Na slony, do džungle i Legolandu…
Nebojte se exotické dovolené s dětmi

Svět je velký. Kdo ho objeví dříve, uvidí nejvíce. Ukažte dětem svět. Jednou vám to vrátí. Tady je několik tipů na zajímavé a bezpečné destinace, kde to bude bavit celou rodinu.

Bangkok
Bangkok. Foto: www.cksen.cz

SKANDINÁVIE, LAPONSKO: za přírodou a legem

Vhodné pro děti od devíti let

Děda mráz na finském polárním kruhu
Děda mráz na finském polárním kruhu. Foto: www.cksen.cz

Nejkrásnější norské fjordy, nekonečné finské lesy plné sobů, Andersenovy domky v Kodani. Děda mráz na finském polárním kruhu – to všechno je možné objevovat ve Skandinávii, která se pyšní nejkrásnější evropskou přírodou. Začít můžete v Helsinkách vystavěných ruským carem, projedete kolem tisíce finských jezer až na polární kruh, kde vás čeká nádherná turistika mezi stády sobů během nekonečně dlouhých dní. Po přejezdu přes Švédsko je možné se těšit na svět norských fjordů, vodopádů, ledovců a ledovcových řek. Starší děti můžete motivovat k dobytí nejvyšší hory Skandinávie – Galdhøpiggenu (2469 m n. m.) v pohoří Jotunheimen. „A může to být i velmi poučné. Během návštěvy Osla dětem vysvětlete, jak může fungovat stát, ve kterém politici nekradou, v Kodani zase uvidí, kde bydlel nejznámější dánský pohádkář Hans Christian Andersen a jak malá je ve skutečnosti Mořská panna,“ říká Pavel Fellner z cestovní kanceláře, která má podobný zájezd ve své nabídce. Pokud dětem krásná příroda nestačí, zastavit se můžete i v dánském Legolandu nebo zoologické zahradě v Malmö.

THAJSKO: Země úsměvů

Od devíti let

Thajsko má přezdívku brána do Asie, je to bezpečná země, kde jsou rodiny s dětmi vítány. Obdivovat je tu možné krásné historické chrámy zdobené zlatem, živé uličky, plovoucí trhy plné chutí, vůní i nejkrásnější pláže Asie. O Bangkoku se říká, že nikdy nespí: Je tu největší ležící Buddha v Thajsku měřící 42 metrů, Královský palác je zdobený zlatem, na ulici prodávají nejlepší ananasy a na plovoucích trzích nabízejí koření z loďky.

Z Bangkoku spousta lidí míří do letoviska Krabi, které je výchozím bodem pro objevování okolních opuštěných ostrovů, mezi nimiž je i Phi Phi se slavnou pláží Maya Bay z filmu Pláž s Leonardem Di Capriem. „I děti potěší jemná masáž nohou přímo na pláži, ale ještě více palačinky s kokosem a banánem. Zajezdit si mohou i na slonech, na kajacích se lze vydat do mangrovových lesů, kde na loďky budou skákat opice,“ vypočítává dětské atrakce Pavel Fellner z cestovní kanceláře, která se specializuje na náročnější klientelu.

Komu ještě zbývá čas, neměl by vynechat Kuala Lumpur s mrakodrapy dvojčat, divokou čínskou čtvrtí a sympatickým islámem. Děti nadchnou třeba cyklorikši. Na závěr je tu Singapur, jedno z nejmodernějších měst planety, kde se budete cítit jako v New Yorku.

SRÍ LANKA: Kde se mohla psát Kniha džunglí

Safari na Srí Lance
Safari na Srí Lance. Foto: www.cksen.cz

Od devíti let

Vydejte se po stopách Mauglího! Přesně tak to zde totiž vypadá. Palmy, liány, řeky a stáda slonů. Navštivte tisícileté chrámy v džungli plné opic nebo sloní sirotčinec v Pinnawale, kde jsou desítky „národních zvířat“ – slonů. A v Národním parku Yala si ve velkém počtu volně žijí leopardi skvrnití. Těšte se na nádherné statné stromy a květiny hezčí než v jakékoliv botanické zahradě. A jezera, která vytvořili kdysi mocní cejlonští králové. „Srí Lanka je rajská zahrada naší planety, je tu čisto, bezpečno a stále ještě málo turistů. Je to ostrov plný života. Zároveň tu najdete bohatou historii,“ říká Pavel Fellner. I s dětmi se dá vylézt na královskou skálu Sigiriya (Lví skálu, je na seznamu UNESCO) a za odměnu je pak nechat projet na slonech. Nadchne je také návštěva čajových plantáží. Odpočinek nabízejí nádherné zlaté pláže.

KEŇA, ZANZIBAR: jako v dokumentárním filmu

Safari Keňa
V Keni je více jak 30 národních parků. Foto: www.cksen.cz

Od devíti let

Odhalte dětem divokou africkou přírodu, nikdy na to nezapomenou. Vezměte je do Afriky na safari. V keňských národních parcích, kterých je více než třicet, lze obdivovat stáda slonů, pasoucí se zebry, slony, žirafy, antilopy, gepardy, nosorožce či buvoly. Lvi unaveně zívají po vydatném obědě, leopard se ukrývá v koruně stromu, slon ve vodě chobotem sprchuje mláďata, nosorožec nám právě zkřížil cestu a buvol si vykračuje savanou. Přesně jako to znáte z nějakého dokumentu. Nevyhledávanějším parkem je Masai Mara, který obývá kmen Masajů. Výlet do Keni se dá spojit s návštěvou Zanzibaru, který proslavily bílé pláže, a tady si pár dnů odpočinout.

ZÁPAD USA: za přírodou a zábavou

Od deseti let

Je to perfektní kombinace úžasné přírody západního pobřeží USA a pulzujícího života amerických metropolí. Turisté nesmějí minout národní parky (Grand Canyon, mohutné skály v Monument Valley, obří sekvoje nebo nejvyšší vodopád v Zionu) a nejslavnější města jako Los Angeles s Holywoodem, kde to děti bude bavit v Disneylandu nebo ve slavných hollywoodských studiích Universal. Navštivte také San Francisco, jehož dominantou je červený most Golden Gate. Na západním pobřeží USA si každý přijde na své.

Více informací na www.cksen.cz, www.bubo.sk nebo na https://www.facebook.com/cestovkasen

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*