V severní oblasti Keni, která patří k těm vzdálenějším a méně navštěvovaným oblastem, každoročně v srpnu ožívá městečko Maralal festivalem, který propojuje sportovní klání s divokou přírodou a kulturou. Tři dny závodění a zábavy letos propukne v pátek 19. srpna a potrvá až do nedělního podvečera. Cestu z Nairobi, vzdáleného 348 km lze urazit za 7 hodin jízdy autem, mnohem rychleji letadlem.

Maralal Camel Derby, velbloudí safari
Maralal Camel Derby, velbloudí safari, Foto: Kenya Tourist Board

Pořadatel, kterým je Yare Camel Club & Camp ležící 4 km jižně od Maralal, testuje rychlost a schopnosti velbloudů, jejich předpoklady k závodění a dovednosti žokejů, nabízí také levné ubytování na pěkném kopci s výhledem do divočiny. Pro náročnější návštěvníky je v dosahu Maralal Safari Lodge.

„Dostihy a odlišnou náročností tras probíhají ve dvou kategoriích. Amatéři, kteří si mohou na místě najmout velblouda i s nezbytným doprovodem „velbloudivodem“ zdolávají desetikilometrovou trasu v polopouštní krajině. Elitní závod měřící 42 km začíná v ulicích města Maralal a pokračuje po mnohem náročnější trase rovněž v okolní krajině. Nejlepší zahraniční žokejové soupeří s  keňskými šampiony,“ říká Sylva Santarová z Kenya Tourist Board.

 Není neobvyklé, že se shromáždění velbloudů amatérských závodníků před startovní čárou promění v tlačenici, která se postupně promění v chaos, který velbloudi dovedou k naprosté dokonalosti po překročení startovní čáry. Žokejové ztrácejí kontrolu nad svěřenými „oři“, kteří vyrážejí vpřed nejrůznějšími směry vpřed, dle vlastního rozhodnutí. Turistům – závodníkům amatérům nejde ani tak o vítězství, jako o účast na zábavné atrakci. A tu si opravdu užívají. Naproti tomu profesionálové mají dostihy a své svěřence plně pod kontrolou , i bez asistenta, a se startem se poperou se ctí a umem. Vždyť v nelítostné konkurenci bojují o prestižní vyznamenání pro svého velblouda, který se po vítězství stává nejlepším dostihovým velbloudem na světě. Od roku 1990, kdy se s dostihy začalo, přijeli soutěžit jezdci ze 16 zemí několika kontinentů.

 Celou trasu lemují turisté i obyvatelé z širokého a dalekého okolí v tradičních pestrobarevných oděvech doplněných vlastnoručně vyrobenými šperky, kterým dominují dřevěné náhrdelníky. Jejich nadšené povzbuzování vrcholí bouřlivými ovacemi pro vítěze.

„Kdo se na dostihy necítí, může zvolit jiný druh sportovního soupeření. Aby byl program bohatší a zábavnější nejen pro dospělé, ale i pro děti, doplňují jej dětské závody na oslech a cyklistické závody. Rovněž cyklistická trať vede náročným terénem, který absolvují jak profesionálové tak amatéři. Komu jeden závod nestačí, ten je vítán v triatlonu, který zahrnuje běh, cyklistický závod a derby na velbloudu,“ dodává Sylva Santarová.

A na jaké další aktivity se mohou účastníci těšit? Rozhodně na rafting na divoké vodě, pěší procházky buší, večery v tanečním rytmu domorodců i suvenýry na stáncích. V Marala se dá navštívit dům, ve kterém nuceně pobýval pozdější první keňský prezident Jomo Kenyatta.

Poklidné městečko Maralal je vstupní bránou pro turisty, kteří přijíždějí do divoké a vyprahlé krajiny severní Keni za dobrodružstvím, která je poslední africkou nedotčenou pouštní končinou. Pro ty je závod příjemným zpestřením na jejich cestě do severní Keni. Východní Afrika je pravým a nefalšovaným domovem jednohrbých velbloudů – dromedárů, odkud se teprve později dostali do Arábie. Domestikováni byli už před 3 500 lety a stali se neodmyslitelnou a nepostradatelnou součástí obtížného života místních kočovných kmenů žijících v této nehostinné krajině.

Do národní rezervace Maralal, od Velké příkopové propadliny vzdálené pouhých 15 km, zavítá poměrně málo turistů ve srovnání s nedalekým  Národním parkem Samburu. Ale i tady je co vidět i zažít. V harmonickém soužití zde žijí přímorožci, impaly, buvoli, paviáni, zebry a prasata bradavičnatá, dá se zahlédnout také hyena nebo levhart a sezónně sem zavítají i sloni.

Více informací na www.MagicalKenya.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*