Lyžování, Malý dobrodruh
Kvalitní vybavení je pro lyžaře nezbytné. Foto: www.lyze-radotin.cz

Většina milovníků lyžování musí za svým oblíbeným sportem dojíždět do hor. A to obvykle znamená zabalit si s sebou vše potřebné pro pobyt i pro vlastní sportovní výkon. A že toho není právě málo! Proto jsme pro vás připravili malý přehled zavazadel, do nichž pohodlně zabalíte vše, co budete potřebovat na lyžařský víkend či dovolenou.

Lyže do vaku

Pro přepravu lyží můžete použít vak na jeden či dva páry lyží, k nimž se vám vejdou i hůlky.  “Kvalitní vaky jsou nepromokavé, aby se od mokrých lyží po ježdění nenamočily další věci či interiér auta.  Liší se také míra polstrování vaku pro ochranu lyží, kvalita a odolnost použitého materiálu a zipů – nejlépe umožňujících otevřít vak po celé délce pro snadné vložení a vyjmutí lyží. Všimněte si také provedení popruhu, který by měl v ideálním případě být rovněž polstrovaný. Vaky na lyže se dělají v různých délkách, proto se při koupi nezapomeňte ujistit, že se vaše lyže dovnitř vejdou,” radí Lukáš Princ ze specializovaného obchodu Ski a Bike Centrum Radotín. Nejvyšší nároky splňuje například vak Dakine Padded Single, který má vypolstrovaný modrý obal na jeden pár lyží do délky až 175 cm se zapínáním na zip po celé délce. Ve Ski a Bike centru Radotín ho koupíte za 1 990 Kč.

Taška na boty, Malý dobrodruh
Praktická taška na lyžáky. Foto: www.lyze-radotin.cz

Boty do tašky

Rovněž taška či batoh na lyžařské boty by měly mít nepromokavé provedení a umožňovat snadný přístup do vnitřního prostoru. Některé modely je možné použít jako stoličku, na kterou se lze posadit při přezouvání. “Opět si všímejte popruhů – zda umožňují nosit tašku v ruce i přes rameno – případně batoh na zádech – a jak jsou polstrované. Existují i tašky na boty, do kterých se vejde lyžařská helma, popřípadě nabízejí další vnitřní kapsy pro uskladnění praktických drobností,” doporučuje Karel Studnička z lyžařského portálu Lyze-radotin.cz. Nadstandardní pohodlí poskytuje Alpenheat Heated Skiboot Bag, který vaše boty dokonce sám vysuší a vyhřeje proudem ohřátého vzduchu! Na www.lyze-radotin.cz ho koupíte za 2 990 Kč.

Oblečení do tašky na kolečkách

Oblečení a další osobní věci si ideálně zabalte do tašky na kolečkách, která vám pomůže ušetřit si cenné síly na svah. Tašku vybírejte zejména dle jejího objemu tak, aby se vám do ní vešlo vše potřebné. Samozřejmě je třeba přihlédnout k obvyklé předpokládané době pobytu. Na týdenní pobyt by měla bohatě stačit taška o objemu kolem 50 litrů, například Burton Wheelie Flight Deck. Ta vyniká i kvalitními kolečky, která se hladce otáčejí a jsou nehlučná. Samozřejmostí je vysouvací madlo a prakticky členěný vnitřní prostor. Ve Ski a Bike Centru Radotín ho koupíte za 3 960 Kč.

Taštička na brýle, Malý dobrodruh
V taštičce se brýle nerozbijí. Foto: www.lyze-radotin.cz

Brýle do brašničky

Zvláštní pozornost byste měli věnovat přepravě lyžařských brýlí, které se mohou snadno poškodit či poškrábat. Ideálním řešením je použití speciální brašničky na lyžařské brýle, která obě tato rizika eliminuje na minimum. Dakine Goggle Case je pouzdro na lyžařské brýle, které má uvnitř fleece a dost prostoru pro uložení dalších zorníků.

Mýdlo do toaletní tašky

Velké věci se skládají z detailů. Velké pohodlí při pobytu na horách vám tak může zajistit toaletní taštička, do které vložíte všechny potřeby pro osobní hygienu. Před cestou do koupelny tak již nebudete muset nic složitě hledat v batohu. Elegantní a praktický kousek představuje Dakine Stash Kit. Na www.lyze-radotin.cz ho koupíte za 690 Kč.

Drobnosti do batohu

“Pokud potřebujete mít u sebe při ježdění více drobností, než se vám vejde do kapes, sáhněte po některém ze speciálních lyžařských batohů. Ty mají anatomicky tvarované popruhy, nastavitelný bederní pás a umožňují připnout lyže či snowboard,” vyjmenovává Karel Studnička. Zejména vyznavači ježdění ve volném terénu ocení model K2 Backside pack, který disponuje oddělenou a nepromokavou kapsou na mokré stoupací pásy a lavinové vybavení. Nechybí diagonální i boční popruhy na připevnění lyží, vertikální popruhy pro nošení snowboardu, oko na připevnění cepínu a externí kapsa na helmu. Na www.lyze-radotin.cz ho koupíte za 2 799 Kč.

Hitem letošní zimy se pak pro mnohé lyžařky stane batoh Dakine Womens Mission 25L s možností připevnění snowboardu, organizérem, polstrovanou kapsou na notebook a kapsou na sluneční brýle s flísovou podšívkou. Na www.lyze-radotin.cz ho koupíte za 1 800 Kč.

Vysoušeč do bot

Zámek na lyže, Malý dobrodruh
Zámek na lyže. Foto: www.lyze-radotin.cz

Nenápadným doplňkem, který ovšem dokáže velmi nápadně zpříjemnit lyžování, je vysoušeč lyžařské obuvi Alpenheat Circulation UV 230V. Ten dokáže pomocí horkého vzduchu a UV záření šetrně a účinně vysušit mokré lyžáky, zbavit je bakterií a nežádoucích pachů, a ještě je příjemně vyhřát před obouváním. Příjemnější start dne si lyžař už nemůže přát. Ve Ski a Bike Centru Radotín ho koupíte za 715 Kč.

Lyže na zámek

Na horách nedoporučujeme držet na zámek pusu, ale spíše a zejména lyže. Zámky na lyže jsou malé, lehké, vejdou se do kapsy, a přitom ochrání vaše lyže před rukama všech pobertů a nenechavců. Model Safeman váží pouhých 130 g a připoutá vaše lyže pevným ocelovým lankem, které je 4 mm silné a potažené plastem, aby nedošlo k nechtěnému poškrábání lyží. Ve Ski a Bike centru Radotín ho koupíte za 399 Kč.

Zdroj informací: Ski a Bike Centrum Radotín, www.lyze-radotin.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*