Nevíte, kam na dovolenou a že jste už leckde v Evropě byli? Vyzkoušejte Švýcarsko, není zdaleka tak drahé, jak si mnozí Češi myslí, je to jen pár hodin jízdy a země je to tak rozmanitá, že tady najdete ledovce i palmy, ale především na 670 lanovek a horských drah, které vás dovedou na vrcholky úchvatných hor i vašich životních zážitků.

Naše kamarádka a odbornice na Švýcarsko ze Switzerland Tourism, Alena Koukalová, osobně vyzkoušela cesty na nejkrásnější vrcholy hor. Jedinečné výhledy nejsou ani ve Švýcarsku jen z hor a na hory, vyhlížet se dá i z oken panoramatických vlaků, z ochozů věží kostelů, hradů a zámků i z teras restaurací a oken hotelů…

Graubünden: od ledovců po palmy

Malý dobrodruh, Graubünden
Oblast, kterou projíždí Ledovcový expres je plná krásných výhledů. foto: www.mojesvycarsko.com

Jízda ve slavném Ledovcovém expresu na trase Disentis/Müstair sama o sobě stojí za to, ovšem výhledy lemující cestu stojí rovněž za zastavení! Nabídne pohled na klášter a návštěvu barokního kostela nebo i kláštera. Milovníci vlaků tady mohou pozorovat výměnu železničních společností Rhétské dráhy a Matterhorn Gotthard Bahn. V Disentis/Müstair si společnosti v obou směrech předávají vládu.

Vesničku Heididorf najdete nad malebným městem Maienfeld pod kulisou hor. Při tomhle pohledu se snadno vcítíte do pocitu malé Heidi, hrdinky asi nejznámější švýcarské dětské knihy Heidi- děvčátko z hor.

Davos nabízí mnoho vyhlídkových bodů. Mně se do paměti vtiskly dva – výhled od farmy nad Jacobshornem, kam se můžete vydat na jedinečnou snídani, před kterou můžete ještě shlédnout tradiční výrobu sýra přímo na místě. A pak výhled od hotelu, dříve sanatoria Schatzalp, které budete znát z románu Kouzelný vrch. Před hotelem je terasa s opravdu malebným výhledem a také botanická zahrada s bohatou přehlídkou alpských květin. Dostanete se sem z centra Davosu lanovkou nebo pěšky.

Savognin, Malý dobrodruh
Na mnoho švýcarských vrcholů se dostanete lanovkami. Foto: www.mojesvycarsko.com

Savognin nabídne výhled milovníkům sportu. Místní hotel Cube je koncipován netradičně a středem krychle se vine spirálové schodiště, po kterém si k sobě do pokoje, resp. do jeho prosklené předsíně dovedete i své milované kolo. Můžete se tak pochlubit i ostatním svou výbavou. Cesta po chodbách hotelu je tak trochu i přehlídkou nejnovějších trendů v cyklistice.

V Lenzerheide se určitě vydejte na Rothorn, výhledy jsou ohromující. Cestu můžete absolvovat lanovkou, ale i pěšky nebo obé kombinovat. Večer vám nabídne ještě jeden úžasný výhled a sice z venkovního bazénu nově vybudovaného sportovního areálu můžete pozorovat třeba západ slunce – nezapomenutelné.

Scuol Samnaun Val Müstair – ve Scuolu váš pohled upoutají určitě okna, jsou zdobena háčkovanými záclonkami, které jim ohromně sluší. I tady si můžete vychutnat výhledy na okolní hory z venkovního termálního bazénu. Ze Samnaun pak doporučuji vydat se na dvoudenní pěší túru s přespáním ve vysokohorské chatě Heidelberghütte s návratem údolím Val Sinestra zpět do Scuolu. Výhledy cestou by vystačili na celý film a o adrenalin se postarají četné visuté mosty ve Val Sinestra.

mořic, Malý dobrodruh
Oblast kolem Svatého Mořice je jeden krásný výhled vedle druhého. Foto: www.mojesvycarsko.com

Engadin – Sv. Mořic nabízí záplavu možností. Pro mě k nejúchvatnějším tady patř výhled z vrcholu Corvatsche (součást Swiss Peak Pass) a pak výhled z procházky kolem jezera ve Sv. Mořici, západ slunce z Muottas Muragl a vyhlídka z vířivky na Diavolezze. Pokud se vydáte prozkoumat Graubünden po kolejích Rhétské dráhy nevynechte trasu Sv. Mořic – Tirano, kde skutečně uvidíte ledovce i palmy. K zastávce doporučuji pak Alp Grüm, stanici s restaurací a výhledy do všech stran, kde se trať láme k prudkému klesání do Itálie.

Wallis: Malý i majestátní Matterhorn

Zermatt výhledy doslova hýří. Miláček Matterhorn můžete obdivovat z Rothornu, z Gornergratu nebo se vydat přímo na Malý Matterhorn. Všude se dostanete i vláčkem nebo lanovkou. Nenechte si ujít ale ani ranní východ slunce, při kterém se majestátní Matterhorn od špičky zbarvuje nejdříve dorůžova a pak dozlatova. Celé představení trvá cca 15 minut a v kolik ho můžete vidět, vám ochotně řeknou v hotelu. Nejlepší místo na pozorování a fotografování je most vedoucí od kostela.

Saas-Fee, Malý dobrodruh
Čtyřtisícovka Allalin je výzvou pro všechny návštěvníky tohoto regionu, chce to však být trochu v kondici… Foto: www.mojesvycarsko.com

Saas-Fee vám může dopřát, pokud jste v kondici výstup na čtyřtisícovku Allalin. Každému ale nabídne výhled z otáčivé restaurace na Mittel Allalinu. Přehlídka čtyřtisícovek, která bere dech.

Veysonnaz i Nendaz nabízejí výjezd na Mont Fort také s výhledem 360 stupňů. Dlouhé panoramatické výhledy si můžete užívat z cest podél zavlažovacích kanálů suonen.

Aletsch, oblast nad stejnojmenným ledovcem vám dopřeje výhledy na mohutný ledovcový splaz. Nejlépe je vyjet na Eggishorn a pak si vybrat některou z pěších tras, ze které můžete ledovec pozorovat.

Jungfraujoch: v oblacích nad jezery

Paleta výhledů v regionu Jungfrau je rovněž přebohatá. Kromě světoznámého Jungfraujochu, patří k okouzlujícím výhledy z celé okružní cesty vláčkem na Kleine Scheidegg. Úžasná je ale i vyhlídková terasa Harder Kulm nad Interlakenem. Mně osobně okouzlila Schynige Platte s okružní trasou a výhledy na jezera a pak cesta z Grosse Scheidegg (sem vás doveze poštovní autobus) na First a k Bachalpsee a dál.

Lucern: I města mají kouzelné hory

lucern, Malý dobrodruh
Lucern je vklíněný hned mezi dvě hory Rigi a Pilatus, západ slunce zde stojí za to. Foto: www.mojesvycarsko.com

Je obklopen hned dvěma vyhlídkovými horami – Rigi a Pilatus. Vynechat byste neměli ani jednu z nich. Nezapomenutelným zážitkem je také přenocování nahoře na Pilatusu. Můžete si tak vychutnat západ i východ slunce.

Z městských věží doporučuji výstup na Gross Münster v Curychu, na věž katedrály v Ženevě, z hradů Chillon a Gruyere.

Významná výročí ve Švýcarsku:

Letošní rok je bohatý na výročí. Níže jen krátký výčet těch nejvýznamnějších:

125 let Rhétských drah

100 let železnice do Arosy

100 let Švýcarského národního parku

25 let Švýcarského dopravního systému

A protože žádné kulaté narozeniny se neobejdou bez oslav, i ty výše uvedené kulatiny budou provázet nejrůznější akce!

Další zajímavé informace o Švýcarsku, jeho vrcholcích, krásách, dovolené tady, ubytování i cenách a řadu dalších praktických rad najdete na www.mojesvycarsko.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*