Nesprávný typ nebo velikost dětské boty může dětem trvale poškodit jejich nožičky a způsobit další zdravotní problémy. Zaměřili jsme se proto na výběr správné dětské obuvi, a to jak té letní, tak už i podzimní.

boty Reima, Malý dobrodruh
Při výběru dětských bot nikdy nedejte jen na slova svých potomků, že jim padnou dobře. Na snímku dětské boty Reima Pastilli. Foto: Skibi.cz

To, že vaše dítě nosí špatné boty, mnohdy nemusíte hned postřehnout. Dětská noha má totiž sníženou citlivost vůči bolesti, a tak klidně i v malých botách vydrží chodit notně dlouho. O to horší jsou však pak dopady na jeho zdravotní stav. Dětská noha roste o patnáct až osmnáct milimetrů za rok a kosti malého dítěte jsou chrupavčité, tedy měkké, a špatná obuv tak vede ke vzniku deformací,“ říká Kateřina Princová ze specializovaného serveru Skibi.cz, který se zaměřuje na správné oblékání a obouvání dětí.

1. Špičaté boty nejsou pro děti

Velikostně špatně vybraná obuv není jen ta, která je dítěti malá na délku, ale také na šířku. Vhodné nejsou ovšem ani příliš široké či dokonce špičaté boty. „V těch dětská nožička klouže dopředu a naráží tak na stěnu. Špička by proto měla být kulatá a dostatečně prostorná pro prsty.Vyvarujete se tím u dítěte deformací jakými může být vbočený palec, vybočený malík, kladívkové prsty a podobně,“ upozorňuje Kateřina Princová a přidává ještě jednu raritu: „Například finská značka Reima, která je průkopníkem outdoorového oblékání a obouvání dětí, má na stélce uvnitř boty vždy vyznačeno, kam by měla noha dítěte při koupi sahat. Pokud je vidět „smajlík“, velikost je správně. Pokud je vidět mračící se obličej, je bota moc malá a je třeba koupit větší velikost.“

2. Minimálně centimetr na délku k dobru

boty reima, Malý dobrodruh
Pokud si vaše dítě nedokáže boty ještě zavázat, je vhodné využít pevných přezek či suchého zipu. na snímku dětské boty Reima Candy. Foto: Skib.cz

Dětská bota by měla mít na délku před prsty v botě volný prostor 10 – 15 milimetrů. Dítě nechejte boty rozhodně vyzkoušet, nedejte však až tolik na jeho tvrzení, že mu „sedí“. Stoprocentně není ani tolik oblíbená metoda tlaku na botu v oblasti palce – děti často reflexivně skrčí prsty a palec nenahmatáte ve správné pozici. „Lepší je použít speciální vysouvací metr, jímž změříte chodidlo i vnitřek konkrétní boty. Kvalitní obchody s dětskou obuví ho mají volně k dispozici stejně jako my na našich prodejnách Ski a Bike Centrum Radotín a Skibi,“ dodává Kateřina Princová.

Poslední variantou pak je vyndat z boty stélku, položit na ní dítěti nohu a opticky se přesvědčit, zda před prsty je ještě zmíněných 10-15 mm místa. Ale pozor: Velikost boty vždy dítěti měříme ve stoje! Dítě nechejte ještě projít a sledujte, zda mu boty nekloužou z pat, tehdy jsou příliš velké.

3. Lehká bota, dobrá bota

Dětské klouby nejsou připraveny na jakoukoliv větší zátěž, proto i dětská obuv musí být lehká. Vždyť vaše dítě podle průzkumů udělá za den průměrně až 20 000 kroků!

4. Šněrovat či suchý zip?

Je pravda, že šněrovací obuv nohu lépe drží, je-li dítě příliš malé na to, aby si boty dokázalo zavázat, je vhodné využít pevných přezek či suchého zipu. Zejména menším dětem ale raději vybírejte boty kotníčkové, nožička musí být co nejvíce, ale pohodlně, obepnuta. „Pravda ovšem často je, že dítě se nemusí v těchto botičkách cítit právě pohodlně, když je v nich celé odpoledne třeba na pískovišti. Obecně tedy platí, že u uzavřených bot je dobrý pevný opatek a boty pro nejmenší by měly být alespoň trochu vyvýšené – nemusí se jedna to klasický kotníček,“ doplňuje Kateřina Princová.

5. Přírodní useň zabrání plísním

V Česku odborníci dlouho zastávali názor, že nejlepší materiál pro svršek dětské boty je přírodní useň. Nyní se však jejich pohled trochu mění. „Protože na toto téma máme hodně dotazů od rodičů, ptali jsme se na to vývojářů z finské značky Reima. Jejich boty pro nejmenší totiž většinou nejsou celé přírodní, ale hodně často jsou kombinují přírodní a umělé materiály. Ty přírodní mnohdy nemají nejvhodnější vlastnosti pro určité místo na botě, jiné jsou více prodyšné, někdy je zase někde třeba zvýšit oděruodolnost. Proto materiály kombinují, aby byl výsledek co nejideálnější pro vývin dětské nohy i praktičnosti využití botiček,“ upozorňuje Kateřina Princová.

6. Nárazy při chůzi tlumte

Dětské nohy jsou mnohem více náchylnější na otřesy, které způsobuje kontakt s tvrdým podkladem. Dostatečné tlumení je proto jednou ze základních věcí, na které byste měli myslet. Zajistí ho podešve ze styroporu, pryže, termoplastického elastomeru či polyurethanu a kvalitní stélky.

7. Žirafa a evropské certifikace jsou zárukou

Rozhodně se vyhněte nákupu neznačkové dětské obuvi neznámého původu na tržištích!Zárukou kvality a zdravotní nezávadnosti je u českých výrobců značka „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“, již symbolizuj visačka s obrázkem žirafy na botě. Podobná přísná kritéria musí splňovat před uvedením na trh v EU také obuv vyráběná v zahraničí. „Světové globální značky musí splňovat všechny přísné testy, které požadují jednotlivé trhy. Například finská Reima má své vlastní vývojové a testovací centrum. Splňuje tak požadavky pro Evropskou unii, ale i ty pro USA či Asii,“ upřesňuje Kateřina Princová s tím, že neméně důležití jsou dobře vyškolení prodejci, kteří by rodičům při výběru dětských bot měli aktivně pomáhat.

 

reima helmi, Malý dobrodruh
Zatímco v Česku se dává přednost usni jako ideálnímu materiálu svršku obuvi, například vývojáři finské obuvi Reima považují ze lepsí kombinaci materiálů. Na snímku dětské boty Reima Helmi. Foto: Skibi.cz

Dětské sandálky jsou také plnohodnotná obuv!

Léto už je v plném proudu, ale je možné, že vaše dítě z letní obuvi vyrostlo či jste koupili nesprávně a vybíráte nové – tentokrát ty správné. „Mnozí rodiče navíc právě dětské sandály mnohdy nepovažují za plnohodnotnou obuv. To je ale velký omyl, protože špatné sandály mohou způsobit stejnou škodu, jako jakékoliv jiné špatně vybrané dětské boty,“ varuje Kateřina Princová. Veškeré rady, jak vybrat dětské boty, tedy platí také pro sandály.

 

Malý dobrodruh doporučuje:

Dětské kotníčkové boty Reima Helmi jsou pohodlné, šněrovací, vyrobeny z hovězí usně, textilu a syntetiky. Botičky mají odolnou a pružnou TPR podešev a uvnitř bot jsou vyjímatelné stélky s podporou klenby a označením Happy Fit pro snazší výběr správné velikosti. Vnitřní podšívka bot je z jemné vepřovice. Prodává Skibi.cz za 1160 Kč.

Dětské plátěné boty Reima Candy jsou kotníkové tenisky s odolnou podrážkou se zakrytou špičkou a elastickou gumičkou na nártu. Boty se zapínají na široký pásek se suchým zipem. Prodává Skibi.cz za 680 Kč.

Dětské letní sandálky pro nejmenší Reima Pastilli byly navrženy s ohledem na zdraví dětských nohou. Mají zpevněnou patu a podporu klenby. Celá špička je krytá, takže chrání prsty před případným zraněním, způsobeným vniknutí cizího předmětu do boty. Vnějšek i vnitřek je vyroben z kůže, zapínají se na pásek se suchým zipem. Prodává Skibi.cz za1080 Kč.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*