Dámy, tím nejlepším dárkem, který můžete svým mužům dát, je výlet do domova whisky. Užijte si putování Skotskou vysočinou s ochutnávkou whisky přímo ze skotských palíren. 

Whisky, Malý dobrodruh
Vydejte se do Skotska ochutnat tu nejlepší whisky. Foto: www.periscope.cz

Whisky patří ke Skotsku stejně jako kilt, dudáci nebo ragby. Kultovní nápoj všech džentlmenů má navíc hodně zajímavou historii…

„Ještě ve středověku patřila výroba whisky pod cech lazebníků a ranhojičů, vyráběla se v klášterech jako léčebný prostředek. Pozitivní účinek zrání v dubových sudech na její chuť byl objeven až mnohem později a do přelomu 19. a 20. století se skotská jednosladová whisky pila víceméně mladá, neuleželá,“ říká Miroslav Koňařík, specialista na Skotsko a Irsko z CK Periscope Skandinávie.

Po loňské úspěšné premiéře připravila CK Periscope Skandinávie opět zájezd pro všechny milovníky whisky a skotské přírody. Při několikadenním putování Skotskou vysočinou zájemci navštíví 5 proslulých palíren, zblízka proniknou do tajů výroby různých druhů whisky a přitom mohou ochutnávat a porovnávat jednotlivé vzorky.

„Největší zájem je o oblast Speyside a také o „hlavní město whisky“, jak se přezdívá Dufftownu, kde sídlí vyhlášená palírna Glenfiddich Distillery,“ říká Miroslav Koňařík. „Lidé ocení, když mohou na vlastní oči vidět celý proces výroby od zpracování ječmene, přes oddělení fermentace až po tzv. „Still House“ s typickými měděnými destilačními přístroji. Působivé je i skladiště s uloženými sudy pro výrobu slavné patnáctileté Glenfiddich Solera Reserve. Pro všechny je pak zážitkem ochutnávka 12, 15, 18 a 21letých Glenfiddich whisky, při níž mohou postupně odhalovat jejich chutě a vůně.“

Musíte vědět:

+ Čím menší sud, tím v něm whisky zraje rychleji.

+ Nejčastější druhy dubu používané na výrobu sudů jsou dub letní, bílý a zimní.

+ Quarter Cask (125 l) je označení pro menší sudy, které se v 19. století používaly pro přepravu na koních.

Více informací na www.skandinavie.cz a www.periscope.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*