Chcete netradiční tip na letošní rodinno dovolenou? Pak zkuste Francii: tady totiž na děti skutečně myslí!

Foto: www.franceguide.com

Ve Francii existují speciální prázdninové rezorty „village de vacances“, které rodinám s dětmi nabízí komplexní služby: ubytování v bungalovech nebo apartmánech se stravováním formou plné penze/polopenze, bazény, dětská hřiště, dětské kluby a dětské zábavní aktivity pod dohledem kvalifikovaných vychovatelů a instruktorů (keramika, hudba, divadlo, tanec, turistika, cykloturistika, jezdectví, v závislosti na poloze rezortu také vodní nebo zimní sporty, pikniky, dětské soutěže a hry, zábavní večery apod.). Rodiče tak mohou dítě přes den zapsat zdarma nebo za poplatek na část dne nebo celý den na dětské kurzy a aktivity a věnovat se jiným činnostem. Na místě je pro děti zajištěna kvalifikovaná lékařská péče. Zkrátka a dobře, je to něco na způsob prázdninového rezortu z filmu Hříšný tanec, ale francouzské village de vacances se orientují na menší děti…

Sportovní pobyty pro děti a mládež

Foto: www.franceguide.com

 

Prázdniny pro děti a mládež ve věku od 6 do 39 let zaměřené na sportovní aktivity zajišťuje Národní unie venkovních sportovních center UCPA. Sportovní centra dětem a mládeži nabízí cenově přijatelné pobytové balíčky s ubytováním, plnou penzí, vybranými sportovními aktivitami pod dozorem vyškolených instruktorů a potřebným vybavením. V zimě se můžete zúčastnit kurzů lyžování, snowboardu, běžeckého lyžovaní, výprav na sněžnicích či se psími spřeženími, bruslení a v létě se věnovat vodním sportům, např. vodní lyže, kanoe, kajak, surf, bodyboard, plavba na jachtě či potápění, a dále jezdectví, horolezectví, alpinismu, vzdušným sportům, akrobacii, kolektivním a míčovým sportům (tenis, badminton, fotbal), canyoningu, tanci, pěší či cykloturistice, jízdě na horských kolech a kolečkových bruslích, rybolovu nebo posilování… Pobyty bývají zpravidla určeny dětem bez doprovodu a veškeré aktivity jsou, jak již bylo řečeno, zajišťovány diplomovanými instruktory a vychovateli.

Pěší turistika s oslíkem

Chtěli byste si vyjít na celodenní túru po horách s dětmi, ale děti by ještě takový výlet nezvládly? Tohle řešení budou milovat jak děti, tak vy: túry v doprovodu osla – nosiče a kamaráda. Výlety v doprovodu ušatého zvířete jsou ideální pro rodiny. Túry s oslem lze je objednat na jeden den nebo jako několikadenní túru s noclehem. Oslík vás doprovází po celou cestu, nese zavazadla a případně děti, celodenní etapy měří cca 20km. Osla si můžete pronajmout zejména v horských nebo kopcovitých oblastech jako Alpy, Pyreneje, sopečné Středohoří, ale oslí putování najdete i oblastech s nižší nadmořskou výškou a méně náročnými terény, např. v Burgundsku, Bretani, Langudocu nebo v Provence. Výchozí body jsou farmy, kde oslík žije a kde se s ním také seznámíte. Na farmách také přespáváte po dobu několikadenní túry – můžete se každý den vracet do stejného místa a nebo každý den nocovat jinde.

V celé Francii existují desítky „oslích center“, stačí si vybrat oblast a kontaktovat místního „oslaře“. Stránky Federace pěší turistiky s oslem, na kterých najdete mapu a podrobné seznamy poskytovatelů oslích služeb a jejich kontakty, popis různých verzí putování s oslem apod.: www.ane-et-rando.com.

Další tipy Malého dobrodruha:

Naučné parky

 • Futuroscope (moderní věda) www.futuroscope.com,
 • Bioscope (vztahy příroda/lidé) www.lebioscope.com,
 • Vulcania (vulkanické jevy a tektonická činnost): V parku Vulcania se děti učí zábavnou formou, jak fungují sopky, a celá naše planeta. Vulcania pomáhá porozumět přírodním jevům, které řídí naší zeměkouli, a zajímavá budenejen pro děti, ale i pro dospělé. Podíváte se zblízka na sopečný výbuch ve 3D kině, seznámíte se s různými druhy sopek, sopečných výbuchů a jejich původem, uvidíte následky takových výbuchů, díky dokonalé technice se dostanete až do nitra sopky, zažijete opravdové zemětřesení a můžete otipovat, jakou mělo sílu. Kolem Vás burácí živly a pod Vámi se třese zem a den uteče jako voda. Zážitek umocňuje nádherné prostředí, do kterého je park citlivě zasazen – sopečné pohoří Puy s velkými vyhaslými sopkami poblíž města Clermont-Ferrand ve střední Francii v kraji Auvergne. www.vulcania.com,
 • Micropolis (naučný park věnovaný hmyzu) www.micropolis.biz,

Zábavní parky

 • Disneyland www.disneylandparis.com – zábavní park nedaleko Paříže, oživlé postavy z Disneyovských kreslených filmů, představení pro děti, zábavní aktivity, workshopy a hřiště.
 • Park Asterix www.parcasterix.fr – 30 km severně od Lutécie (tedy pardon, od Paříže) leží osobitý zábavní park inspirovaný příběhy kreslených příběhů Asterixe, Obelixe a římanů….Park je rozdělen na několik tématických částí – Gálie, antický Řím, Řecko, vikingové a nabízí více než 30 zábavních atrakcí např. galská bobová dráha, horská dráha Menhir expres, obří horská dráha „Diův hrom“, Oxygenárium, galské lodě nebo atrakce „Trojský kůň“ a mnoho představení např. s delfíny, verbování do římské legie, návětěva v galské vesnici. Všudypřítomné dokonalé Galy, kteří přispívají k dokonalé iluzi galské vesnice, do které jste omylem zabloudili, potkáte po celém parku.
 • Nigloland www.nigloland.fr – zabavní park v kraji jezer regionu Champagne-Ardenne věnovaný pirátské tématice 

Příroda

 • Jedna z nejkrásnějších zoo na světě nedaleko Paříže v Thoiry www.thoiry.net. Zvířata tu žijí v naprosté volnosti a návštěvník se pohybuje autem jako na safari. Reportáž Českého Rozhlasu Radiožurnálu naleznete zde. 
 • Přímořské lokality nabízí velká mořská akvária, např.
  Nausicaa www.nausicaa.fr v severní Francii,
  Oceanopolis www.oceanopolis.com v Brestu,

Více na http://cz.franceguide.com/

One Comment

 1. redakce says:

  Kdybyste měl jakýkoliv tip na Francii s dětmi, sem s ním!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*