Chůze v těžkých a tvrdých botách děti rychle unaví. Špatný tvar nebo chybně zvolená velikost můžou nožičku i deformovat. Přinášíme důležité rady, na co se při výběru nových bot pro děti zaměřit, aby se jim dobře chodilo a nehrozily zdravotní komplikace.

Boty
Nepodceňujte výběr bot. Foto: www.skibi.cz

„Vybíráte-li dětem nové boty, nejprve je „vyždímejte“. To znamená – zkruťte je do všech stran. Pokud budou měkké a poddajné, prošly prvním testem kvality a můžete je zkoumat dál. Druhým důležitým hlediskem je hmotnost obuvi – protože pokud je bota těžká, noha se v ní rychle unaví. Tenhle fakt nezapomeňte zohlednit hlavně v případě, kdy dětem kupujete turistickou nebo zimní obuv. I boty do terénu se silnou perforovanou podešví musí být lehké, jinak by se radost z výletu změnila v chůzi „za trest“,“ upozorňuje Kateřina Princová ze specializovaného serveru Skibi.cz, který se zaměřuje na správné oblékání a obouvání dětí, a připomíná další důležitou zásadu. „Třetí hledisko výběru je asi nejsložitější – a sice zvolit správnou velikost. Malým dětem totiž nožička vyroste v průměru o 15 až 18 mm za rok, u starších pak o 8 až 12 mm. Snadno tak může dojít k tomu, že rodiče změnu velikosti nepostřehnou, a dítě nosí malé boty. Protože jeho nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti, děti si většinou nestěžují, ale jejich měkké chrupavčité kosti trpí a časem se můžou i deformovat. Proto je lepší při zkoušení dětských bot vyndat stélku a dítě na ni postavit. Před prsty by měl zůstat volný prostor 10-15 mm. Rozhodování, která velikost je ta správná, rodičům usnadňuje například finská značka Reima, která má na stélce vždy vyznačeno, kam by měla noha dítěte při koupi sahat. Pokud je vidět „smajlík“, velikost je správná. Jestliže je vidět jen mračící se obličej, je třeba zvolit větší velikost.“

První výšlap

Lehké botičky Reima Lite se hodí pro první krůčky. Svršek je vyrobený z velmi prodyšné síťoviny, uvnitř je podšívka z příjemného a poddajného materiálu Lycra. Botičky mají elastické tkaničky a suchý zip pro snadné nazouvání. Lze je prát v pračce. K dostání jsou v růžové a modré barvě. Koupíte na www.skibi.cz za 1 499 Kč.

Boty do roboty

Moderní kotníčkové boty Reima Wetter dokonale ochrání dětské nožky proti prochladnutí a provlhnutí. Mají vysoce nepromokavou a prodyšnou membránu Reimatec, kaučuková podešev zajišťuje výbornou přilnavost a nehrozí tak žádné uklouznutí. Skvělou vychytávkou jsou barevné gumičkové tkaničky, které se jen provléknou! Tyhle boty si děti prostě zamilují. Koupíte na www.skibi.cz za 2 099 Kč

Do sucha i do vody

Voděodolné membránové boty Reima Patter mají podešev z termoplastické gumy, která chrání dětské nožky před prochladnutím, podšívka je z příjemné síťoviny a zapínají se na dva velkro pásky se suchým zipem. Botky jsou doplněné reflexními prvky. Prodává Ski a Bike Centrum Radotín za 1 960 Kč.

Boty, které neuklouznou

Dětské botičky Reima Bremen jsou kombinací kůže a syntetických materiálů, mají protiskluzovou podrážku zvýšenou proti okopávání. Zapínání je na suchý zip a jsou doplněné o reflexní prvky. Prodává www.skibi.cz za 1 399 Kč.

Parádní holínky

Dětské holínky Reima Frillo jsou velmi lehké a flexibilní, mají vyjímatelnou vnitřní vložku, kterou lze vyprat, a stélka obsahuje izolační hliníkovou fólii proti chladu. Koupíte na www.skibi.cz za 840 Kč.

Více na www.skibi.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*