Dovolená v Rakousku jako ze snu… Krásné zelené pastviny plné krav se táhnou mezi dramaticky vyhlížejícími alpskými třítisícovkami, které lemují zurčící potůčky a průzračná horská jezírka. V údolích se malebně krčí domky, které obývají dobří Tyroláci v krojích… Strašný kýč, mohl by si někdo říct. Jenže tohle místo dostane i vás. Stejně jako mnohé další celebrity a světová filmová studia nevyjímaje. Není náhodou, že právě tady se už léta točí slavný seriál Doktor z hor!

Rakousko - doktor z hor, Malý dobrodruh
Slavný domek a ordinace hlavního hrdiny populárního seriálu Doktor z hor. Foto: www.fotoguru.cz

Začněme tím nejdůležitějším – kamže se to máte vydat? Do městečka Ellmau ve východním Ttyrolsku, které se krčí pod horským masívem Wilder Kaiser neboli Divokým císařem. A takovým jménem se honosí právem. Místní sice netuší, zda ho nějaký panovník kdy zdolal, pro horolezce i milovníky ferrat je však doslova rájem na zemi. Do dáli se tyčí jeho rozeklané špice, na jejichž úbočích i v létě zůstává sníh.

Ale zpět ke slavnému seriálu, jehož děj se odehrává právě pod touto horou a je neméně dramatický než její vzhled. Tady se můžete vydat po stopách příběhu – navštívit ordinaci slavného lékaře, posedět si na zápraží nebo se vydat do kopců ke kapličce, kde poprvé políbil svou budoucí choť, dceru horského zvěrolékaře. Dojít můžete až k místu, kde ho o život připravila lavina a pak se vrátit k ordinaci, které už vládne jiný mladý lékař a příběh pokračuje…

Dovolená v Rakousku: na vrcholky hor!

Rakousko, Malý dobrodruh
Kolem Ellmau se tyčí snad všechny tyrolské třítisícovky. Foto: www.fotoguru.cz

Putování, a nejen po příbězích, se tady ostatně meze nekladou. Kromě romantických procházek po zvlněných kopcích po pěšinkách mezi pastvinami můžete vyrazit i na několikadenní túry, třeba na Kaiserkrone dojdete za 3 dny, kolem Wilder Keiser můžete kráčet i pět dnů podél impozantních skal turistické stezky Adlerweg. Anebo vyzkoušejte Svatojakubskou cestu, i ta tudy vede! A právě tudy – od vrcholu Hartkaiser k louce Rűbezahlalm – vede i nejdelší rakouská turistická cesta lemovaná dřevěnými sochami. Měří 1,5 kilometru a je na ní celkem 22 obrovských soch, které ručně vyřezali místní umělci.

Na mnohé vrcholy se však dostanete pohodlně díky velkému množství lanovek, které tady v zimě míří do vyhlášených horských středisek a v létě zase do šesti zábavních horských světů. Mezi nimi je vyhlášený vodní svět Hexenwasser, kterému vládne čarodějnice, kouzelný Zauberwelt nebo lesní KaiserWelt Scheffau.

11 míst, které musíte na dovolené v tomto koutě Rakouska navštívit

 1. Domek a ordinaci hlavního hrdiny slavného seriálu Doktor z hor na okraji vesnice

  Rakousko, Malý dobrodruh
  Nenáročný výlet ke kapličce nabízí krásné výhledy. Foto: www.fotoguru.cz
 2. Kapličku na opačném konci vísky s úžasnou atmosférou a nádherným výhledem
 3. Vyhlídkový vrchol Brenneralm s neopakovatelným rozhledem do okolí
 4. Průzračné jezero Niederstein See a dál pokračovat příjemnou procházkou kolem něj
 5. Travnaté louky horských vrcholů Hartkaiser, Brandstadl, Hohe Salve a Astberg jsou jako stvořené pro rodinné výlety, ráj horolezců jsou naopak strmé svahy a skály pohoří Kaisergebirge, ovšem pozor: vyžadují už slušnou kondici a horolezecký um!
 6. Některý z šesti zážitkových světů, které stojí na horních stanicích lanovek, jež jsou v provozu od května až do října. Naprostou špičkou mezi parky je pak Ellmiho kouzelný svět na zážitkové hoře Hartkaiser a vládnou mu skřítkové, víly a lesní duchové! K největším atrakcím tady pak patří vyřezávaná pohádková chaloupka, malá zoo, hrad, bludiště, kouzelný deštný prales nebo visutá dráha v korunách stromů.
 7. Vesničky Going a Scheffau jsou stejně malebné jako Ellmau a stojí za návštěvu, ostatně je budete možná mít i na trase výletů do hor
 8. Císařské lázně ve Sporthotelu Ellmau, jsou unikátní množstvím saun, bazény (i těmi nuda), vířivkami atd.
 9. Pokud golfu zatím neholdujete, tady mu zaručeně podlehnete: 27 jamkové hřiště se klene přímo pod mohutným horským úpatím Wilder Kaiser
 10. Více než 400 kilometrů cyklistických tratí v okolí Ellmau je doslova výzvou. Nádhernou túru můžete zahájit a vysoko v horách, stačí s kolem vyjet nahoru lanovkou…
 11. Kanoistika na úpatí pohoří Wilder Kaiser je neopakovatelným zážitkem. Můžete zažít nezapomenutelné slaňování ve vodopádech, vychutnat si skoky do chladivé vody z vysokých skalních stěn či se vydat do divokých peřejí.

Tajný tip Malého dobrodruha pro rodiče

Rakousko, Malý dobrodruh
Panoramatický bazén Sporthotelu Ellmau si velmi oblíbila i naše dcera Marie. Foto: www.fotoguru.cz

Řada hotelů pořádá animační programy, jejichž součástí jsou i výlety do zábavních světů. Vy se tak v klidu můžete vydat na náročnější horskou túru nebo třeba na golf. Sporthotel Ellmau nabízí například také doprovod zkušeného průvodce na horských túrách, při horolezectví, lezení v ledopádech, kanoistice, pořádá horolezecké kurzy pro všechny úrovně a mnohé další.

Jak ušetřit

Pořiďte si turistickou kartu Berg Welt-Erlebnis-Wanderpas, s níž můžete neomezeně používat lanovky a turistické autobusy v regionu Wilder Kaiser – Brixental a zdarma máte vstup do 6 zážitkových parků.

Kde se ubytovat

Rakousko, Malý dobrodruh
Sporthotel Ellmau je skvělou základnou pro golfisty, turisty i milovníky wellness. Foto: www.sporthotel-ellmau.com

Pokud chcete, aby i samotné ubytování bylo zážitkem, vydejte se do Sporthotelu Ellmau. Je pravda, že sem míří hlavně milovníci golfu, kteří mají to neskutečné hřiště jen přes cestu, ale skvěle tady bude i párům, kteří si mohou do sytosti užít jedinečného wellness světa. Hotel nabízí různé úrovně ubytování (vždy je to však vysoký nadstandard) od suit, po klasické pokoje nebo dokonce apartmány (soukromí najdete 150 metrů od hotelu). Je zároveň skvěle členěn, takže vždy budete mít pocit soukromí anebo se naopak zklidníte, tak jako my, že konečně s hlasitými dětmi nikoho nerušíme. Zdarma máte veškeré aktivity hotelu (a že jich není málo), stejně jako vstup do v okolí široko daleko vyhlášené wellness Oázy smyslů s rozličnými druhy saun, pár, s vířivkami a bazény – jeden je dokonce i venku a má překrásnou pozici s výhledem na horské velikány.

Více informací na www.sporthotel-ellmau.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*