V bazénu vám nic nehrozí, ale co takhle rybník. Nikdy nevíte, jaký rybka vám propluje mezi prsty. Někdy to může být opravdové dobrodružství, o které by nemělo přijít žádné dítě. Jak ale děti připravit na koupání v rybníku?

plavání s dětmi, Malý dobrodruh
Odhoďte zábrany a vydejte se k rybníku. Foto: www.juklik.cz

Je pravda, že díky obrovskému množství kvalitních plaveckých klubů v České republice se mohou naše děti naučit základní plavecké dovednosti v nejútlejším věku. Patří mezi ně orientace ve vodě, splývání, základní prvky potápění, pády do vody, pravidelné dýchání do vody… Součástí metodické řady jsou i pády do vody v oblečení, záchrana tonoucího, skok do neznámé vody a mnoho dalších dovedností důležitých pro běžný život. Ale pozor!

„To vše se učí v průhledné bazénové vodě. Pokud půjdete v létě s předškolním dítětem k rybníku či přehradě, můžete být jeho reakcí překvapeni. Dítě má na respekt z tmavé vody právo. Všichni to vědí, ale nás dospělé možná nenapadne, jak velký vliv mohou mít tyto faktory na malé dítě,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Rozdíly mezi bazénem a přírodním koupalištěm

Bazén

ohraničený a přesně vymezený prostor

průhledná voda

pevný záchytný bod (okraj bazénu, plavecká dráha)

pokud je mělčina a dítě vystačí, dno bazénu je ničím nepřekvapí

stálá teplota vody

stálé podmínky okolního vzduchu

Rybník, přehradní nádrž

neohraničený prostor s různými zákoutími (Je zde riziko přecenění vlastních sil při plavání na druhý břeh. U malých dětí může i velikost rybníka vyvolat nepříjemný pocit).

tmavá voda – může působit až děsivě

záchytný bod (břeh, lodička, nafukovací matračka, rodičovská náruč) se může zdát daleko

dno rybníka (písečné, bahnité, kluzké) může vyvolávat velmi nepříjemné pocity (Kdo by neznal protékající bahno mezi prsty při vstupu do rybníka?)

proměnlivá teplota vody (uprostřed rybníka může být teplota vody nižší)

proměnlivé podmínky (slunce, stín, vítr…)

Koupání v přírodních vodách je v každém případě krásné. Se staršími dětmi se nabízí neuvěřitelné možnosti dalších dobrodružství, u těch předškolních a mladších by se vám mohlo hodit pár rad…

Koupání v rybníku i s dětmi

  1. Nepodceňujte přípravu na břehu: Věnujte s radostí větší časový úsek pohybu na břehu u vody. Stačí zapojit aklimatizační hry, kdy je dítě ve vodě pouze po kotníky. Můžete na sebe stříkat vodu, hrát na honěnou, vyprávět si co je na druhém břehu, pozorovat vážky či hnízdící kačenky.
  1. Na dítě nespěchejte! „Nechte dítěti čas. Nepopohánějte ho slovy „Tak už pojď, vždyť to nic není.“ Zapojujte hry postupně do hlubší vody a dítě tak formou zábavy samo udělá pokroky. Můžete si házet míčkem, dobrá je hra na babu, pobíhání mezi mamkou a taťkou. Dítě samo pozná, kdy se na hlubší vodu už cítí,“ varuje Štěpánka Štrougalová.
  1. Nadlehčovací pomůcky: Obecně jsou různé nadlehčovací pomůcky naprosto nezbytné při samotné výuce plavání. Ale pokud jste s dítětem u vody vy, je vaše náruč rozhodně pro první minuty lepší. Buďte vy tou jistotou. Držte dítě za ruku, vezměte ho do náručí, jste-li dobrý plavec, plavte s dítětem na zádech. Dítě to ocení a společně prožité radovánky u vody budou určitě intenzivnější. Děti většinou vydrží ve vodě déle než rodiče. Pak, z bezpečnostních důvodů, mohou pomoci nadlehčovací pomůcky. Dle plavecké pokročilosti dítěte stačí nafukovací rukávky, plavecká destička, nadlehčovací pás či nafukovací matračka.
  1. Nenuťte dítě do potápění! Můžete být z průhledné bazénové vody zvyklí, že vaše dítě nemá problém s potápěním a lovením různých předmětů ze dna. „Tyto schopnosti se mohou v neprůhledné vodě stát těžkým oříškem. V tmavé vodě dítě nic nevidí, a pokud přeci jenom ano, může ho tmavé prostředí spíše od dalších pokusů odradit. Samozřejmě u zkušenějších a starších dětí mohou částečně pomoci brýle. Ale ani tak potápění v tmavé vodě nemusí být úplně tou nejvyhledávanější zábavou,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.
  1. Hloubka vody: Je spousta výborných plavců, kteří bravurně plavou v mělkých vodách. Stačí jim ale říci, že pod nimi je hloubka vody tři metry a všechny plavecké dovednosti se někam vytratí. Může se to stát i vašemu dítěti. Cítíte, že je ve vodě stále nesvé? Že nemá takovou radost jako jindy? Může se stát, že neumí pojmenovat proč a právě hloubka vody ho činí nejistým.

Pobyt u vody je vždy doprovázen obrovským množstvím krásných zážitků. Naučte své děti milovat vodu i to, jak se u ní chovat bezpečně. Letní dny pro nás budou veselejší!

Více informací: Baby Club Juklík, www.juklik.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*