Bojíte se, že dovolená na horách s dětmi není vhodný způsob odpočinku? Pokud nepodceníte přípravu a dáte na pár ověřených rad, pak vás nic nezaskočí a společně strávený čas s rodinou si dokonale užijete. Možná zbude čas i na pořádnou lyžovačkou. 

Děti na horách, Malý dobrodruh
Zimní dovolená s dětmi nemusí znamenat jen stres. Foto: www.juklik.cz

Chcete s dítětem vyrazit na lyže? Pak není špatné odpovědět si na základní otázku. Je to přání rodičů nebo samotného dítěte? „Každé dítě, dokonce i sourozenec, je úplně jiné. Některé lyžování opravdu nadchne už v útlém věku, ale jsou děti, které preferují bobování, hraní si ve sněhu a na samotné sjezdovky potřebují ještě nějakou zimní sezonu navíc,“ říká Štěpánka Štrougalová, zkušená matka čtyř dětí a majitelka Baby Clubu Juklík.

Pokud vaše dítě patří mezi ty nadšené, blahopřejeme. I v tomto případě je ale dobré myslet na pár drobností, které mu mohou začátky lyžování zpříjemnit:

 • délku pobytu na lyžích přizpůsobte teplotě daného dne
 • respektujte názor dítěte, když je mu zima, zahřejte ho čajem nebo návštěvou teplé místnosti s občerstvením
 • nikdy není na škodu mít dvoje rukavice a případně i náhradní ponožky
 • rolák nebo dětský tubus na krk dokáže při zimě udělat zázraky
 • hřející polštářek vám prokáže služby k nezaplacení
 • pamlsky v kapse jsou velmi dobrým inspiračním prvkem
 • zapojení různých her a drobných soutěží ocení vždy každé dítě
 • základem výuky lyžování jsou pády a vstávání – nezapomínejte na to
 • natočení prvních sjezdových metrů na mobil je také velmi motivační

Rozhodujete se, zda své dítko svěříte do rukou odborníků v lyžařské škole?

Zvažte, zda máte dostatek zkušeností, trpělivosti a praxe, abyste své dítě učili lyžovat. „I když mohou být lyžařské školy finančně náročnější, jejich nabídka je pro výuku malých dětí naprosto úžasná. Zábavný areál a přítomnost dalších vrstevníků je pro ně velkým hnacím motorem. S čím vy se spolu s dítětem budete trápit tři dny, ve škole lyžování se stejné dovednosti naučí formou hry a mnohem rychleji,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Ponořte unavené nohy svých dětí do horké vody

Velké množství zimních středisek nabízí jako doplňkový program bazén. Věřte, že samotný pobyt ve vyšších nadmořských výškách a nižší teploty okolního vzduchu dokáží hodně unavit. Nepřetěžujte své děti. Malé dítě vám neumí popsat, že je unavené. Většinou se únava projevuje tím, že je protivné, někdy až zlobivé a neposlušné. Nepodceňujte tento signál a dejte jim prostor k odpočinku.

Zde je opět několik vyzkoušených doporučení:

 • Ať si děti určí svůj program. Pokud celý den trávíte na sjezdovkách, nedrilujte je ještě v bazénu. Využijte ho ke společným hrám a dovádění. Respektujte jejich přání.
 • Nezapomeňte s sebou vzít hračky. Nafukovací balon je do kufru skladný a dá se s ním vymyslet spousta zábavy. Vhodné budou i brýle na plavání.
 • Pokud nejsou hračky, i sám rodič dokáže být vhodnou „hračkou“. Přesvědčte se o tom sami. Takové podplavání rodiče, vození se na zádech, vyhazování do vzduchu…, to všechno jsou hry, u kterých se můžete se svým dítětem neuvěřitelně sblížit, a bude výskat nadšením.
 • Vodní areál je v budově vašeho ubytování nebo mimo. „Pokud máte bazén přímo v budově a v ceně, je to obrovská výhoda. Když začne být dítě unavené, můžete jít obratem na pokoj. Riziko nastává, pokud musíte na bazén docházet nebo dokonce dojíždět. Je důležité dohlédnout na aklimatizační dobu po plavání, aby zbytečně nedošlo k následnému prochladnutí. Také je problém, když zaplatíte vstupné na hodinu a dítě začne být utahané po pěti minutách. Řešením by mohlo být vynechání odpoledního lyžování, které nahradíte bazénem,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

A závěrem? Každou svoji dovolenou si krásně užijte! Domluvte se, kdy děláte aktivity pro sebe a vymezte si dobu, kdy jste tu plně pro děti. Domluvu udělejte na svahu, na bazénu i na pokoji. Pokud najdete harmonii v tomto propojení, budete se mít všichni krásně a zažijete nezapomenutelné chvilky.

Více na www.juklik.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*