Chcete si užít dovolenou, ovšem svého komfortu se nehodláte vzdát ani při ní? Nebo máte na ubytování specifické požadavky? Pak si ve své oblíbené destinaci letos pronajměte byt, apartmá nebo třeba rovnou vilu! Je to jednodušší, než si myslíte…

„Zájem Čechů o pronájmy ubytování v zahraničí roste poslední roky nevídaným tempem. Valná většina z desítek tisíc našich turistů se poohlíží především po ubytování v soukromí někde v Evropě u moře,“ říká analytik cestovního ruchu Jaroslav Kvapný.
Největší tradici přitom mají pronájmy apartmánů, a nově i celých domů, v Chorvatsku. „Jezdíme většinou dvě až tři rodiny s dětmi a loni nás týdenní pronájem domu pro deset osob v Chorvatsku vyšel na čtyřicet tisíc korun,“ říká Ivana Janská, která vybírá letní apartmá notně v předstihu na nejznámějších serverech tohoto typu (www.interhome.cz, www.novasol.cz).
Právě tady najdete největší nabídku a získáte přehled. „V současné době zákazníci poptávají buď levnější a jednodušší ubytování, nebo naopak luxusní, velmi drahé objekty. Okruh zájmu se letos více než jindy soustřeďuje na Maďarsko, tradiční zůstal zájem o Norsko a Švédsko,” upřesňuje Ivana Mačáková ze společnosti Novasol. Vybrali jsme pro vás nejzajímavější dovolenkové destinace a udělal malý průzkum, za kolik a co si kde můžete pronajmout.

Do Chorvatska na statek
Začneme Chorvatskem a hned na úvod vám dáme jednu dobrou radu: chorvatským realitkám se bez předchozího kontaktu s partnerskými českými raději vyhněte. Mají pověst velice neseriózních už jen proto, že se v tomto oboru živí snad každý druhý Chorvat…  Své dovolenkové bydlení si raději vyhlédněte na www.novasol.cz nebo případně na www.oglasnik.hr. Za úvahu stojí nabídka apartmá, pokojů nebo prázdninových domů. Apartmá stojí většinou od 10 do 20 eur na den. Odpočívat nemusíte jen u moře. Co byste řekli selskému statku v istrijském vnitrozemí, domácím pochoutkám, procházkám po lese, sbírání hub? Domek na chorvatském venkově seženete za 20 až 100 eur na den.

Skočte si z ostrova na ostrov
Toužíte po příjemném pomalém tempu vlastní dovolené? Pak se vydejte na některý ze 134 obydlených řeckých ostrovů! Úchvatné pohledy do divoké zeleně najdete na Korfu, žhavé slunce a diskotéky vás čekají na Mýkonosu, stopy dávných civilizací zase zůstaly na Krétě nebo na Rhodosu… Pronajímají se tady většinou apartmány (od 10 eur na den), méně často celé domy a rezidence.
Stále oblíbenější je i tzv. islands hopping neboli skákání z ostrova na ostrov: trajekty se přesunujete z jednoho krásného kousku země na druhý. Luxusnější formou téhož je plavba přepychovou obytnou lodí, s níž za týden navštívíte klidně i pět šest ostrovů. Více na www.greekislandhopping.com.

Romantické Portugalsko
Portugalské Algarve patří díky úžasnému pobřeží a mírnému klimatu k nejvyhledávanějším lokalitám. Obzvlášť oblíbené je luxusní středisko Quinta do Lago ukryté v piniovém háji, k němuž vede z pobřeží dlouhý dřevěný most klenoucí se přes lagunu. Klid a pohodu si užijete v rybářské vesničce Carvoeiro nebo ve městě Lagos, starém dva a půl tisíce let. Západně od města leží pobřeží s nádhernými útesy. Pohled na něj si vychutnáte třeba z okna pronajatého apartmánu. Za týden v jednopokojovém bytě s jídelnou, kuchyňkou, koupelnou a dvěma lůžky dáte od 4500 do 12 000 Kč, ceny se odvíjejí od vzdálenosti od moře a závisejí na období v sezoně. Můžete se ovšem zabydlet i v některém ze šlechtických sídel! Hledejte na www.interhome.cz, www.solares-de-portugal.com.

Francie trochu jinak
Paříž má zvláštní přitažlivost: chytne vás a už nepustí… Pokud se sem chcete vracet, aniž byste museli shánět hotel, zkuste se pídit po malometrážních bytech s půdními studii, která jsou k pronájmu. Bytové domy s apartmány ke kratšímu i delšímu pronájmu pod názvem Résidence de tourisme poskytují stejné služby jako hotely, ale jsou zhruba o třetinu levnější: stojí od 30 do 50 eur.
Cestujete-li z Paříže na jih, složte hlavu ve venkovských privátech (od 40 eur za osobu a noc) nebo v kempu – ve Francii jich je kolem devíti tisíc! S dětmi oceníte Villages de Vacances: tvoří je několik malých domů nebo bungalovů a většinou je provozují nevýdělečné organizace. Víc se dozvíte na www.franceguide.com. Největšími hity jsou pochopitelně Provence a Côte d´Azur. O něco příznivěji se tváří pronájmy apartmánů, ovšem… což takhle najmout si loď? Nabídku na Azurovém pobřeží včetně cen najdete na www.rivieraports.com

JAK NA TO: U cestovních kanceláří, které se zabývají pronájmy bydlení v zahraničí, si vyberete z jejich nabídky na internetu nebo v tištěném katalogu místo a typ ubytování, které se vám zamlouvají. Svůj výběr raději ještě vždy konzultujte s odborníky v cestovce. Rezervaci provedete přes e-mail či osobně, poté dostanete fakturu. Po uhrazení celé částky obdržíte podklady k pronájmu a můžete vyrazit (pobyt se platí většinou na dvě částky: při rezervaci 25 % a zbytek pak 40 dnů před odjezdem).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*