Řešíte u obuvi vašich dětí jenom cenu? Pak děláte chybu! Zaměřte se raději na velikost a materiál. Nohy vašich dětí to jistě ocení.

Holínky, Malý dobrodruh
Vyberte boty, které budou děti nosit rády. Foto: www.skibi.cz

To, že vaše dítě nosí špatné boty, mnohdy nemusíte hned postřehnout. Dětská noha má totiž sníženou citlivost vůči bolesti, a tak klidně i v malých botách vydrží chodit notně dlouho. O to horší jsou však pak dopady na jeho zdravotní stav. Noha malého dítěte roste v průměru o 15 až 18 mm za rok, u starších dětí o 8 až 12 mm. „Kosti malého dítěte jsou chrupavčité, tedy měkké, a špatná obuv tak vede ke vzniku deformací,“ říká Kateřina Princová ze specializovaného serveru Skibi.cz, který se zaměřuje na správné oblékání a obouvání dětí.

Kulaté nebo špičaté?

Velikostně špatně vybraná obuv není jen ta, která je dítěti malá na délku, ale také na šířku. Vhodné nejsou ovšem ani příliš široké či dokonce špičaté boty. „V těch dětská nožička klouže dopředu a naráží tak na stěnu. Špička by proto měla být kulatá a dostatečně prostorná pro prsty. Vyvarujete se tím u dítěte deformací, jakou může být vbočený palec, vybočený malík, kladívkové prsty a podobně,“ upozorňuje Kateřina Princová a přidává ještě jednu raritu: „Například finská značka Reima, která je průkopníkem outdoorového oblékání a obouvání dětí, má na stélce uvnitř boty vždy vyznačeno, kam by měla noha dítěte při koupi sahat. Pokud je vidět „smajlík“, velikost je správně. Pokud je vidět mračící se obličej, je bota moc malá a je třeba koupit větší velikost.“

Jak vybrat velikost?

Dětská bota by měla mít na délku před prsty v botě volný prostor 10 – 15 milimetrů.  Dítě nechejte boty rozhodně vyzkoušet, nedejte však až tolik na jeho tvrzení, že mu „sedí“. Stoprocentně není ani tolik oblíbená metoda tlaku na botu v oblasti palce – děti často reflexivně skrčí prsty a palec nenahmatáte ve správné pozici. „Lepší je použít speciální vysouvací metr, jímž změříte chodidlo i vnitřek konkrétní boty. Kvalitní obchody s dětskou obuví ho mají volně k dispozici stejně jako my na našich prodejnách Ski a Bike Centrum Radotín a Skibi,“ dodává Kateřina Princová. Poslední variantou pak je vyndat z boty stélku, položit na ní dítěti nohu a opticky se přesvědčit, zda před prsty je ještě zmíněných 10-15 mm místa. Ale pozor: Velikost boty vždy dítěti měříme ve stoje! Dítě nechejte ještě projít a sledujte, zda mu boty nekloužou z pat, tehdy jsou příliš velké.

Lehká, ale odolná obuv

Dětské klouby nejsou připraveny na jakoukoliv větší zátěž, proto i dětská obuv musí být lehká. Vždyť vaše dítě podle průzkumů udělá za den průměrně až 20 000 kroků!

Vhodné jsou šňůrky i suchý zip

Je pravda, že šněrovací obuv nohu lépe drží, je-li dítě příliš malé na to, aby si boty dokázalo zavázat, je vhodné využít pevných přezek či suchého zipu. Zejména menším dětem ale raději vybírejte boty kotníčkové, nožička musí být co nejvíce, ale pohodlně, obepnuta. „Pravda ovšem často je, že dítě se nemusí v těchto botičkách cítit právě pohodlně, když je v nich celé odpoledne třeba na pískovišti. Obecně tedy platí, že u uzavřených bot je dobrý pevný opatek a boty pro nejmenší by měly být alespoň trochu vyvýšené – nemusí se jedna to klasický kotníček,“ doplňuje Kateřina Princová.

Přírodní materiál

V Česku odborníci dlouho zastávali názor, že nejlepší materiál pro svršek dětské boty je přírodní useň. Nyní se však jejich pohled trochu mění. „Protože na toto téma máme hodně dotazů od rodičů, ptali jsme se na to vývojářů z finské značky Reima. Jejich boty pro nejmenší totiž většinou nejsou celé přírodní, ale často kombinují přírodní a umělé materiály. Ty přírodní mnohdy nemají nejvhodnější vlastnosti pro určité místo na botě, jiné jsou více prodyšné, někdy je zase někde třeba zvýšit oděruodolnost. Proto materiály kombinují, aby byl výsledek co nejideálnější pro vývin dětské nohy i praktičnosti využití botiček,“ upozorňuje Kateřina Princová.

Velmi oblíbené jsou v posledních letech také boty s membránou – jak vlastně funguje? Nepropustí žádnou vlhkost dovnitř, ale „dýchá“ ven. Obuv nepromokne a přitom odvádí pot. Děti zůstanou v suchu a nepotí se jim nohy. Boty s membránou tak můžete pohodlně nosit jak za sluníčka, tak i v deštivém počasí mezi loužemi!

Pozor na otřesy

Dětské nohy jsou více náchylnější na otřesy, které způsobuje kontakt s tvrdým podkladem. Dostatečné tlumení je proto jednou ze základních věcí, na které byste měli myslet. Zajistí ho podešve ze styroporu, pryže, termoplastického elastomeru či polyurethanu a kvalitní stélky.

Žirafa zaručí kvalitu

Rozhodně se vyhněte nákupu neznačkové dětské obuvi neznámého původu na tržištích! Zárukou kvality a zdravotní nezávadnosti je u českých výrobců značka „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“, již symbolizuj visačka s obrázkem žirafy na botě. Podobná přísná kritéria musí splňovat před uvedením na trh v EU také obuv vyráběná v zahraničí. „Světové globální značky musí splňovat všechny přísné testy, které požadují jednotlivé trhy. Například finská Reima má své vlastní vývojové a testovací centrum. Splňuje tak požadavky pro Evropskou unii, ale i ty pro USA či Asii,“ upřesňuje Kateřina Princová s tím, že neméně důležití jsou dobře vyškolení prodejci, kteří by rodičům při výběru dětských bot měli aktivně pomáhat.

Pro inspiraci:

Holinky Raba: Vysoce odolné holinky se zesílenou podrážkou, které jsou vhodné i do náročného mokrého terénu. Holinky mají vyjímatelnou stélku s označením Happy Fit pro snazší výběr správné velikosti. Prodává Skibi.cz za 799 Kč.

Holínky, Malý dobrodruh
S holínkami nebude ani potok překážkou. Foto: www.skibi.cz

Holinky Naba: I ti nejmenší si mohou užít cachtání v loužích s holinkami Naba, které jsou přímo navržené pro nejmenší nožičky. Holinky mají vyjímatelnou stélku s označením Happy Fit pro snazší výběr správné velikosti. Prodává Ski a Bike centrum Radotín za 670 Kč.

Dětské boty, Malý dobrodruh
Membránové boty i pro předškoláky. Foto: www.skibi.cz

Membránové tenisky Piave: Kvalitní dětské tenisky s nepromokavou, ale zároveň prodyšnou membránou. Samozřejmostí je extra lehká podrážka, aby se dětem v botách snáze pohybovalo. Prodává Skibi.cz za 1 599 Kč.

Lehké sandálové tenisky Buran: Lehoučké letní síťované tenisky s praktickým stahováním na gumičku Buran se skvěle hodí na různé letní sportovní aktivity. Boty jsou vhodné i pro praní pračce. Prodává Skibi.cz za 1 090 Kč.

dětské boty, Malý dobrodruh
Boty s membránou udrží nohy v suchu. Foto: www.skibi.cz

Stylové nepromokavé kecky Wetter: Do těchto bot se děti stoprocentně zamilují. Díky membráně Reima-Tec a kotníčku zvládnou běhání po mokré louce i bahnité lesní stezky a to díky kvalitní membráně Reima-Tec. Skvěle se hodí na celodenní pobyt v přírodě i ve městě. Prodává Skibi.cz za 1 840 Kč.

Více na www.skibi.cz.

 

One Comment

  1. Hanka Nosová says:

    Super článek, ještě bych doplnila, že záleží i na ohebnosti boty. V místě, kde se bota nejvíce ohýbá, tedy u prstů, musí být obuv co nejohebnější.
    Tady je video s názornou ukázkou boty a vysvětlení jak vybrat botu: http://www.modadeti.cz/desatero-zdraveho-obouvani/?force_sid=e1ce5feac66756fcfb1e7100b35de2e9

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*