. července doslova uhranou Berlínské dny módy a ty, kdo mají rádi přírodu zase 13. července (17:00 – 2:00) Botanická noc, kdy bude berlínská botanická zahrada a muzea otevřena do pozdních nočních hodin.

Mnichov

V Mnichově si na své přijde každý: od května do září, každé pondělí večer, se tady vydává více než 5 000 bruslařů napříč městem v rámci akce Blade night – staňte se letos jedním z nich! 8. června se koná mnichovská noc cyklistů „Müncher Radlnacht“ a dopřát si můžete průjezd městem pod noční oblohou. Slavnosti založení města 15. – 16. června jsou určeny doslova pro každého, protože 855. narozeniny Mnichova budou doprovázet taneční, hudební a gastronomická show. A pak už festivaly:  26. června – 21. července je na řadě Sommer-Tollwood, hudební festival v obřím stanu, 27. – 30. června X GAMES, festival extrémních sportů a 29. – 30. června  Streetlife Festival, na němž si můžete s více než 2 miliony návštěvníků vychutnat festival pouličního umění na Ludwig a Leopoldstrasse. Třešničkou na berlínském dortu pak jistě bude 27. července Sommernachtstraum, velké slavnosti s ohňostroji v Olympia parku.

Vídeň

Letní vídeňský festival hudebních filmů přitáhne návštěvníky bezplatným večerním promítáním i kulinářskými zážitky: na náměstí před radnicí se na obřím filmovém plátně budou střídat opery a operety přes tanec až po koncertní skladby Bacha i Bizeta. Filmy se začínají promítat po setmění, gastronomické podniky otvírají už od 11 hodin, a pozor – rozhodně si zajděte do nově otevřených restaurací Novelli, Konstantin Filippou, Engel a On Market vedený věhlasným čínským kuchařem. Pak si zajeďte tramvají na Starý Dunaj s plovárnami, pláží a mnoha atrakcemi. A na závěr trocha nezbytné vídeňské kultury: Albertina slaví desáté výročí svého znovuotevření rozsáhlou výstavou Matisse, Leopold Museum pořádá výstavu Oskar Kokoschka, Vídeňské židovské muzeum připravilo hezký doprovodný program na téma 200. výročí narození Richarda Wagnera a Uměleckohistorické muzeum hostí první rakouskou výstavu britského umělce Luciana Freuda, vnuka slavného vídeňského psychoanalytika.

Bratislava

Skvělé koncerty, divadelní vystoupení, adrenalinoví sportovci, talentovaní dětští umělci i ohňostroj jsou lákadlem Majálesu, který se ve slovenské metropoli koná 3. – 5. května. Jen o pár dnů později, 10. – 12. května tady vypukne Concours Mondial de Bruxelles, jubilejní 20. ročník prestižní soutěže vinařů a vybírat se bude to nejlepší z více než 8400 vzorků! Na otevřená všechna bratislavská muzea se můžete těšit celý den i noc 18. května. Červen bude ve znamení kulturních zážitků, ať už 20. – 23. června na mezinárodním festivalu sakrální hudby Musica Sacra nebo na Kulturním létě a hradních slavností, které budou probíhat až do srpna – jejich vrcholem budou Korunovační slavnosti 21. – 23. června, kdy se celé město promění ve středověkou tvrz s panovníky, krásnými dívkami i trubadúry. A na závěr trochu lidové tvorby: 30. srpna. – 1. září tady pořádají Dny mistrů ÚĽUV-u, za čímž se skrývá festival lidové výroby a tradičních řemesel.

Kodaň

Ano, asi musíte vidět sochu Malé mořské víly v přístavu, ačkoliv ji neustále obklopují davy turistů. Vždyť autor její slavné knižní hrdinky Hans Christian Andersen se narodil právě tady. A tak se alespoň na chvíli zahleďte do jejího bronzové tváře, která byla v roce 1912 odlita podle obličeje baletky Elen Priessové. Pak už se ale pohodovým krokem (tady se nespěchá), vydejte za zábavou! Třeba do Tivoli, nejstaršího zábavního parku na světě, v centru města. Rozhodně vás překvapí: horské dráhy a další atrakce totiž stojí v parku, který nyní zdobí na 400 tisíc květin, můžete se projet na kolečkových bruslích, či si odpočinout na lavičkách pod korunami mohutných stromů třímající v ruce zdejší specialitu sendvič s herynkem. Večer se můžete usadit před divadelními prkny, nebo se vydat do kabaretu … I na otočku tu ještě stihnete zhlédnout zásadní památky: zimní rezidenci Amalienborg, což jsou vlastně hned čtyři rokokové paláce, a před nimiž se střídá královská garda. Korunovační klenoty najdete v tajuplném podzemí paláce Rosenborg.

Tajný tip:  „Jazz House, to jsou koncertní sály vybavené a akusticky přizpůsobené přímo pro tento hudební styl. Navíc si tady můžete dopřát skleničku lahodného vína!“ doporučuje Pavla Lauermannová ze společnosti Eurolines.

Keujenhof

Největší květinový park na světě stojí cca 30 km od Amsterdamu a je otevřen do 20. května. Uvidíte miliony rostlin poskládaných do překrásných uměleckých děl. Tulipány, krokusy, hyacinty, narcisy, lilie a další rozkvétají na 32 hektarech! Pohádkovým místem procházíte po stezkách (můžete ujít až 15 km), kolem nichž se objevují tváře známých osobností z květin. Kvetou tady i keře, nad vámi se tyčí staleté stromy a společně s důmyslným systémem vodních kanálů a jezírek je to zákoutí jako stvořené pro umělce. Však tady pořádají výstavy a ve čtyřech krytých pavilonech na vás čekají úchvatné expozice, pro změnu azalek nebo chryzantém.

Tajný tip: „Pokud si tady pronajmete bicykl, vaše nohy budou mít co dělat. Dopřát si můžete také zhruba třičtvrtěhodinový výlet speciálními loďkami, které vás provezou od keukenhofského mlýna po okolí,“ doporučuje Pavla Lauermannová z Eurolines.

Kam vyrazit s dětmi?

Do ZOO! Drážďanská má svého 50letého krokodýla Maxe (www.zoo-dresden.de), v Berlíně nebudete vědět, kam dřív skočit – jsou tu totiž dokonce čtyři „zahrady“ (www.tierpark-berlin.de, www.aquarium-berlin.de, www.zoo-berlin.de a www.visitsealife.com/Berlin/) a v Mnichově budete obdivovat úžasnou polární expozici ledních medvědů (www.zoo-muenchen.de). Více o cestách do ZOO s dětmi se dozvíte zde: https://www.elines.cz/cz/cestujte-s-detmi-do-zoo

Eurolines aktualizuje jízdní řády a přidává další spoje, abyste si mohli dopřát to nejlepší v evropských metropolích za jediný den! Více na www.eurolines.cz.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*