Oblast Katchberg-Rennweg patří mezi nejatraktivnější destinace pro rodinnou dovolenou v Alpách, to ostatně potvrzuje i jedna švýcarská studie. Základem je akorátní nadmořská výška kolem 1.600m, která má dobrý vliv na tělo i duši.

Korutany
Foto: Jan Herget

V blízkém okolí máte hned dva kopce ideální na túry v pohorkách. Nenáročnou procházkou můžete vyrazit na horskou chatu Gamskogelhütte pod vrcholem Tschaneck. Jen si musíte dát pozor, aby vám místní zvířectvo nesnědlo vaši svačinu. Kozy tu chodí až na terasu. Děti, ale ocení i malá prasátka zavřená v ohradě. Na osvěžení po výšlapu doporučujeme místní Buttermichl s bezinkovou šťávou (Holundersaft). Trošku delší výšlap vás čeká, když se vydáte na druhou stranu na vrchol Aineck (2.220 m.). Pokud si věříte, můžete táhlé kopce vyšlápnout i na horském kole. Odměna ve formě rychlého sjezdu stojí za to.

Pokud vyrazíte na delší dobu, než jen na víkend, nemusíte mít strach, že byste se nudili. Podrobněji psát o tom, že se tu dá jezdit i na kole, by bylo nošení dříví do lesa. Mezi arénou Salzburg Lungau a korutanským pohoří Nockberge se nachází 600 km tras pro horská kola. Za zmínku možná ale stojí zdější podpora e-biků. Dobíjecí stanice tu rostou jako houby po dešti a ve většině míst si e-bike můžete zapůjčit za mírný poplatek. To samé platí i o pěší turistice. V blízkých Národních parcích Nockberge a Vysokých Taurech najdete přes 200 km turistických tras. Co se týká náročnosti, jsou tady ty nejlehčí stezky vhodné i pro kočárky – příkladem mohou být právě stezky na Katschbergu, ale i cesty pro ty nejnáročnější – například Klettersteig vedoucí kolem vodopádu Fallbach. Adrenalinoví šílenci si dosyta užijí při canyoningu v Maltatalu. Upřímně, zažil jsem už canyoing v Tyrolsku, ve Walesu nebo na Srí Lance, ale tento byl nejlepší. Náš vůdce Michael Koller z Alpin Sportu Koller zkušeně odhadl naši touhou se vyřádit a pořádně nás protáhl. Za vše hovoří závěrečný skok do jezírka z 12 metrové výšky.

 Očima poslouchat, ušima vidět?

Pokud budete chtít děti nebo sami sebe naopak trošku uklidnit, tak doporučujeme návštěvu unikátního projektu Pankratium v městečku Gmünd. Jejich reklamní slogan „Očima poslouchat, ušima vidět“ na první pohled nedává logiku. To ale jen do otevření dveří muzea, jestli tedy tak Pankratium vůbec můžeme nazvat. Potažení smyčcem přetvoří nesourodou hromádku kávy v želví hřbet, při tření chytů od obřích hrnců vás začnou kropit kapky vody a zdánlivý paprsek světla se promění v pramen vody, který bez jediného zvuku dopadá na plech. Prostě slovy nevysvětlitelné.

Exkluzivní je tu i bydlení. Přímo na Katschbergu doporučujeme buď hotel Cristallo nebo hotel Funimation Katschberg, oba z hotelové sítě Falkensteiner. Cristallo je vhodný pro rodiny s odrostlejšími dětmi a jeho doménou je vynikající kuchyně a kvalitní wellness. V rámci all inclusive jsou zde nabízeny jídla hned ve dvanácti tématických restauracích. Pro děti je zde samostatný dětský bufet a nealkoholické nápoje na džusovém baru Falkyland. Pro potěšení těla i ducha je připravena široká nabídka wellness a spa balíčků. A také aktivní program pro hosty, kteří jej mohou zdarma denně využívat.

Pro rodiny s menšími dětmi je naopak ideální Falkensteiner Club Funimation. Dokonce i wellness a spa jsou tady přizpůsobeny nejmenším členům rodiny. Dětský vodní park zahrnuje krytý bazén, klouzačku, ostrov a baby bazén. Ve Falkylandu si zase děti od tří let mohou hrát a sportovat pod odborným dozorem au-pair. Oba hotely spojuje unikátní koncept spolupráce hotelů a dodavatelů regionalních potravin pod značkou „Korutatny opravdu dobré“. Lokální čerstvé jídlo prostě chutná lépe!

Největší dětský hotel světa 

Korutany
Foto: www.korutany.com

Pokud dáváte přednost bydlení v „nížině“, tak doporučuji podhorskou vesničku Trebesing. Právě tady totiž vznikl první Kinderhotel na světě. Hned za příjezdovou cedulí vás uvítá reklama Kinderhotelu. Ale není ani třeba. Obrovský nafukovací hrad, velká zahrada plná pískovišť, houpaček, prolézaček, jezdících autíček a tobogán vedoucí přímo z hotelu vás spolehlivě nanaviguje i bez reklamy. Hlavní devízou hotelu je hlídání dětí prakticky po celý den, ale hlavně v době jídel, aby si rodiče mohli užít taky sami sebe. Přímo v hotelu je ZOO, indiánská vesnice se stany teepee a další atrakce pro děti. To všechno dostane spolu s all inclusive stravou v ceně pobytu. Za poplatek si můžete připlatit různé kurzy plavání, baby masáže na uklidnění malých rošťáků, ale taky samozřejmě masáže pro maminky (nebo tatínky) . Stručně řečeno jediný problém, který v hotelu budete řešit, bude otázka, jak dostat dítě bez breku domů.

Více informací nadjete na:

Text: Jan Herget

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*