Když se zeptáte dětí, co by si přály od Ježíška, k narozeninám nebo jen tak, můžete se vsadit, že jedna z nejčastějších odpovědí bude kolo. Možná pak zajásáte, že už víte, čím dítěti udělat radost, ale ono ještě nemusí být vyhráno. Kolo totiž musíte nejdříve vybrat. A s tím by vám měl pomoci tento článek.

Dětské kolo, Malý dobrodruh
S cyklistikou mohou děti začít již kolem druhého roku života. Foto: www.skiservis.cz

Nejprve je třeba vybrat správnou velikost kola. Tu poznáme tak, že dítě rozkročené na kolem má mezi rozkrokem a horní rámovou trubkou ještě asi na pěst místa. Důležité je také to, aby dítě bez problémů dosáhlo ze sedla na řídítka.

Odpovídající velikost kola se dá orientačně určit také podle věku dítěte. S cyklistikou mohou začít již děti kolem druhého roku života, ovšem nikoliv ještě na opravdovém kole, nýbrž na odrážedle. První dětské kolo užijí děti obvykle tak od tří let věku.

První 12“ kolo

Nejmenším „regulérním“ dětským kolem je 12“, tedy bicykl s průměrem kol 12 palců. Je určen pro děti ve věku do 4let. Dvanáctipalcové kolo je ještě vybaveno odnímatelnými pomocnými kolečky, která však často děti po průpravě z odrážedla již nepotřebují.

Na 12“ kolech se brzdí zpětným záběrem pedálů, tedy takzvaným protišlapem. Většinou je již přítomna i přední páková brzda, ale platí o ní to samé, co u odrážedel – dítě ještě není schopno ji dostatečně silně zmáčknout. Hlavní dovedností, kterou by si dítě mělo na 12“ kole osvojit, je šlapání a rovnováha.

Při výběru kola 12“ sledujte jeho hmotnost, dostatečně bytelný rám, provedení hlavového složení, stavitelnost sedla a případně i řídítek. Kvalitní 12“ dětská kola bývají rovněž vybavena chráničem řetězu a ochranným polstrováním na řídítkách.

Šestnáctka je větší dvanáctka

Dětská kola 16 jsou jen větším vydáním dvanáctek. Jejich výbava je tedy stejná. Liší se větším rámem a rozměrem kol 16“. Určena jsou přibližně pro děti staré 4 – 6 let.

Dvacet palců již s přehazovačkou

Dětské kolo, Malý dobrodruh
Při koupi kola si dejte pozor na to, abyste zvolili tu správnou velikost kola. Foto: www.skiservis.cz

Na dvacetipalcových kolech jezdí děti od 6 do 9 let. U této velikosti kol si můžete vybrat, zda chcete model s přehazovačkou, nebo bez ní. Děti, které již bez problémů zvládají jízdu, mohou začít zkoušet měnit a využívat převody. Ty, které začaly s cyklistikou později a potřebují ještě pilovat základní dovednosti, přehazovačku zatím potřebovat nebudou.

„Dvacítky“ již navíc mají volnoběžný náboj a pákové brzdy. Děti se tak učí tomuto novému způsobu brzdění a správnému dávkování brzdné síly. U 20“ kol se již také objevují přední odpružené vidlice, které hodně přispějí ke komfortu dítěte.

Na výlet s čtyřiadvacítkou

Čtyřiadvacetipalcová kola jsou poslední dětskou velikostí. Kromě přehazovačky již mají i přesmykač, takže děti se na nich naučí správně kombinovat přední a zadní převody. Na čtyřiadvacetipalcovém kole již dítě zvládne absolvovat s vámi i delší cyklistický výlet. Odpružená vidlice už bývá v této velikosti standardem.

Kolem to nekončí

Jestliže již máte kolo vybrané, čeká vás ještě výběr doplňků. Pravda, bez některých se dítě obejde, ale jiné jsou pro jízdu stejně nezbytné, jako samotný bicykl. Do kategorie nepostradatelných doplňků rozhodně patří cyklistická přilba, bez níž by dítě nikdy nemělo sednout na kolo, ale ani na odrážedlo.

Velmi vhodné jsou také cyklistické rukavice, které jednak zlepší úchop řídítek a zamezí jejich klouzání, a dále ochrání dlaň před odřením při případném pádu. Dítě jistě ocení také cyklistický dres, a to nejen kvůli tomu, že bude vypadat jako závodník, ale zejména pro jeho funkčnost, schopnost odvádět pot od těla a udržovat ho tak v teple a suchu.

Kvůli dodržování pitného režimu je také dobré vybavit dítě cyklistickou lahví nebo v poslední době stále oblíbenějším batůžkem s pitným vakem.

Více informací nalezneta na www.skibi-blog.cz a www.skibi.cz.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*