Nemají vaše děti nikdy dost příběhů s dobrým koncem? Pak je vemte od středy 7. do neděle 11. září na 21. ročník festivalu Jičín – město pohádky!

Rumcajs, festival Jičín město pohádky, Malý dobrodruh
Foto: www.pohadka.cz

 Taneční pohádkování, to je motto letošního festivalu a točí se kolem něj celý program! Kolotoč tvořivosti, soutěží, her bude zastřešovat tanec v mnoha podobách s doprovodnou hudbou či zpěvem. Folklorní soubory s muzicírováním, pantomima, baletní vystoupení, taneční workshopy rozvlní tancem v pohádkovém městě každý venkovní prostor a v žánrové pestrosti akrobacie, loutkařiny i kejklí všelikých objeví návštěvníci nejen čtyři desítky tvůrčích dílen a předvádění tradiční lidové řemeslné a umělecké výroby se zapojením studentů uměleckoprůmyslových a dalších škol, ale i např. sklářskou pec nebo Les poznání v zámeckých sklepích. Prostranství a pódia ožijí vystoupením školáků. Stále platí, že kdo do pohádkového města přijede, může ukázat, co umí. Pohádkové dění skýtá prostor handicapovaným ze škol, stacionářů, ústavů sociální péče k vystoupením, k organizaci tvůrčích dílen, k prožitku a kontaktu s ostatními návštěvníky. Na tvoření s návštěvníky jsou připraveni a moc se těší a my věříme, že radost a potěšení ze vzájemného kontaktu bude na obou stranách.

Do pohádkového lesa se vydají i nevidomí

Celé pohádkové dění v Jičíně se zároveň ponese v duchu 100. výročí narození spisovatele Václava Čtvrtka. 7. září ráno se otevřou brány hlavního města pohádky, forman Šejtroček s dětmi převezme od pana starosty symbolický klíč od města a Jiří Lábus festival zahájí. A protože tento den je zároveň Dnem pro Světlušku, uskuteční se slavnostní křest hmatového turistického průvodce pro zrakově postižené – Pohádkovým Českým rájem. Celá slavnost bude završena koncertem Anety Langerové, patronky projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu – Světluška. Ta, za doprovodu nevidomých studentů Konzervatoře Jana Deyla a pěveckého sboru Školy Jaroslava Ježka zazpívá všem nevidomým i jinak handicapovaným dětem i dospělým, kteří do hlavního města pohádky přijedou v rámci projektu Nadačního fondu JMP Bez bariér do pohádky. Bude zpívat i nám všem ostatním, protože každý potřebuje svoji světlušku, aby viděl ty, kteří žijí ve tmě.

Průvod na počest spisovateli Čtvrtkovi

Tradiční pohádkový průvod plný převleků, masek a radosti poprvé po dvaceti letech nebude zahajovat festival. Tato krásná a všemi očekávaná podívaná bude tentokrát poctou spisovateli V. Čtvrtkovi a proto je symbolicky zařazen na čtvrtek. Jeho pohádky budou jistě silnou inspirací pro chystané kostýmy, masky a převleky. Společně pak všichni roztančí náměstí, tak jak je to ve Čtvrtkových pohádkách. Téměř ve všech se tančí (vizte předznamenání jednotlivých festivalových dnů, www.pohadka.cz). V podvečer pak za přítomnosti dcery spisovatele, rodiny ilustrátora Radka Pilaře a široké veřejnosti bude pokřtěna kniha O Rumcajsovi z nakladatelství Fragment. Hold spisovateli vyvrcholí v pátek 9. 9. v 18:30, v chrámu sv. Jakuba slavnostním koncertem. Spolu s komorním smyčcovým orchestrem Musici Moraviae vystoupí výrazný český houslista, slavící úspěchy u všech generací posluchačů na nejvýznamnějších pódiích, Pavel Šporcl. 

Více na www.pohadka.cz

Téma tance vhodně doplní proslulý divadelní hit – představení Divadla Ungelt, Šest tanečních hodin v šesti týdnech, a to ve středu 7. 9. ve 20:00 v Masarykově divadle. Chantal Poullain a Pavel Kříž hrají a tančí swing, tango, valčík, foxtrot, cha-chu a moderní tanec. Každodenní otevřená tančírna v šapitó umístěném Na Tobolce u Cidliny, přinese večerní zastavení a nabídne taneček i dospělým.

Páteční dopolední i odpolední předpremiéra filmu Saxána a Lexikon kouzel přiláká všechny příznivce čar a kouzel. Obzvlášť srdečně je očekáván a bude přivítán režisér filmu Václav Vorlíček, který při loňském festivalu převzal čestné občanství hlavního města pohádky.

V bohatém programu si zalistujte také, třeba objevíte něco, co potěší právě vás. Možná Dračí den – oblíbený nedělní výlet historickým parním vlakem do Českého ráje s pravým rytířským turnajem na mýtince u lesa, se soutěží v hledání dračího vejce, Dračí pohádkou i naučnou stezkou Kniha lesní moudrosti a občerstvením v Dračí sluji, možná David Koller, možná ohňostrojné hromburácení, ale možná objevíte a nadchne vás třeba úplně něco jiného.

Tags:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*