V jakých barvách se letos ponese duch Vánoc? Nevíte, jaké dekorace použít na svůj vánoční stromeček? Galerie Mariette má pro vás hned několik návrhů. Výstava, která sídlí v předzámčí zámku Vizovice, bude pro návštěvníky otevřena až do 23. prosince. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost nahlédnout do umění sklářů, jejichž výrobky nesmí chybět na žádném vánočním stromečku.

Vánoce, Malý dobrodruh
Jaké vánoční ozdoby budou letošním hitem? Foto: www.mariette.cz

Ozdoby, které jsou ve Vizovicích k vidění, pochází od výrobců ze severních Čech a většina vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se příchozí seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. „Ty trendy si samozřejmě neurčujeme sami. Ani je neurčují výrobci ozdob nebo další vystavovatelé. Existuje na to speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje. I pro letošní zimu bylo určeno pět velmi odlišných stylů, které se tu návštěvníkům snažíme ukázat, ale zároveň na dalších stromečcích ukazujeme prolínání jednotlivých stylů, a také kombinaci se staršími vzory. Nechceme totiž lidem diktovat, co musí mít, aby byli „in“ – to je hloupost. Každému se líbí něco jiného, každý má z minula své oblíbené kousky, které věší na stromeček z nostalgie. Naše výstava funguje spíš jako inspirace,“ vysvětlila autorka výstavy Iva Mynářová a dodala: „Z jednotlivých stylů jsme se nechali inspirovat někde daným barevným spektrem, někde doporučenými vzory nebo klíčovými slovy.“

Pryč s plastem

„Důležitý pro nás ovšem zůstává důraz na domácí tradici. Dlouhá léta bojujeme proti plastové asijské podobě vánoc, která Českou republiku každoročně zaplavuje. Představujeme českou a moravskou podobu vánoc z rukou českých moravských výrobců – to je trend, kterého se držíme každý rok,“ doplnil provozovatel galerie Roman Mynář.

Trendy Vánoce 2013

První se jmenuje Panské sídlo (Mansion moments) a opravdu na první pohled dýchá atmosférou starých dobrých časů venkovských šlechtických sídel. Na ozdobách se objevují florální motivy – růže, hortenzie. Barevná paleta sahá po vínové, zelené, lehkém dotyku černé.

Ve stylu, který nese jméno Delikátní sen (Delicate dream) pro naše ozdoby byla zásadní klíčová slova – křehkost, elegance a rafinovanost. Řídili jsme se i danými vzory, které nabízely obrazy na zamrzlém skle a stylizované rostliny, větve ve stínovém odrazu. Tady našly uplatnění například nestříbřené, průhledné baňky.

Bazaru bizarností (Bizarre bazar) se najdou milovníci bohatosti, jedinečnosti a neuvěřitelnosti. Ozdoby mají barvy vzácných kovů a minerálů a jsou blyštivé, zkrátka nepřehlédnutelné díky záři zlata i bronzu.

Vílí fantazie (Fairy fantasy) už podle názvu slibuje okouzlení, jemnost a poezii. V hlavní roli je indigová modř od nejsvětlejších odstínů až po téměř černou. Vše je měňavé, rozzářené třpytkami a stříbrem. Skleněné ozdoby si výborně rozumí třeba s textilními motýlky.

Luxusní potěšení (Deluxe Delight) dělá čest svému jménu. Styl se inspiruje barokem, ženskostí a to vše zabaleno do barevných tónů inspirovaných barvami exotického koření od kari až po skořici. Na stromcích u tohoto stylu najde návštěvník ty nejnáročněji dekorované ozdoby.

Stromeček pro děti

Na dalších bohatě zdobených stromcích najdou návštěvníci skleněné ozdoby připomínající polévaný perník nebo modrotiskovou látku. Oči dětí vždycky přitáhne stromek zdobený skleněnými pejsky chaloupkami, mikuláši, autíčky a dalšími formami. K vidění je stromek zdobený keramikou nebo retrostromeček připomínající originální staré ozdoby.

Výstavu výhradně českých vánočních ozdob doplňují výhradně české hračky – mechanické plechové i dřevěné. Dále vykrajována, keramika, oleje, čaje, koření, sirupy, mýdla – vše od tuzemských výrobců Zkrátka vánoce hezky česky a moravsky.

Více informací na www.mariette.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*