Výběr správného dětského kočárku řeší snad každý budoucí rodič, a většinou hodně dlouhou dobu. Na trhu je jich totiž spousta, různých značek i modelů. Jak ale vybrat takový, ve kterém bude vaše miminko spokojené? Poradíme vám!

kombinovaný kočárek Malý dobrodruh
Kombinovaný kočárek můžete ve verzi korbička nebo sportovní kočár používat až do 3 let vašeho dítěte. Foto www.obchody24.cz

Snad tou nejlepší věcí, kterou můžete předem udělat je všechny možné dětské kočárky si vyzkoušet – u kamarádek i v obchodech. Klidně se trochu projeďte, zkuste si, jak se s ním bude manipulovat a nebojte se do něj vložit ani třeba větší panenku, abyste měli představu o vnitřním prostoru.

Máte-li na něj speciální požadavky, raději si je pěkně sepište na papír a zaměřte se na ně. Každý rodič si život s dítětem plánuje (ačkoliv mnohé pak bude stejně trochu jinak) v jiném pojetí – někdo ví, že bude s dítětem hodně cestovat a tedy se musí zaměřit na jeho váhu a mobilitu, jiný naopak bude pořádat velké výlety do terénu a tedy ocení velká kvalitní kola…

A nyní to vezmeme trochu obecně, ale tyto základy prostě musíte znát: kočárky dělíme na hluboké, kombinované, sportovní a golfové.

Hluboký kočárek pro novorozence

Hluboký kočárek  má hlubokou korbičku a budete ho potřebovat ihned po narození miminka. Mívá velké prostorné lůžko, podvozek je dobře odpružený, zkrátka maximální pohodlí pro malé spící novorozeně. Používat ho budete do cca 6 měsíců dítěte (my ale používali téměř do 9 měsíců, kdy v něm dcera – pod bedlivým dozorem – pásla koníčky, zkrátka bylo jí tu tak dobře, že do jiného nechtěla). Zaměřte se na tedy ještě na dvě věci, s nimiž byste se mohli potýkat: jak bude vaše miminko velké, vleze do něj, na jak dlouho a jak bude kočárek skladný?

Multifunkční kombinovaný kočárek

Kombinovaný kočárek je takový, kdy korbičku nebo tašku s pevným dnem, v níž máte miminko zhruba prvního půl roku posléze jednoduše odložíte a nahradíte ji sportovním sezením se sklopením na ležení. My měli kombinovaný kočárek, na který se dala upevnit poměrně masivní korbička (tu jsme často na cestách využívali i jako postýlku na dcerku a byla více než spokojená), jež se časem vyměnila za sportovní sedák. Vše se jednoduše přepíná pomocí adaptérů, na než můžete většinou nasadit i autosedačku, což se vám vyplatí zejména při obrážení nákupních domů, kdy miminko z vozu vyjmete i se sedačkou, zaklapnete ji na kočár a dítě nemusíte budit. Tento kočárek jsme využívali do dvou let dítěte naplno (spalo odpoledne venku), příležitostně až do 3 let.

kombinovaný kočárek Malý dobrodruh
Nástavce u kombinovaných kočárků často zahrunují nasazení autosedačky na podvozek. Foto: www.obchody24.cz

Sportovní kočárek pro malé neposedy

Sportovní kočárek budete potřebovat poté, co vaše dítě vyroste z kočárku hlubokého, nemáte-li tedy kombinovaný. Výběr zde je obrovských: od těch robustních s velkými koly až jednoduché, malé a poměrně skladné. Rovněž můžete volit mezi pevnými i otočnými kolečky, otáčecími korbami a s tím spojenou přehazovací rukojetí (není nic lepšího) atd. Tyto kočárky mohou nabídnout nevýslovně možností, ale pozor: rozhodně nejsou určeny pro miminka!

Golfový kočárek pro rodiče-cestovatele

Golfový kočárek nemůže chybět ve výbavě žádného aktivního rodiče. Zpravidla se pořizuje ještě i k betelnějšímu většímu kočáru, hodí se rychlé přejezdy i cesty (oceníte ho např. také při cestování letadlem, kdy si ho jednoduše vezete až k palubě). Je totiž velmi skladný, lehký a vybírat je dnes už z čeho – můžete pořídit se síťkou na nákup, brzdičkami, se stříškou proti slunci atd. Používat jej odborníci doporučují nejdříve od 6 měsíců.

 

A ještě několik praktických technických rad: vždy si poctivě prohlédněte konstrukci kočárku, která by měla být stabilní, rovněž kolečka by k ní měla být pevně uchycená. Kvalitní pratelný potah oceníte neméně, stejně jako výškově nastavitelnou rukojeť (tady myslete i na to, jak často bude s miminkem v kočárku trávit váš o hodně vyšší partner apod.). Samostatnou kapitolou jsou pak kolečka – na vycházky do města vám budou stačit menší umělohmotná, do přírody bychom však rozhodně doporučili masivnější, třeba nafukovací s případnou aretací.

Kočárek do města

Stačit by vám mohl kočárek menší a lehčí s nenafukovacími menšími kolečky. Na rovinu: například v MHD se vám s ním bude mnohem snadněji manipulovat, ne vždy najdete někoho vám ochotného pomoci.

kombinovaný kočárek Malý dobrodruh
Skladné golfky ocení všichni rodiče, kteří jsou rádi i s dětmi v pohybu. Foto: www.obchody24.cz

Kočárek do terénu

Ano, tady je na místě zaměřit se na kola kočárku, jež by měla být velká (zhruba 30cm) – lépe zvládají terén, mnohem méně tzv. drncají a kočárek se vám bude jednodušeji ovládat, aniž by se vám miminko pořád budilo. My jsme ocenili přední otočná kolečka a při běhání nebo ježdění na bruslích i s kočárkem před sebou se velice hodila ruční brzda (ale pozor: na tyto sportovní činnosti už jsou dnes speciální prostředky a doporučili bychom možná spíše cyklovozíky).

Třikrát měř, jednou řež: Kočárek si raději hned několikrát přeměřte a srovnejte ho s velikostí kufru vašeho vozu, aby vám tam hezky pohodlně vlezl (naše rukojeť dostala pořádně zabrat už po jednom dítěti), a pokud používáte výtah, měřte i tady!

Více praktických rada i konkrétních modelů kočárků najdete např. na Obchody24.cz

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*